Προς το περιεχόμενο

'Μπουτίκ' λαμπάτος για pocket money?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που είπα εννοώ...

 

:? :oops: :cry: :oops: :? :( :?: :?:

 

Γιατί ρε συ Freedom; Με ποιόν άλλο τρόπο μπορείς (αν θέλεις) να ντριμπλάρεις την απουσία eq? :oops:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που είπα εννοώ...

 

:? :oops: :cry: :oops: :? :( :?: :?:

 

Γιατί ρε συ Freedom; Με ποιόν άλλο τρόπο μπορείς (αν θέλεις) να ντριμπλάρεις την απουσία eq? :oops:

 

Κάτσε, ψυχραιμία, να το συζητήσουμε το θέμα γιατί μπορεί εγώ να έχω μείνει πίσω σε κάποια πραγματα...

 

Μεταξύ ενισχυτή και καμπίνας (ή μεγαφωνου αν θέλεις) εν αρχή παρεμβάλεται καλώδιο...αντε και καποιου τύπου power attenuator αντε ενδεχομένως καποια cabinet emulator...για πετάλι μεταξύ ενισχυτή και καμπίνας πρώτη φορά ακουω (αν και υποθέτω οτι κατι θα γινει σταχτη αν βάλεις πετάλι εκει περα)...για πες μου περισσότερα...:?:

 

Λογικά αν θέλεις να έχεις κάποιες ρυθμίσεις EQ χώνεις ένα πετάλι μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή (αυτό που είχε προτείνει ο Arbaxas τις προάλλες στο θρέαντ που ειχα κανει) και ο θεός Hendrix βοηθός (για το αποτέλεσμα του ήχου μιλαω)...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να γίνει στάχτη ε;

 

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

(Μόλις καρφώθηκα ότι είμαι τελείως ασβός. Στόκος ο δικός σου ο Earendil από ενισχυτές)

 

(Με ύφος βιαστικό που ψάνει διέξοδο)

 

Ε, ναι βρε, αυτό λέω και εγώ! Γίνεται ποτέ αυτό το πράγμα; Χαχαχαχα... :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε συ, μου δημιουργησες απορία γιατί νομιζα οτι είχε παρει κατι το ματι σου σχετικά, δεν σου την λέω...αν πήρε το μάτι σου κάτι τετοιο δώσε κανένα link να το μελετήσουμε το θέμα...

 

Τις προάλλες πέτυχα ένα cabinet emulator που είχε και το ρόλο του power attenuator για αυτό τα ανέφερα...αλλά δεν έχω ακουσει να μπαινει τιποτα άλλο μεταξυ ενισχυτή και καμπίνας...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να γίνει στάχτη ε;

 

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

(Μόλις καρφώθηκα ότι είμαι τελείως ασβός. Στόκος ο δικός σου ο Earendil από ενισχυτές)

 

(Με ύφος βιαστικό που ψάνει διέξοδο)

 

Ε' date=' ναι βρε, αυτό λέω και εγώ! Γίνεται ποτέ αυτό το πράγμα; Χαχαχαχα... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Ηρέμησε υπερδιπλάσιε... :wink:

 

Παληκάρια μου αυτό που συζητάτε γίνεται μια χαρά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται από την line έξοδο του ενισχυτή, αλλά (συνήθως) όταν κάνεις reamping.

 

Ορίστε μια συνδεσμολογία:

 

Κιθάρα --> pre distortion eq --> distortion --> post dist eq --> Βαλβιδούλης --> post amp eq --> power amp (καθαρός) --> Μεγάφωνα

 

Το παραπάνω είναι η 'υπερβολική' διατύπωση αυτού του σχήματος. Περισσότερα μπορείτε να βρειτε στο amptone.com όπου συχνάζουν διάφοροι ψυχανώμαλοι με τέτοιες ανησυχίες.

 

Πρέπει να κατέβει το line σε instrument level για να γίνει αυτό με πεταλάκια... αλλά σκεφτείτε το, πρακτικά είναι σαν να παίρνεις το line out του ενισχυτή και να το στέλνεις στην κονσόλα απευθείας. :wink:

 

Δηλαδή δεν είναι κάτι παράλογο, ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ουσιαστικά είναι σαν να χρησιμοποιείς τον Βαλβιδονεούδι ώς προενίσχυση, αν κατάλαβα καλά...

 

Χμμμμμ...too much...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ουσιαστικά είναι σαν να χρησιμοποιείς τον Βαλβιδονεούδι ώς προενίσχυση' date=' αν κατάλαβα καλά...

 

Χμμμμμ...too much...[/quote']

 

Κατά μία έννοια είναι έτσι, ναι. Αν ο τελικός τώρα είναι κατά το δυνατόν 'αχρωμάτιστος' τότε παίρνεις το flavor του Βαλβιδούλη σαν αποτέλεσμα, με το υψηλό headroom του τελικού. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό παιδιά...γιατί μπλεχτήκαμε...

1.) Ο Εar ρωτάει αν μπορεί κανείς να τοποθετήσει ένα πεταλάκι EQ ανάμεσα σε κεφαλή και καμπίνα.

2.)Ο Abraxas σωστά λέει ότι πεταλάκια, rack units κλπ., μπορούν να μπουν μεταξύ προενισχυτή και τελικού μόνο...

 

¶ρα πως μπορεί να προσθέσουμε ΕQ σε έναν Epi VJ διαθέτοντας απλά μια καμπίνα...??? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να τονίσω οτι δεν έχω πιει γκαϊφε άκόμα... :oops:

 

Μισό λεπτό παιδιά...γιατί μπλεχτήκαμε...

1.) Ο Εar ρωτάει αν μπορεί κανείς να τοποθετήσει ένα πεταλάκι EQ ανάμεσα σε κεφαλή και καμπίνα.

 

Ο Arbaxas ανέφερε το εξής "σενάριο":

 

"Κιθάρα --> pre distortion eq --> distortion --> post dist eq --> Βαλβιδούλης --> post amp eq --> power amp (καθαρός) --> Μεγάφωνα "

 

Προσωπικά θα το καταλαβαινα καλύτερα ετσι:

 

"Κιθάρα -->Βαλβιδούλης --> post amp eq --> power amp (καθαρός) --> Μεγάφωνα "

 

Αρα μιλάμε για Κιθάρα-καλώδιο>-ΜωροΒαλβίδας->κατι που να ρίχνει το σήμα σε επίπεδα Line-out->καλώδιο->καποιος τελικός ενισχυτής->καλώδιο->καμπίνα...

 

Συμπληρώνει:

 

"Πρέπει να κατέβει το line σε instrument level για να γίνει αυτό με πεταλάκια... αλλά σκεφτείτε το' date=' πρακτικά [b']είναι σαν να παίρνεις το line out του ενισχυτή[/b] και να το στέλνεις στην κονσόλα απευθείας."

 

Υποθέτω οτι η δυσκολία σε αυτό το "σενάριο" είναι το γεγονός οτι ο VJ δεν έχει line-out, αλλά και αυτό μπορεί να λυθεί...π.χ. και το Hotplate που χρησιμοποιώ (μεταξύ VJ και καμπίνας) έχει εξοδο line-out οπότε αν κάποιος θέλει να το πάει τοοοοοσο μακριά το θέμα περνει το σημα απο εκει και το πετάει σε ένα eq, απο εκεί σε έναν τελικό κοκ...

 

Αρα ο Ear (ελληνιστί "ο Αυτιάς"????) δεν έπεσε και τόσο έξω...

 

2.)Ο Abraxas σωστά λέει ότι πεταλάκια' date=' rack units κλπ., μπορούν να μπουν μεταξύ προενισχυτή και τελικού μόνο...

 

¶ρα πως μπορεί να προσθέσουμε ΕQ σε έναν Epi VJ διαθέτοντας απλά μια καμπίνα...??? 8O[/quote']

 

Εδώ σε "έχασα" τελείως...πρεπει να πιώ γκαϊφε...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω το εξής:

Ο Abraxas επισημαίνει ότι μπορεί κανείς να βάλει πετάλια ανάμεσα σε προενισχυτή και τελικό και όχι ανάμεσα σε τελικό και ηχείο. ¶ρα υπονοεί ότι ο VJ θα χρησιμοποιείται σαν προενισχυτής και θα χρειαζόμασταν και έναν επιπλέον τελικό ενισχυτή για να υλοποιήσουμε την "πρόσθεση EQ" στον VJ.

Ή αλλιώς θα έπρεπε ο VJ να διαθέτει fx loop, ώστε να ξεχωρίζει μόνος του το προενισχυτικό στάδιο από το τελικό στάδιο ενίσχυσης, πράγμα που νομίζω δεν συμβαίνει...

¶ρα διαθέτοντας μονάχα τον VJ και κάποια καμπίνα με ηχεία είναι πρακτικά αδύνατον να προσθέσουμε EQ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου