Προς το περιεχόμενο

Ξεχαστε τις fender


kotsadoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πχ αποδιδω τα μεγιστα σε 16αρι ραντιους γιατι επαιζα ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑ με την παλια μου rg kai etsi συνιθησα αλλα μπορω πλεον να προσαρμοσω τα χερια μου σε οποιοδηποτε radius.

Α ΟΚ, έτσι εξηγήται.

Μπράβο σου πάντος, καλή κίνηση να πάρεις shur!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρόσφατα βρέθηκα στο σπίτι ενός φίλου που μέχρι και πριν από δυο χρόνια έπαιζε κιθάρα σε ένα γνωστό συγκρότημα από το '61. Από την συλλογή του με περίπου 30+ κιθάρες του (σχεδόν όλες στρατ εκτός από 4-5) ζήτησα να παίξω με μια στρατ του '62. Την συνέκρινα με άλλες, παλιές και καινούργιες, και αν και γλυκιά στον ήχο και χάδι στην αφή του μπράτσου, ήταν ψόφια μπροστά στον παλμό και ζωντάνια των καινούργιων. Προσωπικά πάντως αν είχα τα χρήματα θα προτιμούσα περισσότερο μια λύση πιο hi fi όπως λέτε και εσείς, πχ. την Suhr.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η κιθαρα ειναι το classic model με light weight alder , 10 - 14 compound radius , even C medium neck profile , rosewook ταστιερα, lock κλειδια  schaller και vintage style gotoh γεφυρα , ελπιζω να μην ξεχασα τιποτα

 

ειναι η pro series classic ή την εφτιαξες με δικα σου specs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η pro series classic ή την εφτιαξες με δικα σου specs?

 

αλλο pro series, αλλο classic. αλλη κατηγορια, αλλα Specs.

δεν υπαρχει "pro series classic", υπαρχει η Pro series c1&c2, αλλα δεν ειναι "custom classic". pro series γενικα υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα & με standard specs.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ superfunk....κι εγώ σε αυτές τις λίγες απίστευτες vintage αναφερόμουν....αυτές δεν είναι που δημιούργησαν και όλο τον vintage πανικό? (άσχετα αν δεν ..."παίζει"  μεγάλο ποσοστό από αυτές όπως σωστά αναφέρεις) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές δεν είναι που δημιούργησαν και όλο τον vintage πανικό?

 

οχι δεν ειναι αυτες που δημιουργησαν τον πανικο,ο vintage πανικος δημιουργηθηκε απο την απαραδεκτη ποιοτητα (και την πληρη αλλαγη των specs) των mid/late 70s Fender,Gibson & Gretsch  ;) που αναγκασε τους παικτες να στραφουν σε παλαιοτερα μοντελλα των ιδιων εταιρειων για να μπορουν να..παιξουν σαν ανθρωποι.... ;)

 

στην εποχη μας και οι 3 αυτες εταιριες (η 4η "μεγαλη" εταιρεια που ειναι η Rickenbacker δεν χαλασε ποτε την ποιοτητα της) βγαζουν τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες στην ιστορια τους,οποτε το να αγορασει καποιος μια vintage Fender,Gibson & Gretsch  για ΜΗ συλλεκτικους...και..ψυχολογικους λογους..ειναι καπως ..περιεργο... :)  

 

τωρα αν καποιος τυγχανει να εχει μια vintage κιθαρα που να ειναι και εκπληκτικο οργανο (εχω και εγω μια) με γεια του και χαρα του...και να τη χαιρεται ο ανθρωπος... :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο pro series, αλλο classic. αλλη κατηγορια, αλλα Specs.

δεν υπαρχει "pro series classic", υπαρχει η Pro series c1&c2, αλλα δεν ειναι "custom classic". pro series γενικα υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα & με standard specs.

 

εννοουσα για αυτες εδω http://suhrguitars.com/proSeries.aspx?series=c1_c2

 

επειδη μοιαζουν τα specs που εδωσε ο Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα ετυχε να παιξω με μια suhr (δεν ξερω ποιο μοντελο ηταν) οποτε δεν ειναι και η πιο ολοκληρωμενη η αποψη που εχω σχηματισει,ηταν παρα (μα παρα) πολυ καλοφτιαγμενη αλλα μου θυμισε Anderson στο οτι μου φανηκε καπως "αψυχη" σε σχεση με μια απλη fender.

Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο που μου εδωσε αυτη την εντυπωση,πιθανον να εχω συνηθισει στις fender και να μου κακοφαινεται οτιδηποτε πιο "ζυγισμενο" τονικα και δυναμικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοουσα για αυτες εδω http://suhrguitars.com/proSeries.aspx?series=c1_c2

 

επειδη μοιαζουν τα specs που εδωσε ο Κωστας

 

δεν ξερω αν ειναι η C1 3TS, μαλλον οχι ομως.

 

+οτι κανεις δεν εχει ρωτησει ακομα για το attenuator που παιζει στο video  :P

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου