Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC;


alexg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερω φιλε μου ξερω...Μη εγκαθιστας ασκοπα προγραμματα....καθαριζε την registry που ετσι και αλλιως διογκωνεται...προσεχε που μπαινεις στο νετ..εχε αντιvirus .....κανε defrag συχνα ..μη γεμιζεις το σκληρο με περιττα αρχεια καλυτερα αποθηκευε τα σε αλλον σκληρο και ας τον αυτο μονο για το λειτουργικο.....απενεργοποιησε προγραμματα που ξεκινανε στην εκκινηση χωρις να χρειαζονται...καθαριζε την cache του browser και..και..και...

 

Και παρολα αυτα εσυ που τα κανεις τρως μια blue screen of death ενω ο αλλος που κανει τα ιδια δεν τρωει...μετα σου λεει φταιει η ταδε καρτα γραφικων που εχεις που εχει προβληματα με τη ταδε motherboard....κτλ κτλ κτλ...

Με λιγα λογια ειναι hit and miss η υποθεση....γιατι πολυ απλα...οσο και αν εισαι εμπειρος και προσεχεις ειναι πολλες οι μεταβλητες απειρα τα hardware και οι συνδυασμοι....αλλα και οι δοκιμασμενοι συνδιασμοι παλι αποτυχαινουν πολλες φορες.

Για να σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα για το ποσο απροβλεπτα ειναι τα pc.. στην προηγουμενη μου δουλεια-φροντιστηριο ελευθερων σπουδων για κομπιουτερ-σε τρια καινουργια πανομοιοτυπα pc φορμαρισμενα και εγκατεστημενα με την ιδια ακριβως εκδοση windows πριν ακομα συνδεθουν στο νετ η εγκαταστησουμε οτιδηποτε.....βαλαμε μια απλη εφαρμογη σε visual basic που ειχαμε φτιαξει για τη σχολη.Η εφαρμογη δουλεψε μονο στα δυο απο τα τρια...στο τριτο εβγαζε μηνυμα λαθους.Δεν υπηρχε ουτε αρχειο διαφορετικο στους συγκεκριμενους ουτε ιχνος hardware ξεχωριστου.....και οι τρεις λειτουργουσαν ακριβως το ιδιο σε ολα τα υπολοιπα παρολα αυτα η συγκεκριμενη εφαρμογη ετρεχε μονο στους δυο....μιλαμε για twilight zone δηλαδη ..οποτε ελα μετα πες  μου μετα για εμπειρους χρηστες.

Απο το να μπαινω λοιπον σε τετοιες διαδικασιες του στυλ...μπορει και να σου κατσει...ως...εμπειρος χρηστης προτιμησα το απολυτα σταθερο μηχανημα με το απολυτα σταθερο λειτουργικο και οχι το ισως σταθερο υπο προυποθεσεις....δεν ειμαι κατα των pc απλα πλεον δεν τα εμπιστευομαι οπως εκανα παλιοτερα και αφου υπαρχει καλυτερη λυση απλα την ακολουθησα και δεν το μετανιωσα....

 

Με βγάζεις ψεύτη στα ίσια δηλαδή χωρίς να έχεις ιδέα... τα διάβασες κάπου αυτά και τα λές? Σα να λέω εγώ ότι τα Mac παίρνουν φωτιά, έτσι επειδή μου ήρθε... και σου ορκίζομαι αυτό μου συμβαίνει κάθε δυο μέρες! Προχτες άλλαζα κουρτίνες γιατί μου ανατινάχτηκε το iPad από τους ιούς, αλήθεια έτσι είναι!!! Δεν πειράζει, την έχω ξαναδεί αυτήν την αντιμετώπιση από μη σοβαρούς χρήστες Mac. Αν αυτά είναι προσωπική σου εμπειρία τότε επιβεβαιώνουν τα όσα λέω.

 

Φίλε μου εγώ που δεν είμαι καν τεχνικός άντε να έχω δεί blue screen 3-4 φορές τα τελευταία δέκα χρόνια με Windows, και αυτό επειδή πάντα δοκίμαζα ότι βλακεία μου ερχόταν. Εχω δεί και άτομα που κάθε μήνα χρειαζόταν φορμάτ - από δικά τους λάθη φυσικά. Όποιος έχει το PC μόνο για σοβαρή δουλειά (όπως άλλωστε έχουν τους Mac οι περισσότεροι χρήστες) δεν πρόκειται να συναντήσει πρόβλημα όσο και να θέλει. Αν εμφανιστούν ποτέ αυτά τα μυθικά προβλήματα έιναι επειδή κάτι πείραξες, και το PC προσφέρεται για πολύ περισσότερα πειράγματα από τα Mac. Μην κατηγορούμε λοιπόν τα εργαλεία μας όταν το πρόβλημα βρίσκεται αλλού.

 

Σίγουρα ένα πράγμα που δεν υπάρχει στα PC είναι ο μανιώδης φανατισμός ορισμένων χρηστών... έχω δει και τα δύο, και τα δύο έχουν τα ωραία τους, προτιμάω το PC, τέλος. Ούτε το Gates πάω ούτε το Jobs, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ χρήστη PC να εξυμνεί τις αποφάσεις της Microsoft ώς άλλο ευαγγέλιο, ίσα ίσα... ;D

 

Άλλη μια φορά η ίδια κουβέντα, άλλη μια φορά ακούμε τα ίδια και τα ίδια παπαγαλία χωρίς λόγο ύπαρξης, άλλο ένα όμορφο πρωινό κυριακής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με βγάζεις ψεύτη στα ίσια δηλαδή χωρίς να έχεις ιδέα... τα διάβασες κάπου αυτά και τα λές? Σα να λέω εγώ ότι τα Mac παίρνουν φωτιά, έτσι επειδή μου ήρθε... και σου ορκίζομαι αυτό μου συμβαίνει κάθε δυο μέρες! Προχτες άλλαζα κουρτίνες γιατί μου ανατινάχτηκε το iPad από τους ιούς, αλήθεια έτσι είναι!!! Δεν πειράζει, την έχω ξαναδεί αυτήν την αντιμετώπιση από μη σοβαρούς χρήστες Mac. Αν αυτά είναι προσωπική σου εμπειρία τότε επιβεβαιώνουν τα όσα λέω.

 

Φίλε μου εγώ που δεν είμαι καν τεχνικός άντε να έχω δεί blue screen 3-4 φορές τα τελευταία δέκα χρόνια με Windows, και αυτό επειδή πάντα δοκίμαζα ότι βλακεία μου ερχόταν. Εχω δεί και άτομα που κάθε μήνα χρειαζόταν φορμάτ - από δικά τους λάθη φυσικά. Όποιος έχει το PC μόνο για σοβαρή δουλειά (όπως άλλωστε έχουν τους Mac οι περισσότεροι χρήστες) δεν πρόκειται να συναντήσει πρόβλημα όσο και να θέλει. Αν εμφανιστούν ποτέ αυτά τα μυθικά προβλήματα έιναι επειδή κάτι πείραξες, και το PC προσφέρεται για πολύ περισσότερα πειράγματα από τα Mac. Μην κατηγορούμε λοιπόν τα εργαλεία μας όταν το πρόβλημα βρίσκεται αλλού.

 

Σίγουρα ένα πράγμα που δεν υπάρχει στα PC είναι ο μανιώδης φανατισμός ορισμένων χρηστών... έχω δει και τα δύο, και τα δύο έχουν τα ωραία τους, προτιμάω το PC, τέλος. Ούτε το Gates πάω ούτε το Jobs, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ χρήστη PC να εξυμνεί τις αποφάσεις της Microsoft ώς άλλο ευαγγέλιο, ίσα ίσα... ;D

 

Άλλη μια φορά η ίδια κουβέντα, άλλη μια φορά ακούμε τα ίδια και τα ίδια παπαγαλία χωρίς λόγο ύπαρξης, άλλο ένα όμορφο πρωινό κυριακής :)

 

Φιλε μου εγω τις προσωπικες μου εμπειριες παραθετω δεν προσπαθω να σε βγαλω ψευτη(αντιθετα με σενα....το παραδειγμα μου ειναι real αν θες το πιστευεις αν θες οχι)....ουτε προσπαθω να σου πω παρε μακ η παρε pc....εγω σου λεω τι δοκιμασα τι ειδα και τελικα που κατεληξα.Windows σε στοck pc windows σε custom pc linux distros σε pc.... και τελικα κατεληξα στο mac.

Αν μιλαγαμε για κιθαρες και  ελεγα πχ οι les paul μαμουν και δερνουν κανενας δεν θα με κατηγορουσε ως φανατικο.....αμα πεις το ιδιο για τα μακ εισαι fanboy(η μηπως κανω και εδω λαθος? ;))...

Εγω ποτε δεν θα πω σε καποιον παρε μακ για μουσικη η παρε pc....θα τον εβαζα να ψαξει προσεκτικα και να διασταυρωσει τα υπερ και τα κατα...απο πολλες πηγες...οχι μονο απο μενα...και μετα να βγαλει αποφαση.

Επισης σκεψου και αυτο...δεν υπαρχει χρηστης μακ που να μην εχει εμπειρια απο pc...ουτε ενας...ενω το αντιθετο ειναι πολυ συνηθισμενο.Αρα λοιπον οταν μιλαει ενας τετοιος χρηστης μιλαει απο εμπειρια οχι λογια του αερα.

Προσωπικα δεν με νοιαζει ουτε ο jobs ουτε ο Gates.Με νοιαζει να πιανουν τα λεφτα μου τοπο.Δεν θα επαιρνα ποτε ενα iphone πχ η ενα ipad η macbook air για τα θεωρω υπερβολικα για την τιμη τους σε σχεση με αυτα που προσφερουν παροτι ειναι προιοντα της apple.

Οταν λοιπον ακους χρηστες που εξυμνουν τα μακ και τα παιρνεις.....να ξερεις οτι δεν ειναι επειδη εχουμε μετοχες του jobs(εδω σε λιγο δεν θα εχουμε δικες μας...jobs) ουτε επειδη θελουμε να την σπασουμε σε κανεναν αλλα επειδη μετα απο χρονια χρηστες pc και windows αφου τα φαγαμε στη μαπα και απο την καλη και απο την αναποδη ειδαμε οτι υπαρχει και καλυτερος και ποιο σταθερος τροπος να γινονται τα πραγματα....και οταν ερχεται η κουβεντα σε αυτο ειναι λογικο τα σχολια να ειναι εγκωμιαστικα για τα μακ και το αντιθετο για τα pc....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαγαμε για κιθαρες και  ελεγα πχ οι les paul μαμουν και δερνουν κανενας δεν θα με κατηγορουσε ως φανατικο.....αμα πεις το ιδιο για τα μακ εισαι fanboy(η μηπως κανω και εδω λαθος? ;))...

 

Αν ελεγες οι gibson les paul μαμουν και δερνουν τοτε ναι, θα σε ελεγα fanboy ;D Δεν ειναι κακο να σου αρεσει κατι παρα πολυ και να το υποστηριζεις αρκει να εισαι ανοιχτομυαλος και οχι κολλημενος αποκλειστικα με κατι ;) Μην καθεστε και τρωγεστε τσαμπα, ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις και αναγκες και συμφωνα με αυτα κανει και τις αναλογες επιλογες. Και πιστευω οποιος ειναι αναμεσα σε mac και pc μπορει να δοκιμασει και τα 2 και να επιλεξει, δεν ειναι τοσο δυσκολο πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο, πάλι μόνος σου μιλάς μόνος σου ακούς φίλε μου... δε σου είπα ποτε να μην εξυμνείς τα Mac γιατί δεν έκανες αυτό. Αυτό που έκανες είναι να κατηγορείς τα PC σαν μηχανήματα για πράγματα που δεν ισχύουν και πολύ πιθανώς για λάθη δικά σου.

 

Κοίτα πως έχει το θέμα, οι χρήστες PC είναι πολλά εκατομμύρια περισσότεροι, άρα και προβλήματα που μπορεί να τύχουν από μόνα τους μία στο εκατομμύριο θα τα δείς αρκετές φορές. Μετά υπάρχει απίστευτα μεγαλύτερος αριθμός software οποιουδήποτε έιδους, γραμμένα από τις μεγαλύτερες εταιρίες μέχρι ένα τύπο στο υπόγειό του, και δεν είναι όλα το ίδιο ποιοτικά. Πολλά από τα υποτιθέμενα προβλήματα των PC λοιπόν είναι θέμα software - και πάλι δηλαδή οφείλονται στο τι επιλέγει να εγκαταστήσει ο χρήστης, χωρίς να φταίει φυσικά το μηχάνημα. Για τις παραξενιές του hardware που περιγράφεις - που δεν έχω δεί ποτέ μου προσωπικά - η εξήγηση είναι απλή: μιας και το PC το φτιάχνεις ο ίδιος απολύτως προσαρμοσμένο στα μέτρα και τις ανάγκες σου, πρέπει και εκεί να ξέρεις τι σου γίνεται. Δεν μπορείς να πάρεις κομάτια στην τύχη ή να πετάξεις μέσα ό,τι σου φορτώσει ο πωλητής και μετά να κατηγορείς πάλι το μηχάνημα. Και όλα αυτά να υπολογίσεις, πάλι αν το έχεις σαν σοβαρό εργαλείο για να κάνεις μια άντε δυο δουλειές δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Αν το έχεις για λίγο Word, λιγο chat, λιγο παιχνιδάκια, καμιά ηχογράφηση, ίντερνετ όπου να'ναι, και το μισό hardware αλλαγμένο στην τύχη με αναβαθμισούλες, ε τότε φυσικό είναι να σου βγάλει προβληματάκια αν δεν ξέρεις τι κάνεις, και πολύς κόσμος δεν ξέρει. Όπως παρατηρείς, και πάλι το μηχάνημα δε φταίει σε τίποτα (άσε που όπως ακούω με τα 7 και αυτό δε θα γίνεται!).

 

Όταν λοιπόν για όλα αυτά τα άσχετα πράγματα που δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με το PC ώς μηχάνημα βγάινει κάποιος και κλαίει τη μοίρα του και κατηγορεί πως τα PC είναι άχρηστά και τα Mac πολύ ανώτερα, για πράγματα που ούτε καν τίθεται θέμα σύγκρισης, τότε προφανώς πρόκειται για μη σκεπτόμενο fanboy. Εξάλλου το υφάκι αυτό το καλλιεργεί σκόπιμα η ίδια η Apple - όπως αντίστροφα η Microsoft καλλιεργεί την εικόνα ότι τα PC με Windows είναι ιδανικά για τον καθένα από τα μικρά παιδιά μέχρι τις γιαγιάδες, που φυσικά είναι εξίσου λάθος.

 

Για εμένα και αυτός που παιδεύεται με PC και ασχολείται περισσότερο με το μηχάνημα αντί να κάνει τη δουλειά του, και αυτός που πήρε Mac και νομίζει ότι είναι διαφορετικός και ο υπόλοιπος κόσμος είναι βλάκες, αυτοί έιναι και οι δύο θύματα. Παλιά που ειδικά τα Mac αλλά και τα PC σε μεγάλο βαθμό ήταν αποκλειστικά επαγγελματικά εργαλεία δεν υπήρχε τέτοια αντιπαράθεση γιατί ο καθένας κοιτούσε τη δουλειά του, όχι τον υπολογιστή του διπλανού. Μετά στα PC ήρθαν τα games, στα Mac ήρθε η μόδα και το design υπεράνω όλων, πήρε όλος ο κόσμος υπολογιστές και αργότερα έβαλε και ίντερνετ για να λέει ο καθένας την άποψή του και έγινε η φάση ποδόσφαιρο και ομάδες.

 

Ελπίζω το επόμενο τέτοιο thread να αργήσει... δε θα έβαζα και στοιχημα όμως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο, πάλι μόνος σου μιλάς μόνος σου ακούς φίλε μου... δε σου είπα ποτε να μην εξυμνείς τα Mac γιατί δεν έκανες αυτό. Αυτό που έκανες είναι να κατηγορείς τα PC σαν μηχανήματα για πράγματα που δεν ισχύουν και πολύ πιθανώς για λάθη δικά σου.

 

Κοίτα πως έχει το θέμα, οι χρήστες PC είναι πολλά εκατομμύρια περισσότεροι, άρα και προβλήματα που μπορεί να τύχουν από μόνα τους μία στο εκατομμύριο θα τα δείς αρκετές φορές. Μετά υπάρχει απίστευτα μεγαλύτερος αριθμός software οποιουδήποτε έιδους, γραμμένα από τις μεγαλύτερες εταιρίες μέχρι ένα τύπο στο υπόγειό του, και δεν είναι όλα το ίδιο ποιοτικά. Πολλά από τα υποτιθέμενα προβλήματα των PC λοιπόν είναι θέμα software - και πάλι δηλαδή οφείλονται στο τι επιλέγει να εγκαταστήσει ο χρήστης, χωρίς να φταίει φυσικά το μηχάνημα. Για τις παραξενιές του hardware που περιγράφεις - που δεν έχω δεί ποτέ μου προσωπικά - η εξήγηση είναι απλή: μιας και το PC το φτιάχνεις ο ίδιος απολύτως προσαρμοσμένο στα μέτρα και τις ανάγκες σου, πρέπει και εκεί να ξέρεις τι σου γίνεται. Δεν μπορείς να πάρεις κομάτια στην τύχη ή να πετάξεις μέσα ό,τι σου φορτώσει ο πωλητής και μετά να κατηγορείς πάλι το μηχάνημα. Και όλα αυτά να υπολογίσεις, πάλι αν το έχεις σαν σοβαρό εργαλείο για να κάνεις μια άντε δυο δουλειές δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Αν το έχεις για λίγο Word, λιγο chat, λιγο παιχνιδάκια, καμιά ηχογράφηση, ίντερνετ όπου να'ναι, και το μισό hardware αλλαγμένο στην τύχη με αναβαθμισούλες, ε τότε φυσικό είναι να σου βγάλει προβληματάκια αν δεν ξέρεις τι κάνεις, και πολύς κόσμος δεν ξέρει. Όπως παρατηρείς, και πάλι το μηχάνημα δε φταίει σε τίποτα (άσε που όπως ακούω με τα 7 και αυτό δε θα γίνεται!).

 

Όταν λοιπόν για όλα αυτά τα άσχετα πράγματα που δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με το PC ώς μηχάνημα βγάινει κάποιος και κλαίει τη μοίρα του και κατηγορεί πως τα PC είναι άχρηστά και τα Mac πολύ ανώτερα, για πράγματα που ούτε καν τίθεται θέμα σύγκρισης, τότε προφανώς πρόκειται για μη σκεπτόμενο fanboy. Εξάλλου το υφάκι αυτό το καλλιεργεί σκόπιμα η ίδια η Apple - όπως αντίστροφα η Microsoft καλλιεργεί την εικόνα ότι τα PC με Windows είναι ιδανικά για τον καθένα από τα μικρά παιδιά μέχρι τις γιαγιάδες, που φυσικά είναι εξίσου λάθος.

 

Για εμένα και αυτός που παιδεύεται με PC και ασχολείται περισσότερο με το μηχάνημα αντί να κάνει τη δουλειά του, και αυτός που πήρε Mac και νομίζει ότι είναι διαφορετικός και ο υπόλοιπος κόσμος είναι βλάκες, αυτοί έιναι και οι δύο θύματα. Παλιά που ειδικά τα Mac αλλά και τα PC σε μεγάλο βαθμό ήταν αποκλειστικά επαγγελματικά εργαλεία δεν υπήρχε τέτοια αντιπαράθεση γιατί ο καθένας κοιτούσε τη δουλειά του, όχι τον υπολογιστή του διπλανού. Μετά στα PC ήρθαν τα games, στα Mac ήρθε η μόδα και το design υπεράνω όλων, πήρε όλος ο κόσμος υπολογιστές και αργότερα έβαλε και ίντερνετ για να λέει ο καθένας την άποψή του και έγινε η φάση ποδόσφαιρο και ομάδες.

 

Ελπίζω το επόμενο τέτοιο thread να αργήσει... δε θα έβαζα και στοιχημα όμως ;)

Αποψη σου και αποψη μου φιλε...εσυ λες δεν ισχυουν εγω λεω οτι ισχυουν...και απο οτι βλεπω θες να αργησει το επομενο τετοιο thread τη μιση σελιδα κατεβατο ομως τη γραφεις ...αν δεν σε ενοιαζε δεν θα εγραφες αρα μη κατηγορεις καποιον γιαυτα που και ο ιδιος κανεις.....

 

Εσυ πας τα πραγματα στα ακρα για να υποστηριξεις τη γνωμη σου....εγω δεν ειπα οτι τα pc ειναι αχρηστα ουτε οτι τα μακ ειναι θεικα.....ποτε δεν θα πω σε καποιον που θελει παιχνιδομηχανη να παρει mac..ουτε σε καποιον αλλον που θελει κυριως σταθεροτητα να παρει pc.....

Μακαρι μαλιστα να ερθει η μερα που κατασκευαστες pc πχ οπως η dell θα πουνε παιδες θα βγαλουμε και δικο μας σταθερο λειτουργικο για να εχει την καλυτερη δυνατη αποδοση με το δικο μας hardware.....και αν θελετε βαλτε και windows..... η αλλαξτε του τα φωτα....αλλα τουλαχιστον εμεις σας προσφερουμε αυτη τη δυνατοτητα...χλωμο το κοβω παντως.

 

Η λογικη ολα πανε με ολα και αν δεν πανε σπρωξε λιγο και θα χωρεσουν μπορει να αρεσει σε μερικους γιατι ισως γλυτωνουν 5 φραγκα αρχικα....αλλα μετα τα πληρωνουν πολλαπλασια.

Εμενα εντελει δεν με ενδιαφερει αν το software φταιει για το κρασαρισμα η αστοχια υλικων η ενα ιος η δεν ξερω και εγω τι....εμενα με ενδιαφερει το διαταυτα(the bottom line οπως λενε και οι συμμαχοι μας οι αμερικανοι)και το διαταυτα ειναι οτι το mac ειναι σταθεροτερο....ο αλλος την προηγουμενη εβδομαδα εκανε φορματ και μου μιλαει για σταθεροτητες και εγω που ακομα και restart κανω μονο σε update δεν θα πρεπει να πω οτι τα mac ειναι σταθερα....μη παρεξηγηθει κανενας.

 

Κλεινοντας για να καταλαβεις(που δεν το νομιζω) εγω και παιχνιδια θα παιξω αμα μου τη βαρεσει και chat θα κανω και photoshop και illustrator θα ανοιξω  και render σε 3d εφαρμογες  θα κανω και χιλιαδες εγκατεστημενες εφαρμογες θα εχω χωρις φοβο...και σερφαρισμα στο νετ και μουσικη θα γραψω και κλακετες αμα λαχει φιλε μου πανω στο computer θα παιξω και ουτε που θα την ακουσει(ακομα και αν εχω τη διαστροφη να τα κανω ολα ταυτοχρονα) 

Αμα τωρα ειναι να εχω ενα λαπτοπ για το νετ...ενα σταθερο για μουσικη...αλλο για γραφιστικα......τοτε αστο καλυτερα....να ψαχνομαι με ποσους διαφορετικους τροπους μια εφαρμογη μπορει να μου πη..ξει το συστημα να προσεχω τη registry μη ξεχειλισει να ψαχνω που εγινε η στραβη με το hardware κτλ κτλ κτλ....τοτε αστο δεν θα παρω....καντα εσυ που εισαι power user....εγω ειμαι ασχετος και παραλογος θελω ενα μηχανημα που να τα κανει ολα και να δουλευει ρολοι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η συζήτηση κρατά πολύ καιρό... δυστυχώς όχι εις όφελος των αναγνωστών, οι οποίοι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα.

 

Ας περιοριστώ, αυτή τη φορά, να γράφω κάτι που είναι εύκολα διαπιστώσιμο: η επιλογή της πλατφόρμας Mac, σημαίνει τον εκούσιο περιορισμό των επιλογών του χειριστή σε έναν ελάχιστο αριθμό προγραμμάτων. Ο χειριστής Mac, έχει αντικειμενικά λιγότερες επιλογές όσον αφορά το λογισμικό που θα χρησιμοποιήσει, όποιο και αν είναι το αντικείμενό του.

 

Αυτός είναι ο λόγος που οι φανατικοί (βλ. οπαδικής νοοτροπίας) Μακιντοσάδες, επαινούν μέρα-νύχτα το λογισμικό τους: είναι μία ψυχολογική αναγκαιότητα γι' αυτούς.  Αν πάρετε Mac, θα ακούτε μουσική με ένα μόνο πρόγραμμα, θα βλέπετε internet με ένα μόνο πρόγραμμα (ή θα παραιτηθείτε από τα μισά οφέλη που παρέχει το OSX όσον αφορά το συγχρονισμό bookmarks και την τήρηση passwords), και θα γράφετε μουσική με το Garageband ή το Logic (καθότι όλοι θα σας λένε ότι το Cubase δεν τρέχει εξ' ίσου καλά). Επίσης, μην ψάξετε για δεύτερο πρόγραμμα της προκοπής για την επεξεργασία εικόνας (δεν υπάρχει) και κυρίως μη κάνετε το λάθος να πιστέψετε ότι πράγματα σαν το OpenOffice (ή άλλα προγράμματα open-source) τρέχουν απροβλημάτιστα.

 

Προσωπικά, βρήκα αυτή τη μείωση διαθέσιμων επιλογών ανακουφιστική σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά άκρως ενοχλητική σε άλλες περιπτώσεις, οπότε τουλάχιστον ενημερωθείτε πολύ, πολύ καλά για το τι μπορείτε να κάνετε με ένα Mac πριν τον αγοράσετε.

 

Ένα καλό site (το οποίο περιέχει σύνδεσμο για ένα καλό βιβλίο) είναι αυτό: http://www.greekmacuser.com - Απ' ότι ακούω, το βιβλίο θα είναι σύντομα διαθέσιμο και από Παπασωτηρίου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη σου και αποψη μου φιλε...εσυ λες δεν ισχυουν εγω λεω οτι ισχυουν...και απο οτι βλεπω θες να αργησει το επομενο τετοιο thread τη μιση σελιδα κατεβατο ομως τη γραφεις ...αν δεν σε ενοιαζε δεν θα εγραφες αρα μη κατηγορεις καποιον γιαυτα που και ο ιδιος κανεις.....

 

Το έπιασα το κόλπο, οτι το Mac δεν κρασάρει ισχύει επειδή είναι γενονός, ότι το PC δεν κρασάρει δεν ισχύει επειδή είναι άποψή μου... classic! (όχι δεν αστειεύομαι εις βάρος του συμπαθέστατου Apple Classic!) Και το ότι δε με νοιάζει από το κεφάλι σου το έβγαλες και αυτό... είπα ότι δε με νοιάζει το θέμα? Τότε γιατί λες να κάθομαι να γράφω? Να αργήσει το επόμενο thread θα ήθελα ελπίζωντας να διαβάσει και κανείς αυτά που γράφω για να σταματήσουν οι ανούσιες συζητήσεις-μονόλογοι, αλλά που... Κατά τα άλλα επειδή σου έτυχε εσένα στραβή με το PC σου ας βγάλουμε το συμπέρασμα ότι όλα τα PC είναι ΓΤΠ και δεν κάνουν ούτε multitasking... και πιστεύεις οι Mac έχουν την ίδια ποικοιλία σε software και μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα... εμ το έγραψα και πιο πάνω, αν πρέπει να ρωτάς και αν θέλεις το κεφάλι σου ήσυχο καλά κάνεις και έχεις Mac. Τώρα το να παιρνεις τα φόρουμ σβάρνα να μας κάνεις τέτοιου είδους συγκρισεις δεν είναι απαραίτητο, ευχαριστούμε αλλά από το να μην υπαρχει αντικειμενικότητα ούτε σε μουσείο, καλύτερα να ενημερώνεται ο καθένας μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αληθινο ερωτημα δεν ειναι MAC vs PC, αλλα OSX vs Windows. Στο hardware δεν υπαρχει αμφιβολια οτι αν ξοδεψει ιδια λεφτα κανεις σε ενα PC και σε ενα MAC, το PC θα ειναι οχι μονο ισχυροτερο, αλλα θα εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης (οχι σαν στησιμο απαραιτητα, μιλαμε για τα components). Αυτη ομως ειναι η μιση αληθεια μια και εχω καταληξει μεσα απο προσωπικες εμπειριες και δοκιμες οτι το OSX ειναι καλυτερο λειτουργικο (για πολλους και διαφορους -τεχνικους και μη- λογους). Περαν του οτι "αντεχει" περισσοτερο χωρις format απο τα windows σε ενα μηχανημα με πανομοιοτυπη χρηση, περασα OSX στον υπολογιστη μου (σταυρωστε με*) και αφου ανοιξα στα Windows 7 (32bit) ενα cubase project το οποιο σε 48kHz Sampling Rate με 512 Samples Buffer Size ειχε CPU Usage 72%, εκανα restart σε OSX Snow Leopard (32bit) ανοιξα ακριβως το ιδιο project και με ακριβως το ιδιο hardware (προφανως) σε 48kHz Sampling Rate με 256 Samples Buffer Size (ναι, το μισο, τα windows κλαταραν σε αυτο το setting), ειχα CPU Usage 54%. Για εμενα λοιπον τα αποτελεσματα μιλησαν απο μονα τους. Φανταστειτε να μην ηταν και "hackintosh" που "δεν δουλευουν τοσο καλα οσο τα mac". Τα συμπερασματα δικα σας.

 

*Σημειωση προς οσους σκεφτουν να κραξουν: ΟΛΟ το software που χρησιμοποιηθηκε ειναι γνησιο/αυθεντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που θέλει να αγορασει λοιπον υπολογιστη και ειναι αναμεσα σε mac ή pc χοντρα χοντρα εχουμε υπερ και κατα στο καθενα!  :P

 

ΜAC: στα υπερ η σταθεροτητα λογισμικου, και στα κατα η συμβατοτητα με διαφορα προγράμματα και η ακριβότερη αγορα φυσικα

 

PC: υπερ στην πλεονεξια προγραμμάτων και στην τιμη, και κατα στην σταθεροτητα λογισμικου

 

Aπλά πράγματα!  ;D

 

by the way εχω ενα laptop περιπου 9ετιας το οποιο ειχε και εχει την χειροτερη χρηση ever, δεν έχω κανει ποτέ format και ειναι αναμμενο ακομα και τωρα που μιλάμε αλλα και καμια 7ετια τουλαχιστον!!! Δεν εχει κρασαρει ποτε! και ειναι και κινεζικο!!!

 

Το χειρότερο που θυμαμαι ειναι που το εχω ξεχασει ανοιχτο στο κρεβατι κατω απο τις κουβερτες με ανοιχτη εφαρμογη να τρεχει και να δουλευει το μοτερ συνεχως και εφυγα 3 μηνες για καλοκαιρινη δουλειά!!! Γυρναω και καθομαι στο κρεβάτι και παρατηρω πως παραηταν ζεστή η κουβέρτα και το στρωμα!!!  :o  :o  :o Για να μην αναφερθώ στην χυμένη μπύρα στο πληκτρολόγιο και στα σημάδια απο ξεχασμένα τσιγάρα...  ::)

 

Από τοτε δεν το έχω σβησει ποτέ μιας και είπα δεν παθαίνει τιποτα! και οντως ετσι συμβαίνει... σε αυτον κανω ακομα και ηχογραφήσεις  8)

 

(οποιος αναρωτιέται για τις κουβέρτες καλοκαιριάτικα έμενα σε βουνο 1200 υψομετρο  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου