Προς το περιεχόμενο

Rise and shine


happydreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αρχικά + 100000000 για το avatar.

Μουσικά, βρε μπας και έχεις καμιά μακρινή συγγένεια με τον Nick Cave  ;D ;D ;D

 

Εντάξει, έχω αρκετές ενστάσεις παραγωγής, αλλά το ύφος είχε «κάτι»- ατμόσφαιρα, στιλ- που ήταν ΟΚ στα αυτιά μου.

 

Πάντως αδερφάκι μου τι rise n' shine ήταν αυτό;  ;D Πολύ down για πρωινό ξύπνημα  ;D ;D ;D ;D , με την καλή έννοια

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ φίλε που ασχολήθηκες.Η παραγωγή έχει γίνει με πολύ φτωχά μέσα. Δεν το αναφέρω πια γιατί το έχω γράψει σε προηγούμενα κομμάτια μου που έχω ανεβάσει. Οπότε καταλαβαίνω τι σε χάλασε.

Όσο για το "downιασμα"  :P μου το λένε όλοι. Δεν ξέρω τι παίζει. Και γρήγορο κομμάτι να γράψω, μελαγχολικό θα είναι.

Σ'ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για το "downιασμα"  :P μου το λένε όλοι. Δεν ξέρω τι παίζει. Και γρήγορο κομμάτι να γράψω, μελαγχολικό θα είναι.

 

 

Της εφηβειας?  ;D ;D

 

Καλο το κομματακι.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όσα κομμάτια σου ακούω μου αρέσουν. Σίγουρα θέλουν ίσως διαφορετικό στήσιμο ώστε να ακούγονται όλα πιο καθαρά. Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως σε αυτό. Ίσως το πως έπεφταν τα ακόρντα με τη φωνή χρονικά, αν κάπως έμεναν κάποιες ανάσες να ήταν καλύτερο. Αλλά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Δοκίμασε πράγματα, πιστεύω με τον καιρό θα βγάλεις πολύ ωραία πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μου άρεσε πολύ το κομμάτι.

 

 

Από θέμα σύνθεσης θέλω μόνο να σχολιάσω ότι ο ρυθμός στα κρουστά που ξεκινάει περίπου στο 1:23 κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ξερός και αφαιρεί.

 

Aπό θέμα φωνητικών μου αρέσει πολύ η χροιά σου,ωστόσο πολλές φορές ακούγεσαι σε μερικές νότες ξεκούρδιστος,και όπως λέει και η Evilnye δεν πέφτουν χρονικά και τόσο καλά οι φωνητικές γραμμές κυρίως στα ξεκινήματα,το οποίο είναι θέμα τεχνικής.Προσπάθησε να είσαι ακόμα πιο χαλαρός,βγάζε ακόμα λιγότερο αέρα και να σκέφτεσαι την νότα πριν την τραγουδήσεις τόσο όταν μπαίνεις σε κάποιο μέτρο όσο και κατά τη διάρκεια (κάπως λέγεται μάλιστα αυτό νομίζω αυτό είναι το audacity κάτι τέτοιο lol).Αυτό θα σε οδηγήσει στο να τοποθετήσεις σωστά τις φηνητικές γραμμές και τους μυς και να ακουστείς ακόμα καλύτερα.Τέλος,σε συνδυασμό με το παραπάνω,όταν εξασφαλίζεις μικρή και σταθερή ροή του αέρα,και αλλάζεις γρήγορα από συλλαβή σε συλλαβή (χωρίς να πιέζεις όμως) θα εξασφαλίσεις την καθαρότητα που θες χωρίς να ψιλοβρωμίζεις με γρέζι και να χρειάζεται να δονείς περισσότερο το λαιμό σου για παράδειγμα

 

Δεν είμαι ειδικός ,αυτοδίδακτος είμαι,(σόρρυ αν ακούστηκα ξερολάς) απλά δίνω τα 2 cents μου γιατί έχεις πολύ ζεστή χροιά και μπορείς να κάνεις παπάδες πραγματικά το πιστέυω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους συμβουλές! Χαίρομαι πολύ όταν ακούω συμβουλές και "μυστικά".

 

@digisilence:

Η εφηβεία μου τελείωσε πριν αρκετό καιρό. Οπότε εκτός κι αν είναι κάποιο σύνδρομο, δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται αυτό. ;D

 

@evilnye:

Σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες. Θα δοκιμάσω αυτό που μου προτείνεις και ελπίζω να το εξασκήσω.

 

@dnightshade:

Σ' ευχαριστώ πολύ κι εσένα για τον χρόνο σου να μου γράψεις όοοοολα αυτά. Θα τα μελετήσω όλα όσα μου έγραψες. Δεν μου κανες για ξερόλας και πιστεύω είναι ότι καλύτερο να μεταδίδουμε κάτι που έχουμε. Thanx mate!

 

@philosophos:

Έχεις γίνει σταθερή αξία νομίζω. Το συγκεκριμένο κομμάτι δεν νομίζω ότι είναι τόσο κοψοφλέβικο όμως ρε παιδιά. Γιατί το βγάζω αυτό τόσο;;; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα κάποιες διορθωσούλες..Νομίζω είναι αισθητή η διαφορά.Για πείτε μου κι εσείς..

 

Και οι στίχοι by the way:

i sing for love

i sing for truth

i sing for me

i sing for you

i stand before you

with eyes of shame

i ask of you

to take the blame

someone said to me one day:

"be careful whaf you say

cause when the truth's confined

you're the one who has to pay

but you're the love

you're the light

you're the change you need to see

so rise and shine"

i stand in line

for my final rest

to fill the gap that's my test

the path is empty

so are your eyes

the truth they hide

'neath sweet lies

someone said to me one day:

"be careful whaf you choose

for he who has none

is he who cannot ever lose

but you're the sun

that lights through life

through the clouds you'll see the truth

so rise and shine"

rise_and_shinev2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε happydreamer κατ'αρχην μ'αρεσει πολυ το κομματι και ο τροπος που τραγουδας.

Οντως νομιζω οτι ειναι καλυτερη η δευτερη verse και οτι εχει "καθαρισει" ο ηχος.

Keep on.Αναμμενουμε τα επομενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου