Προς το περιεχόμενο

Rosewood to MAPLE!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον fenderiarh (εγώ σε tannoy reveal τα άκουσα) αλλά η διαφορά είναι ελάχιστη και θα μπορούσε να προκληθεί από... τη διακύμανση της υγρασίας στο στούντιο. :P

 

Οι χορδές ήταν οι ίδιες και στα δύο takes;

 

Τι το έκανες SF το παλιό μπράτσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nαι ηταν οι ιδιες (αν και δεν ειναι καθολου σωστο να βαζεις & να βγαζεις τις ΙΔΙΕΣ χορδες :oops: μια και το πληρες ξετυλιγμα & ξανατυλιγμα τις καταστρεφει) ολοκαινουργιες GHS BOOMERS (τις οποιες αντιπαθω σφόδρα :!: τις εβαλα ομως μονο για το πειραμα & μετα τις πεταξα..)

 

Το μπρατσο το κρατησα για..αναπληρωματικο... :wink: (ετσι κι αλλοιως τετοιο γομαρι που ειναι δεν νομιζω να το θελει κανενας! :lol: )

 

Παντως μου εκανε τεραστια εντυπωση οτι το διπλο trussrod του rosewood δεν εκανε διαφορα στον ηχο (μιλαμε οτι το rw μπρατσο ειναι 1/2 κιλο βαρυτερο απο το maple).

 

Eσυ ποιo take νομιζεις οτι ειναι η maple και τι ηχο θα πρεπει να εχει σε σχεση με το rosewood?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακουσα και εγω προσεκτικα και εχω την εντυπωση οτι το tele 1 ειναι το maple.δεν μπορω να το εξηγησω με λογια , αλλα στο αυτι μου δινει την ''αισθηση'' του ηχου που μου αρεσει περισσοτερο.ολα αυτα κρινοντας απο το ποσο πολυ παραπανω μ αρεσει ο ηχος της rockinger maple neck Μου απο την αμερικανα μου.

&

παντως θελω μια τελε......Τ Ω Ρ Α !!!!!!!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως θελω μια τελε......Τ Ω Ρ Α !!!!!!!

 

& πολυ καλα κάνεις μια και ειναι γνωστο οτι το να μην εχεις τελε ειναι χειροτερο και απο το να μην εχεις ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ ποιo take νομιζεις οτι ειναι η maple και τι ηχο θα πρεπει να εχει σε σχεση με το rosewood?

 

Καλά, πιθανώς να τα ξαναπούμε για το μπράτσο μελλοντικά, αν δεν το χρειάζεσαι. :wink: Έχω κάποιες επιφυλλάξεις για το βάρος βέβαια. :?

 

Δεν έχω κάνει Α->Β πείραμα με την ίδια κιθάρα. Γενικά νομίζω ότι το maple έχει πιο 'γρήγορο' attack (στα όρια του 'ψυχοακουστικού') αυτό που φαίνεται στον fenteriarh σαν 'percussive'. Φυσικά παίζει ρόλο και η υφή, που κάνει τον παίκτη να το χρησιμοποιεί αλλιώς :wink:

 

Λέω λοιπόν πως μάλλον η Τέλε 1 είναι η maple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρισω καπως τα πραγματα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ο ΗΧΟΣ ΑΛΛΑΞΕ εγινε πιο ΜΠΑΣΟΣ με το Maple (οπως αλλωστε ειναι φυσικο μια και το rosewood ειναι βαρυτερο και συνεπως πιο πριμο απο το maple,παρα τις αντιθετες δοξασιες των "γκουρου των κουρδισμενων ξυλων" :lol: ) επίσης η κιθαρα "παλλεται" περισσοτερο και ακουγεται δυνατοτερα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ με το maple (πραγμα επισης λογικο λογω μειωσης βαρους) εχασε βεβαια σε sustain (παλι ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ)

 

Πολυ μπερδευονται απο το χρωμα :lol: & θεωρουν οτι οι rosewood ταστιερες εχουν πιο "σκουρο" ηχο :lol: απο τις maple αλλα η πραγματικοτητα ειναι (λογω της φυσικης) ακριβως το αναποδο,οσο πιο σκληρο & βαρυ ειναι το ξυλο τοσο πιο ΥΨΗΛΕΣ συχνοτητες παραγει (παραδειγμα τα κελυφη των τυμπανων που οσο πιο βαρια/χονδρα ειναι τοσο πιο πριμα & "κοφτερα" ακουγονται π.χ τα παλια SONOR BUBINGA) και το rosewood εχει νομιζω 2 φορες το ειδικο βαρος του maple (συν το γεγονος οτι τα μπρατσα με rw ειναι παντα laminates και αρα πιο άκαμπτα και πιο "σκαστα")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπερδευονται απο το χρωμα :lol: & θεωρουν οτι οι rosewood ταστιερες εχουν πιο "σκουρο" ηχο :lol: απο τις maple αλλα η πραγματικοτητα ειναι (λογω της φυσικης) ακριβως το αναποδο' date='οσο πιο σκληρο & βαρυ ειναι το ξυλο τοσο πιο ΥΨΗΛΕΣ συχνοτητες παραγει (παραδειγμα τα κελυφη των τυμπανων που οσο πιο βαρια τοσο πιο πριμα & "κοφτερα") και το rosewood εχει νομιζω 2 φορες το ειδικο βαρος του maple (συν το γεγονος οτι τα μπρατσα με rw ειναι παντα laminates και αρα πιο άκαμπτα και πιο "σκαστα")[/quote']

 

Κι'εγώ δεν πιστεύω ότι το maple έχει πιο 'πρίμο' ήχο. Αν είναι έτσι... και ακολουθώντας την παρομοίωση για το χρώμα, ο έβενος θα έπρεπε να έχει... μαύρο κι άραχνο ήχο, ναι; Για να το κοιτάξουμε καλύτερα παρακαλώ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εβενος ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ειναι με διαφορα το πιο πριμαριστο ξυλο μια και εχει τεραστιο ειδικο βαρος και πυκνοτητα (σαν ατσαλι ειναι!!) για αυτο αλλωστε χρησιμοποιειται πολυ σε ακουστικα οργανα που χρειαζονται πολλα πριμα για να εχουν καλυτερο projection πριν πολλα χρονια ειχα παιξει με μια tele που ειχε φτιαξει ενας παλαβος φιλος μου απο 100% μασιφ ΕΒΕΝΟ (του κοστισε απο τη WARMOTH μια περιουσια!!) και ηταν η πιο ΑΠΑΙΣΙΑ κιθαρα που εχω ακουσει ποτε,εντελως ακαμπτη σαν μασιφ σιδερο και με μηδενικα μεσαια & μπασα,ασε που χωρις πλακα ζυγιζε 15 κιλα!!!!!

 

Τελικά θα μας πεις ή οχι ποια είναι ποια???

 

ΟΧΙ περιμενω και τον Τακη γιατι εχουμε καιρο να μαλλωσουμε για τα κουρδισμενα ξύλα!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εβενος ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ειναι με διαφορα το πιο πριμαριστο ξυλο μια και εχει τεραστιο ειδικο βαρος και πυκνοτητα (σαν ατσαλι ειναι!!) για αυτο αλλωστε χρησιμοποιειται πολυ σε ακουστικα οργανα που χρειαζονται πολλα πριμα για να εχουν καλυτερο projection πριν πολλα χρονια ειχα παιξει με μια tele που ειχε φτιαξει ενας παλαβος φιλος μου απο 100% μασιφ ΕΒΕΝΟ (του κοστισε απο τη WARMOTH μια περιουσια!!) και ηταν η πιο ΑΠΑΙΣΙΑ κιθαρα που εχω ακουσει ποτε' date='εντελως ακαμπτη σαν μασιφ σιδερο και με μηδενικα μεσαια & μπασα,ασε που χωρις πλακα ζυγιζε 15 κιλα!!!!![/quote']

 

Για να είμαστε λίγο πιο σαφείς...

 

Η χορδή δεν πατάει στο ξύλο.

 

Κατά συνέπεια, η ταλαντώσεις του ξύλου της ταστιέρας, οι οποίες συμβάλλουν (κατά Χ % ) στον τελικό ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ήχο, προέρχονται κατά κύριο λόγο από τα τάστα και από την συνολική ταλάντωση του μπράτσου στο nut και την ένωση με το σώμα.

 

Το rosewood είναι πιο ελαιώδες ξύλο από τα άλλα δύο, κάτι που προφανώς επηρεάζει και τον ήχο του σε σχέση με τα maple/ebony.

 

Επίσης δεν ξέρω κιθάρα (ούτε καν custom) με one piece rosewood μπράτσο. Προφανώς αλλιώς ταλαντώνεται ένα μπράτσο one piece αλλιώς ένα laminate.

 

Ο μόνος τρόπος να τα παρακολουθήσει κανείς αυτά 'επιστημονικά' είναι να απευθυνθεί σε κάποιο πανεπιστήμιο με high tech εργαστηριακές εγκαταστάσεις για Μουσική Τεχνολογία. Υπάρχει ένα στην Στοκχόλμη αν ενδιαφέρεστε, τώρα τελευταία μελετάνε κάτι Στραντιβάρι βιολιά και ελπίζουν να καταλάβουν επιτέλους γιατί ακούγονται όπως ακούγονται! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου