Προς το περιεχόμενο

Η Μιξη και το Μαστερινγκ στην Ελλαδα...



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το πρώτο πρόβλημα σε αυτό το θέμα είναι όντως η αντιμετώπιση των νέων group. Οι περισσότεροι κοιτάνε να βγάλουν κάτι ok με λίγα λεφτά, ενώ προσωπικά νομίζω πως ο στόχος πρέπει να είναι να βγάλεις κάτι καταπληκτικό - εντός φυσιολογικών ορίων βέβαια.

 

Όμως αυτό δε νομίζω ότι έχει να κάνει πολύ με το γενικότερο θέμα, καθώς δε μπορεί κανείς να περιμένει ότι αν πάω εγώ να ηχογραφήσω σε ένα studio θα έχω παραγωγή επιπέδου US-based superstar. Το ερώτημα είναι τι κάνουν οι μεγάλοι Έλληνες μουσικοί (μεγάλοι από την πλευρά των πωλήσεων). Διότι αν σε ψιλοdance κομάτια της Βανδή πχ η παραγωγή είναι μάπα (που γενικότερα κατά τη γνώμη μου δεν είναι), τότε από πού να περιμένεις μια εντυπωσιακή παραγωγή; Από ένα group με 2 ηλεκτρικές, ένα μπάσο, drums και φωνή, που βάζει και όλα τα λεφτά από την τσέπη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'Αμα το group, το οποιοδήποτε group ξέρει να παίζει και ξέρει πως θέλει να ακούγεται αυτό που παίζει μια χαρά θα γίνει η παραγωγή και δεν χρειάζεται να είσαι μεγάλο όνομα για να κάνεις καλή δουλειά ακόμα και στην Ελλάδα.

Εγώ δυστυχώς πιστεύω τα πιο πολλά group δεν σέβονται αυτό που κάνουν και έμμεσα δεν σέβονται και το κοινό που θα το ακούσει. Όταν μπάντα έχει στόχο το πιο "φθηνά" και όχι το πιο "καλά", όπως διάβασα πριν, τότε βράστα! 8O 8O

Αν ο δημιουργός αντιμετωπίζει έτσι τη μουσική του, ποιος περιμένει ότι ο μηχανικός ήχου θα την αντιμετωπίσει καλύτερα ;; Και για ποιό λόγο δηλαδή να κάτσει να ανοίξει τα μάτια και τ' αυτιά του οποιουδήποτε "έσκασε μύτη" να ηχογραφήσει χωρίς να ξέρει τι θέλει και πως το θέλει.

 

Έχω ακούσει ελληνικές παραγωγές των 1500 ευρώ (μιλάω για album ολόκληρο) που ήταν μια χαρά και φαινόταν και η καλή μπάντα και η προσεκτική δουλειά στην ηχογράφηση και τη μίξη. Προφανώς με 1500 ευρώ δεν θα χρησιμοποιήθηκαν και τα καλύτερα μηχανήματα, ούτε άπειρες ώρες, ούτε ήρθε ο Steve Albini να κάνει παραγωγή. Απλά όλοι όσοι δούλεψαν ήξεραν τι κάνουν και τι θέλουν να πετύχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως. Το πιο βασικό νομίζω είναι αυτό που λες, ότι αν εσύ ο ίδιος αντιμετωπίζεις τη μουσική σου σε φάση "άντε μωρέ, καλούλι είναι έτσι όπως είναι, ας το κυκλοφορήσω", ποιός και γιατί να σε αντιμετωπίσει σοβαρά; Πάντως και πάλι το ερώτημα είναι αν μιλάμε για καλές παραγωγές στα πλαίσια του self financed ή για πραγματικά καλές world class παραγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
'

Έχω ακούσει ελληνικές παραγωγές των 1500 ευρώ (μιλάω για album ολόκληρο) που ήταν μια χαρά και φαινόταν και η καλή μπάντα και η προσεκτική δουλειά στην ηχογράφηση και τη μίξη. Προφανώς με 1500 ευρώ δεν θα χρησιμοποιήθηκαν και τα καλύτερα μηχανήματα' date=' ούτε άπειρες ώρες, ούτε ήρθε ο Steve Albini να κάνει παραγωγή. Απλά όλοι όσοι δούλεψαν ήξεραν τι κάνουν και τι θέλουν να πετύχουν.[/quote']

 

Σωστόοοοοοοος....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Πάντως και πάλι το ερώτημα είναι αν μιλάμε για καλές παραγωγές στα πλαίσια του self financed ή για πραγματικά καλές world class παραγωγές.

 

Για καλές world class παραγωγές δεν είναι απαραίτητο και το υλικό να ανταποκρίνεται? (Ας κάνουν τα παιδια ότι μπορούν εδώ και αν τους τσιμπήσουν απ όξω την ξανακάνουν...) :)

Tι σχέση έχει ο Vangelis στους Forminx με τον ίδιο από τους Α. child και ύστερα??? :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου