Προς το περιεχόμενο

Rosewood to MAPLE!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά και μάλιστα ο JB (σε μέγεθος μονού που έχω σε μιά στρατ μου) μη σου πω ότι είναι γκαζομένος από μόνος του αυτός!!!! :lol: :lol: και μάλιστα ο πιτσιρίκος JB είναι πιό "βρώμικος" και από τον αδελφό που είναι φουλ διπλός!!!

όσο αφορά τα "κουρδισμένα ξυλα" :lol: αυτό που έχω να πω είναι ότι ναι μεν σου διαφεύγει σε διάφορες ηχογραφήσεις ποιό είναι τι και πως, αλλά όταν ΕΣΥ, ΕΓΩ, ΑΥΤΟΣ, αποφασίζει να φτιάξει έναν ήχο σε κάποια σύνθεση, για το FEEL που έχει στον εγκεφαλό του και η παραμικρή τρίχα λεπτομέρειας να θέλει να τελειοποιήσει σαφώς και τα ξύλα θα παιξουν ρόλο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα που θέλει να φτιάξει. Ενοώ ότι είναι κάτι που συνήθως το καταλαβαίνει ΚΥΡΙΩΣ αυτός που παίζει, και ενώ στην ηχογράφηση μπορεί να "μοιάζει" το ίδιο σίγουρα δεν είναι. Και θα ξαναγράψω ότι είχα πει πριν 3-4 μήνες.

Σε 2 Fender strat 70ς μοντέλα το ένα ΜΙΜ Ash body/maple το άλλο MIJ Baswood body/rosewood τα ίδια σετ μαγνητών JBjr/Texas Special/Texas Special, Η διαφορά ήταν η μέρα με την νύκτα άλλα ξύλα η μία άλλα η άλλη ενώ στην "κατασκευή ήταν ακριβώς ίδιες. Δηλαδή τρίβιδες, το ίδιο βάρος με απόκλιση κάτι γραμμαρίων κτλπ :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ντρεπομαι για λογαριασμό μου αλλα σας την..εφερα!!

:lol:

 

Οι κιθαρες ειναι.....η ΙΔΙΑ κιθαρα!!! (& μαλιστα το ιδιο τρακ ΣΠΛΙΤΑΡΙΣΜΕΝΟ!!)

:oops:

 

Βρε τι πονηρος που ειμαι!!!!

 

Σε λιγο θα αντικαταστησω την μια με την σωστη «διαφορετικη» τελε & τα ξαναλέμε!!

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=guitar_neckwoods

 

(δες maple & indian rw)

 

http://www.suhrguitars.com/wood.htm

 

αλλα μας λεει εδω ο.... κουρδιστηρης :lol:

 

γενικα επικρατει η άποψη οτι maple=bright country sound & rosewood=warm rock sound (τριχες κατσαρες κατα τη γνωμη μου :lol: )

 

σιγα μη κατσω να βελτιωσω το ..παιξιμο μου με τοσα πεταλακια που εχω να πατήσω!! :lol: :lol:

 

 

λοιπον η διαφορα στα δικα μου αυτια ειναι εμφανης

 

οκ ποια ειναι ποια?? :lol:

 

νικο εννοειται πως δεν αναφερομουν σε εσενα οταν ειπα για το παιξιμο..(σε περιπτωση που νομιζες ετσι...)

σε εμενα αναφερομουν βασικα :wink:

αληθεια στου suhr το site που ακριβως λεει αυτο που μου ειπες οτι το maple ειναι πιο bright και το rosewood πιο dark?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συμπληρώσω το παραπάνω να πω ότι το σετ της MIM 70s JBjr/Texas special/ Texas Special "αναπάυεται" πλέον στην ΜΙΑ μου του 84, με Alder/maple και πάλι ΚΑΜΙΑ σχέση ούτε με την MIJ ούτε με την ΜΙΜ :oops:

Δηλαδή το ίδιο σετ σε τρεις κιθάρες (νο σπλίτερς και @@ σε καμία ίδια ποτς όλα τα ΙΔΙΑ) και ακούστηκε διαφορετικά με πραγματικά ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΤΑΤΗ διαφορά από Fender σε Fender!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λοιπον η διαφορα στα δικα μου αυτια ειναι εμφανης

 

οκ ποια ειναι ποια?? :lol:

 

αφου αποκαλυψες το μυστικο σου :lol: ,να σου πω και εγω οτι πιο πολυ το εγραψα σαν πνευμα αντιλογιας χωρις να εχω ακουσει το ενα απο τα δυο tracks και επειδη εχω βαρεθει να ακουω αυτο που λες για την..μηδαμινη διαφορα :lol:

γιατι νομιζω ομως οτι οντως ειναι λιγο διαφορετικος ο ηχος; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αναλλωνόμαστε να συζητάμε ποιες είναι οι διαφορές κλπ κλπ, εντάξει η αναζήτηση του Τέλειου Τόνου είναι απόλυτα κατανοητή, αλλά το θέμα είναι αν είναι καλός ή όχι ο ήχος έτσι δεν είναι;

 

Νίκο και εμένα μου φάνηκε ότι άκουσα διαφορές...

 

Μπορεί να οφείλονται σε κάτι άλλο; (π.χ. στη μετατροπή σε mp3, στο dithering)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, και για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά, ο Suhr λέει ότι το Ιερό Δισκοπότηρο είναι basswood σώμα με maple καπάκι και maple ταστιέρα.

 

Χαίρομαι που το λέει, γιατί υπάρχουν και άλλοι με μεγαλύτερη εμπειρία απ'αυτόν σ'αυτή τη συνταγή:

 

http://www.ernieball.com/mmonline/specs/instruments_axissuper.html

 

Και για όποιον θέλει κάτι φτηνότερο:

 

http://www.olpguitars.com/olp_guitar/musicman/mm1fguitar.htm

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ελπίζω να μην ξεκινήσω πόλεμο τώρα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μαλλον και εγω οταν επαιζα επαιζα με "πονηρη" σκεψη και ο ηχος άλλαξε!

 

btw ΤΩΡΑ εχω βαλει τα ΣΩΣΤΑ tracks & παλι διαφορες δεν ακούω :lol:

 

(εκτος απο ΜΙΑ πολυ σημαντικη που οποιος την βρει κερδιζει!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 Fender strat 70ς μοντέλα το ένα ΜΙΜ Ash body/maple το άλλο MIJ Baswood body/rosewood τα ίδια σετ μαγνητών JBjr/Texas Special/Texas Special' date=' Η διαφορά ήταν η μέρα με την νύκτα άλλα ξύλα η μία άλλα η άλλη ενώ στην "κατασκευή ήταν ακριβώς ίδιες. Δηλαδή τρίβιδες, το ίδιο βάρος με απόκλιση κάτι γραμμαρίων κτλπ :roll:[/quote']

 

φίλε taq ενδιαφέρον το πείραμά σου.Αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και δεν ξέρω τα specs από αυτές τις κιθάρες.

1)Είχαν ίδιες χορδές?

2)Τα μήκη των χορδών ήταν ίσα? (από nut σε καβαλάρη).Βασικά τα άκρα της χορδής για ένα τέτοιο πείραμα πρέπει να είναι όσο γίνεται πακτωμένα,δηλ αν έχουν τρέμολο οι κιθάρες χάνεται πληροφορία

3)Στο τεστάρισμα του ήχου έπαιζες κανονικά ότι ήθελες να παίξεις ή χτύπαγες μία χορδή ανοιχτή σε προσημειωμένο σημείο?

4)Οι μαγνήτες ήταν ακριβώς το ίδιο μοντέλο?Ή ήταν ο ίδιος τύπος με ενδεχομένως διαφορετικά χαρακτηριστικά?

 

Φιλικά εννοείται,δεν έχω άποψη για ξύλα κλπ απλά ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου