Προς το περιεχόμενο

'Μπουτίκ' λαμπάτος για pocket money?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶ρα διαθέτοντας μονάχα τον VJ και κάποια καμπίνα με ηχεία είναι πρακτικά αδύνατον να προσθέσουμε EQ...

 

...μεταξύ του Μωροβαλβιδου και της καμπίνας, ναι...(η πρόταση του Ear δηλαδή)...για αυτό και είπα οτι για μενα προσωπικά (που προφανως δεν έχω ουτε eq αλλά ουτε καν τελικό ενισχυτή) είναι too much...

 

Αλλά αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να βάλει eq χωρις πολλά πολλά συνδέει ένα eq σε πεταλάκι πριν την είσοδό του και παπαλα...

 

(πίνοντας την 3η γουλια γκαϊφε)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λέω το εξής:

¶ρα διαθέτοντας μονάχα τον VJ και κάποια καμπίνα με ηχεία είναι πρακτικά αδύνατον να προσθέσουμε EQ...

 

Ναι, αυτό είναι που πιστεύω, ή τουλάχιστον δεν έχω δει να γίνεται.

 

Ωστόσο ο Ear έθιξε ένα πολύ ενδιαφέρον τομέα, αυτόν του re-amping, που ειδικά με τόσο φτηνά αλλά ενδιαφέροντα κομμάτια όπως ο VJ έχουν περιθώριο εφαρμογής όχι μόνο για τον ζάμπλουτο/επαγγελματία μουσικό.

 

Όπως λέει σωστά ο Freedom, ένα πεταλάκι πριν την είσοδο είναι το ελάχιστο, με το οποίο 'ξενοιάζεις'. Αυτοί πάντως οι ενισχυτές με το flat eq έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε να αρχίσεις να χρησιμοποιείς και κάτι ποτενσιόμετρα τόνου που... περισσεύουν πάνω στην κιθάρα :P και βέβαια το volume και το attack της πένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί πάντως οι ενισχυτές με το flat eq έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε να αρχίσεις να χρησιμοποιείς και κάτι ποτενσιόμετρα τόνου που... περισσεύουν πάνω στην κιθάρα :P και βέβαια το volume και το attack της πένας.

 

Εγώ τουλάχιστον συνηθισμένος και απόλυτα βολεμένος με το ξεχωριστό volume και tone σε κάθε μαγνήτη της SG (άλλο ένα πλεονέκτημα... :D ) συνήθως δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το EQ του ενισχυτή. Θα τον βάλω flat και αν κάτι δεν μου βγει από την κιθάρα και τα πετάλια θα παίξω στο +/- 1 τα ΕQ ποτενσιόμετρα του ενισχυτή και θα έρθει το αποτέλεσμα όπως το θέλω.

Απλά αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως ένα μηχάνημα όπως ο VJ, φθηνό δηλαδή, αλλά με καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά για την τιμή του, το παίρνεις για να κάνεις την δουλειά σου με σχετικά λίγα χρήματα. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι δεν προσφέρει όλες τις δυνατότητες και να είσαι έτοιμος να "ζήσεις" με αυτό. Αν είναι να το αγοράσεις για μπεις στη λογική να αγοράσεις από πάνω και 3-4 άλλα μηχανήματα, φθάνεις χαλαρά το κόστος ενός ακριβότερου μηχανήματος, οπότε γιατί να μην τα δώσεις κατευθείαν ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως ένα μηχάνημα όπως ο VJ' date=' φθηνό δηλαδή, αλλά με καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά για την τιμή του, το παίρνεις για να κάνεις την δουλειά σου με σχετικά λίγα χρήματα. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι δεν προσφέρει όλες τις δυνατότητες και να είσαι έτοιμος να "ζήσεις" με αυτό. Αν είναι να το αγοράσεις για μπεις στη λογική να αγοράσεις από πάνω και 3-4 άλλα μηχανήματα, φθάνεις χαλαρά το κόστος ενός ακριβότερου μηχανήματος, οπότε γιατί να μην τα δώσεις κατευθείαν ;;;[/quote']

 

Συμφωνώ, έτσι είναι.

 

Μια παρατήρηση μόνο: ο VJ δεν είναι τόσο 'απλός' για λόγους οικονομίας, είναι γιατί αποτελεί μια φτηνή έκδοση αυτού εδώ:

 

http://www.gibson.com/Products/Amplifiers/Gibson%20Amplifiers/GA5%20Les%20Paul%20Junior/

 

στην πρωταρχική του μορφή.

 

Είναι δηλαδή θέμα σχεδίασης και φιλοσοφίας.

 

Και προφανώς θα τον αγοράσει κάποιος για τον ιδιαίτερο ήχο του και όχι σαν πρώτο ή μοναδικό ενισχυτή. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λές Γιαννη...

 

Τον ακους, και αν σου αρέσει ο ήχος του όπως είναι (με την/τις κιθαρες σου και τα οποια εφε χρησιμοποιείς) τον παιρνεις...αν όχι, πας σε άλλα μονοπάτια που για μένα (καθαρά προσωπική άποψη ειδικά για την τιμή του) είναι υπερβολικά...

 

Για τους περισσότερους είναι ένας "μονοδιαστατος" ενισχυτής και ειλικρινά ακόμα και εγώ που μου αρέσει παρα πολύ ο ήχος του (με την Strat) και το παίξιμο μου "ταιριάζει" δεν θα μπορουσα να έχω μόνο αυτόν τον συγκεκριμένο...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι μόλις ήπια μπύρα...οπότε δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω. Θα ξαναδιαβάσω το topic αργότερα με πιό καθαρό μυαλό. Εγώ μίλησα για την πιθανότητα eq ανάμεσα σε VJ και την Χ καμπίνα.

 

Το nickname είναι Earendil, ξέρω ότι είναι άβολο, αλλά είναι ΜΙΑ λέξη, όνομα ενός μυθικού ήρωα του J.R.R.Tolkien και ουδεμία σχέση έχει με αυτιά (Το avatar έχει όντως μακρουλά αυτιά, αλλά μην σας μπερδέυει).

 

Ακούω θαυμάσια και στο "Γιάννης", όπως και στο αντιπροσωπευτικότατο "υπερδιπλάσιε" του Βασίλη (Abraxas) :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nickname είναι Earendil' date=' ξέρω ότι είναι άβολο, αλλά είναι ΜΙΑ λέξη, όνομα ενός μυθικού ήρωα του J.R.R.Tolkien και ουδεμία σχέση έχει με αυτιά (Το avatar έχει όντως μακρουλά αυτιά, αλλά μην σας μπερδέυει).

[/quote']

 

(Γκουλπ)

 

Ότι πεις boss... πλήρες όνομα και τα ρέστα, ok, cool, peace man...

 

τον πάω με τα νερά του ειδικά όταν έχει πιεί μπύρες, γιατί αν αρπαχτούμε ποτέ δε με σώζουν ούτε πολεμικές τέχνες ούτε τίποτα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου