Προς το περιεχόμενο

Greek Viking Epic Death! (Aeklypsis - Mirror of Darkness)


VivaldiNew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα να κάνω τον κακό και να πω ότι όλα τα παιχνίδια με τα σαμπζάνρς και υποσαμπζάνρς και αντιυποσαμπζανρς και ανθυποαντιυποσαμπζανρς είναι εντελώς ανεδαφικά, αποπροσανατολιστικά και αδιάφορα για οποιονδήποτε σοβαρό ακροατή κοιτάει τη μουσική πιο ολικά χωρίς να κολλάει σε ανεγκέφαλες ταμπέλες? Ο Σούξου παίζει το τάδε υποστύλ που ανήκει ενίοτε στο άλλο με κύριο εκπρόσωπο τους Μούξου αλλά είναι κι εντελώς πρωτότυπο γιατί παίρνει στοιχεία από το αποκεί και τα παντρεύει με το εκεινοαποδώ που διαφοροποιείται από το δεπαναδεισανερχομαιτούτο γιατί δεν το παίζει πια κανείς διότι έχει χάσει εντελώς τη μπάλα από τις επιρροές του γενικότερου απαυτού που υποδιαιρέθηκε κάτι χρόνια πριν σαν κάτι πολύ οριτζινάλ (οεοεοεο) τραβώντας το δικό του μοναχικό δρόμο μαζί με τον Σούξου που κάποτε έπαιζε το τάδε υποστύλ που ανήκει ενίοτε στο άλλο με κύριο εκπρόσωπο τους Μούξου (συγγενικά κάπως με αυτά του οξαποδώ) αλλά κατά βάση είναι κι εντελώς πρωτότυπο γιατί παίρνει στοιχεία από το αποκεί και τα παντρεύει με το εκεινοαποδώ που διαφοροποιείται από το δεπαναδεισανερχομαιτούτο γιατί δεν το παίζει πια κανείς διότι έχει χάσει εντελώς τη μπάλα από τις επιρροές του γενικότερου απαυτού (πρωτοπαιγμένου από τον έτσι) που υποδιαιρέθηκε κάτι χρόνια πριν σαν κάτι πολύ οριτζινάλ (οεοεοεο) τραβώντας το δικό του μοναχικό δρόμο μαζί με τον Σούξου που κάποτε έπαιζε το τάδε υποστύλ που ανήκει ενίοτε στο άλλο με κύριο εκπρόσωπο τους Μούξου αλλά είναι κι εντελώς πρωτότυπο γιατί παίρνει στοιχεία από το αποκεί και τα παντρεύει με το εκεινοαποδώ που διαφοροποιείται από το δεπαναδεισανερχομαιτούτο γιατί δεν το παίζει πια κανείς διότι έχει χάσει εντελώς τη μπάλα από τις επιρροές του απαυτού που υποδιαιρέθηκε κάτι χρόνια πριν σαν κάτι πολύ οριτζινάλ (οεοεοεο) τραβώντας το δικό του μοναχικό δρόμο μαζί με τον Σούξου που κάποτε έπαιζε το τάδε υποστύλ που ανήκει ενίοτε στο άλλο με κύριο εκπρόσωπο τους Μούξου αλλά είναι κι εντελώς πρωτότυπο γιατί παίρνει στοιχεία από το αποκεί και τα παντρεύει με το εκεινοαποδώ που διαφοροποιείται από το δεπαναδεισανερχομαιτούτο γιατί δεν το παίζει πια κανείς διότι έχει χάσει εντελώς τη μπάλα από τις επιρροές του απαυτού που υποδιαιρέθηκε κάτι χρόνια πριν σαν κάτι πολύ οριτζινάλ (οεοεοεο) τραβώντας το δικό του μοναχικό δρόμο μαζί με τον Σούξου που αναφέραμε στην αρχή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Verethron το ίδιο έχω πει κι εγώ, είτε είναι για βικινγκς, είτε μυθολογικού περιεχομένου, είτε απλά για ηρωικά ιστορικά η μη θέματα, ειναι viking metal. Και εμένα το Epic Death μου πάει καλύτερα (το έβαλα και στον τίτλο του thread αλλωστε), αλλά δυστυχώς καμία μπάντα που έχει συμβόλαιο με εταιρία και δισκογραφία δεν αποκαλείται έτσι, άρα δεν είναι ένας ''δόκιμος όρος'' κατά κάποιον τρόπο.

άλλωστε, οι Aeklypsis που τους αποκαλώ viking είπαν στο Live ότι ένα από τα καινούργια τους τραγούδια μιλά για το Φαέθωνα της ελληνικής μυθολογίας.

Σίγουρα σα λαός δεν έχουμε τίποτα να ζηλέψουμε από τη βόρεια ιστορία και μυθολογία, και αντιστοίχως οι Ensiferum που είναι Φινλανδοί καλά κάνουν και μιλούν για το Kalevala.

Όλα αυτά τα bands όμως είναι Viking metal!  ;)

 

Verethron θα τα πούμε στις 16 Απριλίου στους Ensiferum ελπίζω, αλλιώς σε κανά live των Aeklypsis.

 

Φίλε μου dmilo σίγουρα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν εσύ μπορείς να βρίσκεις νέα μουσική χωρίς να απασχολείσαι με τα είδη, πολύ καλά κάνεις!  :)

Εγώ που παρακολουθώ εκατοντάδες διαφορετικά συγκροτήματα από όλον τον κόσμο μου είναι δύσκολο να το κάνω χωρίς ομαδοποίηση. Πληροφοριακά πάντως, σε κάποιον που έχει εντρυφήσει, τα φωνητικά, τα riffs, τα ντραμς, ακόμα και η υφή του ήχου παρουσιάζουν τεράστιες διαφορές μεταξύ death και black μεταλ. Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να μάθεις πιο πολλά, ξεκίνα ένα καινούργιο thread και σίγουρα θα βρεθούν πολλοί να σε διαφωτίσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή είμαι (πολύ) μακριά νυχτωμένος γι'αυτά τα ιδιώματα και τη θεματολογία τους, όλα τα ελληνικά γκρουπ του είδους να υποθέσω ότι έχουν τέτοιας ποιότητας στίχους?

 

Ισχύει για όλα τα ελληνικά γκρουπ, ανεξαρτήτως στυλ, αλλά καλό είναι να ΜΗΝ θεωρούμε ότι μπορούμε να γράψουμε αγγλικό στίχο επειδή πήγαμε φροντιστήριο. Για παράδειγμα, τα crows και τα ravens που αναφέρονται είναι δύο τελείως διαφορετικές μορφές ζωής.

 

Επιπροσθέτως, επειδή διάβασα κάτι για τσαμπουκάδες, επιλέξτε το χώρο και το χρόνο θανάτου σας, κλπ, η απορία μου είναι αν αποτελούν "πολιτισμική προϋπόθεση" γι'αυτά τα είδη μουσικής (όπως π.χ. οι τζάμπα μαγκιές των χιπχοπάδων) ή αν η άγνοια κινδύνου έχει χτυπήσει δυσθεώρητα ύψη.

 

Ευχαριστώ

 

Ένας άσχετος με το "σύγχρονο" μέταλ και τις παραφυάδες του.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε VivaldiNew, ο λόγος που θέτω αυτά τα ερωτήματα είναι για να καταλάβω κατά πόσο είναι ουσιώδες να υπάρχουν όλες αυτές οι διαφοροποιήσεις. Αφ' ενός μου θυμίζουν τον (φοβερό) μονόλογο του Τζακ Μπλακ στο School of Rock, αφ' ετέρου την προσπάθεια του νεαρού κινηματογραφιστή στο A headbanger's journey να καταγράψει τα είδη του μέταλ.

 

Κατά τη γνώμη μου, αν η διαφορά έγκειται μόνο στη θεματολογία και στους στίχους, και απ' όλες τις άλλες απόψεις είναι το ίδιο (πολλές νότες, δίκασο, σύνθια, βαρύτονες κιθάρες και βρυχηθμοί) τότε είναι άχρηστες όλες αυτές οι ονομασίες.

 

Πάντα φιλικά, και με όλο το σεβασμό σε εσένα και στη μουσική που ακούς.

 

Δεν συμφωνω μαζι σου. Καταρχην, προσωπικα ειμαι εναντια στις πολλες ταμπελες (ειμαι της παλιας σχολης που υπηρχε μονο heavy/thrash/death/doom/black/power και ηδη ειμαστε στα ποσα ειδη) και οταν βλεπω ταμπελιτσες του στυλ "original viking pagan black melodic metal" πεφτω κατω απο τα γελια.

 

Το μεταλ ομως ειναι πολυμορφη μουσικη, σιγουρα δεν μπορεις να πεις π.χ. οτι οι Bolt Thrower παιζουν το ιδιο με Marduk (αν και οι δυο εχουν βαριες και βαρυτονες κιθαρες, δικασιδι και βρυχηθμους). Οποτε μαλλον η αληθεια (οταν δεν βρισκεται στους Σεξ Πιστολς, ΓΚΕΓΚΕ;) βρισκεται καπου στη μεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευα οτι θα εβρισκα ποτε κειμενο που να περιγραφει τοσο καλα τα αισθηματα μου σχετικα με τα διαφορα metal genres οσο αυτο του Sunday - το μονο κοντινο μεχρι τωρα ηταν το "Συνήθως η απάντησή του στην κατά τ’ άλλα απλή ερώτηση «τι ακούς;» μοιάζει με περιγραφή γκουρμέ πιάτου: «Αβάν-γραντ πειραματικό μπλακ-στόουνερ με στοιχεία σατάνικ γκλαμ-ντεθ και λίγο αν-χόλι νεκρο-βόθρικ αποτροπέισιον 666… α-λα κρεμ!»." του Mikeius.

 

 

Οχι τιποτα, αλλα και στη jazz (που ειναι απο τα κυρια ακουσματα μου) εχουμε 457.342 υποκατηγοριες αλα ουδεποτε με πολυενοιαξε αν αυτο που ακουω ειναι fusion, bebop, hard bop, big band jazz, swing, trad, funk jazz ή κεφτεδακια με σαλτσα ντοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι (πολύ) μακριά νυχτωμένος γι'αυτά τα ιδιώματα και τη θεματολογία τους, όλα τα ελληνικά γκρουπ του είδους να υποθέσω ότι έχουν τέτοιας ποιότητας στίχους?

 

Ισχύει για όλα τα ελληνικά γκρουπ, ανεξαρτήτως στυλ, αλλά καλό είναι να ΜΗΝ θεωρούμε ότι μπορούμε να γράψουμε αγγλικό στίχο επειδή πήγαμε φροντιστήριο. Για παράδειγμα, τα crows και τα ravens που αναφέρονται είναι δύο τελείως διαφορετικές μορφές ζωής.

 

Επιπροσθέτως, επειδή διάβασα κάτι για τσαμπουκάδες, επιλέξτε το χώρο και το χρόνο θανάτου σας, κλπ, η απορία μου είναι αν αποτελούν "πολιτισμική προϋπόθεση" γι'αυτά τα είδη μουσικής (όπως π.χ. οι τζάμπα μαγκιές των χιπχοπάδων) ή αν η άγνοια κινδύνου έχει χτυπήσει δυσθεώρητα ύψη.

 

Ευχαριστώ

 

Ένας άσχετος με το "σύγχρονο" μέταλ και τις παραφυάδες του.

 

 

 

Χωρίς να θέλω να σε ειρωνευτώ το τραγούδι είναι καθαρά χιουμοριστικό και μάλλον εμένα μου φάνηκε γιατί το Winter που το έκανα βίντεο έχει πολύ ωραίους στίχους που μιλούν για το ότι δεν μπορεί να υπάρξει άνοιξη αν δεν υπάρχει χειμώνας και δεν μπορεί να υπάρξει ζωή χωρίς θάνατο. Δηλαδή από ότι έχω καταλάβει, γιατί βάζουν και κάτι άσχετα μέσα για θρησκείες, έχει να κάνει με τα αντίθετα στον κόσμο γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από ότι έχω καταλάβει, γιατί βάζουν και κάτι άσχετα μέσα για θρησκείες, έχει να κάνει με τα αντίθετα στον κόσμο γενικότερα.

Ότι τους κατέβει δηλ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, άλλωστε κακό είναι?

Από το να ακούω για το σύστημα που με πιέζει καθημερινά, προτιμώ να ακούω τη γνώμη κάποιου έστω και 5 deathάδων για τη ζωή και το θάνατο.

 

Όπως και με το τραγούδι των wintersun που λέει πως ο χρόνος σκοτώνει και θεραπεύει μαζί (Death and the Healing) και μιλάει για ένα πουλί που έπεσε και χτύπησε και με το χρόνο τα φτερά του γιατρεύτηκαν και ξαναπέταξε και ταυτόχρονα σε ένα άλλο μέρος ένας λύκος γέρασε και πέθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου