Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο μετα απο setup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιποτα να μην κανεις, εαν εχει ρυθμιστει εκει που θες το τριξιμο δεν εχει καμια σημασια (αν μιλαμε για ηλεκτρικη κιθαρα!)

 

Μια χαρα ακούγεται στον ενισχυτή, οταν παίζω καθαρά είναι σπαστικό στο αυτί.

Γενικοτερα ο τόνος είναι πολύ καλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρα ακούγεται στον ενισχυτή, οταν παίζω καθαρά είναι σπαστικό στο αυτί.

Γενικοτερα ο τόνος είναι πολύ καλος

 

Η ηλεκτρική κιθάρα είναι φτιαγμένη να μπαίνει στον ενισχυτή,και το γεγονός ότι μπορείς να έχεις τις χορδές τόσο χαμηλά χωρίς να τρίζει το τελικό σήμα που ακούς από τον ενισχυτή σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις πράγματα που δεν θα μπορούσες με μια ακουστική.

 

Συμβουλή μου: μην κάνεις εξάσκηση ή να παίζεις unplugged,απλά χρησιμοποίησε ενισχυτή,και όταν δεν μπορείς να δυναμώσεις,ακουστικά!Ειδικά στην εξάσκηση το να έχεις τον ενισχυτή σε καθαρό κανάλι σε βοηθά να ακούς μέχρι και τα μικρότερα λαθάκια που μπορεί να μην ακουγόντουσαν αρκετά ώστε να σε ενοχλήσουν στο αυτί όταν παίζεις δίχως ενισχυτή (και αν θες να είσαι τέρμα αυστηρός με τον εαυτό σου χρησιμοποίησε τον bridge μαγνήτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή μου: μην κάνεις εξάσκηση ή να παίζεις unplugged,απλά χρησιμοποίησε ενισχυτή,και όταν δεν μπορείς να δυναμώσεις,ακουστικά!Ειδικά στην εξάσκηση το να έχεις τον ενισχυτή σε καθαρό κανάλι σε βοηθά να ακούς μέχρι και τα μικρότερα λαθάκια που μπορεί να μην ακουγόντουσαν αρκετά ώστε να σε ενοχλήσουν στο αυτί όταν παίζεις δίχως ενισχυτή (και αν θες να είσαι τέρμα αυστηρός με τον εαυτό σου χρησιμοποίησε τον bridge μαγνήτη).

 

+1453

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρική κιθάρα είναι φτιαγμένη να μπαίνει στον ενισχυτή,και το γεγονός ότι μπορείς να έχεις τις χορδές τόσο χαμηλά χωρίς να τρίζει το τελικό σήμα που ακούς από τον ενισχυτή σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις πράγματα που δεν θα μπορούσες με μια ακουστική.

 

Συμβουλή μου: μην κάνεις εξάσκηση ή να παίζεις unplugged,απλά χρησιμοποίησε ενισχυτή,και όταν δεν μπορείς να δυναμώσεις,ακουστικά!Ειδικά στην εξάσκηση το να έχεις τον ενισχυτή σε καθαρό κανάλι σε βοηθά να ακούς μέχρι και τα μικρότερα λαθάκια που μπορεί να μην ακουγόντουσαν αρκετά ώστε να σε ενοχλήσουν στο αυτί όταν παίζεις δίχως ενισχυτή (και αν θες να είσαι τέρμα αυστηρός με τον εαυτό σου χρησιμοποίησε τον bridge μαγνήτη).

 

Sorry αλλα μάλλον δεν κατάλαβα εγώ, εννοεις ότι¨

Το τριξιμο είναι φυσιολογικό (δλδ σε ολες τις κιθάρες τριζουν οι μπάσσες) -- και οταν κανω εξάσκηση να φοράω ακουστικά αν είναι πολύ ''εκνευριστικό??

Κάτι δεν μου κολλάει,...

δλδ όταν παίζω ακουστικά δυνατά, το τρίξιμο πως διορθώνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα μάλλον δεν κατάλαβα εγώ, εννοεις ότι¨

Το τριξιμο είναι φυσιολογικό (δλδ σε ολες τις κιθάρες τριζουν οι μπάσσες) -- και οταν κανω εξάσκηση να φοράω ακουστικά αν είναι πολύ ''εκνευριστικό??

Κάτι δεν μου κολλάει,...

δλδ όταν παίζω ακουστικά δυνατά, το τρίξιμο πως διορθώνεται?

 

 

Μπορείς να ζητήσεις να σου σηκώσουν τις χορδές μέχρι να μην τρίζει καθόλου,αλλά η κιθάρα γίνεται λιγότερο ευκολόπαιχτη,καθώς έχεις να διανύσεις μεγαλύτερη απόσταση μέχρι να πατήσει η χορδή το τάστα.Για αυτό σου λέω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστικα με τιποτα  αν εισαι αρχαριος εεεεεε, επισης εξασκηση μονο καρφι  σε καθαρο καναλι εεεεεεε, να δωσεις λιγο ενταση για να μην ακουγονται τα τριξιματα στον ενισχυτη εεεε, αν δεν ακουγονται εισαι σε καλο δρομο αν και το καλυτερο ειναι να μαθεις να σεταρεις την καλη σου μονος σου εεεε, ζητα απο το δασκαλο σου ή απο κανα φιλο να σου δειξει εεεε, εχει και στο foroum εναν οδηγο παρα πολυ καλο...

 

ακουω χατζηγιαννη εεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστικα με τιποτα  αν εισαι αρχαριος εεεεεε, επισης εξασκηση μονο καρφι  σε καθαρο καναλι εεεεεεε, να δωσεις λιγο ενταση για να μην ακουγονται τα τριξιματα στον ενισχυτη εεεε, αν δεν ακουγονται εισαι σε καλο δρομο αν και το καλυτερο ειναι να μαθεις να σεταρεις την καλη σου μονος σου εεεε, ζητα απο το δασκαλο σου ή απο κανα φιλο να σου δειξει εεεε, εχει και στο foroum εναν οδηγο παρα πολυ καλο...

 

ακουω χατζηγιαννη εεεεεεε

 

Ολα αυτά τα εεεεεεεεε μαζί μοιάζουν με πολλά ποπουδάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή μου: μην κάνεις εξάσκηση ή να παίζεις unplugged,απλά χρησιμοποίησε ενισχυτή,και όταν δεν μπορείς να δυναμώσεις,ακουστικά!Ειδικά στην εξάσκηση το να έχεις τον ενισχυτή σε καθαρό κανάλι σε βοηθά να ακούς μέχρι και τα μικρότερα λαθάκια που μπορεί να μην ακουγόντουσαν αρκετά ώστε να σε ενοχλήσουν στο αυτί όταν παίζεις δίχως ενισχυτή (και αν θες να είσαι τέρμα αυστηρός με τον εαυτό σου χρησιμοποίησε τον bridge μαγνήτη).

Εχεις δικιο,απ την αλλη το να παιζεις unplugged δυναμωνει αρκετα τα πατηματα σου

μιας και αγωνιζεσαι στο να ακουστουν ΟΛΑ.

Μεγαλοι κιθαριστες εξασκουνται ή εξασκουνταν οταν αρχισαν να παιζουν,με την κιθαρα unplugged.

Σιγουρα ο ενισχυτης αναδεικνυει τα ''βρωμικα'' σημεια σου.Σ αυτο εχεις δικιο.

Ολα χρειαζονται.

Παντως αν παιξεις ενα τεταρτο unplugged και μετα καρφωσεις την κιθαρα στον ενισχυτη,

τα δαχτυλα πετανε...

 

Φιλε μου νομιζω οτι η κιθαρα σου ειναι μια χαρα.

Οι πανω χορδες ειναι φυσιολογικο να τριζουν σε ελευθερη ταλαντωση αν βαρας δυνατα.

Κι αν ειναι φεντεροειδης εισαι στο σωστο δρομο... ;D

Θα το συνηθισεις και θα γουσταρς... ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα ενα σωρο φορες και για καποιο λογο δεν ανεβαίνει η εικόνα τεσπα.

Κατανοητά ολα αυτά, αλλα υποτίθεται πως όταν σεταρεις μια κιθαρα, και θέτεις και το floyd σε σωστή θεση με βαση την παραλληλια, (οπως ενδύκνειται γενικότερα) οι αποστασεις ε΄΄ιναι τετοιες που δεν ακουγονται ουτε τριξίματα ουτε τπτ,..

Ι κιθάρα είναι Ibanez rg, τις περισσότερες φορές την σεταρω μονος μου, ..και αν δεν με απατα οι μνημη μου (τοσο πολυ ) σε οσα κουρδισματα και αν έχω δοκιμάσει , δεν έχω ξαναντιμετωπισει κατι τετοιο ενοχλητικό,

Αυτή τη φορά την έστειλα πακέτο μαζι με αλλες κιθάρες , για να ρυθμιστουν και καποια αλλα πραγματα με την ευκαιρία.

(Αν θελετε δώστε μου ενα λινκ με τον οδηγό apo to noiz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητά ολα αυτά, αλλα υποτίθεται πως όταν σεταρεις μια κιθαρα, και θέτεις και το floyd σε σωστή θεση με βαση την παραλληλια, (οπως ενδύκνειται γενικότερα) οι αποστασεις ε΄΄ιναι τετοιες που δεν ακουγονται ουτε τριξίματα ουτε τπτ,..

 

Να σε ρωτησω κατι, αλλαζεις τακτικα χορδες πχ ανα βδομαδα? Η μπορει να τις εχεις πανω μηνα και βαλε??

 

Στο ρωταω γιατι αμα εχεις πανω χορδες ποοολυ καιρο δεν τριζουν.

 

 

Παντως δεν ισχυει αυτο που εχεις στο μυαλο σου, το τριξιμο δεν σημαινει απολυτος τιποτα η ηλ κιθαρα ειναι οργανο που δεν παιζεται χωρις ενισχυτη και δεν εχει και νοημα υπαρξης χωρις ενισχυτη. Οποτε κοιτα τον ηχο σου απο τον ενισχυτη, αν αντιλαμβανεσαι νοτες να σβηνουν η να τριζουν τοτε ναι εχεις προβλημα.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου