Προς το περιεχόμενο

Επιλογη drums


mns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"... Ρε συ Βαγγέλη,αυτό το βαθύ που έχει μπροστά του,όλο ταμπούρο είναι?..."

 

Κι' όμως... ταμπούρο είναι  ;D  14Χ16??  Ιησούς Χριστός...

14x12, Ludwig (όπως και το υπόλοιπο σετ). Στο No Quarter ακούγεται πολύ στακάτο για το βάθος του.

Όντως, εξαιρετικός ροκ ντράμερ που δυστυχώς μας άφησε νωρίς...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν ηξερα οτι πεθανε.. :(

Αυτα γραφει το wikipidia για αυτον.

Michael Lee (19 November 1969 – 24 November 2008) was an English drummer who toured and recorded with former Led Zeppelin musicians Robert Plant and Jimmy Page.

 

Lee was born Michael Gary Pearson, and, similar to Led Zeppelin's John Bonham, used large drum sizes, something he attributed to his height. His bass drum was 26" in diameter, and his snare drum was a brass 14" x 14" shell.

 

He started his professional career as drummer with Little Angels, a band from Scarborough who became one of the primary british rock acts of the early 90s, however, Lee was sacked from Little Angels during their Young Gods tour, after it was discovered he had auditioned for The Cult behind their backs. He went on to play the full Ceremony world tour with The Cult (and was replaced in Little Angels by Mark Richardson.)

 

After playing with The Cult, he would go on to work with Echo & The Bunnymen and the reformed version of Thin Lizzy. Lee has also worked with many other bands including Holosade, Alaska, Sweet Janes and many more.

 

Ultimately, it would be his work with Led Zeppelin frontman Robert Plant that garnered him the highest profile. As a result of his work on Plant's solo material, he was invited to continue this collaboration when Plant re-joined forces with Jimmy Page for their Page & Plant project. Lee became the drummer for their touring & recording band, even earning writing credits.

 

Most recently Lee had toured with Jeff Martin and played drums on Martin's solo album, Exile and the Kingdom. He also performed with The Cult founders Billy Duffy and Ian Astbury on their Ceremony tour.[1] He also co-operated on the 2006 Ian Gillan album, Gillan's Inn.

 

Lee died on 24 November 2008 from an epileptic seizure. He was found dead in his flat and his funeral took place in his hometown of Darlington the following week. Former bandmates Toby Jepson and Jimmy Page were amongst the mourners in attendance.[2]

 

[edit] References

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια..ο ηχος απο αυτο το σετ..ειναι απλα απαιχτος

 

πως να μην ειναι...με 26αρα μποτα χωρις muffling & τις δυο μεμβρανες ανεπαφες ΦΥΣΙΚΑ και εχει θεϊκο ηχο...αυτα να τα βλεπουν μερικοι-μερικοι που χρησιμοποιουν floor toms για κασες με κατι τρυπες..νααααα.... ;D (πλακα κανω παιδια παιξτε με οτι σας βολευει....)

 

Ελπιζω ο φιλος superfunk να μας διαφωτισει με τα χαρακτηριστικα αυτου του σετ μιας και ειναι ειδικος επι αυτων των σετ και δεκαετιων.

 

το σετ ειναι ιδιο με το δικο μου εμφανισιακα (mid 60s ludwig silver sparkle) αλλα με τη..... σωστη κασα (26Χ14)....εμενα δυστυχως εχει.... μικρη

24 Χ 14  ;D....μπορει ομως να μην ειναι παλαιο τριφυλλο Ludwig αλλα καποιο πιο καινουργιο μοντελο απο αυτα που εβγαζε στα 90s η Ludwig & ηταν 6φυλα maple.

 

το ταμπουρο ειναι ειτε παραγγελια.....ειτε μαλλον ΤΑΜΠΟΥΡΟ DRUM CORPS (παρελασεων)....ισως LUDWIG CHALLENGER για αυτο και εχει και τοσο crack

 

 

resize?sq=500&uid=583822364

 

 

ο ντραμμερ της μπαντας  μου εχει γραψει ολο το δισκο της ΛΕΥΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ "ΧΡΩΜΑΤΑ " με ενα τετοιο (Premier 14 x 14 ή 14 χ12 δεν θυμαμαι ακριβως) και σκοτωνει ο ηχος

 

ακουστε το εδω

 

 

αν καποιος ενδιαφερεται το καλυτερο ταμπουρο παρελασεων ειναι αυτο

 

http://www.drummersuperstore.com/Ludwig_Marching_Snare_Drum_Free_Floater_12x14_p/lff024dmsf.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει ομως να μην ειναι παλαιο τριφυλλο Ludwig αλλα καποιο πιο καινουργιο μοντελο απο αυτα που εβγαζε στα 90s η Ludwig & ηταν 6φυλα maple.

 

Ναι τέτοιο είναι, μόνο που τα 6-φυλλα κελύφη της Ludwig ήταν maple/poplar (άχρηστη πληροφορία, μόνο για λόγους ηθικής τάξεως ;)). Πάντως, όπως είπε κι ο Βαγγέλης, οποιοδήποτε σετ, ο Μ. Lee θα το έκανε να τραγουδάει.

 

SF, σου έχω ξαναπεί ότι για κιθαρίστας ξέρεις πολλά για τα τύμπανα (Και αν θυμάμαι καλά μου είχες απαντήσει "ποιον είπες κιθαρίστα ρε;", σου είχα ζητήσει συγγνώμη που σ' έβρισα κ.λπ. Ας μην τον ξανακάνουμε το διάλογο… ;D).

 

mns, σόρυ για τα οφτόπικ. Που και που ξεφεύγουμε λίγο...

 

Μπύρο, όταν έρθει το τέρας που παρήγγειλες, μην διανοηθείς να μην ανεβάσεις φωτογραφίες! :)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θυμάμαι καλά μου είχες απαντήσει "ποιον είπες κιθαρίστα ρε;", σου είχα ζητήσει συγγνώμη

 

ΞΑΝΑΖΗΤΑ μου λοιπον! ;D

 

Ακου κιθαριστας..... :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτη.... ;D

 

απλα σου ξαναλεω οτι το "εν αρχη ειναι τα ντραμς" ....θα ειναι αυτο που θα χαραξω πανω στην ταφοπλακα μου..... ;D

 

 

μόνο που τα 6-φυλλα κελύφη της Ludwig ήταν maple/poplar

 

εχεις δικιο και τα δικα μου maple/poplar/maple ειναι...τωρα νομιζω οτι βγαζει και full maple (& ευτυχως ξαναβγαζει και τα κλασσικα τριφυλλα σαν τα δικα μου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο και τα δικα μου maple/poplar/maple ειναι...τωρα νομιζω οτι βγαζει και full maple (& ευτυχως ξαναβγαζει και τα κλασσικα τριφυλλα σαν τα δικα μου)

Σωστά. Στα τέλη της δεκαετίας του '90 βγήκαν τα Classic Maple, και πρόσφατα, πριν από κανα-δυο χρόνια, βγήκε η σειρά Legacy, με την παλιά κλασική τρίφυλλη "φόρμουλα".

Μάλιστα στο φετινό NAMM παρουσίασαν ένα σετ, "φόρο τιμής" στο ιστορικό σετ του Cozy Powell, της εποχής J. Beck, και Rainbow (σημειωτέον, για όποιον – γκουχ, SF, γκουχ – ενδιαφέρεται, οι κάσες είναι 26άρες… ;)).

Legacy_CP_kit.thumb.jpg.1689f6e83c8869f805121d464ec3ddff.jpg

CP_kit.jpg.0de9dda1a8097d47b03eda6ff15a884b.jpg

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"... ένα σετ, "φόρο τιμής" στο ιστορικό σετ του Cozy Powell, της εποχής J. Beck, και Rainbow (σημειωτέον, για όποιον – γκουχ, SF, γκουχ – ενδιαφέρεται, οι κάσες είναι 26άρες… Wink)."

 

 

Μισό λεπτό, να πάω να φορέσω τη σαλιάρα και τις πάνες μου, και ξανάρχομαι ...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ομως ρε Σουπερφανκ τοσος λογος για "αντρικες μποτες" και "αντρικες μποτες" και ουτε μιλια για αντρικα... χαϊ-χατ;;;

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου