Προς το περιεχόμενο

Rosewood to MAPLE!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης δεν ξέρω κιθάρα (ούτε καν custom) με one piece rosewood μπράτσο

 

Yπάρχουν καποιες PRS (PRIVATE STOCK) & oι πανακριβες & πολυ σπανιες rosewood telecaster του 70 (οι αυθεντικες βεβαια οχι τα RI) (σαν και αυτη του HARRISON) ,επισης η WARMOTH προσφερει οne piece rosewood necks (αν εχεις βεβαια τα $$$$$)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να ξεκαθαρισω καπως τα πραγματα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ο ΗΧΟΣ ΑΛΛΑΞΕ εγινε πιο ΜΠΑΣΟΣ με το Maple (οπως αλλωστε ειναι φυσικο μια και το rosewood ειναι βαρυτερο και συνεπως πιο πριμο απο το maple' date='παρα τις αντιθετες δοξασιες των "γκουρου των κουρδισμενων ξυλων" :lol: ) επίσης η κιθαρα "παλλεται" περισσοτερο και ακουγεται δυνατοτερα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ με το maple (πραγμα επισης λογικο λογω μειωσης βαρους) εχασε βεβαια σε sustain (παλι ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ)

 

Πολυ μπερδευονται απο το χρωμα :lol: & θεωρουν οτι οι rosewood ταστιερες εχουν πιο "σκουρο" ηχο :lol: απο τις maple αλλα η πραγματικοτητα ειναι (λογω της φυσικης) ακριβως το αναποδο[/quote']

 

οι ...γκουρου των ξυλων αν θες να μαθεις ξεροκεφαλε και ανατρεπτικε :P λενε οτι το rosewood ειναι πιο bright και πιο πριματο γενικα απο το maple...πληροφοριακα στο λεω...

 

κατεβαζω τωρα τα tracks με ταχυτητα πιο αργη και απο χελωνα εδω στο pc μου στην κερκυρα και θα τα ακουσω με κατι ηχειακια της..λουτσας...

 

αλλα μου φαινεται πολυ γελιο να λεμε οτι μπορουμε να ακουσουμε διαφορα μεσα απο μια ηχογραφηση στην οποια εχεις παιξει σε χαμηλη ενταση(αυτο το..της εντασης το υποθετω γιατι θυμαμαι οταν ειχα ερθει σπιτι σου ειχαμε βαλει το mark3 σε ενταση στο...2 ισα που ακουγαμε και μου ελεγες οτι δεν υπαρχει διαφορα στις κιθαρες που συγκρινες..μα πως να υπαρχει σε τοσο χαμηλη ενταση διαφορα; )

 

παντως απορω πραγματικα πως μπορεις να πιστευεις ακομα οτι το rosewood και το maple δεν εχουν διαφορα στον ηχο.. :lol: :lol:

 

Υ.Γ.Ο whitenoise θα μας τσακισει... :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα μου φαινεται πολυ γελιο να λεμε οτι μπορουμε να ακουσουμε διαφορα μεσα απο μια ηχογραφηση στην οποια εχεις παιξει σε χαμηλη ενταση(αυτο το..της εντασης το υποθετω γιατι θυμαμαι οταν ειχα ερθει σπιτι σου ειχαμε βαλει το mark3 σε ενταση στο...2 ισα που ακουγαμε και μου ελεγες οτι δεν υπαρχει διαφορα στις κιθαρες που συγκρινες..μα πως να υπαρχει σε τοσο χαμηλη ενταση διαφορα; )

 

Υπάρχει το περίφημο Fletcher-Munson effect αλλά δεν αναφέρεται σε... τραγικές εντάσεις.

 

http://www.webervst.com/fm.htm

 

Οι συχνότητες της κιθάρας είναι γενικά αντιληπτές αρκετά καλά, ακόμα και σε λιγώτερο από εκκωφαντικές εντάσεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η διαφορα στα δικα μου αυτια ειναι εμφανης και δεν νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο..και ολα αυτα αν και το ..τεστ που εκανες δεν ειναι σωστο μιας και παιζεις οπως περιμενα σε ΠΟΛΥ χαμηλη ενταση..απορω τι περιμενεις να ακουσεις... :roll:

οκ εγω δεν λεω να πεσει το σπιτι απο την ενταση... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως παιδια με τον καιρο,βλεπω σε τι βλακεις θεματα αναλωνομαστε συνεχως(εγω πρωτος απο ολους) αντι να κοιταξουμε να βελτιωθουμε λιγο στο παιξιμο μας το οποιο αναλωνεται πολλες φορες και αυτο στα ιδια πραγματα που εχουμε μαθει εδω και καποια χρονια και βολευομαστε σε αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε!

ΔΥΝΑΤΑ εχω ηχογραφησει (οσο πρεπει & δοξα τω θεω ξερω να γραφω κιθαρες... :lol: ) ,αλλωστε για καλα καθαρα δεν χρειαζεται να ειναι και τσιτα ο ενισχυτης.

Σε ολες τις κλασσικες soul ηχογραφησεις,που κατα τη γνωμη μου εχουν τον καλυτερο καθαρο τελε ηχο που εγινε ποτε,σε πολυ χαμηλες εντασεις εγραφαν :wink: (να καταλαβεις δεν χρησιμοποιουσαν καν ακουστικα & εγραφαν ολοι μαζι ακουγοντας απο μονιτορ!!)

 

http://www.sl-prokeys.com/stax/stax-session.htm

 

Παντως εχω γραψει ΔΥΝΑΤΑ (αδεια η πολυκατοικια λογω ...οβελια)

 

sorry αλλα οι γκουρου τα αντιθετα απο οτι λες λενε (δηλ. για τον ζεστο ηχο του rosewood :lol: )

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=guitar_neckwoods

 

(δες maple & indian rw)

 

http://www.suhrguitars.com/wood.htm

 

αλλα μας λεει εδω ο.... κουρδιστηρης :lol:

 

γενικα επικρατει η άποψη οτι maple=bright country sound & rosewood=warm rock sound (τριχες κατσαρες κατα τη γνωμη μου :lol: )

 

σιγα μη κατσω να βελτιωσω το ..παιξιμο μου με τοσα πεταλακια που εχω να πατήσω!! :lol: :lol:

 

 

λοιπον η διαφορα στα δικα μου αυτια ειναι εμφανης

 

οκ ποια ειναι ποια?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως παιδια με τον καιρο' date='βλεπω σε τι βλακεις θεματα αναλωνομαστε συνεχως(εγω πρωτος απο ολους) αντι να κοιταξουμε να βελτιωθουμε λιγο στο παιξιμο μας το οποιο αναλωνεται πολλες φορες και αυτο στα ιδια πραγματα που εχουμε μαθει εδω και καποια χρονια και βολευομαστε σε αυτα..[/quote']

 

 

Εμιλησες σοφα......!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον πλακα μου κάνεις ετσι δεν ειναι? 8O :lol:

Όχι!! :D

συγκεκριμένα μία fat strat με JB στο bridge, και μία Ν2 με τον ίδιο μαγνήτη, είχαν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον βρώμικο ήχο παρά στον καθαρό, σε ένα JTM και σε ένα Bandit, στον JTM όλα τέρμα, στον bandit στο low gain κανάλι με το gain στο 8.

το αποτέλεσμα κράζει βασικά, βέβαια δεν ήταν το κρεμώδες lead gain που εννοείς εσύ, αλλά ούτε καθαρό... στο καθαρό άντε να έπαιζες μία θέση πάνω-κάτω στο eq στα πρίμα, ο ήχος βασικά σχεδόν ίδιος ήτανε.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι καθαρα μπορει να εχει ενας JB?? 8O

 

Ειπαμε μιλαμε για κιθαρες που εχουν τουλαχιστον καποια μικρη δυνατοτητα για αξιοπρεπη καθαρο ηχο :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεν λεει κατι ξεκαθαρο πουθενα αλλα βαριεμαι να καθησω να ψαξω σε μια συζητηση σε forum που συμμετειχε και ελεγε αυτο που σου ειπα...

αλλα και ετσι να ειναι οπως το λες μαλλον εσυ εχεις δικιο..ποιος ειναι αλλωστε ο suhr που τα γραφει αυτα;τιποτα μωρε απλα μαλλον αν συνεχισει ετσι κοντευει να χαρακτηριστει η επιχειρηση του η επιχειρηση της δεκαετιας,εχει βγαλει κατι μαπα κιθαρες,μαπα ενισχυτες,μαπα μαγνητες..τελικα αυτος ο ανθρωπος εχει πολυ χαλια αυτι για να τα κανει ολα αυτα και μας κοροιδευει ολους μου φαινεται για να πουλησει ξυλα...νομιζω οτι o suhr λογω απειριας του δεν μπορει να πιασει το αυτι σου νικο... :)

πες μου ενα λογο που γραφει τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα σε καθε ξυλο χωρις να εχει αυτος προσωπικη εμπειρια απο την στιγμη που επι χρονια καθε μερα κατασκευαζει κιθαρες και ενισχυτες και τα συγκρινει ολα μπροστα του...

λες μια τετοια προσωπικοτητα να μην εχει προσωπικη αποψη και να λεει οτι λενε στην warmoth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου