Προς το περιεχόμενο

Greek Viking Epic Death! (Aeklypsis - Mirror of Darkness)


VivaldiNew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Α και ποιες είναι αυτές oi άλλες μπάντες στην Ελλάδα που παίζουν το ίδιο είδος? Δεν ειρωνεύομαι, αλήθεια θέλω να ξέρω!!!

 

 

 

Order of the Ebon Hand... Νομίζω ότι είναι του ιδίου στιλ, αλλά με πάσα επιφύλαξη  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

VivaldiNew κανε μου μια χαρη ...

 

Περιμενε 2-3 χρονακια και αμα τα φιλαρακια σου οι πρωτοτυποι υπαρχουν ακομα και δεν εχουν διαλυσει λογω των 1002 κακων της εδω "σκηνης" (βλεπε στρατος, ανυπαρξια live-αδικων, ανυπαρξια σοβαρων οπαδων και last but not least η κλασσικη Ελληνικη φαγωμαρα), εμπα και ξαναποσταρε για απαντησεις σε Dimmu Burger κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φέρνεις τους Dimmu της Nuclear Blast με 25.000 ευρώ budget σε κάθε βιντεοκλίπ.

 

+1

 

Παρεπιπτόντως, το 'χω ξαναπει, όσο κι αν μου αρέσει το τραγούδι, το βίντεο είναι απαράδεκτο.

 

+1. Όντως το video είναι λίγο μάπα, αλλά το τραγούδι είναι μια χαρά. Δεν θα το κρίνω περισσότερο γιατί δεν είναι του γούστου μου. Πάντως κουλούς δεν τους λές σε καμία περίπτωση, εκτός αν βέβαια τα τεχνικά στανταρ είναι τόσο μα τόσο ψηλά. Τότε όμως θα αποκαλούσαμε κουλούς το 80% των μουσικών.

 

Πάντως ρε παιδιά, με όλη την καλή διάθεση, δεν βρίσκετε λίγο κουραστικό και ανούσιο το ίδιο κλασσικό φαινόμενο again and again να εμφανίζεται ένας οπαδός μίας μπάντας (μέταλ συνήθως) με όντως αμφίβολη σχέση με την μπάντα που φαίνεται να την υποστηρίζει/διαφημίζει στο πρώτο πόστ του και τσούπ και ένας "καχύποπτος" να επιτεθεί με σχεδόν πατριωτικό στύλ και να κατακρίνει την, σιγά τ' αυγά, κατάπτιστη "συμπεριφορά" του νέου μέλους, λες και το noiz είναι holy ground.

 

Αν είναι όντως τόσο κακό, υπάρχουν και οι mods να πράξουν τα δέοντα. Αυτό το γαιτανάκι, η δικιά μου ταπεινή γνώμη είναι ότι, παρουσιάζει και τις δύο κατηγορίες σαν να είναι 15χρονα. ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και ποιες είναι αυτές oi άλλες μπάντες στην Ελλάδα που παίζουν το ίδιο είδος? Δεν ειρωνεύομαι, αλήθεια θέλω να ξέρω!!!

 

Είναι πολλές. Αφού σου αρέσει το είδος ψάξτο και δε θα χάσεις. Και αφού γουστάρεις τους Aeklypsis συνέχισε να τους υποστηρίζεις. Απλά μην προσπαθείς να τους επιβάλεις.

 

Πάρε και ένα personal favorite από την old school

 

 

Septic Flesh - Sangreal

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enslaved- Midgards Eldar

 

 

Δε νομιζω να ειναι ουτε περισσοτερο "βικινγκ" ουτε περισσοτρο "επικ" απο τους νορβηγους Enslaved που ηταν απο τα πρωτα συγκροτηματα που παντρεψαν ακραιο ηχο με τετοιου ειδους θεματολογια.

Και πριν αρχισουν δικαιολογιες

1)ηλικιακα τοτε οι Enslaved ηταν πολυ κοντα ή μικροτεροι απο τους Aeklypsis

2)το κανανε πριν 15+ χρονια

3)δεν ειχαν υποστηριξη δισκογραφικων ουτε μπατζετ εκατομμυριων

 

Που ειναι η πρωτοτυπια σε μια μπαντα που ισχυριζεται οτι παιζει "βικινγκ επικ ντεθ" κ στην ουσια θελει να γινει ενα κακεκτυπο των σχετικα προσφατων dimmu borgir που σιγουρα ουτε επικ ουτε βικινγκ ουτε ντεθ ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και folk (ποιάς χώρας; ) μελωδίες...

 

Έχει κάτι ελληνικά φιόρδ, πώς κοιτάς εκεί στα βόρεια, καμία σχέση... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, ρε παιδιά δε νομίζω ότι επέβαλλα σε κανέναν τους Aeklypsis, εσείς έχετε μανιαστεί και πορωθεί περισσότερο από μένα να ασχολείστε μαζί τους.

Δεύτερον, Order of the Ebon Hand, Enslaved (των οποίων είμαι fan btw) κλπ που αναφέρθηκαν είναι Black Metal, με κάποια μελωδικά στοιχεία. Αν είχατε την παραμικρή ιδέα και δεν ψάξατε απλά λίγο στο wikipedia για να εξυπνακίσετε θα ξέρατε ότι πλέον Viking Metal δε θεωρείται η μουσική με τέτοια θεματολογία στους στίχους (έτσι θεωρόυνταν όταν το πρωτόπαιξαν οι Bathory), αλλά η μουσική με ακραία βάση (black  η death) και μελωδικά, επικά στοιχεία ανεξαρτήτου θεματολογίας που πιο πολύ το ''ηρωικό'' feeling είναι που τη χαρακτηρίζει.

Επίσης, οι Aeklypsis είναι Death Metal, όχι black (όταν μου δείχνεις Enslaved είναι σα να σου λέω θέλω να ακούσω Nile και να μου προτείνεις Mayhem, καμία σχέση) και είναι πολύ πιο τεχνικοί, groovατοι και σουηδομεταλλικοί (στυλ DT και At the Gates) από οποιαδήποτε Black μπάντα. Συγκεράζουν όλα αυτά τα στυλ με αρμονία χωρίς να μιμούνται ή να περιορίζονται από κανένα, και εμένα αυτό μου αρέσει περισσότερο απ' όλα.

Oι Septic Flesh είναι πολύ αξιόλογο συγκρότημα και χαίρομαι που υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά οι Aeklypsis και πιο τεχνικοί είναι, και απείρως πιο μελωδικοί είναι και έχουν και folk στοιχεία. Και πάλι θα πω ότι η πρώτη δουλειά ever των Septic ωχριά μπροστά στο EP των Aeklypsis, όχι από άποψη ποιότητας ή σχέσης με το χώρο, λόγω διαφοράς ημερομηνίας, αλλά σα μουσικής σύνθεσης ξεκάθαρα. Δε νομίζω ότι η δημιουργία μιας μελωδίας καθορίζεται από 5, 10, ή 15 χρόνια διαφορά. Δε λέω ότι οι Aeklypsis επισκιάζουν τώρα τους Septic, αν είναι δυνατόν, απλά ότι οι Aeklypsis ενσωμάτωσαν πάρα πολλά πρωτοποριακά στοιχεία στην εποχή που βρισκόμαστε.

Αν θέλετε αυτό που μοιάζει περισσότερο με Viking Death σήμερα, ακούστε Ensiferum. (ή δείτε τους στις 16 Απριλίου στο Gagarin).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VivaldiNew, ενταξει εισαι οπαδος αλλα ακου και μια διαφορετικη αποψη.

 

Καταρχην, αν και σε καμμια περιπτωση εκτελεστικα τα παιδια δεν ειναι κουλα, δεν ειναι και οπως τους παρουσιαζεις, οι super συνθετοπαιχταραδες. Προσωπικη αποψη μου, ακουγοντας το κομματακι που λινκαραν 2 σελιδες πιο πριν, καλοπαιγμενο demo black μεταλ (στα δικα μου τα αυτια καραμπινατο black ειναι) ειναι, σιγουρα σε επιπεδο demo, χωρις να διεκδικει και δαφνες πρωτοτυπιας (κατι το οποιο ισχυει για 9 στις 10 μπαντες). Καλη προσπαθεια αλλα, οπως και η Ρωμη, δε χτιζεις κατι σε μια μερα.

 

Οσο για Septic Flesh (τους οποιους προσωπικα δεν μπορω να ακουσω), η επιτυχια τους ειναι οτι αρχισαν σε μαυρες εποχες για την "Ελληνικη" σκηνη και αντεξαν. Το να συγκρινεις οποιαδηποτε μπαντα τωρα που ειναι ολα στο πιατο με τοτε, ειναι κατ'εμε ατοπο.

 

Αν οι Aeklypsis αντεξουν για αρκετο καιρο (και αυτο ειναι μεγαλο ΑΝ και ισχυει για ΟΛΕΣ τις μπαντες) τοτε συζηταμε παλι. Επειδη ομως ακουω metal 20+ χρονια εχω δει πολλες μπαντες να ερχονται και να παρερχονται, ιδιαιτερα στην Ελλαδα με τις "ειδικες" συνθηκες που παιζουν, επετρεψε μου να ειμαι λιγο επιφυλακτικος στην ολη φαση, χωρις για αυτο να ευθυνονται αμεσα τα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε αυτό που μοιάζει περισσότερο με Viking Death σήμερα, ακούστε Ensiferum. (ή δείτε τους στις 16 Απριλίου στο Gagarin).

 

Μήπως τελικά εκτός από το ότι προμοτάρει με αισχρό τρόπο την μπάντα του, δουλεύει και στο Gagarin; Τελικά νομίζω ότι αυτό το μυστήριο μόνο ο Χαρδαβέλας μπορεί να το λύσει. Έλεος... Όχι ότι δεν μου έκατσε κι εμένα λίγο κάπως το αρχικό post αλλά so what? Δηλαδή άλλοι μέσα από τα post τους δεν σπρώχνουν την δουλειά τους; Ούτε εμένα είναι στο στιλ μου τα παλικάρια αλλά επειδή δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να πουν δεν σημαίνει ότι δεν το λένε καλά. Ίσος το δικό μου μυαλό να μην μπορεί να το συλλάβει.

 

Κι εσύ ρε φιλαράκι τι το παιδεύεις; Δεν ξέρεις ότι το σόλο πρέπει να έχει ή μια νότα, αλλά να ξέρεις γιατί την παίζεις, ή 25000 το δευτερόλεπτο, χωρίς να χρειάζεται να πεις γιατί τις έπαιξες μιας και κανένας άλλος δεν μπορεί; Όσοι παρεκκλίνουν από αυτόν τον κανόνα είναι απλά κουλοί και ιδικά αν παίζουν με διπλούς μαγνήτες πρέπει να τουφεκίζονται για να μην χαλάσει η ράτσα. Επίσης να ξέρεις ότι εδώ μιλάμε μόνο για vintage, fender και κάτι ακόμα λέξεις που δεν πολυ-ξέρουμε τι σημαίνουν αλλά δεν μπορείς να πεις... ακούγονται ωραίες. Τεσπα, συνέχισε να αγαπάς την μπάντα γιατί παίζεις δεν παίζεις σε αυτούς η ελληνική μέταλ έχει μεγάλη ανάγκη από υποστήριξη.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να ξέρεις ότι εδώ μιλάμε μόνο για vintage, fender και κάτι ακόμα λέξεις που δεν πολυ-ξέρουμε τι σημαίνουν αλλά δεν μπορείς να πεις... ακούγονται ωραίες.

51oa05F5iML._AA500_.jpg

 

Τεσπα, συνέχισε να αγαπάς την μπάντα γιατί παίζεις δεν παίζεις σε αυτούς η ελληνική μέταλ έχει μεγάλη ανάγκη από υποστήριξη.

proderm_site.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου