Προς το περιεχόμενο

Greek Viking Epic Death! (Aeklypsis - Mirror of Darkness)


VivaldiNew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω ρε παιδιά, άφησα το forum προχτές με δέκα comments και το βρήκα μεσανατολικό ζήτημα. Πάλι καλά, είχα ανησυχήσει μήπως έφερνα το συγκρότημα σε δύσκολη θέση μ' όλους τους κολλημένους εδώ μέσα (μια μαλακία είπα, το διάνθισα λίγο γιατί μου αρέσει προσωπικά και αμέσως χιμήξατε σαν τα όρνεα για μια ευκαιρία να το παίξετε εξυπνάκηδες, δε σας ζήτησα να με ψηφίσετε στις εκλογές, τη γνώμη μου είπα, ούτε ασχολήθηκα με κανέναν να του κατεβάσω κουτόχορτο στο λαιμό με το ζόρι), αλλά δε νομίζω να τα χάλασαν τα παιδιά τα 1000 και πόσα views στο thread, οπότε ησύχασα! Άρα φιλαράκο alchemist έπεσες έξω και στα δύο τεινά, ούτε στην μπάντα είμαι αλλά ούτε και να διαφημίσω τα παιδιά απέτυχα (γιατί όπως κάποιος ίσως όχι σοφός αλλά σίγουρα έμπειρος έχει πει: κάθε διαφήμιση είναι καλή διαφήμιση)

Λοιπόν ξαναμπήκα γιατί έτρεξα Aeklypsis στο google και έβγαλε ένα site μιας δισκογραφικής που έχει βάλει μπάντες απ' όλο τον κόσμο, που είναι προς το παρόν unsigned, να διαγωνίζονται για μια θέση σε κάτι charts και εν τέλει για record deal. Το site είναι τρελή διαφημιστική φάρσα, αλλά δίνει την ευκαιρία σε radio reviewers και net reviewers να μπαίνουν και να δίνουν απόψεις και να βαθμολογούν τις μπάντες. Επίσης, επειδή οι θεωρίες συνομωσίας πετάνε εδώ μέσα, λέει ότι παρακολουθούν κάθε IP address και δεν μπορεί η μπάντα να φτιάξει 200 ψεύτικα accounts για να βαθμολογήσει τον εαυτό της. Άρα πάνω κάτω είναι αλήθινοί γνήσιοι άνθρωποι αυτοί που έγραψαν τα παρακάτω reviews (παραθέτω μόνο τα πολύ καλά, γιατί όλοι είπαν καλά λόγια στο site, απλά όσοι είχαν και κακά, έχουν γράψει κάτι κατεβατά τεράστια γιατί έχουν και άπειρα καλά στο ίδιο κείμενο. κανείς δεν έχει κράξει γενικά)

 

Λοιπόν:

Οι μη Έλληνες λένε:

''just for the record... I rated you guys ten. Because I love your stuff. I'd make recommendations of how to improve your sound.... If I had any! Lol. Good stuff guys, I'm definitely a fan.''

''Awesome, kick ass, badass, everything and more, really cool sound, love the Folk elements, the lyrics are awesome, nice sound too, so yeah, overall, this is one of my favorite bands here. \m/''

''Wow! The MOST diverse metal I have ever heard. I am not a death nor black metal guy, but the way you guys weave from death to black to thrash(which I LOVE) to fucking folk is down right awesome! Keep it up! \m/\m/''

''Very promising stuff for such a young band. I'm glad you made the decision to start writing your own material because you do it very well. sort out the production, remember to keep it creative and challenging and maintain the balance between all of your influences and I think you will get somewhere good. I look forward to hearing more from you i the future, best of luck.''

'''m usually not a huge fan of 7+ minute long songs, but I think you guys do a pretty good job switching it up and keeping interesting...''

''Let me start by saying I am not a big fan of Death Metal vocals but as your overview states you have a sound of your own which includes a style of Death Metal vocals I DO like!

 

You guys sound really good and for being such a young band the sound is really tight. As a drummer I must mention the drummer has some great chops! The riffs are great! The melodies seamlessly blend together for that tight smooth transition from one segment to another. There is no dead spots at all in the tunes... they are very full....''

 

Κάπως έτσι. Τα κακά λόγια είχαν να κάνουν με το κακό μιξάρισμα και την μέτραι παραγωγή του ηχου, για το οποία όμως δε φταίνε τα παιδιά, παρά μόνο στο ότι επιλέξανε κακό ηχολήπτη (γιατί και αυτή η λογική στην Ελλάδα ότι ένας καλλιτέχνης και δημιουργός πρέπει να ξέρει και ηχολοψία έχει αρχίσει να μου τη δίνει). επίσης σε όσους από τους reviewers δεν αρέσουν τα brutal, απλά ειπαν ότι δεν τους αρέσουν τα φωνητικά (τα κλασσικά σχόλια για cookie monster του muppet show!).

 

Αυτές λοιπόν είναι οι απόψεις των ξένων. Η μπάντα έχει rating γύρω στο 8,5/10, ενώ σχεδόν όλες οι υπόλοιπες του site έχουν γύρω στο 6. Και γενικά γράφονται βίαιες κριτικές σ' αυτό το site, δεν είχαν λόγο να είναι ''με το γάντι'' οι reviewers.

 

Σε αντίθεση με όλα αυτά, οι Ελληνες, που αν κάτι δεν υπάρχει τουλάχιστον δέκα χρόνια και δεν έχει ακριβή παραγωγή και mastering (γιατί αν είστε μουσικοί θα ξέρετε ότι για να κάνεις πλήρως επαγγελματική παραγωγή θες η κονέ η φράγκα) το βγάζουν για τον πούτσο, είχαν να πούνε μόνο καχυποψίες, ανωριμότητες, πράγματα για λυκειακές μπάντες, βαβούρες και δεν ξέρω κι εγώ τι...

Τυχαίο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α και επειδή κάποιος ανέφερε τους Horizon's End, να δώσω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.

 

Σε ό,τι αφορά τη μουσική. ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ καλή παραγωγή, γεμάτος ήχος κλπ.

Επίσης από τα songs φαίνεται οτι τα μέλη του συγκροτήματος είναι ικανότητοι και για χρόνια εκπαιδευμένοι οργανοπαίχτες.

ΑΛΛΑ:

Το ίδιο και ένα εκατομμύριο άλλες μπάντες. Η σύνθεσή τους είναι απλά.... ευχάριστη. ούτε καινοτόμα (σαν κακέκτυπο Τheater είναι), ούτε προκαλεί κάποιο έντονο συναίσθημα, ούτε και ιδιαίτερα τεχνική είναι. απλά μερικά κλασσικά ''τραβηγμένα'' progressive μέτρα. Οι μελωδίες είναι αφάνταστες (δε λέω ότι είναι απλές, δεν έχω κάτι με την απλότητα, αν κάτι είναι απλό και γαμάτο είναι τρελή μαγκιά), απλά ότι είναι κάτι που άπειροι θα μπορούσαν να γράψουν (και παρόμοια πράγματα έχουν όντως γραφτεί πολλάκις). Δεν καταλαβαίνω γιατί επικρατεί η λογική: ας μιμηθούμε την αγαπημένη μας μπάντα με γαμάτο ήχο και μοντέρνα παραγωγή και θα κάνουμε κάτι φοβερό! Το ότι δεν έχουν σοβαρή διεθνή καριέρα μετά από 17 χρόνια ύπαρξης σαν μπάντα (δε νομίζω ότι ένας Γερμανός θα τους κατατάξει στις 50 καλύτερες progressive μπάντες) είναι μια ένδειξη νομίζω.

Ε λοιπόν γι' αυτό πορώθηκα με Aeklypsis. Δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ μπάντα στον κόσμο που να παίζει αυτό που παίζουν. Έχει brutal death βάση, hardcore breaks, clean kai brutal φωνητικά, epic μεγαλοπρεπείς και folk μελωδίες, τα τραγούδια έχουν πολλά μέρη και δεν επαναλαμβάνονται συνέχεια, είναι καινοτόμα! Μπορεί να έχουν ερασιτεχνική παραγωγή, αλλά η μουσική τους δεν είναι για 5 λεπτά στο ραδιόφωνο, είναι να ακούσεις το ίδιο τραγούδι πέντε φορές στη σειρά, να ανακαλύπτεις καινούργια στοιχεία και να γεμίζεις συναισθήματα με τις πολλές και γεμάτες μελαγχολικές, αγχωτικές ή χαρούμενες μελωδίες ( ναι έχουν απ' όλα και δεν φαίνεται περίεργο ή αταίριαστο). Μοιάζουν με Ensiferum αλλά είναι πιο τεχνικοί και πολύπλοκοι (και με πολύ καλύτερο στοίχο!). Μοιάζουν με Wintersun αλλά έχουν πολύ πιο πολλά groove και coro-souhdiko-melodicodeatho-στοιχεία.

Με άλλα λόγια: είναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ. Και αν καταφέρουν να ηχογραφήσουν κάποια απ'τα καινούργια τους τραγούδια (τα άκουσα στο live και δυο από τα τρία ειδικά σπέρνουν, είναι αιώνες μπροστά αό τα τραγούδια του EP) με καλή παραγωγή, θα πετύχουν σίγουρα.

 

Επίσης, και αυτό είναι το πιο σημαντικό, επειδή δεν μου αρέσουν οι Horizon's End δε σημαίνει ότι αν δω ποτέ μου ένα thread οπυ μιλάει για αυτούς θα κάθομαι να ασχολούμαι, να συκοφαντώ και να βγάζω τη μιζέρια μου με μορφή αποτυχημένων εξυπνακισμών, απλά θα αφήσω τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται πραγματικά για τη μπάντα να συζητήσουν για αυτή και θα αναζητήσω κι εγώ ένα θέμα που με ενδιαφέρει περισσότερο. Εν τέλει, αν σας φαίνονται τόσο κωμικοί οι Aeklypsis, άντε να ακούσετε Iron Maiden, έτσι για να βεβαιωθείτε ότι η πραγματική μουσική ζει ακόμα.

Εγώ θα ακούσω Blind Guardian, Wintersun, Dark Tranquility, Eluveitie και ΝΑΙ, Aeklypsis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vre φακ εμ ωλ sti mizeria tous.....

κιπ ον χαπι γκόθινγκ εντ coro-souhdiko-melodicodeatho-έπινγκ.

 

Always look at the bright side of life

Hell yeah

Hell yeah

 

Εντάξει, ομολογώ μετά οδύνης ότι δεν είμαι φανατικός θιασώτης του είδους και ταπεινά ζητώ συγγνώμη από τους οπαδούς της μπάντας και του είδος αλλά μία ερώτηση παρακαλώ....

Οι απόγονοι του Καττή στα χαλάσματα της Μάνης (or wherever they may roam) είναι η μοναδική παγκοσμίως μπάντα που παίζει αυτή την ρηξικέλευθη μουσική με lean kai brutal φωνητικά  ???, epic μεγαλοπρεπείς και folk (ποιάς χώρας; ) μελωδίες, τα τραγούδια τους έχουν πολλά μέρη και δεν επαναλαμβάνονται συνέχεια και είναι καινοτόμα;

 

Για να μην παρεξηγηθώ και πέρα από κάθε πλάκα.

Καλά κάνουν τα παιδιά και προσωπικά τα χαίρομαι για την όρεξη και το μεράκι τους να τραβιώνται περα δώθε και να σπρώχνουν τη μουσική τους με το (για μένα) σωματικά επίπονο παίξιμο και (προσωπικά ακατόρθωτο - λόγω κόμης) performance. Είτε είναι για πέντε (και εκεί είναι η μαγκιά/αφοσίωση/επιμονή) είτε για πεντακόσιους. Το γούστο τους κάνουν, αναφορά δε δίνουν και όποιος γουστάρει.

 

Τους φίλους/οπαδούς ως εν δυνάμει άκομψους αυτοχριζόμενους προμότερς από την άλλη, τους βαριέμαι θανατηφόρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα... Τι γκρουπάρα.... μπλα μπλα... οι αλλοι ειναι κουλοι.... μπλα.... OMG τι πρωτότυποι... μπλα μπλα.... ατιμη ελλάδα μπλα ... αν ειχαμε ηχολήπτη... μπλα μπλα... αχρηστοι έλληνες....

 

 

 

http://www.slang.gr/lemma/show/grafikos_3497:γραφικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μπέρδεψα τα ονόματα απ τα bands αφού ήταν αδιάφορα(για μένα) εντελώς αλλά για τη μουσική+προσωπική συμπεριφόρα ειδικά των Aεκεπίκυψις δεν κάνω με τπτ λάθος....Αν κατάλαβα και καλά στο τέλος πήγαν να δείρουν και τον μαγαζάτορα γτ δεν ήταν καλός ο ήχος..Μιλάμε για Far west...

Οι Best of the best HEADLINERS in the crowd of 5  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ Με τέτοια μυαλά κουτοπόνηρα δεν θα πάμε ποτέ μπροστά....

Υ.Γ2 Δεν θα σταματήσω να κράζω αμούστακα παιδιά που εξέχει ένα καλάμι απ τον ποπό τους ντάξει VOLIMINALIKOUS EPIKOUS ANIDEOUS???

Υ.Γ3 Μάθετε να σέβεστε..ειδικά εδώ μέσα υπάρχουν μουσικοί που είναι στο δρόμο 30 χρ ίσως και παραπάνω..

Υ.Γ 4 Μάθετε να ακούτε....

 

Ρε man, αφού ήταν αδιάφορα τα bands πως σχολιάζεις?

 

Στο τέλος έγινε μανούρα αλλά όχι γιατί δεν ήταν καλός ο ήχος, αλλά επειδή τους έκλεισαν στο 2ο τραγούδι και βάλανε μουσικούλα κανονικά λες και τελείωσε το live..

 

Και στα 2 ποστ σου ακυρίλες λες.. και ήσουν και εκεί..

 

Όσο για τα υστερόγραφα σου, σας βλέπω κύριοι "30 χρόνια ίσως και παραπάνω" μουσικοί τι σοβαρότητα έχετε όλοι σας, που κράζετε σε αυτό το thread.

 

Μια άποψη αντικειμενική για την μπάντα δεν άκουσα.

 

Αν είναι "όσο περνάνε τα χρόνια και ΧΩΝΕΣΑΙ όλο και πιο βαθιά στα ΕΓΚΑΤΑ της μουσικής και ΕΙΔΙΚΑ γράφεις και στο ΝΟΙΖ και είσαι ΜΟΥΣΙΚΟΣ και ΓΑΜΑΣ" να κράζεις όλο και περισσότερο και ξαφνικά επειδή έβγαλες και κώλο να τους χέσεις όλους.. Άσε ευχαριστώ πολύ...

Δεν χρειάζομαι την εμπειρία σου...

 

Μάλιστα κύριε "Σατανικούλη" θα ΜΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ αυτούς που με κράζουν, μάλιστα, θα στήσω και κώλο :)

 

VivaldiNew περιμένω απάντηση ακόμη :P

You cannot kill what you did not create

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τους έκλεισαν στο 2ο τραγούδι και βάλανε μουσικούλα κανονικά λες και τελείωσε το live..

φαντάσου ότι ούτε ο μαγαζάτορας δεν άντεξε... 8)

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κανείς δεν έχει πρόβλημα με μουσικούς που παίζουν οποιοδήποτε μουσικό είδος.

Πολύ απλά γιατί εδώ είναι σελίδα μουσικών.

Το θεμα έκατσε στραβά καθώς απ' ότι κατάλαβα κάποιος υποστηρικτής (μη μουσικός) θεώρησε πως είναι καλό να διαφημίσει εδώ την μπάντα που γουστάρει.

 

Που να καταλάβει πως όλοι από μια μπάντα έχουν εδω μέσα... τι να διαφημίσει;

Πήγαινε σε μια σελίδα μεταλάδων μουσικόφιλων και όχι μουσικών... Οπως το Metal Hammer πχ ή κάτι παρεμφερές. Εκεί θα βρείς φαν.

 

Εδώ μουσικαράδες ανεβάζουν τα κομμάτια τους για τεχνική κριτική. Βρίσκονται μεταξύ άλλων μουσικών και μιλάνε με τεχνικούς όρους... Δεν υπάρχει "αυτά τα καταλαβαίνουν μόνο όξω..."

Τι ακαταλαβίστικο παίζουν δηλαδή; Μιξολύδια;

Ολοι κάτι ιδιαίτερο προσπαθούμε να παίξουμε, που στα αυτιά του άλλου μπορεί να είναι κοινότυπο. Ετσι είν' η ζωή...

Το προμόσιον και η πόζα δεν έχουν χωρο εδώ. Εν ολίγοις να πω πως πολύ φασαρία απο απερισκεψία γίνεται και αρνητική προβολή. Και είναι κρίμα για τα παιδιά.

Ας σταματήσει εδώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματήσει εδώ.

Aμήν...γιατί πήγανε αλλού πρώτα...

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=18766

μα καλά...όλοι εδώ καταλήγουν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμήν...γιατί πήγανε αλλού πρώτα...

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=18766

μα καλά...όλοι εδώ καταλήγουν?

;D ;D ;D ;D ;D  Moυαχαχαχαχαχα.....

Τυχαίο??Δεν νομίζω...

Δεν περιγράφω άλλο....

 

Υ.Γ marathe έγραψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

•Συνεχίζει η επιρροή της πρόσφατης έκλειψης να σας κάνει συναισθηματικά ευάλωτους και να συμβάλει στις τριβές με αγαπημένους ή και με δύσκολους συνεργάτες στη...

 

Αυτά λέει το ζώδιό μου. Είναι φώς φανάρι ότι η επιρροή σας, έχει φέρει πολλά εμπόδια στη καθημερινότητά μου.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου