Προς το περιεχόμενο

Ξεχαστε τις fender


kotsadoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλοπαιχτη και απο μένα.ελπιζω να μην σου ηρθε χωρις tremolo bar γιατί αντε να βρείς μετά..κατλαβαίνεις τι λεω.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ και να σου ζητησω δημοσια συγνωμη που δεν σου εχω στειλει ακομα το τρεμολο. Σου βρηκα και το κλιπ απο το καπακι της μπαταριας απο πισω , θα στο στειλω και αυτο. Χιλια συγνωμη. Αυριο εχεις το λογο μου στα βαζω σε φακελο και στα στελνω.

κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα ήθελα και εγώ να παρακαλέσω τον kotsadoros να μας πει πώς αισθάνεται παίζοντας τη suhr και πώς τη Silhouette και ας έχουν διαφορετικούς  μαγνήτες γενική εικόνα και αίσθηση θα ήθελα .        

Η σιλουετα ειναι απτις αγαπημενες μου κιθαρες και θα ελεγα και πιο ευελικτη απο την suhr λογο και bridge humbucker. Σαν αισθηση ειναι πιο μικρη με πολυ πιο μικρο μανικι και γενικα ειναι πιο μικροκαμωμενη. Απο ηχο ειναι κοντα , με πιο πολλα μεσαια , λιγοτερα μπασα και λιγο πιο στενη απο τη suhr. Ολα αυτα λογω του μικροτερου σωματος και μανικιου γιατι εχω βαλει τους v60 επανω παλια και σα suhr δεν επαιζε. Απο ποιοτητα κατασκευης ειναι κορυφαια αλλα οχι στα επιπεδα suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Κοτσαδορε!!

 

Λοιπον, ξεχαστε τις Fender! Κοιταξτε, η αληθεια εχει ως εξης:

 

Αν θες μια κιθαρα που να εχει 98% τον vintage ηχο μιας κορυφαιας fender strat (δεν ειναι δυνατον να εχει 100% τον ιδιο ηχο λογω των κατασκευαστικων διαφορων φυσικα) , να μπορει ομως να παιξει και δεκαδες αλλα μοντερνα στυλ μουσικης που η fender δε μπορει να καλυψει τοσο καλα, και παραλληλα να μη χρειαζεται να την σεταρεις καθε εβδομαδα γιατι στραβωνει, σκεβρωνει, οι αρμονικες πανε στο διαολο κλπ, να μη χρειαζεται σε λαιβ να κουρδιζεις καθε ενα ή δυο τραγουδια maximum, παιρνεις Suhr.

 

Και φυσικα, μπορεις να εχεις σοβαρη γνωμη μονο εαν υπηρξες κατοχος fender αλλα και suhr, και οχι αν απλα "εχεις παιξει μια suhr" η αν δανειστηκες μια απο ενα φιλο για μερικες ωρες. Χρειαζεται χρονος για να δεις οτι...δεν ξεκουρδιζει ΠΟΤΕ και δε στραβωνει ΠΟΤΕ.

 

Προκειται για κιθαρες τις οποιες παιρνουν ατομα που μπορουν να τις εκτιμησουν. Ο Suhr καταφερε να φτιαξει υπεροργανα που κανουν τα παντα, με ελαχιστους συμβιβασμους, απλα πρεπει να εχεις τα αυτια, τα χερια και την εμπειρια για να το δεις.

Κι επειδη το θεμα δεν ειναι μονο τι λεει καποιος αλλα και ποιος το λεει, ο κοτσαδορος ειναι αρκετα... πειστικος με το παιξιμο, τα αυτια αλλα και τη μουσικη του αντιληψη!

 

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα... εγω τουλαχιστον θεωρω οτι για αυτα που προσφερει μια Suhr εναντι μιας Fender θα επρεπε η διαφορα τιμης να ειναι ευκολα δεκαπλασια. Και οχι απαραιτητα με αυξηση στις suhr αλλα με... μειωση στις fender. ;D Αλλωστε ειναι γνωστο οτι οι fender εχουν αυτον τον trademark ηχο λογω της...μαπα ποιοτητας κατασκευης  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παραλληλα να μη χρειαζεται να την σεταρεις καθε εβδομαδα γιατι στραβωνει, σκεβρωνει, οι αρμονικες πανε στο διαολο κλπ, να μη χρειαζεται σε λαιβ να κουρδιζεις καθε ενα ή δυο τραγουδια maximum, παιρνεις Suhr.

 

 

 

Κοίτα, έχω δύο fender (strat και τέλε) και καμιά τους δεν παθαίνει αυτά που περιγράφεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Κοτσαδορε!!

 

Λοιπον, ξεχαστε τις Fender! Κοιταξτε, η αληθεια εχει ως εξης:

 

Αν θες μια κιθαρα που να εχει 98% τον vintage ηχο μιας κορυφαιας fender strat (δεν ειναι δυνατον να εχει 100% τον ιδιο ηχο λογω των κατασκευαστικων διαφορων φυσικα) , να μπορει ομως να παιξει και δεκαδες αλλα μοντερνα στυλ μουσικης που η fender δε μπορει να καλυψει τοσο καλα, και παραλληλα να μη χρειαζεται να την σεταρεις καθε εβδομαδα γιατι στραβωνει, σκεβρωνει, οι αρμονικες πανε στο διαολο κλπ, να μη χρειαζεται σε λαιβ να κουρδιζεις καθε ενα ή δυο τραγουδια maximum, παιρνεις Suhr.

 

Και φυσικα, μπορεις να εχεις σοβαρη γνωμη μονο εαν υπηρξες κατοχος fender αλλα και suhr, και οχι αν απλα "εχεις παιξει μια suhr" η αν δανειστηκες μια απο ενα φιλο για μερικες ωρες. Χρειαζεται χρονος για να δεις οτι...δεν ξεκουρδιζει ΠΟΤΕ και δε στραβωνει ΠΟΤΕ.

 

Προκειται για κιθαρες τις οποιες παιρνουν ατομα που μπορουν να τις εκτιμησουν. Ο Suhr καταφερε να φτιαξει υπεροργανα που κανουν τα παντα, με ελαχιστους συμβιβασμους, απλα πρεπει να εχεις τα αυτια, τα χερια και την εμπειρια για να το δεις.

Κι επειδη το θεμα δεν ειναι μονο τι λεει καποιος αλλα και ποιος το λεει, ο κοτσαδορος ειναι αρκετα... πειστικος με το παιξιμο, τα αυτια αλλα και τη μουσικη του αντιληψη!

 

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα... εγω τουλαχιστον θεωρω οτι για αυτα που προσφερει μια Suhr εναντι μιας Fender θα επρεπε η διαφορα τιμης να ειναι ευκολα δεκαπλασια. Και οχι απαραιτητα με αυξηση στις suhr αλλα με... μειωση στις fender. ;D Αλλωστε ειναι γνωστο οτι οι fender εχουν αυτον τον trademark ηχο λογω της...μαπα ποιοτητας κατασκευης  ;D

 

Γεια σου και σενα ρε JIMMY ,

+1 σε οσα ειπες ΑΛΛΑ , οι φωνες του superfunk ακουστηκανε μεχρι εδω το λονδινο.

Αναμενω απαντηση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, έχω δύο fender (strat και τέλε) και καμιά τους δεν παθαίνει αυτά που περιγράφεις  ;D

Όπως και οι 3 δικές μου (που έχω τώρα), καθώς επίσης και οι >20 που έχουν περάσει από τα χεράκια μου.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε ειναι γνωστο οτι οι fender εχουν αυτον τον trademark ηχο λογω της...μαπα ποιοτητας κατασκευης  ;D

 

 

Επειδή όμως ΑΥΤΟΣ ο "trademark" ήχος είναι όλο το ζουμί, η τελευταία αυτή πρότασή σου στέλνει στα σκουπίδια όλη την προηγούμενη επιχειρηματολογία σου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπορει ομως να παιξει και δεκαδες αλλα μοντερνα στυλ μουσικης που η fender δε μπορει να καλυψει τοσο καλα, και παραλληλα να μη χρειαζεται να την σεταρεις καθε εβδομαδα γιατι στραβωνει, σκεβρωνει, οι αρμονικες πανε στο διαολο κλπ, να μη χρειαζεται σε λαιβ να κουρδιζεις καθε ενα ή δυο τραγουδια maximum

 

...

 

Αλλωστε ειναι γνωστο οτι οι fender εχουν αυτον τον trademark ηχο λογω της...μαπα ποιοτητας κατασκευης  ;D

 

Πολλά σμπαρακουάκ, ομιτζί και γουτουφού σε όλα τα ανωτέρω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου