Προς το περιεχόμενο

'Μπουτίκ' λαμπάτος για pocket money?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμμμ, παραξενο...γιατί (οπως και όλους τους υπολοιπους ενισζυτές εκει μεσα) τους ακουσα στην 57άρα Strat μου...εντάξει είναι τελείως υποκειμενικό το θεμα "τονος"...και εγώ στο φινάλε πήγα και άκουσα τον LC15 και τον VC15 αλλά νου άρεσε περισσότερο ο πρωτος...στον πρώτο ακουγόταν η κιθάρα μου μεσα απο τον ενισχυτή, ενώ στον δευτερο μου φάνηκε οτι ακουγά περισσότερο τον ενισχυτή παρά την κιθαρα...ειναι τι θελει ο καθενας και πως την "ακουει" (την μουσική)...

 

Μην ανησυχείς, speaker cable (και καλό κιολας) ειναι ήδη μεσα στην παραγγελία λόγω Hotplate-Marshall...απλά τώρα θα έχει και άλλον ρόλο (μπαλαντέζας ένα πραγμα, χε χε χε)...

 

:)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...και περιμένουμε σχόλια και κριτική

 

Μόλις ήρθε... :D

 

Επειδή σχολια και κριτική είναι τελείως υποκειμενικά' date=' θα ανεβάσω μερικά clipάκια και τα σχολια δικά σας...

 

Μια φορά ειλικρινά είναι μικρός στο μεγεθος (1/3 μιας κεφαλής Marshall σε πλατος) και ΔΥΝΑΤΟΣ (ω ναι!!!)...

 

[img']http://img266.imageshack.us/img266/2978/dsc00001vh9.jpg[/img]

 

Ψυχραιμία μεχρι να περάσει η ώρα ηρεμίας των γειτόνων (γιατί δεν θελω να ηχογραφήσω τον συγκεκριμένο με το Hotplate) και να δώ και τι πουλια θα πιάσει και το SM57... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές Σύντροφε! :D :!: :!: :D

 

Σε αναμονή κλιπακίων... :P :D

 

edit: δοκίμασε θέσεις για το μικρόφωνο, π.χ. υπό γωνία 30 μοιρών στην άκρη του μεγαφώνου (να δείχνει προς τό κέντρο)

 

Μίλησα με τον Πήτερ πριν φύγει διακοπές και με χαρά έμαθα ότι η Strat γλύτωσε τον κανιβαλλισμό... ανώμαλε τύπε! :P :P :P :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές Σύντροφε! :D :!: :!: :D

 

Σε αναμονή κλιπακίων... :P :D

 

edit: δοκίμασε θέσεις για το μικρόφωνο' date=' π.χ. υπό γωνία 30 μοιρών στην άκρη του μεγαφώνου (να δείχνει προς τό κέντρο)

 

Μίλησα με τον Πήτερ πριν φύγει διακοπές και με χαρά έμαθα ότι η Strat γλύτωσε τον κανιβαλλισμό... ανώμαλε τύπε! :P :P :P :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Να είσαι καλά αδελφέ... :D

 

30 μοιρες...got it...(κατσε, καπου είχα ένα μοιρογνωμόνιο...) :D

 

[off topic]Τον μουσιού Πήτερ τον περιμένω κατα τις 20 του μήνα με το τουφέκι..."κανιβαλλισμός", τι σκληρή λέξη...επειδή θέλω 6150 τάστα και να γίνει 12" radius...εντάξει, εντάξει, είμαι ανώμαλος το παραδεχομαι... :lol: [/off topic]

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι καλά αδελφέ... :D

 

30 μοιρες...got it...(κατσε' date=' καπου είχα ένα μοιρογνωμόνιο...) :D

 

[off topic']Τον μουσιού Πήτερ τον περιμένω κατα τις 20 του μήνα με το τουφέκι..."κανιβαλλισμός", τι σκληρή λέξη...επειδή θέλω 6150 τάστα και να γίνει 12" radius...εντάξει, εντάξει, είμαι ανώμαλος το παραδεχομαι... :lol: [/off topic]

 

Στο περίπου 30 μοίρες... βάλε το όπως στη φωτό αλλά να κοιτάει την 'άκρη' του κώνου του μεγαφώνου και μετά λίγο στρίψιμο προς τα μέσα.

 

Τι??? Στις 20??? Καλά... μην είσαι τόσο αισιόδοξος... μάλλον για ψάρεμα θα είναι :lol: :lol: :lol:

 

Θα τα πούμε και από κοντά... take care! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για να μην ανοίξω νέο θέμα ρωτάω εδώ.

 

Είμαι σε δίλημμα για αγορά μεταξύ του combo και του head.Κλίνω προς την κεφαλή γιατί είναι πιο όμορφη,αλλά πρέπει πρώτα να ρωτήσω για τι εντάσεις μιλάμε ωστε να καταλάβω.

 

1)Κυρίως για practice τον θέλω,δηλ εντάσεις σπιτιού.Από αυτή την άποψη μάλλον με καλύπτει ο combo,αλλά καμμιά φορά παίζω με drummer χαμηλά (σκουπάκια).Για εκεί μάλλον θα πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη καμπίνα.Μπορεί να οδηγήσει αξιοπρεπώς μια 1x12" καμπίνα?

 

2)Μπορεί ο combo να λειτουργήσει ακριβώς σαν την κεφαλή με κάποιο mod?Δηλ να υπάρχει/ουν speaker out(s) για 4,8,16 Ohm?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια (πιό μπακαλίστικη) απορία:

 

Αν υποθέσουμε ότι ανάμεσα στον VJ και σε μια καμπίνα μεσολαβεί ένα καλό πετάλι equalizer, υπάρχουν ελπίδες να λειτουργήσει σαν "κανονική" κεφαλή με controls ο VJ;

 

(Όχι, δεν ετοιμάζω κάτι, μην άγχεστε...)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blue αν τον πάρεις φρόντισε να κοιτάξεις τη σειρά του το serial δλδ γιατι εχει ενα σοβαρό πρόβλημα θορύβου μετα το μέσο περιπου της έντασης.καπου διάβασα οτι οι τελευταιοι δεν το εχουν αυτό.

εχει out 4 ohm οποτε ναι.είναι λίγο μονοδιάστατος αλλα με ενα equalizer μπροστα διορθώνεται αρκετα.

οσο για την ένταση είναι πολύ δυνατός για το σπιτι(με overdrive πετάλι ο διπλανός μου χτυπάει τον τοίχο).

οταν τον πρωτοπήρα ενθουσιάστηκα(ηταν ο πρώτος λαμπατος) αλλα εχω αρχίσει να πιστεύω πως θέλει τσιτωμα για να βγάλει το πραγματικο του χρώμα σε εντάσεις δλδ που δεν κανει για το σπίτι.για νακαταλάβεις αρχισα πάλι να χρησιμοποιώ τον frontman 25r ο οποιος σε χαμηλές εντάσεις ακούγεται πολύ καλύτερος.αυτα για τον combo για την κεφαλή δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Κυρίως για practice τον θέλω' date='δηλ εντάσεις σπιτιού.Από αυτή την άποψη μάλλον με καλύπτει ο combo,αλλά καμμιά φορά παίζω με drummer χαμηλά (σκουπάκια).Για εκεί μάλλον θα πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη καμπίνα.Μπορεί να οδηγήσει αξιοπρεπώς μια 1x12" καμπίνα?

[/quote']

 

Για practice μιλάμε για εντάσεις με το volume σεταρισμένο από την θέση 9 η ώρα (που είναι κυριλε) έως και 33% του volume...μετά αν είσαι σε μικρό δωμάτιο θα έχεις προβλημα (οπως και οι γείτονες σου)...για τέρμα δεν το συζητάμε...το δοκιμασα (για λιγα δευτερόλεπτα χωρίς το Hotplate) και ακουγόταν καθαρότατα στον δρόμο, ενώ μένω στον δευτερο όροφο...(το επιβεβαιωσε η γυναίκα μου)...

 

Το 12άρι μεγάφωνο του TSL το οδηγεί μιάααα χαρούλα...στην θέση σου δεν θα με προβληματιζε καθόλου αν μπορεί να οδηγήσει μεγαλύτερες καμπίνες (γιατί επίσης δεν θα έχει κανένα προβλημα)...

 

Το ξαναλέω, ειναι δυνατος...ακόμα και στα "χαρτιά" να το "δείς" έχει την μισή ένταση απο έναν 50άρη λαμπάτο...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι ανάμεσα στον VJ και σε μια καμπίνα μεσολαβεί ένα καλό πετάλι equalizer...[/size]

 

Eeeeek!!!

 

EQ μεταξύ ενισχυτή και καμπίνας?????

 

Αν εννοείς μεταξύ κιθάρας και VJ τότε αν έχεις καποιο καλό EQ έλα να το δοκιμάσουμε... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου