Προς το περιεχόμενο

Greek Viking Epic Death! (Aeklypsis - Mirror of Darkness)


VivaldiNew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dmilo, όσο μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ black κ death τα μπέρδευα πάντα

 

• black > Εγώ τους deicide για black τους ήξερα. Οι immortal τι είναι;

• death > Τελικά οι at the gates είναι death ή όχι; Οι death η μπάντα;

• viking > δεν το ξέρω δεν υπάρχει. Τους ensiferum τους έλεγα άθλιο power με brutal φωνητικά :P

• doom > candlemass δαγκωτό

• folk >  skyclad επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντιπροσωπευτικό όμως, όχι στο περίπου. Έτσι βρε αδερφέ για να καταλάβω... Γιατί έχω μείνει στο NWOBHM.  ::)

 

black (η βλακ IMHO): Marduk, Emperor

death: Cannibal Corpse, Obituary, Bolt Thrower αμερικανικο στυλ, At The Gates, Dissection σουηδικο στυλ

Viking: Ιδεα δεν εχω, υποτιθεται oi Enslaved

Doom: Candlemass, Solitute Aeturnus

folk: Ισως οι Skyclad

 

@evilnye: Οι Deicide ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν συμφωνώ με την έννοια αντιπροσωπευτικό,αλλά:

 

• black > Εγώ τους deicide για black τους ήξερα. Οι immortal τι είναι;

 

Οι deicide είναι πιο κοντά στο death. Οι immortal είναι black (και πολύ καλοί μάλιστα). Άλλα παραδείγματα είναι οι Satyricon, οι Emperor, Mayhem, Marduk κ.α.

 

• death > Τελικά οι at the gates είναι death ή όχι; Οι death η μπάντα;

 

Και οι δύο είναι death και ίσως δυο από τα καλύτερα παραδείγματα (προσωπικά αγαπημένες μπάντες). Άλλοι, Bolt Thrower, Obituary, Carcass,  Dying Fetus, Pestilence, Benediction, Cannibal Corpse, Suffocation, Nile, Hate Eternal, Misery Index, Six Feet Under, κ.α.

 

• viking > δεν το ξέρω δεν υπάρχει. Τους ensiferum τους έλεγα άθλιο power με brutal φωνητικά :P

 

Amon Amarth, viking death θα τους έλεγα και μια από τις καλύτερες live μπάντες ever.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, VivaldiNew είμαι σίγουρος ότι σε όλα αυτά τα subgenres ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Εγώ υποστηρίζω ότι το Viking Metal πρέπει να έχει στίχους για Vikings ή όπως οι Ensiferum π.χ. μιλούν για μοναχικούς adventurers στο βορρά ή αναφέρονται στο Kalevala.

 

Μιας και οι Aeklypsis παίζουν απλά μουσική με ελληνική μυθολογία στους στίχους και Epic στοιχεία θα τους έλεγα απλά Epic Death Metal και τέλος.

 

Προς θεού δεν είμαστε Βόρειοι σαν λαός και από μυθολογία δεν έχουμε τίποτα να ζηλέψουμε ώστε να χαρακτηριστούμε και Vikings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αμαρτία μου, τα μόνα ονόματα που αναγνωρίζω είναι οι Marduk και οι Dying Fetus (και αυτά από κάποιες κουβέντες του ντράμερ μας!)

 

Η διαφοροποίηση λοιπόν σε αυτά τα είδη είναι βασισμένη στη θεματολογία και στους στίχους; Στη μουσική; Στα φωνητικά; Δηλαδή, τι διαφορά έχει π.χ. ένα death riff με ένα black riff;

 

Ή τα έχω κάνει όλα μπάχαλο;

 

Please, για να μην φορτώνουμε άλλο το thread, όποιος χριστιανός (ή μη ;)) ας μου στείλει με pm ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΑ τραγούδια από κάθε είδος, έτσι ώστε να τα ακούσω και να δω κι εγώ τι παίζει.

 

BTW, οι Messuggah τι είναι;

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρωτοτυπήσω.

 

(Μελετάω) μπλουζ και (αυτόν τον καιρό μελετάω επίσης και) ολίγη τζαζ.

 

Μετά από 18 χρόνια metal (τα άπαντα όοοολων των βρετανικών μπαντών, συν τα άπαντα των Μετάλικα).

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black metal: Bathory (First Wave, πρώτο black metal που παίχτηκε), Mayhem, Immortal (καράblack), Emperor κλπ. Ακόμα και οι Dimmu Borgir παρακλάδι του black είναι (symphonic black συγκεκριμένα)

 

Death metal: οι Death (έβαζαν όλο και περισσότερα prog στοιχεία μέχρι που μας άφησε ο  Chuck), Cannibal Corpse, Nile, Suffocation, At the Gates, Dark Tranquility (melodic death τα δυο τελευταία, της λεγόμενης σουηδικής σκηνής)

 

Οι Enslaved ΔΕΝ είναι Viking metal με τη σημερινή έννοια του όρου στη μουσική βιομηχανία! Είναι απλά μελωδικό black με λόγια για βίκινγκς.

 

Viking metal: επίσης bathory, Ensiferum, Wintersun, Turisas, Amon Amarth, Equilibrium, Falkenbach, Forefather, Moonsorrow, στα όρια οι Windir που αναφέρθηκαν, πιο πολύ κοντά στο third wave black ανήκουν

 

Folk Metal: οι Skyclad ήταν το πρώτο ελάχιστα metal act (κυρίως rock είναι) που ενσωμάτωσε folk όργανα στη μουσική του, και είναι κοντά στο τέλος του σαν act γενικά. Folk bands του σήμερα είναι οι Eluveitie, Korpiklaani, Tyr, (oi Equilibrium είναι και folk), Finntroll, Heidevolk και πολλά άλλα.

 

Μόνο και μόνο για να δείτε πόσο μπορεί να απέχει από τη viking θεματολογία η viking metal, πολλά συγκροτήματα και στο viking και στο folk metal περνούν απ' το ένα στο άλλο είδος, αναλόγως με το πόσο βάρος δίνουν στη μελωδία, αν έχουν death metal drumming, αν έχουν folk όργανα όπως βιολί, ακορντεόν και λοιπά, ανεξαρτήτως lyrics.

Είναι όπως μπάντες παιρνούν από το punk στο Metal στην περίπτωση του hardcore ή από το black στο death στην περίπτωση των τεράστιων Behemoth.

 

Γενικά είναι μάνι οι ταμπέλες αλλά όταν ο πληθυσμός της Γης είναι πατημένα 6 δις, άρα και οι μπάντες είναι περισσότερες από τον πληθυσμό της Ελλάδας, είναι απαραίτητο το Labeling για να ξέρει o fan τι να ακούσει, δεν είναι δυνατόν να ακούσεις ΟΛΑ τα projects που υπάρχουν. Άρα αν θες να είσαι ανταγωνιστικός στη μουσική βιομηχανία ή αξιόλογος μουσικός κριτικός, οφείλεις να γνωρίζεις τις ονοματολογίες και τους όρους (όπως όταν είσαι κιθαρίστας ξέρεις τους τεχνικούς όρους των μερών της κιθάρας)

 

Επίσης να πω ότι χαίρομαι επιτέλους που κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση με απόψεις για την αγαπημένη μου μουσική, που ήταν και το νόημα του thread, και δεν είμαι αναγκασμένος να αμύνομαι απέναντι σε ανούσιες κακολογίες.

Keep posting!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε VivaldiNew, ο λόγος που θέτω αυτά τα ερωτήματα είναι για να καταλάβω κατά πόσο είναι ουσιώδες να υπάρχουν όλες αυτές οι διαφοροποιήσεις. Αφ' ενός μου θυμίζουν τον (φοβερό) μονόλογο του Τζακ Μπλακ στο School of Rock, αφ' ετέρου την προσπάθεια του νεαρού κινηματογραφιστή στο A headbanger's journey να καταγράψει τα είδη του μέταλ.

 

Κατά τη γνώμη μου, αν η διαφορά έγκειται μόνο στη θεματολογία και στους στίχους, και απ' όλες τις άλλες απόψεις είναι το ίδιο (πολλές νότες, δίκασο, σύνθια, βαρύτονες κιθάρες και βρυχηθμοί) τότε είναι άχρηστες όλες αυτές οι ονομασίες.

 

Πάντα φιλικά, και με όλο το σεβασμό σε εσένα και στη μουσική που ακούς.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου