Προς το περιεχόμενο

Δαυίδ Γκίλμουρ.



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και βεβαια αγαπητε Μπετοβεν! :lol:

Ελα ,κατσε στη παρεα μας! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶κουσα συζητάτε για τα τραγούδια από ένα album "The Dark Side of The Moon"...Τι μου θυμίσατε...Τα είχα γράψει από το 1971, αλλά πάντα μου φαίνονταν μέτρια κι έτσι τα έδωσα σε ένα νεαρό παλικάρι που είχα γνωρίσει τότε με μακριά μαλλιά και ο οποίος έπαιζε μ'ένα συμπαθητικό γκρουπάκι. David Gilmour τον έλεγαν και τη μπάντα του The Pink Floyd...

8O 8O 8O :!: :?: 8O

 

Πέρα από την πλάκα όμως αυτό που έκανε το Gilmour ξεχωριστό κατά τη δική μου γνώμη είναι ότι το ταλέντο και η δημιουργικότητά του έδεσαν σε ένα group με άλλους τρεις καταπληκτικούς, εμπνευσμένους ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ!

Γιατί πάνω απ' όλα ο Gilmour μας είναι αναγνωρίσιμος και αγαπητός γιατί λατρεύουμε τον ήχο του μέσα στο Echoes, στο Brain Damage, στο Crazy Diamond, στο Breathe, στο Hey You!, στο Comfortambly Numb...και τα κομμάτια αυτά δεν είναι αποκλειστικά δική του δημιουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κουσα συζητάτε για τα τραγούδια από ένα album "The Dark Side of The Moon"...Τι μου θυμίσατε...Τα είχα γράψει από το 1971' date=' αλλά πάντα μου φαίνονταν μέτρια κι έτσι τα έδωσα σε ένα νεαρό παλικάρι που είχα γνωρίσει τότε με μακριά μαλλιά και ο οποίος έπαιζε μ'ένα συμπαθητικό γκρουπάκι. David Gilmour τον έλεγαν και τη μπάντα του The Pink Floyd...

8O 8O 8O :!: :?: 8O

 

Πέρα από την πλάκα όμως αυτό που έκανε το Gilmour ξεχωριστό κατά τη δική μου γνώμη είναι ότι το ταλέντο και η δημιουργικότητά του έδεσαν σε ένα group με άλλους τρεις καταπληκτικούς, εμπνευσμένους ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ!

Γιατί πάνω απ' όλα ο Gilmour μας είναι αναγνωρίσιμος και αγαπητός γιατί λατρεύουμε τον ήχο του μέσα στο Echoes, στο Brain Damage, στο Crazy Diamond, στο Breathe, στο Hey You!, στο Comfortambly Numb...και τα κομμάτια αυτά δεν είναι αποκλειστικά δική του δημιουργία.[/quote']

 

 

Εν τέλει αυτή είναι η ουσία

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε σχολιο ειναι περιττο.... GILMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOUUUUUUUUURRRRRRRRR

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ με καμία από τις 4 απαντήσεις του poll :oops: Πρώτα απ'όλα είχε κάτι να πει. Δεύτερον είχε τις γνώσεις να το κάνει. Τρίτον είχε την τεχνική να το κάνει. Τέταρτον ήταν τυχερός που εργάστηκε με συγκεκριμένα άτομα. Πέμπτον αφιέρωσε ενέργεια και χρόνο και θυσίασε άλλα πράγματα. Πάρα πολλοί παράγοντες. Ταλέντο έχουν πολλοί, οι περισσότεροι και πάλι πατώνουν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω πως για να φθάσει κάποιος εκεί θα:

 

Πρέπει να έχει κάτι να "πεί". Να "εξωτερικεύσει" …

 

Πρέπει να έχει βρεί το «μέσον» με το οποίο θα εκφραστεί.

 

Πρέπει να πιστεύει σε αυτό,

να καταλάβει δηλ πως η επιθυμία του να εκφραστεί

είναι κάτι που αξίζει να ασχοληθεί μαζί της.

Να το κυνηγήσει, και να μην είναι τεμπέλης.

 

Πρέπει να είναι καλός χαρακτήρας,

και να μπορεί να λειτουργεί μέσα σε ομάδα.

Δεν πα να ‘σαι ο καλύτερος μουσικός,

άμα είσαι κάθαρμα ή κανένας εγωιστής

και διαρκώς ψάχνεις λόγο να παρεξηγηθείς,

ε, τότε θα φας κλωτσιές και μούντζες.

 

Αφού τελικά φτιάξεις κάτι,

θα πρέπει και να ξέρεις πώς να το πουλήσεις.

Θα πρέπει να είσαι και καλός επιχειρηματίας.

Και το αν είσαι καλός επιχειρηματίας, σε αυτές τις περιπτώσεις,

εξαρτάτε από την ικανότητά σου να διαλέγεις σωστούς συνεργάτες.

Αν μαζέψεις γύρω σου σκουπιδάνθρωπους,

τεμπέληδες, απατεώνες ή φαντασμένους,

θα πάς και εσύ μαζί τους στα σκουπίδια.

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα bootleg των Floyd (από πρόβες) όπου ανάμεσα στα τραγούδια ακούγονται οι εξής διάλογοι:

 

(Roger Waters προς τον Γίλμουρ) - Είσαι πολύ βλάκας, πάλι έχασες το τραγούδι πάνω στο σόλο.

 

(Γίλμουρ προς τον Waters) - Τι λες ρε τενεκέ, αφού το ξέρουμε ότι θες να κάνεις σόλο καριέρα

 

(Roger Waters προς τον Γίλμουρ) - Εγώ ρε εγωιστή, ή εσύ που τα 'χεις κάνει πλακάκια με την Kate Bush;

 

(Γίλμουρ προς τους άλλους) - Αφήστε τον τον παπάρα, ελάτε να παίξουμε τα μπλουζ...

 

(Mason προς Γίλμουρ) - Πάλι τα μπλουζ ρε Δαυίδ; Δε ρίχνουμε καμιά φανκιά να συνέρθουμε, πιστεύω άλλωστε ότι η ντίσκο είναι το μέλλον.

 

(Wright προς όλους) - ¶μα είναι να αρχίσουμε τα φλώρικα εγώ πάω για σόλο άλμπουμ. Σας έχω πει χίλιες φορές ότι μπορώ να παίζω μόνο ένα ακόρντο κάθε δέκα λεπτά.

 

(Waters προς όλους) - Ε, εσείς δεν παίζεστε, πάω να φέρω τούβλα να κτίσω μία μάντρα να μην σας βλέπω, κόπανοι...

 

(Γίλμουρ... ψιθυρίζει) - Ρε δε πα να κτίσεις και τοίχο, πάντα ρούλης θα είσαι.

 

(¶λαν Πάρσονς γκαρίζει από το κοντρόλ) - Βρε βλαμένα, θα παίξετε το τραγούδι να πάμε σπίτι μας. Έχω να τελειώσω και ένα βιβλίο του Πόε που μου πήρε η γκόμενά μου.

 

(Waters προς Parsons) - ¶λαν κόψε τη βραδυνή, στο τέλος θα τρελαθείς με αυτές τις μαλακίες που διαβάζεις.

 

.....

 

Τώρα μέσα σε αυτή την ατμοσφαιρα πως βγήκε το DSOTM, ομολογώ πως δεν ξέρω....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα bootleg των Floyd (από πρόβες) όπου ανάμεσα στα τραγούδια ακούγονται οι εξής διάλογοι:

 

(Roger Waters προς τον Γίλμουρ) - Είσαι πολύ βλάκας' date=' πάλι έχασες το τραγούδι πάνω στο σόλο.

 

(Γίλμουρ προς τον Waters) - Τι λες ρε τενεκέ, αφού το ξέρουμε ότι θες να κάνεις σόλο καριέρα

 

(Roger Waters προς τον Γίλμουρ) - Εγώ ρε εγωιστή, ή εσύ που τα 'χεις κάνει πλακάκια με την Kate Bush;

 

(Γίλμουρ προς τους άλλους) - Αφήστε τον τον παπάρα, ελάτε να παίξουμε τα μπλουζ...

 

(Mason προς Γίλμουρ) - Πάλι τα μπλουζ ρε Δαυίδ; Δε ρίχνουμε καμιά φανκιά να συνέρθουμε, πιστεύω άλλωστε ότι η ντίσκο είναι το μέλλον.

 

(Wright προς όλους) - ¶μα είναι να αρχίσουμε τα φλώρικα εγώ πάω για σόλο άλμπουμ. Σας έχω πει χίλιες φορές ότι μπορώ να παίζω μόνο ένα ακόρντο κάθε δέκα λεπτά.

 

(Waters προς όλους) - Ε, εσείς δεν παίζεστε, πάω να φέρω τούβλα να κτίσω μία μάντρα να μην σας βλέπω, κόπανοι...

 

(Γίλμουρ... ψιθυρίζει) - Ρε δε πα να κτίσεις και τοίχο, πάντα ρούλης θα είσαι.

 

(¶λαν Πάρσονς γκαρίζει από το κοντρόλ) - Βρε βλαμένα, θα παίξετε το τραγούδι να πάμε σπίτι μας. Έχω να τελειώσω και ένα βιβλίο του Πόε που μου πήρε η γκόμενά μου.

 

(Waters προς Parsons) - ¶λαν κόψε τη βραδυνή, στο τέλος θα τρελαθείς με αυτές τις μαλακίες που διαβάζεις.

 

.....

 

Τώρα μέσα σε αυτή την ατμοσφαιρα πως βγήκε το DSOTM, ομολογώ πως δεν ξέρω....[/quote']

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα bootleg των Floyd (από πρόβες) όπου ανάμεσα στα τραγούδια ακούγονται οι εξής διάλογοι:

 

(Roger Waters προς τον Γίλμουρ) - Είσαι πολύ βλάκας' date=' πάλι έχασες το τραγούδι πάνω στο σόλο.

 

(Γίλμουρ προς τον Waters) - Τι λες ρε τενεκέ, αφού το ξέρουμε ότι θες να κάνεις σόλο καριέρα

 

(Roger Waters προς τον Γίλμουρ) - Εγώ ρε εγωιστή, ή εσύ που τα 'χεις κάνει πλακάκια με την Kate Bush;

 

(Γίλμουρ προς τους άλλους) - Αφήστε τον τον παπάρα, ελάτε να παίξουμε τα μπλουζ...

 

(Mason προς Γίλμουρ) - Πάλι τα μπλουζ ρε Δαυίδ; Δε ρίχνουμε καμιά φανκιά να συνέρθουμε, πιστεύω άλλωστε ότι η ντίσκο είναι το μέλλον.

 

(Wright προς όλους) - ¶μα είναι να αρχίσουμε τα φλώρικα εγώ πάω για σόλο άλμπουμ. Σας έχω πει χίλιες φορές ότι μπορώ να παίζω μόνο ένα ακόρντο κάθε δέκα λεπτά.

 

(Waters προς όλους) - Ε, εσείς δεν παίζεστε, πάω να φέρω τούβλα να κτίσω μία μάντρα να μην σας βλέπω, κόπανοι...

 

(Γίλμουρ... ψιθυρίζει) - Ρε δε πα να κτίσεις και τοίχο, πάντα ρούλης θα είσαι.

 

(¶λαν Πάρσονς γκαρίζει από το κοντρόλ) - Βρε βλαμένα, θα παίξετε το τραγούδι να πάμε σπίτι μας. Έχω να τελειώσω και ένα βιβλίο του Πόε που μου πήρε η γκόμενά μου.

 

(Waters προς Parsons) - ¶λαν κόψε τη βραδυνή, στο τέλος θα τρελαθείς με αυτές τις μαλακίες που διαβάζεις.

 

.....

 

Τώρα μέσα σε αυτή την ατμοσφαιρα πως βγήκε το DSOTM, ομολογώ πως δεν ξέρω....[/quote']

 

Φαντάζομαι ΔΕ το εννοείς το παραπάνω!! :D :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου