Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

OK, οι πρώτες αναφορές από (Ευρωπαίους κυρίως) χρήστες έχουν εμφανιστεί σε διεθνή fora. Αναφέρονται κάποιες παιδικές ασθένειες και bugs, αλλά σε γενικές γραμμές οι πρώτοι official χρήστες δείχνουν να έχουν καραφλιάσει με τις δυνατότητες, τον ήχο και την αίσθηση του μηχανίσματος.

 

Και εδώ έχουμε το grorig που τηρεί σιγή ιχθύος!! Άντε βρε Γρηγόρη, γράψε μας κάτι να ενημερωθούμε και εμείς από έναν δικό μας!!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

TGL keep us posted on the subject!!

 

Δυστυχώς δεν έχω να πω πολλά... Δεν έχω και δεν προβλέπω να αποκτήσω το KPA για το ορατό μέλλον. Να πω την αλήθεια, καλύπτομαι μια χαρά απ'αυτά που έχω (μάλιστα, πουλάω κιόλας...) και το KPA το βλέπω περισσότερο αυτή τη στιγμή σαν τεχνολογικό επίτευγμα, παρά υπό το πρίσμα του GAS.

 

Ελπίζω ο grorig να βρει λίγο χρόνο να μας γράψει εντυπώσεις. Απ'ό,τι φαίνεται πάντως το πετύχανε οι μάγκες. Μένει να δούμε ποια θα είναι η εξέλιξη, πως θα υποστηριχθεί το προϊόν, και κατά πόσον θα αποτελέσει την αιχμή του δόρατος για την άλωση ακόμα μεγαλύτερου κομματιού της αγοράς από modeling λύσεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Μπαινω απ'ευθειας στο θεμα για να μην με χτυπησετε ;D

 

Στη πρωτη επαφη με το μηχανημα ακουσα ολα τα presets σε 3 διαφορετικα FRFR συστημστα,( Atomic,Power engine με Beyma 12GA 50 μεγαφωνο,Genelec studio monitor)

 

Για τα δικα μου γουστα, τα περισσοτερα ηταν ακυρα,ακουγονταν λιγο καλυτερα απο μια καλοσεταρισμενη πεταλιερα, και ομολογω με απογοητευσαν.

 

Εδω να πω οτι ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και οτι σε καποιον αλλο, μπορει ν'αρεσουν.

 

Αφου εκανα backup, κρατησα μονο 10 απ'τα 100+ που ειχε, και αυτα ειναι υπο ακροαση ακομα.

 

Το πανηγυρι ξεκινησε οταν αρχισα το profiling σε δικους μου ενισχυτες.

 

Το μηχανημα ειναι καταπληκτικο.Καταφερνει να ακουγετα οπως ο original,-αν μπορω να μιλησω με ποσοστα- 95% και πανω.

 

Ισως να μπορει να πλησιασει  και περισσοτερο, και να εχω κανει εγω κατι λαθος στην ολη διακασια profiling, η οποια ειναι εξαιρετικα απλη, και γρηγορη.

 

Προς το παρων εχω προλαβει να κανω κλωνους καποιων προενισχυτων κυριως για να μαθω τι απαιτειται για ενα σωστο profiling,και ποιο ολοκληρωμενα σ' έναν ENGL SOVEREIGN.

 

(Θα βαλω ποιο κατω ενα προχειρο audio clip με αυτο το profile)

 

Το πανηγυρι συνεχιζεται με τα profiles ενισχυτων που εχουν ανεβασει χρηστες,καποια εκ'των οποιων ειναι εξαιρετικα.

 

Τα profiles των ενισχυτων που εχουν ανεβει ως τωρα ειναι:

 

Marshall JCM 800

Marshall AFD

Marshall JVM

Engl 860 Rackhead (ενα μηχανημα που το ψαχνω πανω απο 10 χρονια)

Rivera Μ100

Mesa MARK V

Peavy Valveking 100

EVH MK 3

Bogner Alchemist

 

 

- To UI ειναι εξαιρετικο,πηγαινεις αμεσα εκει που χρειαζεσαι, με ελαχιστα ή χωρις καθολου menu.

 

- Υπαρχουν καποια bugs τα οποια θα διορθωθουν σε επομενα FW, ενω ήδη μετραω 2 αναβαθμισεις στις λιγες μερες που το εχω.

 

Θα μου επιτεψετε να σταματησω εδω, γιατι ειμαι κουρασμενος και συνεχιζουμε αυριο.

 

Οτι ερωτησεις και αποριες υπαρχουν και γνωριζω να απαντησω, θα το κανω με μεγαλη ευχαριστηση, απλως να μου δινετε πιστωση χρονου, γιατι λογω υπεδραστηριοτητας αυτες τις μερες, δεν εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου.

 

Στο φιλο Αντωνη (Ignantios) να πω οτι και τα 2 μηχανηματα (KPA, Axe_Fx) κανουν πολυ

 

καλα αυτο για το οποιο φτιαχτηκαν να κανουν,δεν μπορω να πω οτι το ενα ειναι

 

καλυτερο απ'τ'αλλο, το Axe κανει καποια πραγματα καλυτερα απ'το KPA,αλλα και το KPA

 

κανει καποια πραγματα καλυτερα απ'το Axe. Αρα εξαρταται απ'τις αναγκες ποιο θα

 

επιλεξεις. Παντως οποιο και να ειναι αυτο που θα επιλεξεις θα ειναι μια πολυ καλη αγορα. ;).

 

Προσωπικα αν επρεπε να επιλεξω ενα απ'τα 2 τωρα,Kemper.

 

Στα παρακατω συντομα audio clips ειναι ο κλωνος του ENGL Soverein 2x12 με VHT P100 μεγαφωνα, μικροφωνα sm 57, MD 421, AKG C 3000 σε  Mackie onyx μιξαρισμενα, και μετα στον Kemper.

 

-στο ρυθμικο,   channel 3,  vintage character, gain 6 περιπου, controls στη μεση

Κιθαρα Fender Stratocaster HSS '92

 

-στο lead, channel 4, modern character, gain 4 περιπου, boost on, contols στη μεση

Κιθαρα Ibanez S2020 AV, με Gibson PAF μαγνητες

 

 

 

 

 

 

 

 

GR_SOVEREIGN_RHYTHM_METAL.mp3

GR_SOVEREIGN_METAL_SOLO.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεινα λιγο μ@λ@κ@ς......καταρχην εξαιρετικο παιξιμο...και ηχος ταμαμ.Μας εκανε την καρδια περιβολι τωρα.Μια ερωτηση:

1)επειδη εγω να βρω ενισχυτες να κανω profiling ειναι δυσκολο,απο αυτους που εχει ηδη μεσα γινεται δουλεια?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεινα λιγο μ@λ@κ@ς......καταρχην εξαιρετικο παιξιμο...και ηχος ταμαμ.Μας εκανε την καρδια περιβολι τωρα.

 

+100000......τουλαχιστον να το ακουμε απο κανεναν δικο μας γιατι δεν βλεπω να το παιρνουμε ποτε Αντωνηηηηηηηηηηη:'(....εγω δηλαδη....εσυ δεν ξερω...μακαρι παντως :)

Ωραια πραγματα!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gregory είσαι τιτάνας!  ;D

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τα κλιπάκια!!

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)επειδη εγω να βρω ενισχυτες να κανω profiling ειναι δυσκολο,απο αυτους που εχει ηδη μεσα γινεται δουλεια?

 

Όπως έγραψε ο φίλος παραπάνω, εκτός από όσα έρχονται από το εργοστάσιο, υπάρχουν και άλλα που κατασκευάζουν άλλοι χρήστες και τα διαθέτουν σε όλους προς κατέβασμα (και η λίστα που ήδη είναι βαρβάτη σίγουρα θα επεκταθεί πολύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου