Προς το περιεχόμενο

κατάλληλη γυμναστική για μουσικούς ?


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ψέμα απλά :)

 

Γιατι ? αφου ειναι αναεροβια ασκηση γι αυτο πρεπει να κανεις παραλληλα καποια αεροβικη ετσι δεν ειναι? Απλα εγω αυτο που ειδα (εκανα 4 χρονια στο λυκειο) ολοι την πατανε και αντι για body building κανουν αρση βαρων !!!  ;D ολοι προσπαθουν να σηκωσουν πολλα κιλα νομιζοντας οτι αυτο τους κανει καλο ενω αυτο εχει σαν αποτελεσμα να τραυματιζόμαστε παρα να γυμναζόμαστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

o κιθαρίστας του  alice cooper ... πρέπει να έχει/είχε ελεφαντίαση ... σε όλο το σώμα :)

ο  rambo  τα σπάει !! υποθέτω όπως είπατε παν μέτρο Άριστον .έπαιζα μπάσκετ και τώρα πηγαίνω 1-2 τη βδομάδα

με φίλους απ τη δουλειά και μου αρέσει και είναι καλή γυμναστική μιας και παίζουμε κανονικά.απλά κάθε φορά φοβάμαι τι θα γυρίσω κανα δάχτυλο και θα χτυπιέμαι με την επιπολαιότητά μου μετά. Δέν είμαι μουσικός αλλά είναι σημαντικό για μένα να μπορώ να παίζω και να βελτιώνομε .

    θα πάω να γραφτώ για διάδρομο και θα μπω προσεχτικά στα βάρη.

  στη χειρότερη σταματάω τα βάρη .. η κάνω λίγα κιλά εάν έχει καμία καλή γυμνάστρια και χρειάζομαι τη δικαιολογία για να είμαι εκεί:)

        πάντως αυτό με τον  petrucci  είναι περίεργο .. παίζει να φοράει τα φουσκωτά μπράτσα που είχε ο σφουγγαράκης σε ένα επεισόδιο ;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την εμπειρία μου...σαν φοιτητής (σχεδόν) καθημερινά 3-4 ώρες γυμναστήριο (κυρίως βάρη) + μπάσκετ/ποδοσφαιρο/πινκ πονκ/οτι κάτσει στον "ελεύθερο χρόνο", και άλλες τόσες κιθάρα χωρίς κανένα προβλημα...

 

Τώρα που δεν έχω χρόνο για τίποτα απο τα δύο όταν τύχη όταν γυμναστήριο 1-2 και καμια μπάλα την επομένη που θα πίασω κιθάρα έχω ένα "μάγκωμα" στα χέρια που όμως μετά το μισάωρο φεύγει...

 

Οπότε δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα εκτός αν 'Προπόνηση με Βάρη'>>'Εξάσκηση με κιθάρα'

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iyengar Γιόγκα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Iyengar_Yoga

Κάνω εδώ και 8 χρόνια και δεν επαθα ποτέ ξανα ούτε τενοντίτιδες, ούτε πόνους στη μέση, τίποτα. Με έβαλε δε σε μια διαδικασία συνεχούς αυτοπαρατήρησης οπότε οι λάθος στάσεις που δημιουργούν τα προβλήματα έχουν περιοριστεί. Κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης  εχουν φανεί πολύ χρήσιμες σε ακραίες στρες καταστάσεις, κατι συνηθισμένο στη δουλειά μας.

Το περπάτημα, το ποδήλατο και το κολύμπι είναι επείσης πολύ καλά και όμορφα.

Απο προσωπική εμπειρία τα βάρη, μηχανήματα κλπ κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό, με το σφίξιμο που αποκτάς. Υπάρχει βέβαια το πρότυπο του Homus Americanicus με το ενοποιημένο σβερκοκέφαλο, κατα τη γνώμη μου καλύτερα μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτήστε και εμάς τους drummers...

 

Με μπασκετάκι και τρέξιμο καθημερινά, no problem. Τα προβλήματα τενοντίτιδας, μέσης και λοιπά δεν είναι απλά αποτέλεσμα έλλειψης γυμναστικής. Ειναι έλλειψη σωστής θέσης/στάσης/πιάσιμο μπακετών κ.λπ. Όμοια (φρονώ ότι) ισχύει για τους κιθαρίστες και τους μπασίστες.

Πριν ξεκινήσω συστηματική άσκηση ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απλά, αυξήθηκε σε μικρό βαθμό η δύναμη και η ταχύτητα. Και επίσης κάτι κύριοι Dennis Chambers, Keith Carlock, Buddy Rich, Joe Morello (RIP μεγάλε) και άλλοι και άλλοι, δεν νομίζω ότι ασχολήθηκαν σοβαρά με γυμναστικές. Αλλά τα χέρια τους (λόγω σωστού παιξιματος) είναι πιο δυνατά και απ' του θείου μου που τη βγάζει καθημερινά στα κοτέτσια και στις αγελάδες.  ;D

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος αν ΔΕΝ βγαλεις προβλημα στους καρπους/παλαμες εαν σηκωνεις πολλα βαρη στο gym,δυστυχως γυμναστικη με βαρη και οργανοπαιξια ειναι κακος συνδιασμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παν μετρον άριστον!!! δε χρειάζεται να σηκώνεις τόνους!! ;D

επίσεις παντα πρεπει να κανεις διατάσεις σωστά για να μην χάσει ο μυς την ελαστηκότητά του!!και όντως ο Petrucci ειναι τέρας και παιζει απιστευτα!!(αφου έχω καταλίξει οτι κουβαλάει ο ίδιος τους mesa boogie του  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που εκανα πιο παλια αρκετα βαρη μιας και ειχα και αυτη την λοξα,τα χερια μου δεν ειχαν κανενα προβλημα....εχω την εντυπωση οτι λειτουργουσαν και καλυτερα..ισως γιατι ηταν γενικα πιο δυνατα απ'οτι τωρα που δεν κανω τιποτα....βεβαια παντα γυμναζομουν με σωστο στυλ....ουτε κλεψιματα χοντρα που μπορει να προκαλεσουν τραυματισμους ουτε αλλες υπερβολες....ολα θελουν μετρο.

Αυτα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η επιμονή των... εχμμμ... "ειδικών" (π.χ. "δάσκαλος κιθάρας"  ::)) εναντίον της γυμναστικής με βάρη, έχει πάψει να με κάνει να γελάω και έχει καταλήξει μάλλον εκνευριστική.

 

Για να τελειώνουμε λοιπόν, ΔΕΝ πρόκειται να "σκληρύνουν οι τένοντες" ούτε να χάσει κάποιος ευλιγισία γενικότερα κάνοντας βάρη, με την προϋπόθεση ότι κάνει αρκετό streching, δεν κάνει υπερβολές που μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμούς και αφήνει αρκετό διάστημα για αποθεραπεία.

 

Ειδικότερα τα βάρη, ισχυροποιώντας το midsection, τους ώμους, τα πόδια, κλπ, συνεισφέρουν σε μια σωστή στάση του σώματος (απαραίτητο για όσους κάνουν δουλειά γραφείου!) και προστατεύουν από τραυματισμούς (αν σηκώνετε 150 κιλά στις άρσεις θανάτου, τα 30 κιλά του ενισχυτή σας θα σας φαίνονται peanuts!  8))

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου