Προς το περιεχόμενο

Greek Viking Epic Death! (Aeklypsis - Mirror of Darkness)


VivaldiNew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ. Βάλτε στο γιο σας να ακούσει Aeklypsis να μας πει τη γνώμη του!

Μπααα....μία φορά μου είπε ότι ο Slash είναι καλός κιθαρίστας...εκείνο το καλοκαίρι, είδε τον Mark Knopfnel, τον Garry Moore, τον Santana...και τον πήγα μια βόλτα Λονδίνο και είδε τον Jeff beck με το David Gilmour...μετά, δεν μου το ξαναείπε...σου συνιστώ και εσένα το ίδιο tour...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτιμώ και σέβομαι όλους τους παραπάνω που ανέφερες πέρα από τον Slash, όμως αυτό δεν αναιρεί ότι ο Jari Maenpaa (guitars/songwriter Wintersun) είναι τουλάχιστον αντίστοιχου επιπέδου κιθαρίστας ή τα Death αλλά και Jazz solo του Kai Hahto (drummer των Wintersun) είναι απίστευτης τεχνικής!

 

Παρόλα αυτά προχωρούν την μουσική μπροστά ακούγωντας θαυμάζοντας αλλά διορθώνοντας τα σφάλματα ή ατέλειες των προηγούμενων που ανέφερες και βάζοντας δικές τους πινελιές και όχι θαυμάζοντας και αντιγράφοντας τους για μια σίγουρη επιτυχία!

 

Θα σου συνιστούσα να ακούσεις το τραγούδι Death and the Healing που αναφέρθηκε πριν και άμα βαριέσαι να το ακούσεις όλο να παρατηρήσεις το solo από το 3:40 μέχρι το 5:50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα....μία φορά μου είπε ότι ο Slash είναι καλός κιθαρίστας...εκείνο το καλοκαίρι, είδε τον Mark Knopfnel, τον Garry Moore, τον Santana...και τον πήγα μια βόλτα Λονδίνο και είδε τον Jeff beck με το David Gilmour...μετά, δεν μου το ξαναείπε...σου συνιστώ και εσένα το ίδιο tour...

Επισήμως υποβάλλω αίτηση υιοθεσίας. Είμαι ψηλός και σε διαδικασία μείωσης σωματικού (ουχί νοητικού) βάρους. Καλό για μέταλ;

 

 

Για τους «Έκλειψις» μπορώ να μιλήσω μόνο υποκειμενικά. Για να μου αρέσει ένα τραγούδι, πρέπει να έχει και ωραία φωνητικά. Αντίστοιχα, για να μου αρέσει ένα ορχηστρικό κομμάτι, πρέπει η ενορχήστρωσή του να με ιντριγκάρει. Οι συγκεκριμένοι κύριοι δεν έχουν ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Αυτό που παίζουν δεν είναι "music to my ears". Ακόμα και ο Udo στους Accept (!!) είχε μελωδικότερη φωνή...

 

Πάντως θα κάνω προσπάθεια να ακούσω τα παραπάνω συγκροτήματα (αν και, πριν από λίγο, έβαλα να ακούσω ένα κομμάτι με τίτλο "Your blood is my wine" από τους Dying Fetus και όταν μπήκε η «φωνή» έβαλα τα γέλια).

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου συνιστούσα να ακούσεις το τραγούδι Death and the Healing που αναφέρθηκε πριν και άμα βαριέσαι να το ακούσεις όλο να παρατηρήσεις το solo από το 3:40 μέχρι το 5:50

Θα το ακούσω από απλή περιέργεια, αλλά και εσύ άκου το When Love Is Far Away του John McLaughlin, για να διαπιστώσεις ότι η μουσική, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από 6 χορδές, χωρίς κανένα εφέ και γαρνιτούρες ;)

 

Επισήμως υποβάλλω αίτηση υιοθεσίας.

Καλά και εσύ πιστεύεις ότι θα ξανακάτσει Jam των 2 γιγάντων και θα έχουμε τη ****φ@ρδία να είμαστε παρόντες? Πιό εύκολα θα πιάσουμε το lotto...βέβαια άλλη μία φορά, ήμην μικρός,  μου έκατσε jam Santana με McLaughlin ;) ;)...

είμαι ένας τυχερός άνθρωπος ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήστε ρε τα παιδιά να ακουνε ότι θέλουν

 

αν παραμεινουν στις μουσικές επάλξεις για πολλά χρονια και την ψάχνουν οπως τώρα, ειναι μονοδρομος η καλή μουσική (δεν ειναι μια...ειναι πολλές).

 

αρκει να την ψάχνουν μουσικά και όχι με τις μαλακίες που ασχολούνται μακριά απ την σκηνή...κάποιοι ;)

 

όλα ειναι μουσικές εμπειρίες.......καλά κανουν και ακουνε και death και pagan και οπως στο διάολο λέγονται ολα τα καινουργια ειδη.

 

ειναι περισσότερο ROCK από κάτι φλουφλιδες

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια άλλη μία φορά, ήμην μικρός,  μου έκατσε jam Santana με McLaughlin ;) ;)...

είμαι ένας τυχερός άνθρωπος ;D

 

Μην τα λες απότομα, ευρισκόμεθα σε ηλικία κρίσιμη.

 

 

Πάω να ακούσω Marduk.

Αν δεν αντέξω, θα βάλω να ακούσω Μπαντούκ :D

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συμπληρώσω τον dmilo...έχοντας δεί γίγαντες επί σκηνής τα τελευταία 30 χρόνια...οι όποιοι Aeklypsis, χωρίς ΚΑΜΜΙΑ σκηνική παρουσία, με ομολογουμένως λίγα τεχνικά προσόντα...με πολύ εξειδικευμένο είδος μουσικής (ατυχώς, αντίστοιχο στα αυτιά μου είναι και το Mazoo & Ζοο σε άλλη κατηγορία, αλλά περίπου το ίδιο ηλικιακό κοινό (AFTO INE?), δύσκολα θα με συγκινήσουν...

Σου υπόσχομαι όμως ότι θα προσπαθήσω... ;)

 

ειναι περισσότερο ROCK από κάτι φλουφλιδες

Αν ξαναπείς φλούφλη, τον φίλο μου το Νέστορα....θα μαλλώσουμε ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήστε ρε τα παιδιά να ακουνε ότι θέλουν

Σωστά.

 

ειναι μονοδρομος η καλή μουσική (δεν ειναι μια...ειναι πολλές).

Σόρι, αλλά η καλή μουσική είναι μία. Και μάλιστα, εύκολα αναγνωρίσιμη ασχέτως του είδους μουσικής ;)

 

αρκει να την ψάχνουν μουσικά

Ξανασωστά.

 

όλα ειναι μουσικές εμπειρίες.......καλά κανουν και ακουνε και death και pagan και οπως στο διάολο λέγονται ολα τα καινουργια ειδη.

Δεν θα τα έλεγα καινούργια είδη. Θα τα έλεγα "διαφοροποιήσεις στο metal", ή, αγγλιστί, "metal variations" (καλό, ε;)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου