Προς το περιεχόμενο

Δεν χορταίνει η ψυχή


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως έχει το θέμα?

 

πριν αρκετο καιρό ειχε ανεβάσει η Γεωργία κατι στίχους που ζητούσαν μελωδία.....μονος μου σπιτι, μου ηρθε μια, της την εστειλα της αρεσε και προχωρησαμε...... με αρκετες δυσκολιες (λογω αποστασης).

Καποια στιγμη το αφήσαμε στην ακρη, αλλά τωρα ειπαμε να το ανεβάσουμε.

 

στιχοι και φωνητικά η Γεωργία.

μουσική/μελωδια και κιθάρα εγώ

η πρωτη (και καταστροφική) μιξη απο εμένα, και μετα οτι μπορούσε να σωσει, ο φίλος sergei.

 

ολες οι γνώμες ειναι δεκτές  :D

 

αμα ειναι και καλές....ξέρετε ;) $$$$$$$

dxipssss-02.wma

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιάσε μερικά $$$$$$$ για εμένα γιατί μου άρεσε ;D ;D. Παίρνω και €€€€€€ (όχι δραχμές) ;D .

Καμία δεύτερη φωνή θα μπορούσε να μπει στο chorus (τζάμπα είναι ρε μην τσιγκουνεύεστε ;D)

Δεν μπαίνω σε θέματα mix διότι περί ορέξεως.....άλλος θέλει τα τύμπανα έτσι, άλλος γιουβέτσι.  ;). Απλά μου κόπηκε απότομα στο τέλος, κανένα fade out ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το σημείο που μπαίνουν τα ντραμς δεν μου διέγειρε το ενδιαφέρον και πολύ (ίσως γιατί μου θύμισε παλιότερες εποχές με τις οποίες λόγω ηλικίας δεν έχω και κάποια εμπειρία).Από τη στιγμή όμως που μπαίνουν τα ντρας το κομμάτι αποκτά νεύρο και groove (καλή αντιδιαστολή με την εισαγωγή) που εμένα προσωπικά με ξεσήκωσε. Τα φωνητικά βέβαια θα μπορούσαν να ακολουθήσουν το νεύρο αυτό και να ανεβούν σε ένταση και δύναμη κάτι που κατά τη γνώμη θα έδινε πολλά μπόνους στο τραγούδι.Πολύ καλή κιθαροδουλειά στο σόλο (αν και το ρυθμικό κάτι μου θύμισε).Πολύ καλή δουλειά γενικά μπράβο,και να φανταστείς δεν ακούω τέτοια μουσική :P(με τη μίξη δεν πρόσεξα κάτι περίεργο πάντως). :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, χωρίς πλάκα, ο Γιάννης το λέει πολύ καλύτερα! Εγώ έχω προσπαθήσει να τον πείσω να το πει αυτός, γιατί τον έχω ακούσει στον οδηγό που μου έστειλε και πραγματικά το απογείωνε! Η δική μου φωνή δε μπορεί να βγει τόσο ψιλά στο ρεφραίν. Βασικά είναι κρίμα για τη μουσική του... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και εγώ για τις ακροάσεις παιδιά. :D

 

Λάκη, σχετικά με το τέλος(και οχι μονο)....αυτο που ακουσατε το ειχα φτιάξει με σκοπο να το σουλουπώσω οταν θα ειχα και τα φωνητικά της Γεωργίας, εντομεταξυ χαλασε το pc μου και εχασα ολα τα αρχεια του cubase...οταν μου εστειλε η Γεωργια τα φωνητικά, πουουου ορεξη να το φτιάξω απ την αρχή. ::)

 

Mike, εχεις δικιο για το νευρο αλλά της επεσε λάθος ο τονος και δεν εβγαινε :(

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike, εχεις δικιο για το νευρο αλλά της επεσε λάθος ο τονος και δεν εβγαινε :(

...melodyne.... ;) Oύτε οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λάκη, σχετικά με το τέλος(και οχι μονο)....αυτο που ακουσατε το ειχα φτιάξει με σκοπο να το σουλουπώσω οταν θα ειχα και τα φωνητικά της Γεωργίας, εντομεταξυ χαλασε το pc μου και εχασα ολα τα αρχεια του cubase...οταν μου εστειλε η Γεωργια τα φωνητικά, πουουου ορεξη να το φτιάξω απ την αρχή. ::)

 

Οι συνεργασίες εξ αποστάσεως έχουν πάρα πολλές δυσκολίες. Εμένα μου άρεσε επιμένω. Γνωρίζω μάλιστα και πόσο δύσκολο είναι να το κάνει κανείς αυτό (ο ένας να είναι εδώ και ο άλλος εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK, σε ευχαριστούμε! Επίσης να πω ότι ο Γιάννης στην αρχή το είχε πάρει πάααρα πολύ ζεστά το θέμα και με παρακινούσε να το φτιάξουμε. Εγώ όμως η ... τρελή αοιδός ( :P) πέρασα τότε μία φάση που ήθελα να απομονωθώ κι έτσι χάθηκα από παντού. Όταν επέστρεψα, λογικό ήταν ο Γιάννης να μην είχε κρατήσει όλες του τις ιδέες και το αρχικό μεράκι .Επιμένω πάντως, θα ήθελα πολύ να τον ακούσετε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σαν κομμάτι ακούγεται ευχάριστα.. :)

 

Κάποιες σκέψεις-παρατηρήσεις...

Το μπάσο μου ακούγεται ψιλοφάλτσο σε κάποιες νότες (όχι οτι έχουν παιχτεί "λάθος" νότες, απλά ή το κούρδισμα ή ο τρόπος παιξίματος ψιλοφαλτσάρει..)

 

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα (και παρατηρώ συχνά)..

Όταν δανειζόμαστε ένα έτοιμο, preset tempo απο ένα ντραμιστικό software όπως το ez drummer, θα πρέπει να σκεφτούμε μιά μπασογραμμή που να "δένει" με αυτό, ή αν δεν θέλουμε να πειράξουμε την μπασογραμμή που έχουμε ήδη σκεφτεί, θα πρέπει να επέμβουμε στο έτοιμο τέμπο κάνοντας του ένα μικρό edit.

 

Τέλος υπάρχει παντελής έλλειψη panning, όλα είναι στο κέντρο.

 

Όλα αυτά με καλή διάθεση κριτικής πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου