Προς το περιεχόμενο

NS Red Tele 72 είναι πλέον στα χέρια μου!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείτε ρωτάτε ελεύθερα ότι μα ότι Θέλετε για την κιθάρα!   ;)

 

Θα μου την χαρίσεις; Αν όχι τώρα, μόλις την ψιλο-βαρεθείς. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα μου την χαρίσεις; Αν όχι τώρα, μόλις την ψιλο-βαρεθείς. :)

 

Δεν την βαριέμαι μωρέ!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D Αφού σου λέω την λατρεύω, δεν ξεκολλάει από πάνω μου, πιο κοντά στα γούστα μου δεν θα μπορούσε να είναι χαχαχαχα!!!  ;D ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκηηηηη!Επιτέλους έγινε!Και απίστευτο το αποτέλεσμα!Θυμάμαι κάθε φορά που σε ρωτούσα και την περίμενες με ανυπομονησία.....!Και εγώ σε πείραζα επειδή θα φορούσε διπλούς!  :P :P

Είναι υπέροχη κιθάρα όμως και με έχεις ψήσει τον καθένα για μια τέτοια,πρωτότυπη για τα δεδομένα μας,κατασκευή!Μεγειά! ;D ;D ;D ;D

Τώρα θα μου σκοτώσεις και κανένα πετάλι για να την ξεχρεώσεις  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκηηηηη!Επιτέλους έγινε!Και απίστευτο το αποτέλεσμα!Θυμάμαι κάθε φορά που σε ρωτούσα και την περίμενες με ανυπομονησία.....!Και εγώ σε πείραζα επειδή θα φορούσε διπλούς!  :P :P

Είναι υπέροχη κιθάρα όμως και με έχεις ψήσει τον καθένα για μια τέτοια,πρωτότυπη για τα δεδομένα μας,κατασκευή!Μεγειά! ;D ;D ;D ;D

Τώρα θα μου σκοτώσεις και κανένα πετάλι για να την ξεχρεώσεις  ;D ;D

 

Σ' ευχαριστώ βρε Γιάννη για τα καλά σου λόγια!!! χαχααχαχα  ;D Η κιθάρα πετάει, πρέπει να την ακούσεις και από κοντά. Την έχω παραλάβει εδώ και 3-4 εβδομάδες, απλά είχε δημιουργηθεί ένα πρόβλημα με την επισύναψη των φωτογραφιών της κιθάρας, όποτε πήγαινα να την ποστάρω στο φόρουμ, γι' αυτό δεν την είχα ανεβάσει!!!  :)

 

Για τα πετάλια θα τα πούμε Π.Μ!!! χαχαχαχαχα  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχει δίκιο ο kleon. Οι κανονισμοί πρέπει να τηρούνται.

Αν θελεις να παρουσιάσεις κιθάρα Fender, γραφεις προδιαγραφές και κάνεις τεστ ενημερωτικό. Δεν εξυμνείς τον Leo Fender. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για συναρμολόγηση μόνο.

Αλλωστε ουτε για τι παρτς και απο που τα αγόρασε μίλησε ο akisgr, ποιός του την έβαψε ή αν ήταν βαμμενη ήδη και ποια ηταν η δουλειά του καταστήματος. Ετσι μένουν λανθασμένες εντυπώσεις. Πως μπορεί καποιος να θαυμαζει το χρωμα πχ και να μη ρωτάει ποιός το έβαψε; Δεν είναι ενημερωτικό το νήμα έτσι.

 

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό του ΟΡ αλλά πρέπει να τηρούνται οι κανονισμοί μεσα στο φόρουμ, διότι γεννιόνται ερωτηματικά ως προς τη διαχείριση και την διαφάνεια της σελίδας. Η διαφήμιση πρέπει να είναι εμφανής και όχι καμουφλαρισμένη. Και μπορεί εσύ να μην το σκέφτηκες, όμως είναι παρατηρημένο πως συμβαίνει επανειλημμένα από μερικούς με την δική μας αδιαφορία/ανοχή δυστυχώς.

Το μανιπουλάρισμα του καλοπροαίρετου αναγνώστη του φόρουμ δεν είναι θεμιτό και καλό είναι να τηρούμε τους κανόνες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη και καλοπαιχτη φιλε !! Φαινετε αψογη !!

Οταν μαζεψω κανα φραγκο θα παω καρφι για μια στρατοκαστομια !! (ετοιμη την εχω αλλα τα φρακα παπαλα...μετα την προσφατη γκαζιτιδα που περασα)....

 

Και για τους ξυνους αστους να λενε και να ζηλευουν...!!!

Κατα τη γνωμη μου ειναι ενημερωση για ενα πολυ καλο ΕΛΛΗΝΙΚΟ οργανο.  Δεν βλεπω κανενα κακο σε αυτο απο την στιγμη που δεν γινεται δρομολογημενα και επι τουτου...ή συνεχομενα απο τον ιδιο χρηστη η παρουσιαση οργανων απο τον συγκεκριμενο κατασκευαστη !

Αλλωστε ολοι μας γουσταρουμε το ματι...στα νεα μωρα...!

Οτι κανουμε εδω μεσα ειναι μια ανταλλαγη αποψεων-παρουσιαση-συγκριση  επωνυμου εξοπλισμου....Ποια η διαφορα δηλαδη στην ερωτηση ποιον ενισχυτη να παρω ?? οπου πεφτουν οοοοοοολεες οι μαρκες και οι αναλυσεις και τα συγκριτικα λες και θα αγορασει απο εμας ο ενδιαφερομενος ???

 

Τες πα το σχολιο του συμφορουμητη το θεωρω εντελως κακοπροαιρετο (ασχετο με τους κανονες κλπ...γιατι απλα ουτε ενας μας εδω μεσα δεν εχει τηρησει αυτο τον κανονα...)...Βεβαια για να δικαιολογησει την σταση του και να δικαιωθει ο αγωνας του, θα πρεπει να μπει σε καθε ενα θεμα και να γραψει την ιδια φραση....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δίκιο ο kleon. Οι κανονισμοί πρέπει να τηρούνται.

Αν θελεις να παρουσιάσεις κιθάρα Fender, γραφεις προδιαγραφές και κάνεις τεστ ενημερωτικό. Δεν εξυμνείς τον Leo Fender. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για συναρμολόγηση μόνο.

Αλλωστε ουτε για τι παρτς και απο που τα αγόρασε μίλησε ο akisgr, ποιός του την έβαψε ή αν ήταν βαμμενη ήδη και ποια ηταν η δουλειά του καταστήματος. Ετσι μένουν λανθασμένες εντυπώσεις. Πως μπορεί καποιος να θαυμαζει το χρωμα πχ και να μη ρωτάει ποιός το έβαψε; Δεν είναι ενημερωτικό το νήμα έτσι.

 

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό του ΟΡ αλλά πρέπει να τηρούνται οι κανονισμοί μεσα στο φόρουμ, διότι γεννιόνται ερωτηματικά ως προς τη διαχείριση και την διαφάνεια της σελίδας. Η διαφήμιση πρέπει να είναι εμφανής και όχι καμουφλαρισμένη. Και μπορεί εσύ να μην το σκέφτηκες, όμως είναι παρατηρημένο πως συμβαίνει επανειλημμένα από μερικούς με την δική μας αδιαφορία/ανοχή δυστυχώς.

Το μανιπουλάρισμα του καλοπροαίρετου αναγνώστη του φόρουμ δεν είναι θεμιτό και καλό είναι να τηρούμε τους κανόνες.

 

Αγαπητέ Yameth.....με όλο τον σεβασμό, συνεχίζω να πιστεύω πως υπερβάλλεται.....Έχουν γίνει πάρα πολλές παρουσιάσεις οργάνων και δεν είδα ΠΟΤΕ τέτοια αντιμετώπιση........

 

Στην πρώτη σελίδα κάνω αναλυτική παρουσίαση του οργάνου, όπως και να έχει όμως...θα προσθέσω κάποια πράγματα στο αρχικό Post μου όσων αφορά την βαφή, συναρμολόγηση κ.τ.λ.......

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τες πα το σχολιο του συμφορουμητη το θεωρω εντελως κακοπροαιρετο (ασχετο με τους κανονες κλπ...γιατι απλα ουτε ενας μας εδω μεσα δεν εχει τηρησει αυτο τον κανονα...)...Βεβαια για να δικαιολογησει την σταση του και να δικαιωθει ο αγωνας του, θα πρεπει να μπει σε καθε ενα θεμα και να γραψει την ιδια φραση....!!

VAGTANPLAN μη με προκαλείς μέρες που είναι... "Επειδή το κάνουν άλλοι θα το κάνω κι εγώ ή το κάνει αυτόματα νόμιμο." >:( Δεν αρκεί η ασυδοσία γύρω μας; Πρέπει να την νομιμοποιήσουμε κι εδώ;

 

 

 

Υ.Γ. Κατασκευαστής δεν λέγεται όποιος συναρμολογεί έτοιμα παρτς, αλλά αυτός που τα φτιάχνει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ το Forum!!!!!  :)

 

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το νέο μου απόκτημα από το www.guitars.gr.

Πριν καιρό ψαχνόμουνα για Tele 72 , είδα διάφορες επιλογές που είχα, αλλά στο τέλος κατέληξα σε μια Custom επιλογή. Τυχαίνει να έχω δει πολλά δείγματα δουλειάς του NS Guitar Workshop όπως επίσης τυχαίνει να γνωρίζω και να εκτιμώ απεριόριστα τον εξαιρετικό φίλο Σταύρο Ντούκα. Μια μέρα λοιπόν σηκώνω το ακουστικό και παίρνω τηλέφωνο τον Σταύρο και του λέω "Καλημέρα Σταύρο! Ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια NS Tele 72, μέσα στις επόμενες μέρες θα έχεις την παραγγελία με τα ακριβή specs".  Λίγες μέρες αργότερα ο Σταύρος παραλαμβάνει την παραγγελία:

 

Body: 2 pieces swamp ash

Finish: nitro satin finish red color

Neck: Maple neck nitro satin finish - Rosewood Fretboard

Pickups: Harry Haussel 1959 set (with split coil), Nickel Covers

Electronics: Custom noiseless shielding, Orage drop capacitor, CRL 3- way switch, Japan pots, Switchcraft output jack

Bridge: Kluson bridge

Tuners: Kluson vintage

Nut: TUSQ

 

Το συζήτησα μαζί του, του άρεσε επίσης η ιδέα αυτής της κατασκευής και εκεί λοιπόν ξεκίνησαν όλα...!  ;D Με μεγάλη αγωνία περίμενα τα parts....ο Σταύρος όπως πάντα εξυπηρετικότατος και ευγενέστατος ήταν σε συνεχή επικοινωνία μαζί μου και με ενημέρωνε για την πορεία της κιθάρας. Στην συνέχεια λάμβανα φωτογραφίες με το χρώμα της κιθάρας αλλά και από την διαδικασία της κατασκευής. Πριν από μερικές εβδομάδες λοιπόν έφτασε η ώρα να παραλάβω την κιθάρα. Μου έλεγε και ο Σταύρος ότι το αποτέλεσμα ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ τόσο ηχητικά όσο και αισθητικά, αλλά πραγματικά όταν την έπιασα στα χέρια μου ένιωσα ότι ηλεκτρίστηκα......ο ήχος ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα......πραγματικά ήταν το κάτι άλλο...... Δεν θα μπορούσε η κιθάρα να είναι πιο κοντά στα δικά μου γούστα....

Για άλλη μια φορά θα ήθελα να τονίσω ότι NS Guitar Workshop σημαίνει.......ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ - ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ και φυσικά ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ.... :)

 

Εδώ είναι οι φωτογραφίες: http://www.guitars.gr/el/news/389-ns-custom-red-tele   (δεν μπορούσα να τις κάνω επισύναψη γι' αυτό σας δίνω το λινκ)  ;D

 

Ρωτήστε με φυσικά ότι θέλετε! :)

 

 

Θα ήθελα να προσθέσω κάποια ακόμη πράγματα σε σχέση με την κατασκευή, για την αποφυγή των παραπάνω παρεξηγήσεων που δημιουργήθηκαν......

 

Τα ξύλα είναι Goeldo και το σώμα και το μπράτσο.....

Η βαφή και η  συναρμολόγηση της κιθάρας έγινε από το NS Guitar Workshop......

 

Τα υπόλοιπα Specs τα αναφέρω πιο πάνω.....

 

Body: 2 pieces swamp ash

Finish: nitro satin finish red color

Neck: Maple neck nitro satin finish - Rosewood Fretboard

Pickups: Harry Haussel 1959 set (with split coil), Nickel Covers

Electronics: Custom noiseless shielding, Orage drop capacitor, CRL 3- way switch, Japan pots, Switchcraft output jack

Bridge: Kluson bridge

Tuners: Kluson vintage

Nut: TUSQ

 

:)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη και καλοπαιχτη φιλε !! Φαινετε αψογη !!

Οταν μαζεψω κανα φραγκο θα παω καρφι για μια στρατοκαστομια !! (ετοιμη την εχω αλλα τα φρακα παπαλα...μετα την προσφατη γκαζιτιδα που περασα)....

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου!! Αναμένω νέα σου μόλις την αρχίσεις!!!  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου