Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC;


alexg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως χρήστης και των δύο πλατφορμών:

To OSX είναι όντως καλύτερο από τα Windows 7 αλλά όχι τόσο καλύτερο ώστε να είναι σημαντική η διαφορά. Πείτε ότι το OSX είναι μια καλή Mercedes και τα Windows μία ΒΜW σειρά 3. Και με τα δύο κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

 

Τα 7 μου κρασάρουν μόλις 5-6 φορές το χρόνο. Το Macbook μου ίσως να έχει κρασάρει 1-2 φορές στα 2 χρόνια. Η διαχείριση μνήμης και πόρων, που είναι καλύτερη στο OSX, μπορεί να γίνει σημαντική, μόνο όταν ένα project πραγματικά εξαντλεί τα resources, γιατί η διαφορά 54% με 72% που αναφέρει ο συμφορουμίτης, παρότι μεγάλη, στη χρήση δεν έχει μεγάλη σημασία. Η CPU δουλεύει μια χαρά στο 72%. Το θέμα είναι αν έχεις τόσο μεγάλα project που θα ζητήσουν το υπόλοιπο "headroom".

 

Δηλαδή: PC και Mac, δύο πολύ καλές και σταθερές λύσεις. Το Mac λίγο καλύτερο, αλλά και αρκετά ακριβότερο. Αξίζει τον κόπο, αν υπάρχουν απαιτητικές χρήσεις ή... λεφτά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ως χρήστης και των δύο πλατφορμών:

To OSX είναι όντως καλύτερο από τα Windows 7 αλλά όχι τόσο καλύτερο ώστε να είναι σημαντική η διαφορά. Πείτε ότι το OSX είναι μια καλή Mercedes και τα Windows μία ΒΜW σειρά 3. Και με τα δύο κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

 

Τα 7 μου κρασάρουν μόλις 5-6 φορές το χρόνο. Το Macbook μου ίσως να έχει κρασάρει 1-2 φορές στα 2 χρόνια. Η διαχείριση μνήμης και πόρων, που είναι καλύτερη στο OSX, μπορεί να γίνει σημαντική, μόνο όταν ένα project πραγματικά εξαντλεί τα resources, γιατί η διαφορά 54% με 72% που αναφέρει ο συμφορουμίτης, παρότι μεγάλη, στη χρήση δεν έχει μεγάλη σημασία. Η CPU δουλεύει μια χαρά στο 72%. Το θέμα είναι αν έχεις τόσο μεγάλα project που θα ζητήσουν το υπόλοιπο "headroom".

 

Δηλαδή: PC και Mac, δύο πολύ καλές και σταθερές λύσεις. Το Mac λίγο καλύτερο, αλλά και αρκετά ακριβότερο. Αξίζει τον κόπο, αν υπάρχουν απαιτητικές χρήσεις ή... λεφτά!

 

 

Απλα να επισημανω δυο πραγματακια:

 

1) Ενα καλοστημενο mac ενδεχομενως να εχει μεγαλυτερη διαφορα απο το 18% CPU Overhead (στο test μου χρησιμοποιησα hackintosh).

2) Μην ξεχναμε οτι το buffer size ηταν 256 samples, ενω στα windows 512, αρα δε μιλαμε για 18% καλυτερη διαχειρηση πορων, αλλα πολυ μεγαλυτερη διαφορα αφου στα windows δεν μπορουσε το συγκεκριμενο project να δουλεψει με μικροτερο buffer size με αποτελεσμα να εχω μεγαλυτερο latency.

3) 18% CPU headroom επιπλεον σημαινει οτι μπορω ενδεχομενως να βαλω 10 instruments η 15 plugins παραπανω. Και ενας CPU με 54% χρηση ειναι πολυ πιο snappy απο εναν με 72%.

 

To bottom line και εκει που ηθελα να καταληξω μεσα απο το παραδειγμα μου ειναι οτι αφου σαν λειτουργικο συστημα ειναι καλυτερο, σαν αποτελεσμα ειναι καλυτερο, το argument οτι με τα ιδια λεφτα παιρνεις καλυτερο PC ειναι ατοπο, καθως μονο στα χαρτια ισχυει αυτο. Οι MAC εχουν ενα component που μετραει περισσοτερο απ'ολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου περίεργο που το ΟSX υπερέχει σε αξιοπιστία,  σταθερότητα και διαχείριση πόρων έναντι των Windows*, αφού είναι βασισμένο σε Unix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου περίεργο που το ΟSX υπερέχει σε αξιοπιστία,  σταθερότητα και διαχείριση πόρων έναντι των Windows*, αφού είναι βασισμένο σε Unix.

 

Αυτή είναι (άλλη μία κοινή) παρεξήγηση: ο Atari ST δεν κράσαρε ποτέ, αλλά δεν ήταν βασισμένος σε Unix. Εννοώ, ότι είναι απόλυτα εφικτό να κατασκευάσει κανείς σταθερότατο λογισμικό που να μη σχετίζεται με το Unix. Το ότι πολλές τρίτες εταιρείες αποτυγχάνουν να το κάνουν, είναι γεγονός, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τα Mac. Π.χ. - όπως έγραψα παραπάνω - υπάρχουν προγράμματα που κρασάρουν άγρια στο Mac, κατασκευασμένα από τρίτους κατασκευαστές. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι άλλα προγράμματα, (τα proTools π.χ.) δεν κρασάρουν σε καμία πλατφόρμα. Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό, αλλά με το πόση φροντίδα υπάρχει εκ' μέρους του κατασκευαστή κάποιου προγράμματος.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει  καμία παρεξήγηση

 

το ότι οι Μακ ήταν σταθεροί και πριν το OSΧ δεν σημαίνει πως η τωρινή τους σταθερότητα δεν σχετίζεται με το ότι το λειτουργικό βασίζεται σε Unix

 

η απόφαση της εταιρίας να κάνει αυτή την κίνηση (να βασίζει το νέο της λειτουργικό σε Unix) δεν χωράει πολλές ερμηνείες για την εμπιστοσύνη της στο Unix, εξάλλου δικαιώνεται από το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Trolleys δεν είναι τόσο ότι το Unix αυτό καθαυτό δεν είναι σταθερό, αλλά τα εκάστοτε προγράμματα μπορεί να μην είναι.

 

Τρανταχτό παράδειγμα:

Πρόσφατα εγκατέστησα την σουίτα Office for Mac 2011 της Microsoft. Ομολογώ αρχικά εντυπωσιάστηκα με την ποιότητα, αλλά καθώς έγραφα στο Word παρατήρησα ένα περίεργο bug όπου σου εμφανίζει κείμενο διπλό αμέσως μετά το σημείο που γράφεις το οποίο στην ουσία είναι ανύπαρκτο, αφού ούτε να το επιλέξεις μπορείς ούτε να το διαγράψεις. Αν κοιτάς την οθόνη την ώρα που γράφεις μπερδεύεσαι πολύ, αφού εξαφανίζεται και εμφανίζεται κατά βούληση!

 

Φυσικά, κατέβασα το τελευταίο update του Office και το πρόβλημα διορθώθηκε (μέχρις στιγμής). Είναι κάτι πρωτόγνωρο όμως για τέτοια εφαρμογή, κάτι που σε Windows δεν είχα συναντήσει ποτέ!

 

Και μην ακούσω επιχειρήματα του στυλ:

Φυσικά είναι χάλια αφού η Microsoft το έγραψε!

 

Δεν θα κάτσουμε να πούμε ποιος φταίει και ποιος όχι. Το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου ή όχι.

 

Για μένα το Microsoft Office είναι η καλύτερη σουίτα γραφείου που υπάρχει (ειδικά μετά την έκδοση 2007 που έγινε το redesign). Επιπρόσθετα, η ίδια η Apple έχει χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα στις διαφημίσεις της ότι πλέον κυκλοφορεί η σουίτα αυτή για Mac OS. Αν ΔΕΝ μπορούσα να χρησιμοποιήσω το Office στο Mac, παίζει και να μην το αγόραζα ποτέ.

 

Και όμως η πρώτη φορά που μου συνέβη κάτι τόσο κουλό στο Office, ήταν στο Mac OS. Όχι ότι αυτό λέει και τίποτα, απλά έτσι για να σπάσει η φούσκα: και το λογισμικό για

Mac OS, άνθρωποι το γράφουν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος λεει δεν υπαρχουν αρκετα προγραμματα για mac αλλος οτι αμα παρεις mac θα αρκεστεις στον browser που σου δινει..δευτερος δεν υπαρχει ::).... ειλικρινα τωρα ρε παιδια...ειχατε ποτε εσεις mac(5 λεπτα στο καταστημα και ενα απογευμα στο σπιτι φιλου δεν σημαινει...ειχα) και δεν καταφερατε να βρειτε προγραμματα?

 

Εκτος του οτι ολες οι industry standards σουιτες που υπαρχουν για windows  υπαρχουν και για osx(βλεπε πχ adobe) οσες δεν υπαρχουν (βλεπε Cubase) εχουν αντιστοιχα και πολλες φορες μεγαλυτερης δυνατοτητας προγραμματα(βλεπε logic pro).

 

Αν τωρα μιλαμε για μικροπρογραμματα και εφαρμογες και εκει υπαρχει πληθωρα.....σιγουρα δεν ειναι τα εκατομμυρια που υπαρχουν για pc αλλα πολυ περισσοτερα απο οσα θα χρειαστειτε η θα προλαβετε να δοκιμασετε.

 

Ειστε τωρα τζαμπατζηδες και κλεφτοπουλα?υπαρχουν και για σας σπασμενες εκδοσεις για τα παντα...μπορεις να γινεις κλεφτης και στα osx δηλαδη μη μου μελαγχολεις :P.......

Δεν συζηταω καν οτι μπορεις να τρεξεις εφαρμογες linux στο osx γιατι εφοσον υπαρχουν αντιστοιχες εφαρμογες για  osx κατι  τετοιο θα ηταν περιττο αλλα μπορεις.Οπως επισης και εφαρμογες  windows αν πια το εχεις τοση αναγκη με προγραμματα σαν το crossover  χωρις να χρειαστει να εγκαταστησεις το λειτουργικο αλλα native στο osx.

 

Το μονο που ειναι πισω σε προγραμματα ειναι τα παιχνιδια.Αμα θες computer για παιχνιδια ο mac δεν ενδυκνειται γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν ολοι οι τιτλοι για αυτη την πλατφορμα....

 

Αν τωρα θες να τρεξεις οτι εφαρμογη υπαρχει στον πλανητη γιατι δεν θες να νοιωθεις οτι περιοριζεσαι βρε παιδι μου κανεις ενα partition με το boot camp και εχεις dual boot windows και osx....σημειωτεον οτι τα windows στο mac τρεχουν οπως σε ενα κανονικο pc...ενω οι προσπαθειες hackintosh στα pc εκτος του οτι δεν ειναι νομιμες δεν ειναι και σταθερες καθως το osx δεν φτιαχτηκε για κατι τετοιο.....

Επομενως μπορεις να τρεξεις osx εφαρμογες...μπορεις να τρεξεις windows εφαρμογες οχι με εναν..αλλα με τρεις τουλαχιστον τροπους η αν θες και linux το εχεις....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που λέτε έχω έναν ασύρματο εκτυπωτή... στα windows μόνο προβλήματα είχε...πραγματικά... τη μία δεν τον έβλεπε ο υπολογιστής λόγω antivirus την άλλη λόγω firewall... όταν πήρα τον macbook και απλά τον είδε στο δίκτυο και τον εγκατέστησε(ούτε να βάλω εγώ drivers κτλ) δεν κρύβω πως κύλησε ένα δάκρυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος λεει δεν υπαρχουν αρκετα προγραμματα για mac αλλος οτι αμα παρεις mac θα αρκεστεις στον browser που σου δινει..δευτερος δεν υπαρχει ::).... ειλικρινα τωρα ρε παιδια...ειχατε ποτε εσεις mac(5 λεπτα στο καταστημα και ενα απογευμα στο σπιτι φιλου δεν σημαινει...ειχα) και δεν καταφερατε να βρειτε προγραμματα?

 

Εκτος του οτι ολες οι industry standards σουιτες που υπαρχουν για windows  υπαρχουν και για osx(βλεπε πχ adobe) οσες δεν υπαρχουν (βλεπε Cubase) εχουν αντιστοιχα και πολλες φορες μεγαλυτερης δυνατοτητας προγραμματα(βλεπε logic pro).

 

Αν τωρα μιλαμε για μικροπρογραμματα και εφαρμογες και εκει υπαρχει πληθωρα.....σιγουρα δεν ειναι τα εκατομμυρια που υπαρχουν για pc αλλα πολυ περισσοτερα απο οσα θα χρειαστειτε η θα προλαβετε να δοκιμασετε.

 

Ειστε τωρα τζαμπατζηδες και κλεφτοπουλα?υπαρχουν και για σας σπασμενες εκδοσεις για τα παντα...μπορεις να γινεις κλεφτης και στα osx δηλαδη μη μου μελαγχολεις :P.......

Δεν συζηταω καν οτι μπορεις να τρεξεις εφαρμογες linux στο osx γιατι εφοσον υπαρχουν αντιστοιχες εφαρμογες για  osx κατι  τετοιο θα ηταν περιττο αλλα μπορεις.Οπως επισης και εφαρμογες  windows αν πια το εχεις τοση αναγκη με προγραμματα σαν το crossover  χωρις να χρειαστει να εγκαταστησεις το λειτουργικο αλλα native στο osx.

 

Το μονο που ειναι πισω σε προγραμματα ειναι τα παιχνιδια.Αμα θες computer για παιχνιδια ο mac δεν ενδυκνειται γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν ολοι οι τιτλοι για αυτη την πλατφορμα....

 

Αν τωρα θες να τρεξεις οτι εφαρμογη υπαρχει στον πλανητη γιατι δεν θες να νοιωθεις οτι περιοριζεσαι βρε παιδι μου κανεις ενα partition με το boot camp και εχεις dual boot windows και osx....σημειωτεον οτι τα windows στο mac τρεχουν οπως σε ενα κανονικο pc...ενω οι προσπαθειες hackintosh στα pc εκτος του οτι δεν ειναι νομιμες δεν ειναι και σταθερες καθως το osx δεν φτιαχτηκε για κατι τετοιο.....

Επομενως μπορεις να τρεξεις osx εφαρμογες...μπορεις να τρεξεις windows εφαρμογες οχι με εναν..αλλα με τρεις τουλαχιστον τροπους η αν θες και linux το εχεις....

 

Φίλε μου, αυτά που γράφεις είναι το στάνταρ ποίημα που εκφωνούν οι πωλητές της Systemgraph. Εκτός από καραμπινάτες ανακρίβειες (το Cubase υπάρχει για Μακ), επικαλείσαι πράγματα που σαφώς δεν έχεις δοκιμάσει (π.χ. σιγά μην έχεις εγκαταστήσει Linux στο Mac).

 

Προσπαθούμε να είμαστε πολύ συγκεκριμένοι διότι κάποιοι θα δώσουν χρήματα διαβάζοντας αυτά που γράφεις ή γράφω. Υπάρχει άτομο στο φόρουμ, που γνωρίζω ότι έχει πιστοποίηση από την ίδια την Apple, αλλά τόσο φανφαρόνικα δε μας τα λέει. Προσοχή λοιπόν, διότι ειδικά όσοι έχουν(με) Μακ εδώ είμαστε κάτι σκαλοπάτια πιο πάνω απ' ότι υπολογίζεις.

 

;)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αυτά που γράφεις είναι το στάνταρ ποίημα που εκφωνούν οι πωλητές της Systemgraph. Εκτός από καραμπινάτες ανακρίβειες (το Cubase υπάρχει για Μακ), επικαλείσαι πράγματα που σαφώς δεν έχεις δοκιμάσει (π.χ. σιγά μην έχεις εγκαταστήσει Linux στο Mac).

 

Προσπαθούμε να είμαστε πολύ συγκεκριμένοι διότι κάποιοι θα δώσουν χρήματα διαβάζοντας αυτά που γράφεις ή γράφω. Υπάρχει άτομο στο φόρουμ, που γνωρίζω ότι έχει πιστοποίηση από την ίδια την Apple, αλλά τόσο φανφαρόνικα δε μας τα λέει. Προσοχή λοιπόν, διότι ειδικά όσοι έχουν(με) Μακ εδώ είμαστε κάτι σκαλοπάτια πιο πάνω απ' ότι υπολογίζεις.

 

;)

Το cubase υπαρχει για mac απλα δεν υπαρχουν ολες οι εκδοσεις...οπως και το logic καποτε ειχε εκδοσεις και για windows αλλα οι τελευταιες εκδοσεις ειναι αποκλειστικα για osx(αμφιβαλεις?).

Linux σε μαc  δεν εχω εγκαταστησει....δεν εχει νοημα....σαν να θες να βαλεις μηχανη πεζο 207 σε μερσεντες.Αν θες μπορεις ομως...αυτο ειναι το σημαντικο(αμφιβαλεις και για αυτο?).

Για πες μου τωρα λοιπον εσυ ρε φιλε ποιες ειναι οι ανακριβειες.....

windows μπορεις να εγκαταστησεις native με το bootcamp ναι η οχι?

μπορεις χωρις εγκατασταση windows να τρεχεις εφαρμογες με wine-like applications σαν το crossover ?

Μπορεις αν θες να τρεχεις virtual windows μεσα απο το osx?(parallels ,fusion)

Να λοιπον τρεις τροποι για να τρεχεις windows αν θελεις.

 

Aν θες δεν μπορεις να εχεις mac και να τρεχεις μονο windows?  η μονο linux? δεν ειναι και το ποιο εξυπνο που μπορεις να κανεις αλλα σιγουρα το μπορεις.Θες να σου πω ποσο σταθερο θα ειναι το linux η τα windows στο mac? ακριβως οσο σταθερο θα ειναι σε οποιοδηποτε pc.Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

Αρα λοιπον οποιος ψαχνεται ας τσεκαρει τα οσο λεω αν οντως γινονται η οχι....και δεν ηξερα οτι πρεπει να εχω πιστοποιηση απο την apple για να εχουν οι αποψεις μου κυρος...αν δεν σου αρεσει ο τροπος που τα λεω ειναι δικο σου θεμα...η ουσια ομως  των οσων λεω μπορει ευκολα να αποδειχτει.

Για πες μας λοιπον ποιο απο τα παραπανω δεν γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου