Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός PA για ανοιχτό χώρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ο αδερφός μου έχει ένα παραλιακό cafe (ξαπλώστρες με χαλαρή μουσική) και φέτος θα ανοίξει έναν δεύτερο χώρο για τραπεζάκια κλπ.

 

Ο χώρος είναι ανοιχτός, παραλληλόγραμος διαστάσεων 25χ12μ με αρκετά δέντρα και φυτά περιμετρικά. Δεν υπάρχει ανάγκη για πολύ δυνατό ήχο (δεν θα μετατρέπεται σε club  ;D) ενώ η μουσική είναι κυρίως lounge, funk αλλά και mainstream μπιτάκια σχεδόν πάντα από pc.

 

Από εξοπλισμό έχουμε τον υπολογιστή,2 cdιέρες απλές, μια hercules RMXhttp://www.hercules.com/us/DJ-Music/bdd/p/62/dj-console-rmx/  κονσόλα που θα παίζει το ρόλο του μείκτη. Μιας και το budget είναι χαμηλό (600-700e), ρωτώντας και διαβάζοντας σκέφτομαι να καλύψω τον χώρο ως εξής:

 

4x100W@8 Ohm, 2 PA ενισχυτες 100+@8ohm. Αργότερα ίσως προστεθεί ένα μικρό sub μαζί με έναν ενισχυτή.

 

Προτείνετε κάτι σε αυτό το budget? Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε PA οπότε κάθε σχόλιο είναι δεκτό, μόνο που το budget δυστυχώς δεν μπορεί να ανεβει...

 

thank you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να παιξεις 4 ηχεια 8ω χρειαζεσαι εναν ενισχυτη 2x200 πχ στα 4ω

καλυτερα βρεσ καποιον που κανει αυτη τη δουλεια γιατι βλεπω να σου στοιχιζει στο τελος τα διπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλησπερα...διαβασα το αρθο σου και το budget σου ειναι πολυ χαμηλο αν σκεφτεις οτι 4 απλα ηχεια κοστιζουν γυρω στα 400ε

Καλυτερα ψαξε να βρεις κατι σε πακετακι ετοιμο παρα να κανεις δικους σου συνδυασμους...

 

Παρ ολα αυτα για κοιτα και εδω περα...

 

http://www.djshop.gr/packet.asp?ITMID=12558&LANG=GR 

 

(με σωστη τοποθετηση θα ακουγεσε μια χαρα)

 

 

ενα πολυ καλο ηχειακι... http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b212xl.htm

μαζι με εναν ενισχυτη...  http://www.thomann.de/gr/the_tamp_e800.htm

 

Και θα εισαι παλικαρι...γτ να βαλεις πολα ηχειακια;; βαλε 2 δυνατα και δεν θα χασεις..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επαγγελματικοι ενισχυτες παιζουν στα 4 ω σχεδον ολοι οποτε βαζοντασ παραλληλα 2 ηχεια 8ω εχεισ αντισταση 4ω οποτε γλυτωνεις 1 ενισχυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Στο θέμα μας,

@kotsikatos Είμαι γενικότερα τις φιλοσοφίας να υπάρχουν όσο περισσότερα ηχεία γίνεται ώστε να παίζει χαμηλά αλλά να καλύπτει σχετικά όλο το χώρο. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μαγαζί που σημαίνει πως δεν θέλω να "κουράζω" όσους κάθονται μπροστά στα ηχεία έτσι ώστε να ακούνε και οι μακρινοί.

 

Σχετικά με το budget, ναι ξέρω είναι πολύ σφιχτό για PA και γιαυτό ψάχνω να βρω την value for money λύση, με βάση τις μικρές απαιτήσεις που έχω. Αν είχα 3-10K θα ήμουν χαλαρός και θα έβαζα κάποιον να μου το στήσει χωρίς άγχος  ;D

 

@axi και όλους

Αν πούμε ότι παίρνω 4 ηχειάκια σαν αυτά τα BEHRINGER του link, από την στιγμή που την προενίσχυση θα την κάνει η RMX, είναι καλύτερο να πάρω 1x220W @ 4Ω ~ 200-250 ευρώ και να συνδέσω και τα 4 πάνω του ή να πάρω 2x120W @8Ω ~ 100-150 και να τα βάλω ανά 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tο καλυτερο ειναι να παρεις εναν ενισχυτη οσο το δυνατο καλο και σε ισχυ 2χ250w4ω η και μεγαλυτερο.

στα μαγαζια παντα ετσι στηνουμε ειναι κριμα ενας ενισχυτης να παιζει στα 8ω αφου εχει φτιαχτει να παιζει στα 4 ω

προσεξε τη διατομη των μεγαφωνικων καλωδιων που θα βαλεις τουλαχιστον 2x2.5mm και την τοποθετηση των ηχειων ωστε να καλυψεις οσο το δυνατον καλυτερα τον χωρο σου.

δες και λιγο το μπατζετ σου γιατι σιγουρα δεν εχεις υπολογισει καλωδια βυσματα βασεις κτλ τα οποια εχουν συμαντικο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το να βάλω έναν ολοκληρωμένο πολυκάναλο (AV) ενισχυτή (ας πούμε έναν 5x110@8Ω rms) δεν είναι σωστή λύση έτσι? Σχεδόν όλη μέρα στην μισή ένταση. Μήπως γλυτώσω το κόστος από τον ενισχυτή και το περάσω αλλού...

 

Τι θα προτείνατε σε φθηνό ενισχυτή για τα 4 αυτά ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E οχι δεν λεει ο ενισχυτης ο ΑV

Εγω εχω τα ιδια ηχεια τα Behringer τα 15αρια ομως...πολυ καλα φιλε μου

και τα δουλευω με ολοκληρωμενο κι εγω...για κλειστο χωρο καλα ειναι

στον ανοιχτο ομως θελεις εναν τελικο να εχεις γκαζια βρε αδερφε....

 

Εγω για τα δικα μου κοιταω αυτον εδω που σου κανει κι εσενα...

Πολυ καλο μηχανακι και χωρις να βγαζει προβληματα....και σε καλη τιμη

 

Phonix max 1500

 

Τελικός ενισχυτής 2 Χ 450 WATTS στα 4Ω, με ενσωματωμένο limiter, είσοδοι XLR και jack 1/4 TRS, έξοδοι ηχείων speakon & binding post, διάστασης 2U. Βάρος 14.6kg Kg.

 

 

 

    *

      Ισχύς Εξόδου : 450W @ 4 Ohms stereo, 280W @ 8 Ohms stereo

    *

      Σπειροειδής μετασχηματιστές για μεγαλύτερη ισχύ και χαμηλότερο θόρυβο

    *

      Είσοδοι XLR & 1/4' TRS Jack

    *

      Έξοδοι ηχείων με βύσμα speakon

    *

      Aνεξάρτητα ρυθμιστικά έντασης για το κάθε κανάλι στην πρόσοψη

    *

      Ενδεικτικά LED σήματος & peak για ακριβή παρακολούθηση της λειτουργίας του ενισχυτή

    *

      Θερμική και RF προατασία

    *

      Διακόπτης on/off (power)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη λυση ο phonic αλλα θα προτιμουσα κατι πιο αξιοπιστο πχ crown σειρα xls

oi phonic εχουν πολυ δυσκολο σερβισ και ελειψη ανταλλακτικων (περιμενω ποντεσιομετρα 4 μηνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου