Προς το περιεχόμενο

Επιλογη drums


mns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

τωρα ειδα ολα τα σχολια που εχουν γινει και δεν ειχα δει,οποτε θα κοιταξω σε ελληνικα μαγαζια γιατι οντως δεν εχουν τεραστιες διαφορες,στηριζουμε τα δικα μας μαγαζια και εχουμε και καπια εγγυηση σε εισαγωγικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεταχειρισμένα όπως και σε πολλά άλλα πράγματα, αλλά ειδικά στα τύμπανα,δαγκωτό.Αν προσέξεις θα βρείς θαυμάσια σετ σε τιμές που σε καινούρια παίρνεις καυσόξυλα.Κίνα πχ πριν το 2000 περίπου δέν υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε hwept ισως να μην καταλαβεσς το πνευμα αυτων που γραφω.Αν το ξαναδιαβασεις μπορει να το δεις θετικα γιατι : α) και εσυ Ελληνας  εισαι νομιζω , ε δω στην Ελλαδα ζης ,απο εδω βγαζεις χρηματα για να ζης (αν οχι εσυ τοτε καποιοι απο την οικογενεια σου).

β)αν εισαι "ματσωμενος" και δεν σε ενδιαφερει η ντοπια αγορα τοτε παω  ''πασο''.

γ)Γιατι να μοιραστης τα κερδη του καθε εμπορου  η κατασκευαστη μαζι τα δουλεψατε;;;;;;

Αυτα τα κερδη ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ φιλε μου και οι φοροι καπου χρησιμευουν ναι η οχι;;;;;

δ)επισης οι εμποροι δινουν σε καποιους Δουλεια (κυριως σε ΕΛΛΗΝΕΣ εργαζομενους και μαλιστα Νεους ανθρωπους σαν και εσενα )Αυτοι οι νεοι μπορει να ειναι φιλοι  σου η φιλοι μου .

Ηδη εχουν κλεισει καποια μαγαζια και εχουν διωξει κοσμο καποια αλλα.

ε)τελευταιο η περιφημη παγκοσμιοποιημενη αγορα ειναι η Προσπαθεια των αγορων και του συστηματος εξουσιας να διαλυσουν την μεσαια Ταξη και να κανουν κουμαντο (οικονομικο )οπου εχουν βαλει ποδι οικονομικο .Και το αποτελεσμα ειναι εδω καποιοι το βλεπουν καθημερινα στις συναλλαγες τους και εδω στην Ελλαδα επειδη ειμαστε και περα βρεχει κλπ

Την φαγαμε και δεν βγαινει ουτε σε 15 χρονια οσοι δε πιστευουν το αντιθετο ειναι μακραν νυχτωμενοι.Αν αυτα που ανεφερα σου κανουν εστω και λιγο ''ΚΛΙΚ'' τοτε θα ειμαι ευχαριστημενος γιατι κατι κερδισες ...Σκεψου το και τα ξαναλεμε με φιλικη παντα διαθεση .

Συμπερασμα (δικο μου) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ  ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λεει ο  Pericles , δυστυχως δεν εχω παρακολουθηση απο την αρχη το  topic αλλα απο μια γρηγορη αναγνωση που εκανα σημερα το πρωι καταλαβα οτι η " διαμαχη " (τροπος του λεγειν ) ειναι στην προσπαθεια να πεισθει ο ενδιαφερομενος απο που πρεπει να αγορασει και τι σετ κλπ.Αν μου επιτρεπεται η συμβουλη μου ειναι να αγορασθη ενα σετ το οποιο αντεχει η τσεπη του σε μια ικανοποιητικη ποιοτητα και τελος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ .

ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΒΑΝΤΑΖ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ..αλλα ορισμενες νοοτροπιες

που μας διακατεχουν ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ να αγοραζουμε πραγματα που και 2ης/3ης Διαλογης ειναι και σε μπελαδες σε βαζουν αν δεν σε ικανοποιουν ποιοτικα (στειλτο πισω ,τρεχα να το κανεις αποστολη  κλπ.) Ενω εδω αν εισαι σωστος και ζητας το δικιο σου με εξυπνο τροπο δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις , Θα ηθελα να δω το " μουτρα " αυτων που κατα καιρους αντιμετωπισαν προβληματα με διαφορα προιοντα " παραεισαγωγης" η απο Thomann κλπ . Δυστυχως υπαρχουν αρκετοι συμπατριωτες μας που εχουν μια νοοτροπια του στυλ " εγω και τα λεφτα μου και τιποτα αλλο στον κοσμο " και που στην ουσια ουτε τ'αντερα τους δεν γουσταρουν και τουςφταιει ο καθε εμπορος  ,κατασκευαστης ,τεχνικος κλπ.

Εδω για παραδειγμα : Σαν τεχνικος σε ΠΙΑΝΑ Rhodes  ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ SERVICE  ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30- 40 ΧΡΟΝΙΑ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ οργανου ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ...Δεν καταλαβαινουν οτι  αν το Οργανο ειχε " ΦΩΝΗ"

θα τους ελεγε  ΑΜΑΝ λιγο συντηρηση.Ε λοιπον αυτοι οι ιδιοι πανε και κανουν τις πιο "ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ" αγορες και ζητανε και τα ρεστα αποπανω.Νομιζω οτι αρκετα ειπα.Καλημερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όλα ωραία και καλά αυτά που λέτε αλλά μήπως έχουμε ξεφύγει off topic;

Συμβουλές για αγορά τυμπάνων ζητάει ο άνθρωπος, όχι ανάλυση της αγοράς ελληνικά vs ξένα καταστήματα.Ας ανοιχτεί καινούργιο θέμα

 

Από την πλευρά μου εγώ θα πρότεινα είτε αξιόλογα τύμπανα μάρκας μεταχειρισμένα ή εάν θέλεις όπως και δήποτε καινούργιο, τότε tama imperialstar, pearl forum ή sonor. Πάνω κάτω το κόστος περίπου στα ίσα θα σου βγεί και το θετικό είναι ότι μπορείς να τα δοκιμάσεις. Πιατίνια καλό είναι να μην βιαστείς να αγοράσεις από την αρχή αλλά αργότερα που θα ξέρεις τι ήχο θα θέλεις στα πιατίνια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) και εσυ Ελληνας  εισαι νομιζω , ε δω στην Ελλαδα ζης ,απο εδω βγαζεις χρηματα για να ζης (αν οχι εσυ τοτε καποιοι απο την οικογενεια σου).

Ναι ειμαι Ελληνας και βγαζω χρηματα απο εδω. Αυτο τι σημαινει?

 

β)αν εισαι "ματσωμενος" και δεν σε ενδιαφερει η ντοπια αγορα τοτε παω  ''πασο''.

 

Δεν ειμαι ματσωμενος. Αλλα πως προκυπτει οτι τους ματσωμενους δεν τους νοιαζει η ντοπια αγορα ? Οι μη ματσωμενοι νοιαζονται εξ ορισμου για την ντοπια αγορα? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

 

γ)Γιατι να μοιραστης τα κερδη του καθε εμπορου  η κατασκευαστη μαζι τα δουλεψατε;;;;;;

Αυτα τα κερδη ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ φιλε μου και οι φοροι καπου χρησιμευουν ναι η οχι;;;;;

 

Καλα συγκινηθηκαμε, με την ευσυνειδησια στη φορολογηση τον ΦΠΑ κλπ

 

δ)επισης οι εμποροι δινουν σε καποιους Δουλεια (κυριως σε ΕΛΛΗΝΕΣ εργαζομενους και μαλιστα Νεους ανθρωπους σαν και εσενα )Αυτοι οι νεοι μπορει να ειναι φιλοι  σου η φιλοι μου .

Ηδη εχουν κλεισει καποια μαγαζια και εχουν διωξει κοσμο καποια αλλα.

 

Δινουν δουλεια επειδη εχουν αναγκη απο υπαλληλους που κοστιζουν λιγο  (για αυτο συνηθως ειναι και νεοι σαν εμενα). Τον αν ειναι Ελληνες οι εργαζομενοι τους με αφηνει παγερα αδιαφορο.

 

 

ε)τελευταιο η περιφημη παγκοσμιοποιημενη αγορα ειναι η Προσπαθεια των αγορων και του συστηματος εξουσιας να διαλυσουν την μεσαια Ταξη και να κανουν κουμαντο (οικονομικο )οπου εχουν βαλει ποδι οικονομικο.

 

Εδω συμφωνω απολυτα, αλλα ετσι ειναι το συστημα. Αν πιστευεις οτι βαζοντας το κεφαλι στην αμμο κανεις κατι πασο. Αλλα ψωνιζοντας απο το μαγαζι της γειτονιας δε μπορεις μακροπροθεσμα να εμποδισεις το ΥΠΕΡ ΜΑΓΑΖΟ να το καταπιει. Αυτο θα γινει γιατι ετσι δουλευει το κολπο. Το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο. Απλα.

 

Και το αποτελεσμα ειναι εδω καποιοι το βλεπουν καθημερινα στις συναλλαγες τους και εδω στην Ελλαδα επειδη ειμαστε και περα βρεχει κλπ

Την φαγαμε και δεν βγαινει ουτε σε 15 χρονια οσοι δε πιστευουν το αντιθετο ειναι μακραν νυχτωμενοι.Αν αυτα που ανεφερα σου κανουν εστω και λιγο ''ΚΛΙΚ'' τοτε θα ειμαι ευχαριστημενος γιατι κατι κερδισες ...Σκεψου το και τα ξαναλεμε με φιλικη παντα διαθεση .

Συμπερασμα (δικο μου) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ  ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ .

 

Εδω σε εχασα....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι πολυ σκληρος και ισως να εχεις τους λογους σου φιλε μου .Επειδη η δουλεια που κανω πλεον για να ζησω εχει σχεση με το εξωτερικο (αντιπροσωπειες) κλπ.Εχω πληρη γνωση το τι εστι Ελληνας επιχειρματιας ,Ελληνας εργαζομενος και Ξενοι προμηθευτες ,εμποροι κλπ.

Τελος γιατι με εχασες ; Δεν ξερεις οτι υπαρχει μια Αλλη ΕΛΛΑΔΑ που κατασκευαζει ,παραγει ,πουλαει  στο εξωτερικο και κερδιζει χρηματα δινει δουλεια στους Ελληνες επιστημονες,τεχνικους και γενικα ανθρωπους που κατα κανονα φευγουν εξω να βρουν μια αξιοπρεπη εργασια ;Και το ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ,ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΩΝ ΚΛΠ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΕΓΓΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΗΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ hwept .Kαλο απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι Περιανδρε και Περικλη.

Διαβαζοντας τις τελευταιες μερες τη διαμαχη σας με τον Hwept {που νομιζω οτι εχει δικιο στη προκειμενη περιπτωση}θα ηθελα με ολο το σεβασμο προς τους τρεις σας..να παραθεσω το εξης.

Θεωρω οτι ειναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ δικαωμα του καθενος μας να προσπαθει να αγοραζει στην χαμηλοτερη τιμη.Αυτο ειναι ενας απο τους βασικους κανονες που καθοριζουν ολους τους καταναλωτες..σε ολες τις αγορες και ειναι κατι που εγω δεν το διαπραγματευομαι..και δεν πρεπει κανεις σας.

Αλιμονο αν μπαιναμε σε λογικες κρατων και εθνικων συμφεροντων σε μια χωρα που μας φτυνει καθημερινα στα μουτρα. Και για ποιο λογο...γιατι να πρεπει να πληρωσω κατι 3 φορες  πανω αν μπορω να το βρω στο ebay η στο thomann στη μιση τιμη??Για να τονωσω την αγορα? Να δωσω δουλεια στους εργαζομενους ? Η αγορα με ρωτησε ποτε οταν μου πουλαει ενα Τζιν που εχει χονδρικη 10 ευρω και το πουλαει 100 αν μπορω να το αγορασω?  Αυτο σας εξηγει ο Hwept. και δεν εχει να κανει αν εχει δικιο η αδικο.Ολοι εχουμε δικιο και ολοι αδικο..ο καθενας απο τη μερια του.

Προσωπικα θεωρω οτι τα μονοπωλια ..μονο κακο κανουν στην αγορα..και ειδαμε ..οτι στην περιπτωση του Thomann και του Ιντερνετ γενικα..εχει κανει καλο..Γιατι πριν πας  στον μουσικο οικο ριχνεις μια ματια στο ιντερνετ.. και μπορεις πλεον να διαπραγματευτεις.

Και οι μουσικοι οικοι...πλεον το ξερουν αυτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"... Τα istanbul/bosphorus κλπ δε συγκρινονται ποιοτικα με τα alpha. Προκειται για πολυ ανωτερης ποιοτητας επαγγελματικα χειροποιητα πιατα."

 

Εξαρτάται ποιά σειρά θα επιλέξεις, και οι δύο εταιρίες έχουν πολλές και διαφορετικές σειρές. Εγώ μιλάω για τις φτηνές, μιας και το θέμα είναι κάτι για να ξεκινήσει ο φίλος μας. Οι φτηνές σειρές αυτών των εταιριών δεν έχουν ουσιαστική διαφορά με τα Alpha :)

 

Συμφωνώ μαζί σου κατά τα άλλα. Πολύ λίγο με νοιάζει ποιός είναι ο έμπορος που μου πουλάει το προϊόν που θέλω, αρκεί να βρίσκω εξυπηρέτηση, ποιότητα και καλές τιμές. Για να μη σου πω ότι οι Έλληνες έμποροι κοιμούνται όπως έστρωσαν - στην πλειοψηφία τους, όχι όλοι. Τώρα αν η κουβέντα γίνεται για δύο ΙΔΙΑ προϊόντα, στην ΙΔΙΑ τιμή και ποιότητα, τότε να επιλέξω τον Έλληνα έμπορο, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποιά σειρά θα επιλέξεις, και οι δύο εταιρίες έχουν πολλές και διαφορετικές σειρές. Εγώ μιλάω για τις φτηνές, μιας και το θέμα είναι κάτι για να ξεκινήσει ο φίλος μας. Οι φτηνές σειρές αυτών των εταιριών δεν έχουν ουσιαστική διαφορά με τα Alpha :)

 

Εδω ειναι μια βασικη διαφορα αυτων των εταιριων (bosphorus, istanbul mehmet για agop δε ξερω). Οτι ΔΕΝ εχουν το τεραστιο ευρος ποιοτητας οπως οι μεγαλες εργοστασιακες (zildjian sabian paiste) οπου βρισκεις απο τενεκεδες (pst3 solar κλπ) μεχρι απιστευτα πιατα (ΑΑΧ 2202 signature A K κλπ)

 

Στις τουρκικες μπορει να εχουν πολλες σειρες αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με τον χαρακτηρα των πιατων και οχι με την ποιοτητα ή την τιμη τους.

 

Πραγματικα δεν υπαρχει πιατο alpha που να μπορει να σταθει διπλα σε bosphorus, istanbul mehmet.

Κ εχω προσωπικο παραδειγμα. Εψαχνα να διαλεξω πιατα και ημουν στο γαβριλο για κανα διωρο δοκιμαζοντας διαφορα. Ειχα μαζι μου ενα hi hat και ενα ride alpha. Οταν λοιπον τα ακουσα και τα συγκρινα με διαφορα Istanbul mehmet πραγματικα ντραπηκα...

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου