Προς το περιεχόμενο

Μπορούμε να φέρουμε κιθάρα από Αμερική αν πάμε?


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτου έρθει χαντζάρα από τον φίλτατο Superfunk (του οποίου το σχετικό άρθρο έχω διαβάσει), εξηγούμαι:

 

Απρίλιο μήνα η εξέχουσα ( :P) προσωπικότητα ( :P) μου θα βρεθεί σε Γιάνκεια εδάφη.

Ψάχνω κιθάρα εδώ ήδη, αλλά σκεφτόμουν να ψάξω και εκεί...

Νέα Υόρκη θα είμαι, κάτι θα έχει να κοιτάξω ο έρμος.

Στην -δύσκολη αλλά πιθανή- περίπτωση που βρω κιθαρόνι τρελό που θέλω να πάρω, μπορώ να το φέρω μαζί μου όπως γυρνάω Ελλάδα με το αεροπλάνο σαν αποσκευή?

Η θα μου πούνε "Sorry bra', no guitar on ol' plane dawg"?

Μην πάω εκεί, βρω κιθάρα, αγοράσω κιθάρα και μετά πάρω τα -ουπς- μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που θα την κανεις check in φυσικα και μπορεις να τη φερεις οποτε το μονο που χρειαζεται ειναι να παρεις ενα Hard shell case,οι περισσοτερες  εταιριες δεν δεχονται κιθαρες μεσα στη καμπινα (ή ειναι τεραστια μανουρα να τους πεισεις να σε αφησουν,ειδικα στις ΗΠΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πριν 3 χρόνια είχα παει κιεγω new york και γύρισα πίσω με μια πανέμορφη gibson explorer:)

δεν ειχα κανενα προβλημα στο αεροδρομιο, απλως λογω μεγεθους δεν με αφησαν να την παρω ως χειραποσκευη, την δηλωσα ως ευαίσθητο αντικείμενο (FRAGILE), της κολλησαν το αντιστοιχο αυτοκολλητο και την βαλαν με τις βαλιτσες, και ολα καλα. (προφανως με σκληρη θηκη!!)

επισης, για να μην εχω κανενα προβλημα στο (ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ) τελωνειο της ειχα βγαλει ταμπελιτσες και οποιαδηποτε αλλη ενδειξη οτι ηταν καινουρια, σα να την ειχα φερει ηδη απο ελλαδα.

σου προτεινω να πας στο guitar center http://www.guitarcenter.com/ ειναι κοντα στην 14th street απ'οτι θυμαμαι. εχει τις καλυτερες τιμες που θα βρεις, και μπορεις να δοκιμασεις οποια κιθαρα θες για οση ωρα γουσταρεις, οχι οπως εδω στα μαγαζια που καθονται απο πανω σου και σου την παιρνουν πισω στα 5 λεπτα.

αυτα. καλη τυχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ευχαριστώ και τους δυο σας μάγκες!!!!!

IonK να σε πω, στο μαγαζάκι που πρότεινες έχει γενικά πράμα πολύ?

Γιατί από το site μου φάνηκε ότι είδα μόνο μεταχειρισμένα πράγματα.

Ενδιαφέρομαι να δω PRS ή και IBanez που εδώ δεν φέρνουν.

Γενικά "θέλω να δω"!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κι εμένα που μου έφερε φίλος κιθάρα από Αμερική , την πέρασε κανονικά μαζί του και δεν πλήρωσε τελωνείο

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα... εαν την κουβαλας μαζι σου ως χειραποσκευη, δε θα σου πει κανεις τιποτα. Δεν μπορει κανεις ουτως ή αλλως να αποδειξει πως ειναι αγορασμενη απο αμερικη.

 

Οποτε μην αγχωνεσαι. Αμα σου ζητησουν να δηλωσεις τιποτα, πες ευγενικα "οχι".

Καλο θα ειναι η κιθαρα, και ειδικα η θηκη της να μην μοιαζουν ολοκαινουρια.

So Close, No Matter How Far...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο George, αυτο το μαγαζι ειναι απο τα μεγαλυτερα, αν οχι ΤΟ μεγαλυτερο. (ειναι αλυσιδα, υπαρχουν παντου στις ηπα.).

εχει τα παντα μεσα. μπηκα πρωι και βγηκα βραδυ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τίγκα...

Θα πάω εκεί να χαθώ...(και δεν θα χρειαστεί να πάω αλλού κιόλας!)

 

Λέτε να πετύχω καμιά καλή τιμή? Σε σύγκριση με το dv ξέρω γω, παίζει να έχει και φθηνότερα?

Αν ναι, τότε την έκανα μάγκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω το θεμα για να μην ανοιξω αλλο.

 

Το καλοκαίρι ο ξάδερφος μου πάει Αμερική για δουλειά, για 3 μήνες. Δεν μένει Ελλάδα αλλά μονιμα στο Λονδίνο. Απο εκεί θα πετάξει και εκει θα επιστρέψει.

 

Αν αγοράσει (για μένα) μια les paul standard ξέρετε ποσο πιο φτηνή θα είναι η τιμή της εκει? Στο thomman παραδειγμα κανει 2.400Ευρω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά. 

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου