Προς το περιεχόμενο

κατάλληλη γυμναστική για μουσικούς ?


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αναφέρεσαι σε δικό μου post, θα σε παρακαλούσα να επισημάνεις που κατά τη γνώμη σου έχω λάθος.

 

Επίσης, δεν κατάλαβα αν θεωρείς ως ειδικό έναν δάσκαλο (κιθάρας?) για να σου μιλήσει για γυμναστική.

 

Εννοείται πως συμφωνώ για τους γιατρούς, σε ό,τι αφορά σε προβλήματα ας πούμε καρδιάς, σοβαρά ορθοπεδικά θέματα, κλπ, αλλά για ο,τιδήποτε έχει να κάνει με προπόνηση ο μόνος ειδικός να μιλήσει είναι ο αθλίατρος. Ακόμα γελάω με την "απάντηση" που μου έδωσε ορθοπεδικός σε σχετικό μου ερώτημα, πριν χρόνια. Ευτυχώς δεν έδωσα σημασία, συνέχισα να γυμνάζομαι και έσωσα το γόνατό μου.  ;)

Δεν ααφέρομαι προσωπικά σε σένα ,μίλησα συνολικά για τις γνώμες που ακούστηκαν . Όσο για το δάσκαλο της μουσικής που αναρωτιέσαι ,φυσικά δεν έχει σχέση με τη γυμνασική ,αλλά σίγουρα ξέρει πως να σου δείξει το σωστό τρόπο εξάσκησης στη μουσική . Σωστή θέση σώματος ,τοποθέτηση χεριών κλπ. Όλα αυτά φυσικά έχουν σχέση και με την ένταση της άσκησης . Εγώ ας πούμε τι τενοντίτιδα να πάθω πουακουμπάω τη κιθάρα 4-5 ώρες την εβδομάδα ,για βάλε όμως και κάποιον που παίζει 5-6 ώρες την ημέρα .

Τέλος πάντων ,είπα κι εγώ κάτι για να περνάει η ώρα . ΄΄Οτι καταλαβαίνει ο καθένας ας κάνει .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σωστή θέση σώματος ,τοποθέτηση χεριών κλπ. Όλα αυτά φυσικά έχουν σχέση και με την ένταση της άσκησης . Εγώ ας πούμε τι τενοντίτιδα να πάθω πουακουμπάω τη κιθάρα 4-5 ώρες την εβδομάδα ,για βάλε όμως και κάποιον που παίζει 5-6 ώρες την ημέρα .

 

Πολύ σωστό αυτό. Και βέβαια δεν ισχύει μόνο για την κιθάρα.

 

Πολλοί κορυφαίοι μουσικοί πάντως έχουν προσωπικούς γυμναστές και/ή φυσιοθεραπευτές που ασχολούνται να τους προστατεύουν από τραυματισμούς.

 

Κάτι σημαντικό IMHO που παρέλλειψα, είναι ότι οι περισσότεροι τραυματισμοί σε αθλήματα ή αλλιώς προκαλούνται λόγω των επαναλαμβανόμενων κινήσεων. Με λίγα λόγια, αν κάποιες μυϊκές ομάδες εκτελούν "χρόνια" τις ίδιες κινήσεις:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Repetitive_strain_injury

 

Ένας λόγος που πολλοί προπονητές προτείνουν τα ελεύθερα βάρη έναντι των μηχανών, είναι αυτός: το σώμα "εξαναγκάζεται" να χρησιμοποιήσει διάφορες μικρότερες, "βοηθητικές" μυϊκές ομάδες με τον φυσιολογικό τρόπο που θα το έκανε στην καθημερινότητα. Τα μηχανήματα πολλές φορές "κλειδώνουν" τους μύες σε ένα συγκεκριμένο motion pattern.

 

Για τους μουσικούς το RSI είναι σημαντικό πρόβλημα, γι'αυτό και απαιτείται κάποια πρόνοια για να αποφύγουμε σοβαρότερες ζημιές.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γέρασε και η Αντριάνα... :D :P

 

 

Πάντως, Delta, δεν ήξερα ότι είσαι γνώστης της ιρλανδικής γίογκα.

 

IrishYoga.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέρασε και η Αντριάνα... :D :P

Nαι παλιωσε. Παει για αποθηκη.

Λεω να παρω ενα νεο οργανο γυμναστικης.

Lupe Fuentes το λενε.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος για να γυμνασεις τα χερια σου , ειτε παιζεις πιανο ειτε κιθαρα ειτε οτιδηποτε αλλο , ειναι η ασκησεις πανω στο οργανο ... παντα με μετρο ομως γιατι μπορει να παθεις σοβαροτερη ζημια απο λαθος θεση ή απο επιμονη μελετη ενω υπαρχει πονος.

 

Απο την αλλη δεν νομιζω οτι μπορει να παθει κανεις ζημια απο τα βαρη εκτος κι αν τη δει Σβαρτζενεγκερ και το παρακανει.Αλλα και σ'αυτην την περιπτωση ο ενδιαφερομενος ας διαλεξει τι ειναι ... μουσικος ή μποντι μπιλντερ! ;)

 

Παντως τα λιγα βαρη για φυσικη κατασταση και μονο(και οχι π.χ. για σουπερ κιθαριστικες επιδοσεις) δεν μπορουν να κανουν κακο!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα. Τελικά η Αντριάνα μια χαρά είναι... :P

Δεν θα εχεις δει το αλλο εν ωρα γυμναστικης γιαυτο το λες  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γυμναστικη για μουσικους?

1η ασκηση

2η ασκηση

3η ασκηση

 

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο χαχααχχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια, γραφω εδω γιατι δε βρηκα καταλληλοτερο thread.

 

Κιθαριστας ειμαι, ειχα ελατηρια για τα χερια, μου εσπασαν, κ παρολο που αν το παρακανα αισθανομουν μια "αγκυλωση" (λιγοτερη ευελιξια) στα δαχτυλα, συνολικα ενιωθα οτι μου'κανε καλο στο παιξιμο.

Δεν ειμαι τοσο των συστηματικων ασκησεων στο οργανο οποτε θελω να ξαναρχισω γυμναστικη στα χερια/δαχτυλα γιατι πιστευω οτι σιγουρα θα βοηθησει (επικουρικα) στο παιξιμο.

 

Υπαρχει καποιο καταλληλοτερο εργαλειο απο τα ελατηρια για κιθαριστες για την εκγυμναση σε δαχτυλα/παλαμη; Πχ εχω δει κατι μπαλιτσες απο καουτσουκ. Θελω να ξαναδυναμωσω τα χερια αλλα να μη χανω σε ευελιξια των δαχτυλων (30αριζω κιολας, δεν ειναι οπως παλια!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου