Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC;


alexg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω χρησιμοποιησει και τις 2 πλατφορμες, διαβαζοντας ολες αυτες τις σελιδες, πιστευω οτι μπορω να πω κατι.

 

Χρησιμοποιω Mac στον επαγγελματικο μου χωρο καθημερινα. Ταυτοχρονα φτιαχνω τα PC μου μονος μου. Και τις δυο πλατφορμες τις χρησιμοποιω για τους ιδιους λογους, δηλαδη παραγωγη μουσικής.

Τρεχω πολυ απαιτητικα plugins και πολυ βαριες βιβλιοθηκες (Vienna, Play Composers Collection) . Ειδικα το PLAY ηταν και εξακολουθει να ειναι απο τα πιο βαρια VSTi's που εχω δοκιμασει.

 

Θα συμφωνουσα με οσα ειπαν οι προλαλησαντες υποστηρικτες των Mac εαν ημασταν ακομα στην εποχη των XP και των Vista. Οντως στα XP υπηρχαν πολλα θεματα τα οποια δημιουργουσαν προβληματα, οπως η διαχειριση της Ram , ασταθεια λογισμικου υπο ορισμενες συνθηκες κλπ.

 

Παω στοιχημα ομως, πως οποιος εγραψε εδω οτι τα Windows του κρασαραν η δε δουλευαν σωστα εχει εμπειρια απο τα ΧΡ και ειμαι σιγουρος οτι ελαχιστα εχει εμπειρια απο τα 7.

Εχω στησει ενα συστημα με w7 64bit το οποιο εδω και 2 χρονια δεν εχει κρασαρει λογω λειτουργικου ουτε ΜΙΑ φορα. Και δεν κανω ελαφρια χρηση, τα templates μου στο Cubase 6 τρωνε 10GB Ram με το καλημερα. Συνηθως φορτωνω προτζεκτ με οργανα ολοκληρης ορχηστρας, και τα καναλια ξεπερνανε τα 100. Δεν εχω συναντησει κανενα απολυτως προβλημα, το συστημα ειναι το πιο σταθερο που εχω δει (σε μακ και πισι).

 

Οσον αφορα τα προγραμματα, μεχρι προσφατα δε μπορουσα να δουλεψω το Wavelab στα mac.  Και το Peak για μενα ειναι επιεικως απαραδεκτο.  Ευτυχως με την version 7 λυθηκε αυτο το προβλημα.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι χρηστες Mac πριν σπευσουν να κατηγορησουν τους χρηστες PC οτι δεν εχουν χρησιμοποιησει Mac, ας αναρωτηθουν πρωτα απο ποτε εχουν να χρησιμοποιησουν Windows. Mηπως απο την εποχη των XP? Τα 7 ειναι εξαιρετικα σταθερο λειτουργικο πλεον οποτε τετοιοι ισχυρισμοι αποδεικνυουν απλα οτι προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι τα 5 χιλιαρικα που εδωσαν επιασαν τοπο. Θεμιτο.

 

Και για οσους λενε οτι οι επαγγελματιες χρησιμοποιουν μονο Mac δειτε αυτο

 

http://youtu.be/I9-fw9l7znQ

 

<iframe width="560" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/I9-fw9l7znQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

Ο Hanz Zimmer λοιπον χρησιμοποιει Cubase και Windows XP! Σιγουρα εχει και μακ αλλα για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενας απο τους κορυφαιους συνθετες soundtrack στον κοσμο τα ταπεινα και buggy XP? Αυτα γιατι καποια fanboys της mac μερικες φορες θελουν να προκαλουν εντυπωσεις.

 

Για να εφτιαχνα ενα συστημα Mac ισαξιο με το PC μου θα επρεπε να δωσω 6000ευρω στην καλυτερη, ενω το PC μου στοιχισε μολις 1200 ευρω. Σχεδον εξαπλασια διαφορα λοιπον για ενα συστημα που δουλευει αψογα.

 

Και για να μην κατηγορηθω ως πολεμιος των μακ:

 

Προκειται να αγορασω ενα καινουριο λαπτοπ. Σε αυτην την περιπτωση πιστευω οτι το Macbook Pro ειναι μονοδρομος. Και αυτο γιατι:

1. Εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης που δυστυχως κανενα pc laptop δεν εχει.

2. Τα components του ειναι συνηθως συμβατα με τις ακριβες καρτες ηχου που θα χρησιμποιησω.

3. Το λειτουργικο δεν ειναι bloated με προγραμματα και εφαρμογες demo που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε.

4. Δεν θα ψαχνομαι για το τι FW Chipset φοραει πανω η Motherboard του Macbook Pro.

5. Και πιο σημαντικο: Τα pc λαπτοπ προς το παρον ειναι πολυ πισω σε σχεση με το τι σου προσφερει ενα Macbook Pro. Δεν ειναι συνηθως φτιαγμενα για μουσικη. Τα components τους ειναι πολυ πιθανον να δημιουργουν προβληματα και στην καλυτερη καρτα ηχου. Και για οποιους γνωριζουν, ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει λαπτοπ με χαμηλη DCP Latency. Προβλημα που δεν υφισταται με τα Mac.

 

Auta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως στα περισσότερα ή μάλλον σε όλα τα benchmarks το cubase τρέχει ΠΟΛΥ καλύτερα σε PC. Το project του φίλου μπορεί να περιέχει τρίτο software (plug ins) που δεν είναι τόσο αποδοτικό σε PC, ή μπορεί η κάρτα ήχου να παίζει καλύτερα σε MAC, ή μπορεί να υπάρχει θέμα με το DPC latency στην εγκατάσταση των Windows, ή ΧΙΛΙΑΔΥΟ άλλα πράγματα.

 

Ότι έχει ο καθένας καλό είναι. Ειδικά άμα δουλεύει: Και τα PC δουλεύουν, και δουλεύουν μια χαρά. Αν τώρα θέλει κάποιος Mac, και αυτά δουλεύουν, και δουλεύουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για οσους λενε οτι οι επαγγελματιες χρησιμοποιουν μονο Mac δειτε αυτο

 

 

MAC χρησιμοποιουν οι ..επαγγελματιες που δουλευουν σε Pro Tools (γιατι δεν μπορουσαν να κανουν αλλοιως μεχρι προσφατα  ) & Logic (γιατι δεν μπορουν να κανουν αλλοιως).

 

Δεν χρησιμοποιουν ομως ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες αυτα τα 2 προγραμματα,υπαρχουν και αλλα (κατα πολλους καλυτερα) .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες δεν μπορεις να εχεις mac και να τρεχεις μονο windows?  η μονο linux? δεν ειναι και το ποιο εξυπνο που μπορεις να κανεις αλλα σιγουρα το μπορεις.Θες να σου πω ποσο σταθερο θα ειναι το linux η τα windows στο mac? ακριβως οσο σταθερο θα ειναι σε οποιοδηποτε pc.Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

 

Κάνεις (βέβαια) λάθος και απλά εκτίθεσαι ακόμη περισσότερο για την ημιμάθειά σου (επί τη ευκαιρία, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το τρόπο σου, αλλά έχω πρόβλημα με το περιεχόμενο των τοποθετήσεών σου).

 

Windows, μπορείς να τρέξεις μόνο στο μέτρο που σου επιτρέπει η Apple, διότι όλοι οι απαραίτητοι drivers διατίθενται από την Apple και ΜΟΝΟ από την Apple. Όπως θα ήξερες, αν το είχες κάνει έστω και μία φορά (αντί να διαβάζεις γι' αυτό στα περιοδικά), υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα αν κάποιος χρησιμοποιεί τις ασύρματες συσκευές της Apple (πληκτρολόγιο, ποντίκι, pad) διότι τα Windows από τη μάνα τους δεν υποστηρίζουν συσκευές bluetooth. Χρειάστηκα 4 ώρες να βάζω και να βγάζω ενσύρματα ποντίκια και πληκτρολόγια, προσπαθώντας να κάνω match τις συσκευές ΕΝΩ έκανα εγκατάσταση. Ωραία περιπέτεια, δε λέω.

 

Στο Linux τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα, διότι η Apple δεν διαθέτει καν drivers για το Linux, οπότε αν ο πυρήνας δεν υποστηρίζει μία συσκευή (την κάμερα, τα ασύρματα, τη κάρτα ήχου), τότε το πρόβλημα παραμένει άλυτο. Η open-source κοινότητα κάνει ότι μπορεί για να διαθέτει drivers και συναφείς λύσεις, αλλά είναι ένας άνισος αγώνας.

 

Άσε, που πραφανώς δεν ξέρεις ότι τα 64μπιτα Windows πρέπει να κάνεις ολόκληρη πατέντα για να τα εγκαταστήσεις (το installation cd δεν έχει τον απαραίτητο loader για τα Mac), και τα προβλήματα με τους drivers είναι ακόμη χειρότερα.

 

----

 

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι όποιος παίρνει Mac για να τρέχει Windows είναι λίγο αφελής: μπορεί να τρέξει Windows με πολύ λιγότερο κόπο, πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και πολύ λιγότερα χρήματα... ΑΡΑ η συγκεκριμένη κατηγορία επιχειρημάτων υπέρ του Μακ είναι άκυρη.

 

Το οποίο μας ξαναφέρνει στην ουσία του ζητήματος: ότι μία πιστοποίηση δε βλάπτει, ειδικά όταν θες να κάνεις 30 ποστ λέγοντας τα ίδια και τα ίδια, όπως -καλή ώρα- κάνεις εσύ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις (βέβαια) λάθος και απλά εκτίθεσαι ακόμη περισσότερο για την ημιμάθειά σου (επί τη ευκαιρία, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το τρόπο σου, αλλά έχω πρόβλημα με το περιεχόμενο των τοποθετήσεών σου).

 

Windows, μπορείς να τρέξεις μόνο στο μέτρο που σου επιτρέπει η Apple, διότι όλοι οι απαραίτητοι drivers διατίθενται από την Apple και ΜΟΝΟ από την Apple. Όπως θα ήξερες, αν το είχες κάνει έστω και μία φορά (αντί να διαβάζεις γι' αυτό στα περιοδικά), υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα αν κάποιος χρησιμοποιεί τις ασύρματες συσκευές της Apple (πληκτρολόγιο, ποντίκι, pad) διότι τα Windows από τη μάνα τους δεν υποστηρίζουν συσκευές bluetooth. Χρειάστηκα 4 ώρες να βάζω και να βγάζω ενσύρματα ποντίκια και πληκτρολόγια, προσπαθώντας να κάνω match τις συσκευές ΕΝΩ έκανα εγκατάσταση. Ωραία περιπέτεια, δε λέω.

 

Στο Linux τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα, διότι η Apple δεν διαθέτει καν drivers για το Linux, οπότε αν ο πυρήνας δεν υποστηρίζει μία συσκευή (την κάμερα, τα ασύρματα, τη κάρτα ήχου), τότε το πρόβλημα παραμένει άλυτο. Η open-source κοινότητα κάνει ότι μπορεί για να διαθέτει drivers και συναφείς λύσεις, αλλά είναι ένας άνισος αγώνας.

 

Άσε, που πραφανώς δεν ξέρεις ότι τα 64μπιτα Windows πρέπει να κάνεις ολόκληρη πατέντα για να τα εγκαταστήσεις (το installation cd δεν έχει τον απαραίτητο loader για τα Mac), και τα προβλήματα με τους drivers είναι ακόμη χειρότερα.

 

----

 

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι όποιος παίρνει Mac για να τρέχει Windows είναι λίγο αφελής: μπορεί να τρέξει Windows με πολύ λιγότερο κόπο, πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και πολύ λιγότερα χρήματα... ΑΡΑ η συγκεκριμένη κατηγορία επιχειρημάτων υπέρ του Μακ είναι άκυρη.

 

Το οποίο μας ξαναφέρνει στην ουσία του ζητήματος: ότι μία πιστοποίηση δε βλάπτει, ειδικά όταν θες να κάνεις 30 ποστ λέγοντας τα ίδια και τα ίδια, όπως -καλή ώρα- κάνεις εσύ.

 

 

 

 

Συγνωμη ρε φιλε αλλα εσυ δεν ησουν που σε προηγουμενο ποστ εχεις πει οτι αν παρουμε Mac, θα ακούμε μουσική με ένα μόνο πρόγραμμα, θα βλέπουμε internet με ένα μόνο πρόγραμμα και θα γράφουμε μουσική μονο με το Garageband ή το Logic? Και μιλας εσυ για παραπληροφορηση και ημιμαθεια ::)?

Nαι ειχα βαλει σε ενα macmini του κολλητου μου vista  με bootcamp...αερα.....+ vmware fusion ωστε οταν ειναι σε περιβαλλον osx να βλεπει το partition χωρις να ειναι απαραιτητο να ξαναbootarei  σε windows για ενεργειες που δεν απαιτουν native ταχυτητα.

Για το linux μαλλον δεν διαβασες που ειπα οτι ισχυει στα windows ισχυει και για τα mac.ο αγωνας και η προσπαθεια για drivers πχ ειναι ο ιδιος  αν υπαρχουν drivers θα παιξει μια καρτα ηχου πχ αλλιως οχι.Η apple δεν θα διαθεσει drivers για το linux οπως ουτε αντιστοιχα η microsoft θα διαθεσει drivers για το linux....οι χρηστες του linux θα τα φτιαξουν..οπως αλλωστε και οτιδηποτε εχει σχεση με το συγκεκριμενο λειτουργικο(ειδες η..ελευθερια τι ωραια που ειναι?) αν δε σου γραψει το παιδακι στο υπογειο drivers linux για το hardware σου ουτε σε pc ουτε σε mac θα δεις χαρα.....στην ιδια μοιρα ειναι και τα pc και τα mac εκει.

Πηγαινε λοιπον τωρα και ψαξε για δευτερο browser για mac  :-X και εναλλακτικο προγραμμα του itunes και του logic γιατι απο οτι γραφεις ουτε αυτα δεν μπορεις να βρεις και μετα ελα μιλα μου για ημιμαθεια και οτι γραφω οτι διαβαζω σε περιοδικα χωρις  να τα εχω εφαρμοσει πρωτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, ολες οι εκδοσεις Cubase τρεχουν σε OSX. Και, επαναλαμβανω, δεν ειναι θεμα "mac" και "pc", αλλα osx και windows. Δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες στο hardware, γιαυτο και αν βαλεις bootcamp σε "mac" θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα με ενα "pc". Η ειδοποιος διαφορα περιοριζεται στο EFI (enanti tou BIOS), το οποιο δεν εχει κανενα αντικτυπο στο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε φιλε αλλα εσυ δεν ησουν που σε προηγουμενο ποστ εχεις πει οτι αν παρουμε Mac, θα ακούμε μουσική με ένα μόνο πρόγραμμα, θα βλέπουμε internet με ένα μόνο πρόγραμμα και θα γράφουμε μουσική μονο με το Garageband ή το Logic? Και μιλας εσυ για παραπληροφορηση και ημιμαθεια ::)?

 

Όχι, δεν είμαι. Ακολουθούν αυτά που είχα γράψει με τις καίριες φράσεις boldαρισμένες:

 

Αν πάρετε Mac, θα ακούτε μουσική με ένα μόνο πρόγραμμα, θα βλέπετε internet με ένα μόνο πρόγραμμα (ή θα παραιτηθείτε από τα μισά οφέλη που παρέχει το OSX όσον αφορά το συγχρονισμό bookmarks και την τήρηση passwords), και θα γράφετε μουσική με το Garageband ή το Logic (καθότι όλοι θα σας λένε ότι το Cubase δεν τρέχει εξ' ίσου καλά). Επίσης, μην ψάξετε για δεύτερο πρόγραμμα της προκοπής για την επεξεργασία εικόνας (δεν υπάρχει) και κυρίως μη κάνετε το λάθος να πιστέψετε ότι πράγματα σαν το OpenOffice (ή άλλα προγράμματα open-source) τρέχουν απροβλημάτιστα.

 

Έτσι είναι τα πράγματα. Σου θυμίζω ότι εσύ συστήνεσαι εδώ. Όχι εγώ.

 

Παιδες, ολες οι εκδοσεις Cubase τρεχουν σε OSX.

 

Εμένα το λες; Πες το στον Dreamdancer που είναι και με τον χωροφύλαξ, και με τον αστυφύλαξ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπα σε καποιον συγκεκριμενα. Απλα εκανα επισημανση, γιατι αφεθηκε να εννοηθει οτι το Cubase ειναι αντιστοιχη περιπτωση με το Logic που εγινε OSX exclusive. Δεν ισχυει κατι τετοιο με το Cubase. Ειναι multiplatform (ολες οι εκδοσεις). Και τρεχει εξ'ισου καλα σε win και osx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κάτω θα συμφωνήσω με τον airborne και επειδή θεωρώ ότι ειναι πολύ "σχετικό" κάποιος να κρίνει μονο με την εμπειρία (η εμπειρία είναι random, ενός του καίγονται 3 western digital σκληροί σε μια μέρα, του αλλου ποτέ, ο πρώτος κράζει western , ο δεύτερος ζητοκραυγάζει), νομίζω αξίζει ο καθένας μόνος του να ψάξει αντικειμενικά δυνατότητες του mac και του pc, καθώς και των win7, why not, δείτε και benchmarks, τσεκαρετε οθόνες, γραφικά, whatever, αλλα κρατήστε το στο αντικειμενικό του πράγματος, δηλαδή στα νουμερα και στα εσώψυχα των δυο αυτών κουτιών.

Η υποκειμενική μου εμπειρική αποψη  :P : Τα mac κάποτε ηταν καλύτερα για πολλά πράγματα, απλά όχι πλέον. Αυτο φυσικα αν εχεις win7 64bit...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου