Προς το περιεχόμενο

Greek Viking Epic Death! (Aeklypsis - Mirror of Darkness)


VivaldiNew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και παιζει ρολο ο χρονος που θα παιξεις κατι.Αν παιζεις μπλακ μεταλ το 1992(οι Aeklypsis μπλακ μεταλ με μερικα σουηδικα/thrash ριφ παιζουν κ πιο κοντα σε dimmu borgir ειναι παρα σε at the gates) εισαι πρωτοπορος.Αν παιξεις το ΙΔΙΟ πραγμα 20 χρονια μετα απο χιλιαδες μπαντες που παιζουν το ιδιο στυλ,οσο καλα κ να το κανεις η πρωτοτυπια σου ειναι μηδεν.Οσο και να επιμενεις εγω κατι που να μην εχω ξανακουσει δεν ακουσα στο συγκεκριμενο κλιπ.Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο παντως κ ειδικα αμα σου αρεσουν οι συνθεσεις τους στ@@ σου κιολας.

 

Οσον αφορα την τεχνικη,δεν παιζει ρολο μονο αυτη (για μενα τουλαχιστον) το αν θα χαρακτηρισω μια μπαντα ως αξιολογη ή οχι.Οι DHG,Mayhem,Satyricon,Emperor δε νομιζω να στερουνται τεχνικης παντως.Ουτως η αλλως ποτε το θεμα στο μπλακ μεταλ δεν ηταν η επιδειξη τεχνικης οποτε δεν εχει κ νοημα να το αναλυουμε

 

Αν παιζεις επικ χωρις βικινγκ θεματολογια γιατι να αποκαλεστεις βικινγκ κ οχι απλα επικ δεν καταλαβαινω παντως.Για παραδειγμα οι Bolt Thrower ειναι φουλ επικοι αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα χαρακτηριζοταν ως βικινγκ ντεθ μεταλ

 

Υ.γ.Μολις ακουσα κ το winter στο myspace τους κ ειναι τελειως μπλακ μεταλ το στυλ μουσικης.Μιας κ σου αρεσει το στυλ τσεκαρε κ τους Finntroll αν δεν τους ξερεις ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εσύ ρε φιλαράκι τι το παιδεύεις; Δεν ξέρεις ότι το σόλο πρέπει να έχει ή μια νότα, αλλά να ξέρεις γιατί την παίζεις, ή 25000 το δευτερόλεπτο, χωρίς να χρειάζεται να πεις γιατί τις έπαιξες μιας και κανένας άλλος δεν μπορεί; Όσοι παρεκκλίνουν από αυτόν τον κανόνα είναι απλά κουλοί και ιδικά αν παίζουν με διπλούς μαγνήτες πρέπει να τουφεκίζονται για να μην χαλάσει η ράτσα. Επίσης να ξέρεις ότι εδώ μιλάμε μόνο για vintage, fender και κάτι ακόμα λέξεις που δεν πολυ-ξέρουμε τι σημαίνουν αλλά δεν μπορείς να πεις... ακούγονται ωραίες.

Είδες πόσο ωραία τα είπε το παλικάρι; Μπράβο ρε αδερφέ, το έχεις πιάσει το νόημα!

 

Και για του λόγου το αληθές, δείτε το παρακάτω link και την απάνθρωπη αντιμετώπιση του όχλου απέναντι σε ένα μέλος που είχε την ατυχή έμπενυση να ποστάρει βίντεο με PRS, humbuckers και γκαζωμένο Mesa Boogie:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182300.0

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες πόσο ωραία τα είπε το παλικάρι; Μπράβο ρε αδερφέ, το έχεις πιάσει το νόημα!

 

Και για του λόγου το αληθές, δείτε το παρακάτω link και την απάνθρωπη αντιμετώπιση του όχλου απέναντι σε ένα μέλος που είχε την ατυχή έμπενυση να ποστάρει βίντεο με PRS, humbuckers και γκαζωμένο Mesa Boogie:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182300.0

 

Έλα τώρα... Παραδέξου το, τι σου είναι ο John Papaducci; Αδερφός, μπατζανάκης, κουμπάρος; Έπρεπε να βάλω δλδ σε κάθε πρόταση και από ένα  :) ή  ;) για να δείξω ότι το post μου είχε μια δόση humor; Δηλαδή τι ρατσισμός είναι αυτός; Μόνο ο audiokostas μπορεί να κάνει χαβαλέ; Αφού κάηκε το topic του παλικαριού, τουλάχιστον να το διασκεδάσουμε οι υπόλοιποι.

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, διαβάζω θέματα στο noiz πολλά χρόνια τώρα και την νοοτροπία που περιέγραψα την έχω παρατηρήσει πολλές φορές έστω και αν την διατύπωσα με μια δόση χαβαλέ και κάπως τραβηγμένη.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα... Παραδέξου το, τι σου είναι ο John Papaducci; Αδερφός, μπατζανάκης, κουμπάρος; Έπρεπε να βάλω δλδ σε κάθε πρόταση και από ένα  :) ή  ;) για να δείξω ότι το post μου είχε μια δόση humor; Δηλαδή τι ρατσισμός είναι αυτός; Μόνο ο audiokostas μπορεί να κάνει χαβαλέ; Αφού κάηκε το topic του παλικαριού, τουλάχιστον να το διασκεδάσουμε οι υπόλοιποι.

Αδερφέ, κι εγώ χιούμορ έκανα, λίγο τραβηγμένο βέβαια (όπως εσύ). ;)

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, διαβάζω θέματα στο noiz πολλά χρόνια τώρα και την νοοτροπία που περιέγραψα την έχω παρατηρήσει πολλές φορές έστω και αν την διατύπωσα με μια δόση χαβαλέ και κάπως τραβηγμένη.

Κοίτα, το να γουστάρουν οι περισσότεροι Fender, vintage και χαλαρά σόλα είναι κάτι που έχει να κάνει με το γούστο τους. Όπως το δικό σου μπορεί να προστάζει 16α στα 180 bpm, BC Rich και τοίχους από racks. Αν ο καθένας τη βρίσκει, ουδέν πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. :)

 

Καλά, δεν έκανε και μονόλογο. Αρκετοί βοήθησαν στο κάψιμο.

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Θα παρακαλέσω σε αυτό το σημείο να περιορίσουμε την κουβέντα μόνο σε επίπεδο κριτικής στους Aeklypsis και χωρίς σχόλια για το πόσο κουλοί ή πόσο ηλίθιοι είναι οι Έλληνες γιατί δεν αντιλαμβάνονται το μεγαλείο τους.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Plasma Pool, αν νομίζεις ότι οτιδήποτε έχει δεκαταέκτα, μπλαστίδια και brutal vox είναι black, λανθάνεις. Οι Deicide  είναι εντελώς Death φερειπείν. To Winter το μόνο black που έχει είναι το Intro, αλλά μάλλον σταμάτησες εκεί και δεν άκουσες το υπόλοιπο. Τα φωνητικά είναι εντελώς Death, όπως και τα ρυθμικά riffs που κυριαρχούν στο δεύτερο μισό του κομματιού. Πάντως έτσι από περιέργεια, άκου Wintersun και πες μου αν τους θεωρείς περισσότερο black ή death.

 

Σε ότι αφορά τον τίτλο Viking metal.

Οταν μια μπάντα είναι death, δε μιλάει αποκλειστικά για το θάνατο, όταν είναι black δε μιλάει για το χρώμα μαύρο, όταν είναι heavy metal δε μιλάει για χοντρούς ανθρώπους και λοιπά, καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πω. Το όνομα ενός είδους δεν προκύπτει κυριολεκτικά, ας πούμε το Death Metal προέκυψε είτε από τους Death είτε από την δουλειά των Possessed με τον ίδιο τίτλο. Είναι απλά ένας όρος που τυχαία χρησιμοποιήθηκε και απλά κόλλησε στη μουσική βιομηχανία. To viking πρωτοχρησιμοποιήθηκε γύρω στο 90 με τις πρώτες κυκλοφορίες του Quorthon που όντως μιλούσαν για βίκινγκς και καθιερώθηκε mid προς late 90s όταν βγήκαν και οι Amon Amarth και μερικές ακόμα μπάντες. Πλέον χρησιμοποιείται όχι κυριολεκτικά αλλά με ένα ευρύτερο φάσμα, για μπάντες με death  η black rythm section και επικές μελωδίες, ηρωική ή μυθολογική θεματολογία γενικότερα και growled, μεταξύ άλλων, φωνητικά. Οι Ensiferum που είναι οι πιο καθαρά Viking metal μπάντα του σήμερα δεν έχουν καθόλου σχεδόν lyrics σχετικά με Vikings, μιλάνε για Φινλανδικούς θεούς και θρύλους.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως το genre talk, γιατί αν δεν το ψάξεις μόνος σου στην Ελλάδα τα μαθαίνεις 10-15 χρόνια αφότου συμβούν.

Τους Finntroll τους ακούω από την πρώτη τους κυκλοφορία (έχω παίξει και το Trolhammaren σε συναυλία πιο μικρός), γενικά δε νομίζω ότι θα καταφέρεις να βρεις κάποια μπάντα στο χώρο του folk/viking metal που να μη γνωρίζω. Αν θες μπορώ να σου προτείνω εγώ μερικές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, κι εγώ χιούμορ έκανα, λίγο τραβηγμένο βέβαια (όπως εσύ). ;)

Κοίτα, το να γουστάρουν οι περισσότεροι Fender, vintage και χαλαρά σόλα είναι κάτι που έχει να κάνει με το γούστο τους. Όπως το δικό σου μπορεί να προστάζει 16α στα 180 bpm, BC Rich και τοίχους από racks. Αν ο καθένας τη βρίσκει, ουδέν πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. :)

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Θα παρακαλέσω σε αυτό το σημείο να περιορίσουμε την κουβέντα μόνο σε επίπεδο κριτικής στους Aeklypsis και χωρίς σχόλια για το πόσο κουλοί ή πόσο ηλίθιοι είναι οι Έλληνες γιατί δεν αντιλαμβάνονται το μεγαλείο τους.

 

Μαζί σου σε ότι είπες. BTW thanks για το link.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, πάντως, πέραν οποιασδήποτε πλάκας, θα ήθελα να μου πει κάποιος πού θα βρω αντιπροσωπευτικό δείγμα της καθεμίας υποενότητας του μέταλ που συζητάμε, και ειδικότερα:

• black

• death

• viking

• doom

• folk

 

Αντιπροσωπευτικό όμως, όχι στο περίπου. Έτσι βρε αδερφέ για να καταλάβω... Γιατί έχω μείνει στο NWOBHM.  ::)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι εχω καταλαβει το θεμα για σενα ειναι η ταμπελα.Νομιζω το viking δεν αναφερεται τοσο σε μουσικη οσο σε θεματολογια.Αλλος ο ηχος των Bathory,αλλος των Αmon Amarth,αλλος των Doomsword,αλλος των Einherjer,αλλος των Windir.Ολες ομως οι παραπανω θεωρουνται βικινγκ.Γιατι?Οταν λεμε "βικινγκ θεματολογια" εννοουμε ολες τις αναφορες σε μυθολογια-λαογραφια των βορειων-σκανδιναβικων χωρων.

Εσενα το στυλ που σου αρεσει οπως σε κοβω ειναι ο φολκ μεταλ ηχος ανεξαρτητως θεματολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου