Προς το περιεχόμενο

κατάλληλη γυμναστική για μουσικούς ?


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H κατάλληλη γυμναστική για μουσικους ειναι οπως και αυτη για ολους τους υπολοιπους.Αν τωρα εννοουμε τα δαχτυλα για παικτικους λογους μονο εξασκηση πανω στο οργανο....χαζομαρες με gripmaster τυπου gizmos ειναι αφυσικα,επικινδυνα(hello tendonitis) και χωρις αντικρυσμα.Νο pain no gain δεν ισχυει εδω.Πονας σταματας.

 

Θες σωνει και καλα "μουσικο" workout? παρε μια ακουστικη με ψηλο action και δουλεψε ανεξαρτησια δακτυλων εκει βλεποντας tv.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα! Κλασσικα στο noiz ποτέ δεν παιρνεις απαντηση γι'αυτο ακριβως που ζητάς!!

 

Αστειευομαι...(εν μερει.) Οντως η καταλληλοτερη γυμναστικη για την κιθαρα ειναι λογικα το να...παιζεις κιθαρα. Οπως ελεγε κι ενα post που βρηκα σε forum, "αντι να κανω γυμναστικη για να δυναμωσω για την κιθαρα, ανακαλυψα οτι το να παιζω δυναμωσε τα χερια μου για αλλες δουλειες".

 

Αλλα οπως προειπα ειμαι αρκετα τεμπελης οσον αφορα στις ασκησεις...Και εχω παρατηρησει οτι η οχι υπερβολικη ενασχοληση με τα ελατηρια με βοηθουσε στανταρ στο παιξιμο, ειδικα σε περιοδο που δεν πολυασχολουμαι με χειρωνακτικες δουλειες..

 

Παντως απ'οσο εψαξα στο ιντερνετ, σε καποιους φαινεται να εχει δουλεψει η γυμναστικη στα δαχτυλα -οι περισσοτεροι βεβαια μιλανε για κινδυνο τενοντιτιδας ή οτι δεν ειδαν καμμια βελτιωση.  

 

Οποτε αν εχει ασχοληθει καποιος με gripmaster ή μπαλακια ή κατι τετοιο, θα το εκτιμουσα να καταθεσει την εμπειρια του, αλλιως με βλεπω να ξαναγυριζω στα ελατηριακια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλωντας για τα πλήκτρα, η ενασχόληση με το μπασκετ, την πυγμαχια και την γυμναστικη με βαρη δεν με επηρέασε ποτέ αρνητικά. Αντιθέτως μου εδινε περισσότερη ενέργεια, ιδιαιτερα μικρότερος που εκανα περισσότερα live, εγω και οι ντραμμερ που εχουν συνηθως καλη φυσικη κατάσταση λογω ενασχόλησης με τα ντράμς που τα θεωρω μια μορφη αεροβιας άσκησης (αναλογα και του στυλ του καθενός) τελειώναμε και ειμασταν μια χαρα και οι αλλοι τα ειχαν λιγο παιγμένα. Το μονο κακο ειναι οτι μεγαλυτερος τωρα εχω καποια κουσουρακια που μου εχουν απομείνει μυοσκελετικά απο τα αθλήματα, αλλα με την μουσικη δεν εχω ακομα πρόβλημα, δεν βλεπω διαφορα. Τωρα ειμαι 37 και κανω λιγοτερη γυμναστικη απο παλιά, οσο μεγαλώνεις εχεις την εμπειρία να πετυχαινεις καλυτερα αποτελέσματα για το σωμα του και την αντοχή σου με λιγοτερο χρονο και κόπο

 

Δηλαδή ξερεις καλυτερα το σωμα σου και πως ανταποκρίνετα και ειναι καλύτερα.

 

Γενικα η γυμναστική σε βοηθάει και στην πνευματική διαυγεια γιατι ολος ο οργανισμός και το νευρικό συστημα ανταπεξέρχεται καλυτερα και σε πνευματικές εργασίες και σε συνδυασμούς πνευματικών και χειρονακτικών εργασιων οπως ειναι η μουσική. Ειναι σιγουρο αυτο.

 

Παν μετρον αριστον, για να φουσκώσουν οι μύες δεν χρειάζονται υπερβολές στα κιλά, χρειάζεται σωστό πρόγραμμα ασκήσεων και διατροφής.

 

Ενας που ασχολείται παράλληλα με τη γυμναστικη, τη μουσική , δουλευει κι όλας και πιθανότατα έχει και άλλα χόμπι ή υποχρεώσεις πρεπει να εχει ενα μέτρο σε όλα αυτά γιατι λειτουργουν προσεκτικά και επιβαρύνει και το μυοσκελετικό και το νευρικό συστημα.

 

Με αποτέλεσμα αν υπάρχουν υπερβολές το μυϊκο συστημα να μην αναπτύσσεται σωστά, λογω υπερβολικής καταπόνησης του νευρικού συστήματος και σε συνδιασμό με ελλειπή ξεκούραση, υπνο και κακή διατροφή να αποφέρει πολλά προβλήματα.

 

Θελει μέτρο και πρόγραμμα.

 

Εξ αλλου δεν χρειάζεται να γυμναζόμαστε ολο το χρόνο

 

Επειδή ειμαι ξερόλας γιατι ασχολήθηκα με πολλά πραγματα στη ζωή μου

 

μπορώ να σας πώ οτι πολλοί θαυμάζουν το σώμα μου στα 37 μου και μου λένε λιώνεις στα γυμναστήρια ολη μερα και στα συμπληρώματα. Μπα

Πολλοι λιωνουν και λένε μα γιατι παω καθε μερα και λιωνω 2 ωρες και ειμαι και ο ιδιος , δεν αναπτύσσονται οι μύες και έχω και λίπος ?

 

Μα γι αυτο, γιατι υπερβάλλεις φίλε μου και δεν δινεις την δυνατοτητα στον οργανισμο σου να ξεκουραστεί και να λειτουργήσει ο αναβολισμός σου, καταβολίζεις τα πάντα

 

3 διμηνα με σωστό προγραμμα γυμναστικής προσαρμοσμένο στις ανάγκες και το σωματότυπο του ενδιαφερόμενου, καλής διατροφής και οχι διαιτας (τρωω τα πάντα αλλα με μέτρο δηλαδή), αφθονα υγρά ειναι υπέρ αρκετά για να εχει ωραίο σώμα και δύναμη όλο το χρόνο ετσι ωστε να μην καταπονείται ο οργανισμος και να υπάρχει πλεόνασμα ενεργειας και διάθεσης για τη μουσική, το σεξ, την εργασια σε σημειο που ενας φυσιολογικος ανθρωπος να σε βλέπει σαν θεό, σαν σούπερμαν, σαν πανίσχυρο αντρα και να λεεί, γιατι αύτος και οχι εγω? πως τα καταφέρνει?

 

μια φορα μονο επειδη υπερεβαλλα πριν 10 χρονια στη μουσικη και τη γυμναστικη επαθα το συνδρομο του καρπιαιου σωληνα κατι που θεραπευθηκε με την καταλληλη αγωγή.

 

Συμπερασμα.

Καταλληλη γυμναστική για μουσικούς ειναι συνδυασμός ασκήσεων με το σωμα, τα βαρη με σωστο προγραμμα και καλη διατροφή για μερικους μηνες το χρονο.

 

  και τωρα σου προσφέρω ενα δωρο εντελως δωρεαν.

 

Πες μου με pm το ημερησιο προγραμμα σου για το επομενο τριμηνο αμα θελεις ,συμπεριλαμβανομενων των ωρων που ασχολεισαι για μουσικη, το υψος σου, το βαρος σου , την ηλικία σου, το σωματοτυπό σου, αν δεν εχεις καποιο προβλημα υγείας και εντελώς δωρεάν θα σου πω τι να πάρεις απο εξοπλισμο αν θελεις να αποφυγεις τα εξοδα γυμναστηρίου με ευτελες κοστος  και ενα ηπιο προγραμματακι γυμναστικής και εξυπνα κολπα για την διατροφη σου με οτι τρως μεχρι σημερα χωρις να αλλαξεις τιποτα και αμα σε τρεις μήνες δεν εχεις γινει κορμάρα με εμφανη ωραιο ογκο και γραμμωση  αρκει να το ακολουθήσεις θα πεσω απο τη γεφυρα της χαλκιδας. Μαζι με ενα αρμονιο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εκτός απ'το ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ....... κάτι άλλο καταλαβαίνουμε ?

εγώ καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος την έχει λιώσει την εξάσκηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου