Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καινούργια Monitors.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι είχατε παρακολουθήσει και αυτή τη συζήτηση http://www.noiz.gr/postt3722.html&sid=fac110fe70fc6181346f2162ba09da95 θα θυμάστε ότι ήμουν στην αναζήτηση νέων μόνιτορ.

 

Τελικά πήρα πριν 2 εβδομάδες και μόλις σήμερα που τοποθέτησα τα ηχεία πάνω σε βάσεις κατάλαβα ότι τα ηχεία ακούγονται διαφορετικά μεταξύ τους.

 

Έκανα σύγκριση με το ίδιο μονοφωνικό σήμα και το ένα ηχείο ακούγεται πιο μουντό και εμφανώς λιγότερο καθαρό από το άλλο. Ακόμη και στα χαμηλά, αλλά ειδικά στα ψηλά η διαφορά έιναι τρομερή.

 

Τα έστρωσα όπως έπρεπε και όλο αυτόν τον καιρό δούλευαν ποτέ παραπάνω από τα -15db του max. Συνήθως ήμουν στο -25, οπότε δεν τίθεται θέμα να κάηκε κάτι λόγω έντασης ή απροσεξίας.

 

Είναι τα πρώτα μου μόνιτορ οπότε τα πρόσεχα σαν τρελός.

 

Η διαφορά είναι εμφανής, απορώ πώς δε το είχα δοκιμάσει τόσο καιρό. :oops:

 

Προφανώς αύριο κι όλας θα πάρω τηλ στο κατάστημα για να δω τι θα κάνω.

 

Ήθελα να μου πείτε ειδικά αν κάποιος έχει περάσει παρόμοια περίπτωση τι δικαιώματα έχω σαν καταναλωτής. Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων?

Επίσης τα ηχεία έχουν εγγύηση 2 χρόνων όπως με διαβεβαίωσαν όταν τα πήρα. Υπάρχει περίπτωση να μην καλύπτεται από την εγγύηση η κατάσταση μου?

 

Ευχαριστώ και εύχομαι να μη σας τύχει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που περιγράφεις είναι δυνατό να συμβαίνει αλλά μετά από ένα σύντομο διάστημα, και αφού παίξουν τα ηχεία, πρέπει να έρθουν στα ίσα τους.

 

Μπορεί φυσικά να είναι και ελαττωματικό το ένα.

 

Είσαι σίγουρος ότι και τα δύο Tannoy ήταν του κουτιού; :evil:

Υπάρχει περίπτωση το ένα να ήταν ex-demo ή να έχει παίξει λίγο παραπάνω;

 

Σε κάθε περίπτωση, και για να μην ρισκάρεις την αναμονή του στρωσίματος, επικοινώνησε με το μαγαζί και πες τους το πρόβλημα. Σίγουρα δικαιούσε αλλαγή αν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγα στο μαγαζί, άκουσαν τα ηχεία αποδείχτηκε ότι είχαν διαφορά και πήρα καινούργιο ζευγάρι (αντικατάσταση).

 

Το νεο ζευγάρι έχει κάποιες διαφορές με το προηγούμενο.

Δεν έχει "πλαστικό στυλό" για τους διακόπτες στο πίσω μέρος που υπήρχε και στα 2 παλιά ηχεία, ενώ στο πίσω μέρος ενός ηχείου έχει μια βίδα σκουριασμένη.

 

Γιατί σε μένα όλα?

 

Τι να κάνω με τη βίδα? Λέτε να είναι απόδειξη κακής συντήρησης/μεταφοράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου