Προς το περιεχόμενο

Ξεχαστε τις fender


kotsadoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

superfunk εννοεις τους V60s?

 

μετα απο...resarch που εκανα...μαλλον.... ναι.

 

οπως ειπα και παραπανω...εμενα που εχω συνηθισει  τον...χαλια ηχο των vintage Fender (μια και ειχα πολλες ,τουλαχιστον πολλες περισσοτερες απο καποιους που δεν τις εχουν δει ουτε σε φωτογραφια ωστε να γνωριζουν πως ακουγονται....) μου αρεσαν ΠΟΛΥ οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ μαγνητες που επαιξα σε μια "παραδοσιακη" Suhr tele γιατι ακουγονταν σαν παλιοι καλοι Fender μαγνητες, οι V60 δεν μου αρεσουν και τοσο πολυ (τουλαχιστον οταν τους επαιξα πλαϊ-πλαΊ με τους νεους) ..τι να κανουμε τωρα???  ;D (μπορει ο Suhr να τους εφτιαξε με βαση την αγαπημενη του 60αρα Fender αλλα προφανως αυτη η Fender ειχε παρατυλιγμενους μαγνητες οπως πολλες Fender στην εποχη της....δεν ειχαν ΟΛΕΣ οι 60αρες Fender τους ιδιους μαγνητες οπως τωρα μια και ηταν hand wound & all over the place)

 

Α και το καλυτερο ειναι οτι η suhr μου στο κλιπ εχει ηχο τελεκστερ με τον bridge

 

η κιθαρα σου δεν εχει τον συνηθισμενο αναιμικο ηχο που εχουν οι strat στο bridge.

 

αυτος ο ηχος (τουλαχιστον στο κλιπ που ποσταρες με βρωμικο ηχο) θυμιζει πολυ τον ηχο που εχει ο πιο "ψωμωμενος" bridge μαγνητης μιας τελε οταν παιζεις με βρωμικο ηχο,αν θελεις ευχαριστως να σου δωσω μια καλη τελε για να το διαπιστωσεις (δεν ξερω αν εχεις παιξει ποτε σου με  τελε),με τον πραγματικο ηχο ,τον καθαρο δηλ,δεν επαιξες οποτε δεν ξερω μπορει και να μην ακουγεται σαν tele,μαλλον δεν θα ακουγεται μια και θα του λειπει το Twang λογω ...υπερτυλιξης...στα βρωμικα ομως ειναι pretty close....

 

αυτο που απλα ειπα ειναι οτι αν καποιος θελει να "ενισχυσει" τον αναιμικο μαγνητη της strat του αντι να βαλει εναν overwound bridge (οπως φοραει η κιθαρα σου) μπορει να το κανει και βαζοντας ενα base plate,δεν θα ειναι ακριβως το ιδιο αλλα θα ειναι κοντα (στο λινκ που εβαλα λεει και ακριβως γιατι).

 

ελπιζω ΤΩΡΑ να καταλαβαινεις τι λεω.

 

 

Παντως χαιρομαι που συμφωνουν οι παιχταραδες του φορουμ με τις γενικοτερες αποψεις μου. Οι υπολοιποι που ειρωνευονται... ειναι γνωστοι για το...αρτιο παιξιμο τους ! Και η αποψη τους φυσικα, για εμενα τουλαχιστον, εχει τοση βαρυτητα οσο και το κιθαριστικο τους επιπεδο. Ειπαμε, το θεμα δεν ειναι μονο τι λεει καποιος, αλλα και ποιος το λεει.Αν δεν ξερεις κιθαρα που πας ρε καραμητρο να μας κανεις τον ειδημονα για ηχο κιθαρας??   Δινεις σε αλλους να παιζουν κι εσυ ακους τον ηχο?  

 

 

 

ενταξει θα το μεταφερω αυτο στον Jeff Beck στον D.Gilmour στον Blackmore  & σε καμμια εκατοσταρια χιλιαδες ακομα κιθαριστες στον πλανητη που ΤΟΛΜΑΝΕ να μην παιζουν με Suhr..... ;D

 

αληθεια...παιχταρα μου... εχουμε παιξει ποτε μαζι ωστε να ξερεις αν παιζω και πως παιζω?δεν νομιζω..παντως με χαρα μου θα ακουγα την δισκογραφια σου ωστε να ακουσω το παιξιμο σου ,που ξερεις μπορει να ειναι και πραγματικη αποκαλυψη (η δικη μου δισκογραφια παντως ειναι στη διαθεση σου οποτε θες ωστε να κρινεις αντικειμενικα το...παιξιμο μου... ;D...βεβαια αν περιμενεις παιξιματα τυπου...Κοτσαδορου θα απογοητευτεις, ειμαι...αλλης σχολης... ;D)...προς θεου αψογα  παιζει ο Κοτσαδορος απλα it is not my cuppa mate.... ;)

 

Και για να τελειωσουμε αυτο το ΑΣΤΕΙΟ:

 

Οι Suhr ειναι θαυμασιες κιθαρες και καποιοι τις προτιμουν απο τις Fender καποιοι οχι.

 

Οι Fender ειναι θαυμασιες κιθαρες και ..προφανως καποιοι τις προτιμουν απο τις...Suhr.... ;D.....αυτα τα περι ξεκουρδισματος και.....στραβωματος του μπρατσου καθε....2 ωρες ειναι απλα ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ ,τωρα αν καποιος δεν ξερει να σεταρει την κιθαρα του....δεν του φταιει η κιθαρα.

 

Φυσικα αν καποιος οντως δεν ξερει να σεταρει την κιθαρα του θα...ενθουσιαστει απο μια SUHR που ερχεται με ενα εκπληκτικο set up απο το εργοστασιο (μπορει και να τον ενθουσιασει το buzz feiten system που εχει αν ειναι...νυχτεριδα και ακουει τις διαφορες....φυσικα τιποτα δεν τον εμποδιζει να βαλει buzz feiten & στην Fender του....) ,οπως αλλωστε και ολες οι Fender σε αυτην την κατηγορια τιμης (και πιο κατω μαλιστα μια και υπαρχουν και οι Am Dlx που εχουν εξωφρενικα καλο set up & detail work) .

 

Τελος θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν καποιος εκανε ενα side by side test μιας Suhr και μιας Fender αντιστοιχης τιμης (μιας cs heavy relic ας πουμε)....(μονο ενας ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ θα εκανε συγκριση μιας Suhr και μιας...run of the mill Αmerican Std του 1990... ;D),για να δουμε τις παικτικες και ηχητικες διαφορες,ως τοτε απλα αναμενουμε....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αυτο που απλα ειπα ειναι οτι αν καποιος θελει να "ενισχυσει" τον αναιμικο μαγνητη της strat του αντι να βαλει εναν overwound bridge (οπως φοραει η κιθαρα σου) μπορει να το κανει και βαζοντας ενα base plate,δεν θα ειναι ακριβως το ιδιο αλλα θα ειναι κοντα (στο λινκ που εβαλα λεει και ακριβως γιατι).

 

ελπιζω ΤΩΡΑ να καταλαβαινεις τι λεω.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια με τις τελε και θα ηθελα να δοκιμασω μια καλη επομενως πρεπει να βρεθουμε next time im in athens, τωρα για να τελοιωσει και η παρεξηγηση , ειμαι και εγω fan τον fender και πιστευω οτι εχουν κατι το ξεχωριστο , απλα καμια φορα ειναι καλο να σκεφτομαστε OUT OF THE BOX, βοηθαει στο να αναπτυξουμε καλυτερη αντιληψη καμια φορα.

 

 

Α ξεχασα ΨΗΦΙΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ GUITAR IDOL????????????????????????

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια με τις τελε και θα ηθελα να δοκιμασω μια καλη επομενως πρεπει να βρεθουμε next time im in athens, τωρα για να τελοιωσει και η παρεξηγηση

 

Οποτε θες αν και μαλλον Βερολινο ή Λονδινο θα βρεθουμε.... ;D(ερχομαι πολυ συχνα στο Λονδινο)...το κακο ειναι οτι μετα θα τις πεταξεις ολες τις κιθαρες σου και θα θες Tele (δεν εχω δει ακομα παικταρα που οταν παιξει με τη ΣΩΣΤΗ τελε δεν το εχει κανει..... ;D),φυσικα μπορει και να ειναι και....SUHR tele.... :)

 

ειμαι και εγω fan τον fender και πιστευω οτι εχουν κατι το ξεχωριστο , απλα καμια φορα ειναι καλο να σκεφτομαστε OUT OF THE BOX, βοηθαει στο να αναπτυξουμε καλυτερη αντιληψη καμια φορα.

 

 

 

 

μα απο οτι ειδες επανειλημενα ειπα οτι ειναι εξαιρετικες κιθαρες,απλα αλλο αυτο και αλλο το...."ξεχαστε τις Fender"... ;D

 

απλα πολλοι παικτες ειναι απλα...παραδοσιακοι (και ισως ασχολουνται και με ειδη μουσικης που μια Fender ταιριαζει καλυτερα για καποιους....ψυχολογικους,αισθητικους,πολιτιστικους και ...ισως (αυτο ομως ειναι σιγουρα το τελευταιο) και ηχητικους... ;)

 

Α ξεχασα ΨΗΦΙΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ GUITAR IDOL

 

I will do it ASAP!

 

(αν και μια και δεν ξερω να....παιζω ....δεν νομιζω να ξερω και να κρινω... :P ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξερεις κιθαρα που πας ρε καραμητρο να μας κανεις τον ειδημονα για ηχο κιθαρας?? ;D  Δινεις σε αλλους να παιζουν κι εσυ ακους τον ηχο? ;D

 

Χμμ..δεν συμφωνώ με αυτό που λες. Υπάρχουν τόσοι σπουδαίοι παραγωγοί, τεχνικοί κιθάρας και κατασκευαστές οι οποίοι δεν είναι απαραιτήτως δεξιοτέχνες του οργάνου. Προσωπικά, θα είχα σε μεγαλύτερη εκτίμηση την γνώμη τους απ’την γνώμη κάποιου μελετηρού ή και ταλαντούχου μουσικού. Και επειδή το ζήτημα είναι καθαρά αισθητικό, θα εμπιστευόμουν πρωτίστως τις γνώμες ανθρώπων οι οποίοι έχουν παρόμοια γούστα με τα δικά μου. Αυτοί προφανώς μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με την κιθάρα.

 

Επί του θέματος, μου άρεσε ο ήχος της Suhr και εύχομαι στον kotsadoros να είναι καλόπαιχτη! Βέβαια, ο τίτλος του θρεντ είναι προφανώς χιουμοριστικός.  :)

Αν δεν ήταν, θα ήταν άστοχος…

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ενταξει θα το μεταφερω αυτο στον Jeff Beck στον D.Gilmour στον Blackmore  & σε καμμια εκατοσταρια χιλιαδες ακομα κιθαριστες στον πλανητη που ΤΟΛΜΑΝΕ να μην παιζουν με Suhr..... ;D

 

αληθεια...παιχταρα μου... εχουμε παιξει ποτε μαζι ωστε να ξερεις αν παιζω και πως παιζω?δεν νομιζω..παντως με χαρα μου θα ακουγα την δισκογραφια σου ωστε να ακουσω το παιξιμο σου ,που ξερεις μπορει να ειναι και πραγματικη αποκαλυψη (η δικη μου δισκογραφια παντως ειναι στη διαθεση σου οποτε θες ωστε να κρινεις αντικειμενικα το...παιξιμο μου... ;D...βεβαια αν περιμενεις παιξιματα τυπου...Κοτσαδορου θα απογοητευτεις, ειμαι...αλλης σχολης... ;D)...προς θεου αψογα  παιζει ο Κοτσαδορος απλα it is not my cuppa mate.... ;)

 

Και για να τελειωσουμε αυτο το ΑΣΤΕΙΟ:

 

Οι Suhr ειναι θαυμασιες κιθαρες και καποιοι τις προτιμουν απο τις Fender καποιοι οχι.

 

Οι Fender ειναι θαυμασιες κιθαρες και ..προφανως καποιοι τις προτιμουν απο τις...Suhr.... ;D.....αυτα τα περι ξεκουρδισματος και.....στραβωματος του μπρατσου καθε....2 ωρες ειναι απλα ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ ,τωρα αν καποιος δεν ξερει να σεταρει την κιθαρα του....δεν του φταιει η κιθαρα.

 

Φυσικα αν καποιος οντως δεν ξερει να σεταρει την κιθαρα του θα...ενθουσιαστει απο μια SUHR που ερχεται με ενα εκπληκτικο set up απο το εργοστασιο (μπορει και να τον ενθουσιασει το buzz feiten system που εχει αν ειναι...νυχτεριδα και ακουει τις διαφορες....φυσικα τιποτα δεν τον εμποδιζει να βαλει buzz feiten & στην Fender του....) ,οπως αλλωστε και ολες οι Fender σε αυτην την κατηγορια τιμης (και πιο κατω μαλιστα μια και υπαρχουν και οι Am Dlx που εχουν εξωφρενικα καλο set up & detail work) .

 

 

Καλε μου φιλε, εσυ απο μονος σου διατυμπανιζεις οτι δεν ξερεις να παιζεις... Απορω λοιπον πως μπορεις να εισαι τοσο ισχυρογνωμων για τον ηλεκτρικο ηχο ενω οπως λες εσυ ο ιδιος δεν ξερεις να παιζεις  και αφου επισης εσυ λες κατα καιρους οτι ο ηχος βγαινει απο τα χερια...και πολλακις εχεις παραδεχτει οτι...δεν τα εχεις! ;D Πως μπορεις να πεις για σωστο σεταπ ενω δε μπορεις να ακουσεις μια κουρδισμενη κιθαρα?

 

Σορι, αλλα εσυ με προκαλεις να φερω τη συζητηση σε αυτο το επιπεδο με τις ειρωνιες σου.

 

Δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι παιχταρας, αλλα ουτε οτι δεν ξερω να παιζω οπως εσυ...συμπαθητικος ειμαι για Ελλαδα και για ερασιτεχνης, οπως μπορεις να διαπιστωσεις στα λινκ στην υπογραφη μου. Οσο για δισκογραφια...και οι burzum οπως και ο Κατελης εχουν, αυτο δε μας λεει κατι.

 

Τελος οπως ειπαμε...περι ορεξεως. Τα ονοματα που αναφερεις δηλαδη τι μας λενε? Οτι οι fender ειναι καλυτερες απο τις αλλες κιθαρες? Δεν ειπα ποτε οτι οι suhr ειναι καλυτερες. Απλα, οι fender strats εχουν τεραστια προβληματα, τα οποια οποιος μπορει να ζει με αυτα, μαγκια του. Αλλα υπαρχουν, πως να το κανουμε. Σορι που προσεβαλλα την αγαπημενη σου εταιρια... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dear boys n' girls (αν έχουν συμμετάσχει στο thread)... Το κουράσατε  ;D ;D ;D ;D

 

Είτε παίζουμε παπάδες, είτε όχι... Είτε ακούμε σαν... νυχτερίδες  :D, είτε όχι...

 

Έχουμε ακούσει Fender που παίζουν καλύτερα από άλλες Fender...

Έχουμε ακούσει Gibson που παίζουν καλύτερα από άλλες Gibson...

 

Συμπληρώστε την λίστα κατά το δοκούν...  ;D

Και σίγουρα θα ακούσουμε- αν δεν έχουμε ήδη ακούσει- Suhr να παίζουν καλύτερα από άλλες Suhr... Προσωπικά μου έχει τύχει  ;)

 

Καλές, χρυσές και άγιες οι Suhr και οι κάθε Suhr... Όμως όταν μπαίνουμε στα χωράφια των μύθων και των θρύλων- βλέπε Fender  ;D ;D ;D ;D ;D- εκεί, ακόμα δεν χωράνε οι Suhr... Πιθανώς στο μέλλον... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλές, χρυσές και άγιες οι Suhr και οι κάθε Suhr... Όμως όταν μπαίνουμε στα χωράφια των μύθων και των θρύλων- βλέπε Fender  ;D ;D ;D ;D ;D- εκεί, ακόμα δεν χωράνε οι Suhr... Πιθανώς στο μέλλον... 

 

"Η λέξη θρύλος σημαίνει ότι και η λέξη παράδοση. Η διαφορά τους εντοπίζεται ουσιαστικά στην χρήση τους. Ο απλός λαϊκός πληροφορητής χρησιμοποιεί τη λέξη θρύλος ενώ ο επιστήμονας λαογράφος χρησιμοποιεί τη λέξη παράδοση. Σύμφωνα με τον καθηγητή Δημ.Λουκάτο: "Παράδόσεις ή θρύλοι λέγονται οι φανταστικές διηγήσεις που πλάθει ο λαός με βάση τις δοξασίες για ορισμένους τόπους και όντα, και που τις πιστεύει για αληθινές."

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"Η λέξη θρύλος σημαίνει ότι και η λέξη παράδοση. Η διαφορά τους εντοπίζεται ουσιαστικά στην χρήση τους. Ο απλός λαϊκός πληροφορητής χρησιμοποιεί τη λέξη θρύλος ενώ ο επιστήμονας λαογράφος χρησιμοποιεί τη λέξη παράδοση. Σύμφωνα με τον καθηγητή Δημ.Λουκάτο: "Παράδόσεις ή θρύλοι λέγονται οι φανταστικές διηγήσεις που πλάθει ο λαός με βάση τις δοξασίες για ορισμένους τόπους και όντα, και που τις πιστεύει για αληθινές."

Ακριβώς...  ;D Οπότε στο μέλλον θα αρχίσουν οι θρύλοι και οι δοξασίες για τις Suhr που χρειάζονται set up κάθε εβδομάδα, ξεκουρδίζουν στο φτερό, στραβώνουν τα μπράτσα τους με το που τα κοιτάς  ;D... Όπως ακριβώς λένε τα θρυλούμενα για τις Fender  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

A, by the way άκουσα για μια Suhr που ξεκουρδίζει μόλις... φτερνιστείς δίπλα της  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλε μου φιλε, εσυ απο μονος σου διατυμπανιζεις οτι δεν ξερεις να παιζεις... Απορω λοιπον πως μπορεις να εισαι τοσο ισχυρογνωμων για τον ηλεκτρικο ηχο ενω οπως λες εσυ ο ιδιος δεν ξερεις να παιζεις  και αφου επισης εσυ λες κατα καιρους οτι ο ηχος βγαινει απο τα χερια...και πολλακις εχεις παραδεχτει οτι...δεν τα εχεις

 

Μαλλον πρεπει να καταλαβεις ποτε καποιος κανει χιουμορ και ποτε οχι,φυσικα και ξερω να παιζω τουλαχιστον αυτα που με ενδιαφερουν και μαλιστα αυτα που παιζω τα παιζω καλυτερα απο τον καθενα (μια και παιζω μονο original δικη μου μουσικη),επισης δοξα το θεο και ηχο ξερω να βγαζω και ...χερια εχω (μπορει να μη παιζω πολυ...γρηγορα... ;D,αλλα ουτε οι ηρωες μου παιζουν..... ;)),υπαρχουν δεκαδες.... "κουλοι",για τα γουστα σου, κιθαριστες που βγαζουν ΘΕΪΚΟ ηχο γιατι ακριβως παιζουν με το μυαλο και εχουν αισθητικη και "τουσε" (κατι που ειτε το εχεις ειτε δεν το εχεις και που οσο και να μελετησεις δεν το αποκτας ποτε)....αντιθετα εχω πετυχει τοσα...χρονια στα....στουντια απιστευτους τεχνικα "παιχταραδες" με ΦΡΙΚΤΟ ηχο. ;)

 

Για αλλη μια φορα σου λεω οτι η δισκογραφια μου ειναι στη διαθεση σου για να διαπιστωσεις αν..βγαζω ηχο ή οχι.... ;) (και οχι δεν παιζω με τον Κατελη... ;D ;D)

 

Απλα οταν μιλαω με καποια ΤΕΡΑΤΑ της κιθαρας που μας κανουν την τιμη και κοσμουν το φορουμ φυσικα οταν μιλαμε για τεχνικη και παιξιμο τους λεω οτι ειμαι...κουλος μπροστα τους (σε διαβεβαιωνω ομως οτι οι περισσοτεροι απο αυτους με εχουν συμβουλευθει ουκ ολιγες φορες σε θεματα ηχου και αυτο συμβαινει ακριβως για τον λογο που αναφερει παραπανω ο Kostrι & φυσικα επειδη δεν εχουν κομπλεξ ανωτεροτητας....  ;))

 

Απλα, οι fender strats εχουν τεραστια προβληματα,

 

τα οποια μονο ΕΣΥ εχεις διαγνωσει μια και δεκαδες αλλοι συμφορουμητες σου σου ειπαν οτι και εγω (δηλ.ισως πιο ευγενικα απο εμενα οτι κανεις λαθος και δεν εχεις ιδεα απο Fender ή απλα οτι δεν ξερεις να τις σεταρεις σωστα...)

 

παντως μια και απο οτι φαινεται δεν γνωριζεις και πολλα απο κιθαρες σε διαβεβαιωνω οτι η Fender βγαζει αρκετες ΜΟΝΤΕΡΝΕΣ strat (σαν και αυτες τις..χωρις..."προβληματα" που σου αρεσουν ;D) και ειδικα η σειρα am deluxe ειναι ταμαμ ;)

 

Σορι που προσεβαλλα την αγαπημενη σου εταιρια.

 

δεν εχω ΟΥΤΕ ΜΙΑ Fender αυτη τη στιγμη (εκτος απο μια τελε του 66) προτιμω να τις φτιαχνω μονος μου (επειδη μπορω,ξερω ακριβως τι θελω και εχω ..περιεργα γουστα στα ..παχη των μπρατσων.. ;D) ,παρολα αυτα αντιγραφα Fender ειναι ολες (οπως και η Suhr αλλωστε)

 

τη Fender δεν μπορεις να την προσβαλεις ετσι κι αλλοιως μια και ειναι...η.....Fender (the measure by which all others are judged.... ;D),δεν ειναι κιθαρα...ειναι...ΙΔΕΑ.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου