Προς το περιεχόμενο

Ξεχαστε τις fender


kotsadoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν θες μια κιθαρα που να εχει 98% τον vintage ηχο μιας κορυφαιας fender strat

 

παιρνεις Suhr.

 

 

Noμιζω οτι ανεφερες το ΓΙΑΤΙ δεν μπορουμε να τις ξεχασουμε...

 

Ακομα και να συμφωνησουμε στο 98%(προσωπικα το τοποθετω γυρω στο 60%)

οσοι διαφωνουμε,μαλλον θελουμε το 100%..

 

Πριν ακριβως μια βδομαδα ηρθε στο στουντιο φιλος(με τεραστια συλλογη)

για να κανει προεργασια για καποιο τραγουδι του.

Ηρθε με την signature Suhr του Reb Beach.

Φοβερη κιθαρα πραγματικα!

Παιξαμε 4 ωρες ηχογραφωντας και δοκιμαζοντας σε twin reverb εναλλαξ με Deluxe strat...

θελει παραπανω για να καταλαβουμε οτι δεν ειναι στρατοκαστερ?

Οσο προχωραει η κουβεντα αρχιζω να θεωρω οτι ακομα και ο τιτλος του θεματος δεν εχει λογο υπαρξης αν συγκρινει Suhr με Stratocaster.

Ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες...

 

 

edit:H φεντερ μου δεν ξεκουρδιζεται τοσο ευκολα αν εχω περασει καλα τις χορδες.. ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Noμιζω οτι ανεφερες το ΓΙΑΤΙ δεν μπορουμε να τις ξεχασουμε...

 

Ακομα και να συμφωνησουμε στο 98%(προσωπικα το τοποθετω γυρω στο 60%)

οσοι διαφωνουμε,μαλλον θελουμε το 100%..

 

Πριν ακριβως μια βδομαδα ηρθε στο στουντιο φιλος(με τεραστια συλλογη)

για να κανει προεργασια για καποιο τραγουδι του.

Ηρθε με την signature Suhr του Reb Beach.

Φοβερη κιθαρα πραγματικα!

Παιξαμε 4 ωρες ηχογραφωντας και δοκιμαζοντας σε twin reverb εναλλαξ με Deluxe strat...

θελει παραπανω για να καταλαβουμε οτι δεν ειναι στρατοκαστερ?

Οσο προχωραει η κουβεντα αρχιζω να θεωρω οτι ακομα και ο τιτλος του θεματος δεν εχει λογο υπαρξης αν συγκρινει Suhr με Stratocaster.

Ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες...

 

Δηλαδη η Suhr του Reb Reach, που ετυχε να δοκιμασω την προιγουμενη βδομαδα, αυτη δηλαδη που εχει:

 

Body Wood: Koa

Neck Wood: Pau Ferro back and fingerboard

Neck Back Shape: Even C RB .800"-.850"

Fingerboard Radius: 10"-14" Compound Radius

Nut: Floyd

Frets: Heavy

Bridge: Gotoh Floyd Rose Recessed

Neck Pickup: EMG SA Single-Coil (Black) Option - JST Noisefree Single-Coil (Black)

Middle Pickup: EMG SA Single-Coil (Black) Option - JST Noisefree Single-Coil (Black)

Bridge Pickup: EMG 85 Humbucker (Black) Option - JST DSH Humbucker (Black)

 

δηλαδη αυτη δεν ειναι Stratocaster? πω πω... τι να πω...

παντου υπαρχει παραπληροφωριση, εγω να φανταστεις μια φορα ειχα δοκιμασει μια Fender και δεν ηταν Stratocaster....  ::) ::) ::) ::)

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που άκουσε τον ήχο του ενισχυτή περασμένου από μικρόφωνο ή whatever σε ένα Mp3 συμπιεσμένο αρχείο ανεβασμένο σε ένα video στο utube? Μεγειές φίλε μου και καλόπαιχτη... Η καλύτερη fenderοειδής είναι αυτή που θα την πιάσεις στα χέρια σου και θα κουρνιάσει... Ακόμα και Live να κάνεις με την pink squier bullet strat μου κουμπωμένη σε ένα guitar rig, ηχάρα θα βγάλεις... Αλλά για σένα θα είναι ένα κούτσουρο, για εμένα η καλύτερη κιθάρα που υπάρχει με τον καλύτερο strat ήχο... Φιλικά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αυτη δεν ειναι Stratocaster? πω πω... τι να πω...

παντου υπαρχει παραπληροφωριση, εγω να φανταστεις μια φορα ειχα δοκιμασει μια Fender και δεν ηταν Stratocaster....  ::) ::) ::) ::)

 

 

Θελεις να πεις οτι δεν ειναι Suhr αλλα κατι αλλο που απλα εχει στο headstock Suhr που ο Beach εκανε τα χουγια του?

Γιατι τοτε πηγε στη Σουρ και δεν πηγε στην Πεντικιουρ?

Γιατι ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εκανε με την Ibanez και μετα πηγε στη Suhr?

Γιατι πολυ απλα ΔΕΝ χρειαζεται στρατ ο Beach αλλα κατι αλλο.

Η Eric Johnson ειναι στρατ?

Eννοω οτι οποιος θελει καποιο υφος κιθαρας κανει signature στην εταιρεια που του το δινει.

Εχω παιξει αλλες 2 Shur.

Δεν ειναι στρατ.

Eιναι πολυ καλες κιθαρες για καποιον που θελει ενα high end οργανο με φοβερη κατασκευη

και λεπτομερεια.

Δεν τιθεται θεμα του αν ειναι καλυτερες η χειροτερες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως θυμασαι ποιες;θα σου πω γιατι σε ρωταω...

 

S1 και αυτη που ειχε φερει ο ιδιος ο Govan σε σεμιναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή όμως ΑΥΤΟΣ ο "trademark" ήχος είναι όλο το ζουμί, η τελευταία αυτή πρότασή σου στέλνει στα σκουπίδια όλη την προηγούμενη επιχειρηματολογία σου.  ;D

 

Θα μπορουσες απλα να μου πεις που διαφωνεις αντι να μιλας για σκουπιδια... Οντως αυτος ο ηχος ειναι το ζουμι, αλλα για να τον εχεις, πρεπει να κουβαλας μαζι ολα τα αλλα προβληματα της κακης κατασκευης των fender strats...

 

Και για να απαντησω στα αλλα παιδια, εγω οσες fender ειχα ( εχω) , δεν κουρδιζαν με τιποτα για πανω απο 10 λεπτα παιξιματος, ασε που καθε εβδομαδα επρεπε να "φερω" το μπρατσο και τις αρμονικες. Τι να πω, ισως απλα ειστε τυχεροι και πεσατε στην εξαιρεση, ισως απλα παιζετε μονο ακορντα και δεν ξεκουρδιζεστε, ή ισως απλα δεν ακουτε την ξεκουρδιλα!

 

Αγαπητε Freerock, προφανως παρελειψα να αναφερω οτι μιλαω για τις suhr που ειναι φτιαγμενες στα μετρα των fender strats (alder ξυλα etc), γι αυτο μιλαω για 98%. Σιγουρα η reb beach θα ειναι πολυ πιο μακρυα ηχητικα. Γενικα συμφωνω μαζι σου οτι προκειται για διαφορετικες κιθαρες, στον ηχο ομως τα alder μοντελα ειναι πολυ κοντα, στην κατασκευη ειναι πολυ μακρια.

 

Ειναι τις πασει γνωστο οτι οι fender strats ουτε κουρδιζουν, ουτε ιντοναρουν καλα. Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που οι φανατικοι τις γουσταρουν, οτι δε "σφιγγουν" και εχουν αυτη την "πλαδαροτητα/ασαφεια" στα ρυθμικα τους. Οποιος ισχυριστει το αντιθετο, λυπαμαι αλλα θα πρεπει να τσεκαρει την ακοη του. Οπως ο ηχος strat, ετσι και η "ξεκουρδιλα" ειναι trademark. Κι εγω λατρευω τον ηχο fender, γι αυτο και πηρα τη suhr (henderson model).

 

Εδω ειναι η μαγκια του suhr. Καταφερε να φτιαξει οργανα που δεν εχουν τις κατασκευαστικες ατελειες της στρατ, που εχουν απολυτο intonation, διατηρωντας παραλληλα σε τεραστιο ποσοστο τον ηχο fender strat, πραγματα που ειναι εκ διαμετρου αντιθετα. Με τη suhr, δεν τον εχω 100%, αλλα ειμαι παααααρα πολυ κοντα του εχοντας πλεον ξεχασει για τα καλα τα μυρια προβληματα της κακης κατασκευης που μου ζαλιζαν τα @@ σε καθε λαιβ. Αυτο προσπαθω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή όμως ΑΥΤΟΣ ο "trademark" ήχος είναι όλο το ζουμί, η τελευταία αυτή πρότασή σου στέλνει στα σκουπίδια όλη την προηγούμενη επιχειρηματολογία σου.  ;D

 

Θα μπορουσες απλα να μου πεις που διαφωνεις αντι να μιλας για σκουπιδια... Οντως αυτος ο ηχος ειναι το ζουμι, αλλα για να τον εχεις, πρεπει να κουβαλας μαζι ολα τα αλλα προβληματα της κακης κατασκευης των fender strats...

 

Και για να απαντησω στα αλλα παιδια, εγω οσες fender ειχα ( εχω) , δεν κουρδιζαν με τιποτα για πανω απο 10 λεπτα παιξιματος, ασε που καθε εβδομαδα επρεπε να "φερω" το μπρατσο και τις αρμονικες. Τι να πω, ισως απλα ειστε τυχεροι και πεσατε στην εξαιρεση, ισως απλα παιζετε μονο ακορντα και δεν ξεκουρδιζεστε, ή ισως απλα δεν ακουτε την ξεκουρδιλα!

 

Αγαπητε Freerock, προφανως παρελειψα να αναφερω οτι μιλαω για τις suhr που ειναι φτιαγμενες στα μετρα των fender strats (alder ξυλα etc), γι αυτο μιλαω για 98%. Σιγουρα η reb beach θα ειναι πολυ πιο μακρυα ηχητικα. Γενικα συμφωνω μαζι σου οτι προκειται για διαφορετικες κιθαρες, στον ηχο ομως τα alder μοντελα ειναι πολυ κοντα, στην κατασκευη ειναι πολυ μακρια.

 

Ειναι τις πασει γνωστο οτι οι fender strats ουτε κουρδιζουν, ουτε ιντοναρουν καλα. Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που οι φανατικοι τις γουσταρουν, οτι δε "σφιγγουν" και εχουν αυτη την "πλαδαροτητα/ασαφεια" στα ρυθμικα τους. Οποιος ισχυριστει το αντιθετο, λυπαμαι αλλα θα πρεπει να τσεκαρει την ακοη του. Οπως ο ηχος strat, ετσι και η "ξεκουρδιλα" ειναι trademark της fender strat. Κι εγω λατρευω τον ηχο fender, γι αυτο και πηρα τη suhr (henderson model).

 

Εδω ειναι η μαγκια του suhr. Καταφερε να φτιαξει οργανα που δεν εχουν τις κατασκευαστικες ατελειες της στρατ, που εχουν απολυτο intonation, διατηρωντας παραλληλα σε τεραστιο ποσοστο τον ηχο fender strat, πραγματα που ειναι εκ διαμετρου αντιθετα. Με τη suhr, δεν τον εχω 100%, αλλα ειμαι παααααρα πολυ κοντα του εχοντας πλεον ξεχασει για τα καλα τα μυρια προβληματα της κακης κατασκευης που μου ζαλιζαν τα @@ σε καθε λαιβ. Αυτο προσπαθω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που οι φανατικοι τις γουσταρουν, οτι δε "σφιγγουν" και εχουν αυτη την "πλαδαροτητα/ασαφεια" στα ρυθμικα τους. Οποιος ισχυριστει το αντιθετο, λυπαμαι αλλα θα πρεπει να τσεκαρει την ακοη του. Οπως ο ηχος strat, ετσι και η "ξεκουρδιλα" ειναι trademark της fender strat.

Ωραια τα ειπες.Αληθεια.

Θα συμφωνησω με το παραπανω απολυτα,με μια διευκρινηση.

Η ξεκουρδιλα αυτη οπως την αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον,(γι αυτο ειπα οτι δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα ξεκουρδισματος) ειναι μεσα στα πλαισια του μη αντιληπτου απο το 90% των μουσικων,με την εννοια οτι ακουνε κατι το ξεκουρδιστο

μεν αλλα δεν ενοχλει οπως πχ σε μια ιμπανεζ.

Βαρας μια ΜΙ ματζορε ρε παιδακι μου και καποια χορδη ειναι λιγο φευγατη ας πουμε,την ακους.

Ε δε τρεχει τιποτα.Το οργανο σε κανει με τις αρμονικες του να ξεχνας την τονικη ατελεια.

Μηπως αυτο ειναι ενα ακομα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο των στρατ?(για μενα θετικο).

Απο κει και περα ειναι και το στυλ.

Αν παιζω μπλουζ,φανκ ρυθμικα δε τρεχει τιποτα.Μιλαω για πολυ λιγη ξεκουρδισια ετσι?

Αν παιζω αυστηρο progressive οπου το παραμικρο στις πεμπτες με πεταει εξω,ενταξει,πασο.

 

Στο θεμα...

Για να μην παρεξηγηθω γιατι ουτε δικηγορος της φεντερ ειμαι ουτε ειδημων σε ξυλα,μαγνητες και κατασκευες(μαλλον ασχετος ειμαι,παιζω και ακουω απλα)

Οι Suhr εχουν την στοφα οργανων υψηλοτατου επιπεδου και ηχητικης και ειναι ΠΟΛΥ πιο high end απ τις στρατ οπως τις εχω τουλαχιστον αισθανθει στο χερι και τις εχω ακουσει.

Στη συγκριση ομως με τον αυθεντικο στρατ ηχο οπως τελοσπαντων τον γνωρισαμε οι κοινοι θνητοι απ αυτους που τον καθιερωσαν,δε νομιζω να τιθεται θεμα.

Το ποσο τον πλησιαζουν δε νομιζω να εχει κανενα νοημα.

Το αν καποιος προτιμα μια Σουρ ειναι προσωπικο θεμα και γουστο και πορτοφολι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να απαντησω στα αλλα παιδια, εγω οσες fender ειχα ( εχω) , δεν κουρδιζαν με τιποτα για πανω απο 10 λεπτα παιξιματος, ασε που καθε εβδομαδα επρεπε να "φερω" το μπρατσο και τις αρμονικες. Τι να πω, ισως απλα ειστε τυχεροι και πεσατε στην εξαιρεση, ισως απλα παιζετε μονο ακορντα και δεν ξεκουρδιζεστε, ή ισως απλα δεν ακουτε την ξεκουρδιλα!

Σίγουρα μιλάς για Fender Stratocaster?

Για ποιό ξεκούρδισμα και ίσιωμα στο μπράτσο μιλάς?

Αυτά είναι θέμα ΣΩΣΤΟΥ intonation, που άπαξ και γίνει ΜΙΑ φορά σωστά, μετά δεν καταλαβαίνει τίποτα. Φυσικά μιλάω για Fender και όχι Squier (αν και αυτές έρχονται με μερικά τρυκ).

Έχουν περάσει απ'τα χέρια μου -δικές μου και μη- πάααρα πολλές strat, απο 70's Αμερικάνες, 80's Αμερικάνες, Signatures, Custom Shop, Japan (85, 89, 92) και πιο πρόσφατα μοντέλα όπως Deluxe 1999, 2001, Highway One κλπ.

 

Κανένα πρόβλημα, ένα σετάρισμα εκεί που πρέπει και τέλος. Κρέμασέ την απ'το tremolo arm και παίζε πάνω-κάτω, δεν πάνε πουθενά.

 

Α! Και τα αυτάκια μου είναι μια χαρά (πρόσφατα τσεκαρισμένα απο γιατρό) ;D

 

Το μόνο θέμα είναι με τα American Std κλειδιά που όντως χάνουν λίγο, αλλά αυτό διορθώνεται σχεδόν ανέξοδα με ένα σετάκι gotoh, fender f ή lock schaller.

 

Ο ήχος τώρα είναι ένα άλλο θέμα και ο καθένας τον έχει στο μυαλό του διαφορετικά απο άλλον.

Για παράδειγμα εμένα ο "Ήχος Strat", βγαίνει μόνο απ'τις 70's Ash, για άλλον είναι απ'τις original '62, για άλλον οι 57άρες και γι'αυτούς που δεν έχουν ιδέα, ακούνε ένα οποιδήποτε CD κάποιου καλλιτέχνη που παίζει με strat και λένε: "Αααααα, αυτός είναι ήχος strat", κολοκύθια, αυτός ο ήχος είναι Στούντιο με ότι συνεπάγεται αυτό και  αν διαβάζεται σε συνεντεύξεις οτι "Έγραψα μόνο με τη Strat μου καρφί και τέλος" είναι εμπορικά παιχνιδάκια που εν τέλη μας βάζουν να ψάχνουμε τη βελόνα στ'αχυρα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου