Προς το περιεχόμενο

Επιλογη drums


mns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Bosporus δεν βγαζει φτηνες σειρες,ουτε η Istanbul νομιζω,ολες ειναι top & απλα εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα.

 

Το να συγκρινει καποιος αυτα τα πιατινια με τα... Alpha  ;D ειναι μαλλον ιεροσυλια....

 

Οταν μιλαμε για σοβαρα Paiste (που να μπορουν να παιξουν στα ισια τις ακριβες σειρες των τουρκικων πιατινιων )  μιλαμε απο  602 και πανω.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά μισό λεπτάκι, γιατί μάλλον μαζί μιλάμε αλλά χώρια συννενοούμαστε...  ;D

 

Κανείς Τούρκος δεν έχει την ποικιλία των μεγάλων εταιριών - φυσικό, από τη στιγμή που  δεν έχει τη δυνατότητα παραγωγής μιας μεγάλης βιομηχανίας. Η γκάμα του λοιπόν είναι πιο "μαζεμένη", και στις συγκεκριμένες εταιρίες είναι από τη μέση και πάνω. Μέχρις εδώ, καλά.

 

Υπάρχει λοιπόν το brilliant Ms-X hi-hat της Istanbul στα 200 ευρώ (το οποίο είναι απλά συμπαθητικό) και το ακριβό της Custom στα 600 (σχεδόν). Αυτό το τελευταίο λοιπόν δεν το φτάνει ΟΥΤΕ το 602 της Paiste, είναι άλλη κατηγορία οργάνου. Όμως εγώ δεν μίλαγα για τα ακριβά μοντέλα. Η σειρά Ms-X π.χ. δεν έχει καμμία σχέση με την Custom, μια δοκιμή θα σας πείσει. Αν βάλετε την Ms-X και την Alpha δίπλα-δίπλα, θα διαπιστώσετε πως δεν έχουν διαφορά (παρά μόνο ηχητικά, στο αυτί του καθενός). Τώρα, αν κάποιος μου πει ότι δεν θέλει να πληρώσει την ετικέτα που λέει Paiste, άλλο αυτό. Δεν έχουν όμως μόνο ακριβές σειρές οι Τούρκοι - και δεν είναι όλα τα μοντέλα τους καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ..το να συγκρινετε πιατινια διαφορετικων εταιριων..ειναι ενα τελειως υποκειμενικο ζητημα που δεν εχει να κανει με παραγοντες ποιοτητας {μονο }η κοστους η μαρκας..

αλλα βασικα θεμα γουστου.

Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που δεν συμμετεχω σε τετοιου ειδους συζητησεις.

Γιατι κανεις δεν εχει δικιο..και ολοι εχουν δικιο.

Πρεπει να αγοραζουμε πιατινια βασιζομενοι μονο στο ενστικτο και στο αυτι μας.

Ουτε μαρκες ουτε τιποτα..

Παρωπιδες επισης ειναι λαθος να εχουμε οσων αφορα μαρκες..μιας και εκ πειρας..εχω μου εχει τυχει να ακουσω 50 splash Κ και Α της Ζιiljian και βρηκα αυτο που εψαχνα σε ενα Β8 της Sabian καραφτηνιαρικο.

Μην τρελαινεστε λοιπον..και μην μπαινετε στην διαδικασια να "ψησετε" κανεναν..γιατι απλα ολοι μας εχουμε προσωπικο γουστο.

Προσωπικα απεχθανομαι και την Paiste αλλα και τα Ιnstanbul..Τα θεωρω πολυ σκληρα πιατινια .Ειμαι αναμεσα στην Sabian στα crash{HH} και στην Ζiiljian σε ride kai hihat.

{K custom Briliant 20' Ride kai K/Z 14 Hihat}.

Mεγα λαθος επισης..ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣμ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!

Ακομα και αν εχουμε ηχητικο δειγμα του πιατινιου..Μην ξεχναμε οτι καθε πιατινι εχει το δικο του χαρακτηρα και responce.

Ποτε 2 ιδια πιατα ιδιας σειρας...δεν εχουν ιδιο ηχο.

Πιατινια απο το Thomann  Λοιπον??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όμως μόνο ακριβές σειρές οι Τούρκοι - και δεν είναι όλα τα μοντέλα τους καλά...

 

προσωπικα μιλουσα για τα Bosporus,που τα ξερω καλα,για Istanbul δεν ξερω...αλλα η Bosporus δεν εχει φτηνα πιατινια.

 

απο ιντερνετικο μαγαζι και εγω μονο Paiste μηχανης (602,2002,Paiste Line)  θα επαιρνα μια και ειναι σχεδον ολα ιδια (εχουν καποιες μικρες διαφορες αλλα γενικα το consistency ειναι εντυπωσιακο) ,προσοχη ομως τωρα τελευταια η Paiste βγαζει και χειροποιητα "τουρκικα" πιατινια που διαφερουν μεταξυ τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μισό λεπτάκι, γιατί μάλλον μαζί μιλάμε αλλά χώρια συννενοούμαστε...  ;D

 

Κανείς Τούρκος δεν έχει την ποικιλία των μεγάλων εταιριών - φυσικό, από τη στιγμή που  δεν έχει τη δυνατότητα παραγωγής μιας μεγάλης βιομηχανίας. Η γκάμα του λοιπόν είναι πιο "μαζεμένη", και στις συγκεκριμένες εταιρίες είναι από τη μέση και πάνω. Μέχρις εδώ, καλά.

 

Υπάρχει λοιπόν το brilliant Ms-X hi-hat της Istanbul στα 200 ευρώ (το οποίο είναι απλά συμπαθητικό) και το ακριβό της Custom στα 600 (σχεδόν). Αυτό το τελευταίο λοιπόν δεν το φτάνει ΟΥΤΕ το 602 της Paiste, είναι άλλη κατηγορία οργάνου. Όμως εγώ δεν μίλαγα για τα ακριβά μοντέλα. Η σειρά Ms-X π.χ. δεν έχει καμμία σχέση με την Custom, μια δοκιμή θα σας πείσει. Αν βάλετε την Ms-X και την Alpha δίπλα-δίπλα, θα διαπιστώσετε πως δεν έχουν διαφορά (παρά μόνο ηχητικά, στο αυτί του καθενός). Τώρα, αν κάποιος μου πει ότι δεν θέλει να πληρώσει την ετικέτα που λέει Paiste, άλλο αυτό. Δεν έχουν όμως μόνο ακριβές σειρές οι Τούρκοι - και δεν είναι όλα τα μοντέλα τους καλά...

 

Φιλε μαλλον εσυ δε διαβαζεις καλα τι γραφουμε.  Εγω μιλησα για bosphorus και istanbul mehmet. οι οποιες δεν εχουν μοντελα τενεκεδες και παραλληλα καλυπτουν ΟΛΑ τα ειδη μουσικης (μη σου πω οτι εχουν και μεγαλυτερη ποικιλια απο τους αλλους). Εσυ εγραψες για καποια agop τα οποια οπως ειπα προηγουμενως δεν γνωριζω.

 

Επισης υποψιαζομαι οτι δεν εχεις πολυ ακουσει τετοια πιατα ή οτι εισαι επηρεασμενος απο το απιστευτο marketing που διαθετουν οι πολυεθνικοι των πιατων με τους χιλιαδες μουρατους endorsers

 

Τωρα το ζητημα τιμης  - ειδικα στα τουρκικα -ειναι περιεργο. Παρουσιαζονται τεραστιες αποκλισεις. Ειδικα σε ebay και μεγαλα μαγαζια οι τιμες ειναι εξωφρενικες και ακριβοτερες απο paiste zildjian κλπ. Ομως μπορουν να βρεθουν τοσο στη γειτονα χωρα οσο και εδω στο Ελλαδα σε πολυ καλη τιμη.

 

Εγω εχω αγορασει απο Ελλαδα καινουργια istanbul mehmet hi hat (sultan)  και ride (traditional) 170 εκαστο. Ελα οποτε θες να βαλουμε ενα alpha των (200 ευρω απο Θωμα) διπλα τους και να δεις τη διαφορα. Πραγματικα ειναι η βουρτσα με την ##@#@

 

Φυσικα οταν μιλαμε για ΑΑ, ΑΑΧ, HH, HHX,  Κ, Α, 2002, signature κλπ μπαινει ο παραγοντας γουστο και προσωπικοτητα. Αλλα εδω και αν ξεφευγουν οι τιμες.

 

Το θεμα ειναι οτι οι "μεγαλοι" παραγουν παρα πολυ σαβουρα την οποιοα μοσχοπουλανε λογω του logo που εχει πανω.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οι "μεγαλοι" παραγουν παρα πολυ σαβουρα την οποιοα μοσχοπουλανε λογω του logo που εχει πανω.

 

για να μη παρεξηγηθουμε οι μεγαλοι παραγουν φτηνη σαβουρα στις ΧΑΜΗΛΟΥ κοστους σειρες τους ,απο εκει και περα οταν μιλαμε για τις ΑΚΡΙΒΕΣ σειρες ολοι οι κατασκευαστες (τουρκοι,αμερικανοι,ελβετοι,γερμανοι,ιταλοι,αρειανοι.. ;D) παραγουν εκπληκτικα πιατινια , συνηθως σε μια πολυ μεγαλη ποικιλια.....  τα οποια απλα ο καθενας επιλεγει συμφωνα με τα γουστα του...

 

στην Ελλαδα παντως εχουμε την τυχη να βρισκουμε σε γελοιες τιμες ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ τουρκικα πιατινια,τα οποια σε αλλες χωρες ειναι πανακριβα, μια και το...μαγαζι ειναι διπλα...οποιος δε εχει ορεξη παει και μια βολτα στην ωραιοτερη πολη του κοσμου,τρωει και κανα μπακλαβα και τα παιρνει σε...εξευτελιστικες τιμες (ειδικα αν ξερει που να παει και αγορασει ...ποσοτητες...)

 

απο εκει και περα ισχυει το...χαος

 

 

φιλοι??? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την άλλη βδομάδα παραγγέλνω αυτά από το thomann:  :D

 

SHELL PACK

 

250090 YAMAHA STAGE CUSTOM 20"X17" BD (x2)

220821 YAMAHA STAGE CUSTOM 10"X08" TT

243712 YAMAHA STAGE CUSTOM 12"X09" TT

258003 YAMAHA STAGE CUSTOM 13"X10" TT

239708 YAMAHA STAGE CUSTOM 14"X12" TT

240389 YAMAHA STAGE CUSTOM 16"X16" FT

 

HARDWARE

 

253340 GIBRALTAR GCS-450C ROAD SERIES DRUM RACK

145801 GIBRALTAR SC-GPR46C EINZELROHR

101706 YAMAHA CL945B EINZELTOMHALTER YESS (x3)

164119 YAMAHA CL945LB EINZELTOMHALTER YESS

170406 PEARL CH-1000 BECKEN HALTE ARM (x3)

 

HEADS

 

142089 REMO 20" PIN STRIPE CLEAR BASS DRUM (x2)

101037 REMO 10" PIN STRIPE CLEAR

101047 REMO 12" PIN STRIPE CLEAR

101054 REMO 13" PIN STRIPE CLEAR

101063 REMO 14" PIN STRIPE CLEAR 

122689 REMO 16" PIN STRIPE CLEAR

 

EXTRAS

 

142089 REMO 20" RING CONTROL (x2)

181506 REMO DYNAMO RING SCHWARZ 5" (x2)

151168 REMO FALAM SLAM PAD 2,5" SINGLE (x2)

228980 GIBRALTAR SC-BDHG BASS DRUM REIFENSCHUTZ

 

το συνολικό κόστος θα είναι 2078.20€

 

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plaka mode on

 

Φτου σου ανθελληνα

 

 

παραγγελνεις απο εξω. Τι σοι ελληνας εισαι εσυ που δινεις τα λεφτα σου στους Γερμανους

 

Ετσι χανουμε φορους ΦΠΑ κλπ

 

για αυτο παμε κατα διαολου

 

plaka mode off

 

Ωραιος. Με γεια και καλοπαιχτα.

 

γιατι ομως pinstripes?? Μου φαινονται too much μουγκα στη στρουγκα.

Νομιζω και με clear emperors Θα εισαι μια χαρα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την άλλη βδομάδα παραγγέλνω αυτά από το thomann:  :D

 

SHELL PACK

 

250090 YAMAHA STAGE CUSTOM 20"X17" BD (x2)

220821 YAMAHA STAGE CUSTOM 10"X08" TT

243712 YAMAHA STAGE CUSTOM 12"X09" TT

258003 YAMAHA STAGE CUSTOM 13"X10" TT

239708 YAMAHA STAGE CUSTOM 14"X12" TT

240389 YAMAHA STAGE CUSTOM 16"X16" FT

 

HARDWARE

 

253340 GIBRALTAR GCS-450C ROAD SERIES DRUM RACK

145801 GIBRALTAR SC-GPR46C EINZELROHR

101706 YAMAHA CL945B EINZELTOMHALTER YESS (x3)

164119 YAMAHA CL945LB EINZELTOMHALTER YESS

170406 PEARL CH-1000 BECKEN HALTE ARM (x3)

 

HEADS

 

142089 REMO 20" PIN STRIPE CLEAR BASS DRUM (x2)

101037 REMO 10" PIN STRIPE CLEAR

101047 REMO 12" PIN STRIPE CLEAR

101054 REMO 13" PIN STRIPE CLEAR

101063 REMO 14" PIN STRIPE CLEAR   

122689 REMO 16" PIN STRIPE CLEAR

 

EXTRAS

 

142089 REMO 20" RING CONTROL (x2)

181506 REMO DYNAMO RING SCHWARZ 5" (x2)

151168 REMO FALAM SLAM PAD 2,5" SINGLE (x2)

228980 GIBRALTAR SC-BDHG BASS DRUM REIFENSCHUTZ

 

το συνολικό κόστος θα είναι 2078.20€

 

 

 

 

 

 

Και καλα κανεις...παρε ομως καμμια ΜΠΟΤΑ της προκοπης αυτη η...20αρα ουτε για floor tom δεν κανει ,δεν εχει 24αρα ο Θωμας να φχαρστηθεις ηχο? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου