Προς το περιεχόμενο

Hardware η Software?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον χριεαζομαι πολυ καλους ορχηστρικους (strings) κυριως για πλατες, σκασιματα, λιγες μελωδιες, orchestra hits, καποια αρκετα καλα lead φαση για σολο, και bells...(ισως και κανα πιανακι αλλα δεν με καιει πολυ αυτο).α! και κανα μπλιμπλικι δεν θα ειταν ασχημο

 

Εχω καποια στα rack αλλα για να βρω καλυτερα πρεπει να τα σκασω για SRX καρτες.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο Chaostar που ρωτάει για VST's....

 

Υπάρχουν πολλά, απλώς θα σου προτείνω κάποια που έχω χρησιμοποιήσει και μου αρέσουν πολύ.

Για moog ήχο προτείνω ανεπιφύλακτα το minimoog της Arturia, έχει εξαιρετικό ήχο αν και είναι βαρούτσικο...

Επίσης για vintage ηχο συνθ μου αρέσει το pro 53, που είναι και πανάλαφρο

Για hammond τρελαίνομαι για το Β4 ΙΙ - μερικές φορές το προτιμώ και από το Nord Electro μου, γιατί ακούγεται καλύτερα στο stage και "κόβει" καλύτερα μέσα από τύμπανα, κιθάρες κτλ

Για pads σου λέω επιλεκτικά τα Vapor, Albino καθώς και τη σειρά Korg Legacy (που δίνει δώρο το Ms-20 σε μορφή controller και είναι και πολύ μουράτο :wink: ) καθώς περιέχει 3 κλασικά συνθ και ένα σύνθ υβριδικό συνδυασμό των άλλων...

Για strings/orchestrals το Κontact έχει απίθανους ήχους και εξαιρετικά αληθοφανείς, αν και βαρείς και ασήκωτους.

Αυτά για ορισμένα VST's που, κατά τη γνώμη μου και πολλών άλλων, είναι εξαιρετική λύση για live και στούντιο χρήση. Ωστόσο, οι γνώμη είναι ΑΠΟΛΥΤΩς υποκειμενική :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω εχω hardware synths(kurzweil k2000,roland xp80 με 4 καρτες,supernovaII κ.α..) σας διαβεβαιωνω οτι σε ολες τις δουλειες(ενορχηστρωσεις) που κανω σπιτι μου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κανενα απο αυτα....γιατι???

ο κυριοτερος λογος ειναι ο ηχος που μπορεις να εχεις απο καποια vsts αλλα κυριως τα δειγματα που σου δινεται η δυνατοτητα να εχεις..

απλα αναλογιστειτε οτι ενα rompler οργανο διαθετει απο 16-128 mb μνημης για ολα τα δειγματα που θα χρησιμοποιηθουν για να φτιαχτουν ολα τα προγραμματα ηχων του οργανου..

Σε ενα pc ομως μπορεις να φορτωσεις 2Gb π.χ. μονο πιανο...τι σημαινει αυτο???απειρως καλυτερο πιανο!!!!(πολυ καλα,ΤΕΡΑΣΤΙΑ δειγματα,multisampled κ.τ.λ...)το ιδιο ισχυει οχι μονο για τα sampler που μπορει να χρησιμοποιησει κανεις σε ενα pc αλλα και για τα rompler που μπορει να χρησιμοποιησει σε αυτο..δες to vapor (που ανεφερε και ο giannis..),to nostalgia,bfd,drumkits from hell,eastwest orchestral series,διαφορα pianos,RA,TRILOGY,STYLUS,DARBUKA,culture,atmosphere Κ.Α......!!!

Μπορει λοιπον να βρει κανεις και καταπληκτικους synth ηχους σε αυτα...θα προτεινα λοιπον ακομα και για synth ηχους να στραφειτε σε κατι τετοιο...αυτα τα romplers οπως και αλλα,εχουν πολυ καλη παρουσια μεσα στην μιξη...συμφωνω οτι τα emulation που κανουν καποια vsts δεν ειναι τοσο καλα...δεν εχουν τον ογκο και την παρουσια μεσα στην μιξη του original πραγματος...αλλα και αυτο μπορει καποιες φορες να ειναι θεμα μιξης...

Παρ'ολα αυτα υπαρχουν καποια vsts-εξαιρεσεις που εχω ξεχωρισει με καταπληκτικο πρααγματικα ηχο και με εναν ογκο.....ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

:lol: :lol: :lol:

Δοκιμαστε τα:: rapture(ισως οτι καλυτερο εχω ακουσει...),octapus,B4II,imposcar,minkmonsta(μακραν η καλυτερη απομιμιση minimoog..),arp2600,albino2...

αυτα.... :D :D :D :wink: :wink: :wink:

 

Υ.Γ. gianni χαιρετισματα...ειμαι ο your laptop doctor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου "γιατρέ" μου - σε κατάλαβα από τα όργανα που ανέφερες ρε! Ολα καλα?

Τα μηχανήματα είναι απολύτως καλά και σε χαιρετούν. Το λάπτοπ από τότε που έβαλα τη νέα κάρτα τρέχει σαν τον Λούη και πλέον το οδηγώ από τα 2 πρώτα κανάλια του Νοrd Lead. Τα άλλα 2 τρέχουν εσωτερικούς ήχους και εκεί είναι που κάνω και τη σύγκριση με τα VST's, όπου, συχνά, αυτά υπερτερούν του χάρντογουερ...

Μάλιστα σε σκεφτόμουν όταν ανέφερα μερικά από τα παραπάνω VST's :wink:

Σε χαιρετώ ξανά και μιλάμε γενικώς :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου