Προς το περιεχόμενο

Φτηνη και μόντες ή απ'ευθείας ακριβή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή είναι ωραία, αλλά κάνει λίγο παραπάνω.

 

 

http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Tempest-Custom.aspx

Oπως ακριβώς το πες,ξεφεύγει.Ασε που ο custom custom παιζει να χάνει σε μπάσα.

 

Σημείωση προς Moderators-modulators:Αν μπορείτε να κάνετε τον τίτλο ακριβώς: "Αγορα κιθάρας: φθηνότερη και αλλαγές ή ακριβή εξ'αρχής?"

θα σας είμαι πάρα πολύ ευγνώμων. :-[ Σορρυ και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έκανα τίποτα. Δεν πρόλαβα καν. Κάποιο γρήγορο πιστόλι μάλλον εκπυρσοκρότησε (Εύη? Κώστα?)

Ilucky%20luke_0002-thumb-450x458.jpg

 

Σημείωση προς Moderators-modulators:Αν μπορείτε να κάνετε τον τίτλο ακριβώς: "Αγορα κιθάρας: φθηνότερη και αλλαγές ή ακριβή εξ'αρχής?"

θα σας είμαι πάρα πολύ ευγνώμων. :-[ Σορρυ και πάλι...

Για κάποιο λόγο δεν το δέχεται. Σόρυ  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Κατορθωσα να βρω τιτλο που θα κρασάρει και το σύστημα ρε φίλε!Νομος του Murphy,oχι αστεια...Ίσως : "Φτηνη και μόντες ή απ'ευθείας ακριβή?"

Καταλαβαινετε πιστευω οτι δεν ηταν ο σκοπός μου μονο το συγκεκριμένο δίλημμα,εξ'αιτίας του ότι θ αλλάξω και μαγνήτες...Αλλιώς η σύγκριση μπάζει από παντού κι όσοι μπαίνουν στο thread θα μου λενε διχως σκέψη "schecter δαγκωτό".  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως!Την cort την δοκίμασα στον τσέλιο κι έμεινα καθ'όλα ευχαριστημένος.Οι μαγνήτες λόγω της μετριότητας που τους διακρίνει βέβαια θα φύγουν και θα πάνε σε μια παλιά μου.Υπήρχε λίγο fret buzz στου τσέλιου και για να μην πληρώσω και μεταφορικά μιας και σίγουρα αγοράζω μαγνήτες αν την παρω θα την παρω απο thomann οποτε ελπίζω να μην τύχω σε προβλήματα με τα τάστα.

 

την κιθάρα την δοκίμασες και στο thomann?

μην περιμένεις να είναι ίδιες.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cort με προβλημα στα ταστα δε νομιζω να πετυχεις, εχω δοκιμασει κατα καιρους καμια 30αρια κιθαρες, απο τις πιο φτηνες μεχρι τις πιο ακριβες τους και κακα ταστα δεν πετυχα.

 

Το λεω γιατι ανεφερες το τασταρισμα: O Κωστας, που κανει τα set-up στον Τσελιο, ειναι γνωστος για τα πολυ χαμηλα set-up που κανει. Προσωπικα επειδη η πρωτη μου κιθαρα ηταν απο εκει και τα setup μου τα εκανε αυτος, εμαθα να παιζω με τετοιου τυπου setup, με βολευει πολυ και δεν τασταρω καθολου. Ξερω ομως πολυ κοσμο που λογω τεχνικης τασταρει με τοσο χαμηλο action - οποτε μη σε φοβιζει το θεμα των ταστων, επροκειτο απλα για καθαρα υποκειμενικο θεμα setup.

 

Απο κει και περα, οι κιθαρες ειναι και οι πολυ καλες, αν και δε νομιζω να βρεις την Schechter για δοκιμη στη Θεσσαλονικη.

 

Παντως στη θεση σου, μιας και οι κιθαρες ειναι τοσο ομοιες, θα πηγαινα για την Cort - εχεις και την επιλογη στο ποιους μαγνητες ακριβως θα βαλεις και ειναι και πιο ωραιο το χρωμα της :P

 

Earendil τις Redline τις εχω αναφερει και εγω παλαιοτερα αλλα δυστυχως δεν ετυχε να δοκιμασω καποια της σειρας ακομα...πρεπει να λενε αρκετα σαν οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτά τα λεφτά καλό θα ήταν να δοκίμαζες κάπου και την Schecter κυρίως για να διαπιστώσεις αν η διαφορά στο playability δικαιολογεί και την οικονομική διαφορά των δύο μοντέλων.

 

Κατά τ' άλλα αφού έτσι κι αλλιώς πας για μαγνήτες αν δε σε πολυνοιάζει και η διαφορά στην κλίμακα (η οποία βέβαια για μένα παίζει ρόλο τόσο στο feel όσο και στον τελικό ήχο) στα specs (στο χαρτί δηλαδή) είναι πολύ κοντινές κιθάρες. Πάρε την Cort.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να συγχαρώ την ομάδα συντονισμού!Πρώτη φορά βλέπω σε φορουμ τοσο γρήγορη απόκριση σε προβλήματα χρήστη!Μπράβο ρε παιδιά,να βάζετε τα γυαλιά στο υπόλοιπο ιντερνετ!

 

@audiokostas

Σοβαρά το λές ε? ;D Δε ξερω εν προκειμένω αν πρέπει να το πάρω ως χιούμορ...Ούτως ή αλλως κλίνω προς τα εκεί όπως και να χει...

 

@gerrard

Προφανώς δε θα ναι ολόϊδιες!Αλλα είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο σε διαφορετικό χρώμα...Όσο ίδιες γίνεται δλδ...Να τη δοκιμάσω στου thomann,δε με βλεπω να παιρνω το αεροπλανο για treppendorf συντομα χεχε :D .Στη χειρότερη ο thomann σου επιτρέπει επιστροφή εντός 30 ημερών και τα λεφτά πίσω ή αλλαγή σε άλλο προϊόν αλλά επειδή θέλω να το αποφύγω το κατα δύναμιν ποστάρω πρώτα εδώ ν'ακούσω απόψεις.(δύο μηνες το παιδευω το θέμα με το τι κιθάρα να πάρω...)

 

@odis13

Πραγματικά απαρίθμησες ΟΛΟΥΣ τους λογους για τους οποίους ούτως ή άλλως προτιμούσα την cort!Για το action θα δω όταν την πάρω,θα την παω και για setup μαζι με την αλλαγη μαγνητών όπως και να χει!

 

Όσο για τις redline,καλά λόγια ακούω για τις godin γενικα φαίνονται ωραίες,στρωτές πλην το οτι τείνουν λίγο στο Metal εν γένει.Χωρίς αυτό να είναι κακό!Πολλές έχουν και σώμα απο silver leaf maple (ασημοφυλλο σφενδάμι?!?καναδεζικη πατεντα μου μυρίζει) και poplar στο πλαϊ.Τωρα τι ήχο θα βγάζει αυτό δε ξερω αλλα γενικα το maple βγάζει πρίμα.Ο Τσέλιος στη σελίδα του έχει godin αλλα απο το μαγαζί νομίζω ότι του τις έχουν πάρει όλες και δεν εχω ιδέα πότε θα ξαναφέρει.Ουτε για άλλο μαγαζι με godin ξέρω...

 

@kpeyos

Δεν είναι ότι δε με νοιάζει τόσο η κλίμακα,ίσα ίσα που είμαι ολίγον τι απογοητευμένος από το 24,75 της παλιάς μου(μουντάδα λόγω έλλειψης τάσης υποθέτω) και σκέφτομαι ότι το 25,5 θα μου αφήσει και ανοιχτά ενδεχόμενα χαμηλότερου κουρδίσματος.Η παλιά παίζει να έφαγε άσχημη κακομεταχειριση σε μια φαση με 11αρες χορδες και C#.Δε σκοπευω να το τραβηξω τοσο και με την καινουργια αλλα υποθέτω ότι θα σηκώνει ένα setup του στυλ 10αρες D ή D#.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια τετοια http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_san_dimas_style_1hh_bk.htm ειναι εντελως εξω απο τον προσανατολισμο σου? (λογω floyd πχ?)

Την εβαλα εδω απλα ως μια κιθαρα που απλα δεν χρειαζεται καμια απολυτως επεμβαση-βελτιωση αλλα δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτο που ψαχνεις,οποτε ζητω συγνωμη αν ειναι εντελως ασχετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σου αρέσουν οι modifications και θέλεις λίγο πιο custom την κιθάρα σου, τότε πήγαινε για την Cort. Είναι σίγουρα πολύ αξιοπρεπή όργανα και αξίζουν τα χρήματά τους. Είχα σετάρει 2 σέκτερ για φίλους και η μία που ήταν οικονομική ήταν άσε να πάνε...

 

Η συγκεκριμένη φθηνή(china) σέκτερ diamond είχε από το εργοστάσιο:

-Κακή ποιότητα συναρμολόγησης(χαλαρά κλειδιά, χαλαρό μπράτσο, όλα...),

-πολύ κακοκομμένο nut, πολύ όμως: βγήκε μαζί με την Μι το nut... δεν κούρδιζε γιατί κολλούσαν επάνω οι χορδές...

-Υψηλότατο action, ασετάριστη(ούτε ύψος μαγνητών δε ρύθμιζε άνετα...).  Η εν λόγω σέκτερ μου είπε το παιδί ότι ήρθε στα 300Ε...

 

Για να πω και τα καλά, βέβαια, μια blackjack με seymour blackouts που έπιασα ήταν πολύ καλή αλλά κόστιζε πρακτικά τα διπλάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου