Προς το περιεχόμενο

κατάλληλη γυμναστική για μουσικούς ?


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η επιμονή των... εχμμμ... "ειδικών" (π.χ. "δάσκαλος κιθάρας"  ::)) εναντίον της γυμναστικής με βάρη, έχει πάψει να με κάνει να γελάω και έχει καταλήξει μάλλον εκνευριστική.

 

Για να τελειώνουμε λοιπόν, ΔΕΝ πρόκειται να "σκληρύνουν οι τένοντες" ούτε να χάσει κάποιος ευλιγισία γενικότερα κάνοντας βάρη, με την προϋπόθεση ότι κάνει αρκετό streching, δεν κάνει υπερβολές που μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμούς και αφήνει αρκετό διάστημα για αποθεραπεία.

 

Ειδικότερα τα βάρη, ισχυροποιώντας το midsection, τους ώμους, τα πόδια, κλπ, συνεισφέρουν σε μια σωστή στάση του σώματος (απαραίτητο για όσους κάνουν δουλειά γραφείου!) και προστατεύουν από τραυματισμούς (αν σηκώνετε 150 κιλά στις άρσεις θανάτου, τα 30 κιλά του ενισχυτή σας θα σας φαίνονται peanuts!  8))

 

 

+1000000000000 σε ολα που ειπες επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως που τα συνδυάζω μπορώ να πω οτι δεν είναι και ότι καλύτερο.Συχνά έχω διάφορους πόνους που με πάνε πίσω και στα δύο.

 

+ Το ότι αν ξεκινάς βάρη για πρώτη φορά στη ζωη σου πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στο να μάθεις την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων γιατί αλλιώς σίγουρα θα πάθεις ζημιά.

Οπότε ξεκίνα με ελαφριά βάρη και αν σε 3-4 μήνες δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ανέβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που τα συνδυάζω μπορώ να πω οτι δεν είναι και ότι καλύτερο.Συχνά έχω διάφορους πόνους που με πάνε πίσω και στα δύο.

 

+ Το ότι αν ξεκινάς βάρη για πρώτη φορά στη ζωη σου πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στο να μάθεις την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων γιατί αλλιώς σίγουρα θα πάθεις ζημιά.

Οπότε ξεκίνα με ελαφριά βάρη και αν σε 3-4 μήνες δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ανέβασε.

 

3-4 μήνες είναι εξωφρενικά μεγάλο χρονικό διάστημα. Το σώμα προσαρμόζεται στην οποιαδήποτε γυμναστική ίδιας έντασης και όγκου μέσα σε 2-3 εβδομάδες το πολύ.

 

Επίσης απλά δεν γίνεται να τα "συνδιάσεις όλα μαζί". Πιο συγκεκριμένα, αυτό είναι μεγάλο λάθος. Το να κάνεις, ας πούμε, 2 φορές την εβδομάδα κολύμπι, άλλες 3 φορές βάρη, + 4-5 session αεροβικής εβδομαδιαίως, είναι σίγουρη συνταγή για υπερπροπόνηση, τραυματισμούς και γενικά προβλήματα που μπορεί να πάρει μήνες να ξεπεραστούν.

 

Ιδιαιτέρως για το συνδιασμό αεροβικής (πάνω από 30-35 λεπτά σε μέτρια ένταση) με βάρη, την ίδια μέρα ή στο ίδιο session, την οποία φαίνεται να συνιστούν διάφοροι φωστήρες "γυμναστές", μελέτες εδώ και δεκαετίες έχουν αποδείξει ότι οδηγεί σε μειωμένα οφέλη, τόσο από την αερόβια όσο και από την αναερόβια προπόνηση.

 

Για κάποιον που θέλει να είναι σε φόρμα, 2-3 φορές βάρη την εβδομάδα (με κατάλληλο ζέσταμα και σωστό πρόγραμμα, που ΔΕΝ διαρκεί πάνω από 40-45 λεπτά, προπόνηση κάνουμε, όχι δημόσιες σχέσεις στο γυμναστήριο) και 2-3 φορές (άλλες ημέρες ή με διαφορά τουλάχιστον 12 ώρες) μιας αεροβικής προπόνησης (ποδήλατο, διάδρομος, ακόμα και έντονο περπάτημα), είναι παραπάνω από επαρκής όγκος προπόνησης. 

 

I rest my case.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μα όλα παίζουν ρόλο και μην είστε υπερβολικά σίγουροι ή αφοριστικοί. Η ηλικία του καθενός ,το φύλο, ο σωματότυπος ,η φυσική κατάσταση, η ένταση εξάσκησης είτε στη μουσική είτε στη γυμναστική, ο σωστός τρόπος εξάσκησης ,είναι παράγοντες που διαφοροποιούν τη συνταγή για το καθένα μας . Δεν υπάρχει συνταγή δια πάσα νόσο . Ο καθένας ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του και τις ανάγκες του . Στη τελική ρωτάμε και τους ειδικούς ,δσκάλους και γυμναστές για το σωστό τρόπο εξάσκησης και την ένταση και τελικά ακόμα και φυσικοθεραπευτές ή γιατρούς για το που πρέπει να προσέξουμε και τι .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μα όλα παίζουν ρόλο και μην είστε υπερβολικά σίγουροι ή αφοριστικοί. Η ηλικία του καθενός ,το φύλο, ο σωματότυπος ,η φυσική κατάσταση, η ένταση εξάσκησης είτε στη μουσική είτε στη γυμναστική, ο σωστός τρόπος εξάσκησης ,είναι παράγοντες που διαφοροποιούν τη συνταγή για το καθένα μας . Δεν υπάρχει συνταγή δια πάσα νόσο . Ο καθένας ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του και τις ανάγκες του . Στη τελική ρωτάμε και τους ειδικούς ,δσκάλους και γυμναστές για το σωστό τρόπο εξάσκησης και την ένταση και τελικά ακόμα και φυσικοθεραπευτές ή γιατρούς για το που πρέπει να προσέξουμε και τι .

 

Αν αναφέρεσαι σε δικό μου post, θα σε παρακαλούσα να επισημάνεις που κατά τη γνώμη σου έχω λάθος.

 

Επίσης, δεν κατάλαβα αν θεωρείς ως ειδικό έναν δάσκαλο (κιθάρας?) για να σου μιλήσει για γυμναστική.

 

Εννοείται πως συμφωνώ για τους γιατρούς, σε ό,τι αφορά σε προβλήματα ας πούμε καρδιάς, σοβαρά ορθοπεδικά θέματα, κλπ, αλλά για ο,τιδήποτε έχει να κάνει με προπόνηση ο μόνος ειδικός να μιλήσει είναι ο αθλίατρος. Ακόμα γελάω με την "απάντηση" που μου έδωσε ορθοπεδικός σε σχετικό μου ερώτημα, πριν χρόνια. Ευτυχώς δεν έδωσα σημασία, συνέχισα να γυμνάζομαι και έσωσα το γόνατό μου.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 μήνες είναι εξωφρενικά μεγάλο χρονικό διάστημα. Το σώμα προσαρμόζεται στην οποιαδήποτε γυμναστική ίδιας έντασης και όγκου μέσα σε 2-3 εβδομάδες το πολύ.

 

 

Κατ'αρχάς όταν κάποιος ξεκινάει εκγύμναση χρειάζεται 2 μήνες για να προσαρμοστούν οι τένοντες και το νευρικό σύστημα..

Απο κει και πέρα το να κάνεις τις ασκήσεις σωστά δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση ειδικά σε σύνθετες κινήσεις όπως το squat,το deadlift κτλ οπότε δε βλέπω κανένα λόγο να πλακωθεί απο την αρχή με μεγάλα βάρη.

Η χρήση μεγάλου βάρους χωρίς να ξέρεις σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να χρησιμοποιήσεις άλλους μύς απο αυτούς που θέλεις να γυμνάσεις.Οπότε επιμένω οτι πρέπει να αρχίσει πολύ σιγά να μάθει να αισθάνεται τους μυς,να μάθει τη σωστή τεχνική των ασκήσεων και μετά να ανέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς όταν κάποιος ξεκινάει εκγύμναση χρειάζεται 2 μήνες για να προσαρμοστούν οι τένοντες και το νευρικό σύστημα..

Απο κει και πέρα το να κάνεις τις ασκήσεις σωστά δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση ειδικά σε σύνθετες κινήσεις όπως το squat,το deadlift κτλ οπότε δε βλέπω κανένα λόγο να πλακωθεί απο την αρχή με μεγάλα βάρη.

Η χρήση μεγάλου βάρους χωρίς να ξέρεις σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να χρησιμοποιήσεις άλλους μύς απο αυτούς που θέλεις να γυμνάσεις.Οπότε επιμένω οτι πρέπει να αρχίσει πολύ σιγά να μάθει να αισθάνεται τους μυς,να μάθει τη σωστή τεχνική των ασκήσεων και μετά να ανέβει.

 

Δεν υπάρχει "μεγάλο βάρος". Αυτά είναι γενικότητες.

 

Υπάρχει, για κάθε άσκηση, αυτό που λέμε 1RM (one repetition maximum) που είναι το φορτίο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μία και μόνο επανάληψη. Δεν χρειάζεται, ασφαλώς, να βάλεις κάποιον να προσπαθήσει να σηκώσει "όσα μπορεί" σε μια άσκηση για να διαπιστώσεις πόσο είναι αυτό. Υπάρχουν μαθηματικοί τύποι που το δίνουν με σημαντική ακρίβεια, χρησιμοποιώντας πολύ περισσότερες επαναλήψεις.

 

Τα σοβαρά προγράμματα που απευθύνονται είτε σε απλούς αθλούμενους είτε σε αθλητές, πάντοτε χρησιμοποιούν ποσοστά του 1RM και μόνο. Όλα τα υπόλοιπα είναι παπατζιλίκια. Π.χ. "κάνε 15 επαναλήψεις σ'αυτή την άσκηση", "γιατί 15?", "γιατί έτσι μόνο σε 'πιάνει'"  ::) ::) ::)

 

Θα ήθελα βιβλιογραφία γι'αυτό που υποστηρίζεις περί των 2 μηνών που χρειάζεται το νευρικό σύστημα για να προσαρμοστεί στην αλλαγή φορτίου. Ενημερωτικά πρόκειται περί καινοφανούς θεωρίας (των γυμναστών που βαριούνται να αλλάξουν πρόγραμμα στους πελάτες τους?  ;)) που θα είχε σαν αποτέλεσμα την από χιλιετιών εξάλειψη του ανθρώπινου είδους από τον πλανήτη, σε περίπτωση που ίσχυε. Το ανθρώπινο σώμα, με την αναγκαία συνθήκη της γενικά καλής υγείας, προσαρμόζεται ΠΟΛΥ πιο γρήγορα. Δεν μιλάμε σε καμμία περίπτωση για "ειδικές ομάδες" πληθυσμού, όπως ανθρώπους που αναρρώνουν από ατύχημα/ασθένεια, ηλικιωμένους, παιδιά, κλπ.

 

Για να επανέλθω στο πρώτο σημείο, κάθε πρόγραμμα γυμναστικής οφείλει να είναι μεν εξατομικευμένο, βασίζεται δε στις ίδιες ακριβώς αρχές. Τα συστήματα που δουλεύουν στον "πραγματικό κόσμο", δεν έχουν έτσι κι'αλλιώς μορφή... αέναης εξέλιξης. Αν έχεις υπόψιν σου την ιστορία του Μίλωνα, αυτό θα σήμαινε ότι ο Μίλωνας που ξεκίνησε να σηκώνει το μοσχαράκι μικρός, μετά από 20 χρόνια θα μπορούσε να σηκώσει... ένα αεροπλανοφόρο.  ;D Όλα τα "σωστά" προγράμματα έχουν κυκλική δομή, με μικρο-κύκλους και μεσο-κύκλους  προσαρμογής, ανάπτυξης, υψηλής έντασης/όγκου, αποθεραπείας και αποχής. Ανάλογα με τις απαιτήσεις (αντοχή, δύναμη, ευελιξία, συνδιασμός αυτών, κλπ) ο στόχος είναι να διατηρούνται και, ει δυνατόν, να αναβαθμίζονται οι δυνατότητες του ασκούμενου, μετά από κάθε πλήρη κύκλο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάση προγράμματος , δουλειά εξάσκηση πρόβες κοπέλα ... μόνο γυμναστήριο θα μπορούσα να στριμώξω γιατί πας όποτε θες ....

      τί άποψη έχετε λοιπόν ?

Εγω θα σου προτεινα να στριμωξεις την κοπελα. ;D

Εκτος του οτι ειναι τζαμπα,ειναι η πιο υγιεινη γυμναστικη σωματικα και ψυχικα.

Make love φιλε μου,make love!

Η καλυτερη γυμναστικη για εναν μουσικο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο στην ιδεα να αφιερωνω χρονο σε γυμναστικη, αντι να κανω legato :P χαλιεμαι..

 

Περα απ τη πλακα, στο διαστημα των ετων που παιζω κιθαρα αποπειραθηκα καποιες φορες να κανω γυμναστικη (δεν εννοω τζοκινγκ, κ διατασεις) με πολυ αρνητικα αποτελεσματα στη τεχνικη μου..

Για μενα σοβαρη ενασχοληση με οργανο και γυμναστικη περαν της <<ελαφριας>> δε πανε μαζι.. Τωρα για το petrucci δεν εχω κατι να πω περαν οτι σαν αυτον ετσι κ αλλιως δε μπορω να παιξω (με μπρατσα ή χωρις) και επισης ειναι και ασχημη εικονα, μου θυμιζει χουλιγκανο πρωτης γραμμης ;D ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου