Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα φιλε pegasοs9.

Μια ταπεινη συμβουλη θα σου δωσω φιλικα,αν πραγματικα σκοπευεις να αφιερωσεις χρονο και ενεργεια σ αυτο που λεγεται τυμπανα και μουσικη,βρες καποιον τροπο και εστω για 4-5 φορες πηγαινε σε καποιον δασκαλο να σου δειξει τα βασικα(Τα χρηματα που θα χρειαστεις για 5 μαθηματα,στο τελος θα ειναι πολυ λιγοτερα απ αυτα που θα χρειαστεις για Voltaren και θεραπειες απο πιθανους τραυματισμους.:)).  Διαφορετικα,μαλλον απλα θα πετας τον χρονο σου..εκτος και αν σε ικανοποιει το "οτι και οπως να ναι" κοπανημα.

It's up to you.Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις να κανεις.:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toli7 το ιδιο ειπαμε με 27 διαφορετικους τροπους και δεν θελει να το καταλαβει. Δικαιωμα του. Δημοκρατια εχουμε.

 

Οσοι ειχαμε λιγο διαθεση και 5 γνωσεις παραπανω, του δωσαμε και μερικες τεχνικες συμβουλες.

Απο δω και μπρος θα ειναι υπευθυνος των πραξεων του. Μεγαλο παιδι ειναι (αν και δε το πιστευω).

 

Α κυρ νταβιντοφ, το οτι ηξερες καποιον που εμαθε μονος του κλαπατσιμπανο και τωρα βγαζει μεροκαματο σε πιστα που πεταν λουλουδια, δε σημαινει κατι, το καταλαβαινεις φανταζομαι???

 

ΥΓ Δεν ειμαι δασκαλος.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τοσα χρονια κανεις ποδηλατο και θες να στηνεις το σετακι πρακτικα, νομιζω οτι ειναι πολυ βολικο να παιζεις ετσι. Θα εχεις και τα 2 μαζι...  ;D ;D ;D ;D ;D

 

bike-drum-set_5qijp_5965.jpg?w=500&h=408

bike-drum-set_5qijp_5965.jpg.13607b0fc5e26694797e9b41e7560431.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε pegasos δε νομιζω να σε ειπε κανεις γουρουνι ενα σχημα λογου ηταν εσυ απο την αλλη καποιον ειπες χιμπατζακο και δεν χρησιμοποιησες για σχημα λογου οποτε νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με εναν ανθρωπο που εξωτερικα μοιαζει για 31χρονων αλλα στο μυαλο μοιαζει με 10χρονων το πολυ!!!!!!  αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τοσα χρονια κανεις ποδηλατο και θες να στηνεις το σετακι πρακτικα, νομιζω οτι ειναι πολυ βολικο να παιζεις ετσι. Θα εχεις και τα 2 μαζι...  ;D ;D ;D ;D ;D

 

bike-drum-set_5qijp_5965.jpg?w=500&h=408

 

Έπρεπε να μου το πεις πριν παραγγείλω το DM8 Pro ρε συ..

 

Αλλά μετά πως θα έκανα ποδήλατο, με τα τύμπανα επάνω;  ???

 

 

Καλησπερα φιλε pegasοs9.

Μια ταπεινη συμβουλη θα σου δωσω φιλικα,αν πραγματικα σκοπευεις να αφιερωσεις χρονο και ενεργεια σ αυτο που λεγεται τυμπανα και μουσικη,βρες καποιον τροπο και εστω για 4-5 φορες πηγαινε σε καποιον δασκαλο να σου δειξει τα βασικα

 

 

 

Τώρα καλοκαιριάτικα ρε συ; Ποιον θα βρω και να ήθελα να πάω.

 

 

 

Πάντως ενώ παίζω καθημερινά, το αρχικό πιάσιμο έχει σχεδόν περάσει στον αυχένα. Είχα μία άλλη εξέλιξη πάντως, αυτό το mappex καρεκλάκι μου φαινόταν περίεργος ο τρόπος που έσφιγγε η πάνω βίδα, και το ότι δε γύριζε το κάθισμα. Με μια προσεκτικότερη παρατήρηση είδα ότι είχα βάλει το σωλήνα ανάποδα! Βάζοντάς τον σωστά, το υψηλότερο σημείο που μπορεί να φτάσει είναι περίπου 5 εκατοστά χαμηλότερα από το σημείο που το είχα πριν. Φτάνει από 43-55εκατοστά. Δεν είμαι πάρα πολύ ψηλός, αλλά μου φαίνεται ότι χρειαζόταν άλλους 5-10 πόντους περιθώριο. Και το θέμα είναι ότι έχει περιθώριο στον σωλήνα για περισσότερες τρύπες. Καλά, 55 εκατοστά θεωρείται αποδεκτό ως μέγιστο ύψος θέσης για ντραμς, για έναν νορμάλ μεγέθους άνθρωπο; Μπορώ βέβαια να ανοίξω με τρυπάνι στο σωλήνα κι άλλες τρύπες, αλλά σε τέτοιο υλικό θα μου βγάλει την πίστη μέχρι να το κάνω. Ή μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το σωλήνα ανάποδα  ::)

Όπως το είχα πριν, δηλαδή γύρω στα 60-65 εκατοστά, τα πόδια μου κρεμούσαν λίγο και ήταν αρκετά εύκολο να παίζω με heel up. To heel down κανονικά. Ο κορμός εντάξει, υποθέτω.

Τώρα στο μέγιστο της κανονικής διάταξης του καθίσματος, στα 55cm το πόδι μου κάνει με κορμό και μηρός με γάμπα σχεδόν ακριβώς ορθές γωνίες. Παρατηρώ ότι σαν να έχω μεγαλύτερη άνεση με heel down. Aλλά αρκετά πιο δύσκολο να σηκώνω το γόνατο για να παίζω με heel up, διότι σαν να χρειάζεται να βάζω αντίσταση στη μέση όταν δοκιμάζω heel up. Κατά τα άλλα, με heel down, σαν να νοιώθω πιο δεμένο τον υπόλοιπο κορμό όσο παίζω, από τη μέση και πάνω, σαν να με ωθεί να ισιώνω τη σπονδυλική στήλη. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι καλύτερο.

 

Όσον αφορά την μπότα τώρα, δεν ξέρω πόσο αληθεύει αλλά σε κάθε βίντεο, tutorial, lesson, κλπ που βλέπω, ακούω και βλέπω διαφορετικά πράγματα. Ο καθένας διαλέγει ότι του ταιριάζει και κυρίως ότι του ταίριαξε και τον βόλεψε καλύτερα μέσα από την ενασχόλησή του. Κάτω η φτέρνα, πάνω η φτέρνα, ίσιο το πέλμα, ο άλλος έλεγε το μεγάλο δάκτυλο σαν να μην φεύγει από το πετάλι, όλο το άλλο πόδι κινείται, κτλπ, κτλπ..

Οπότε στο συγκεκριμένο θέμα της μπότας/διπεταλιάς, αναρωτιέμαι τι θα μου πρόσφερε παραπάνω ο δάσκαλος; Θα έμπαινε στο μυαλό μου να καταλάβει τι ακριβώς με βολεύει καλύτερα; Ή θα με πίεζε να το μάθω με συγκεκριμένο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαν δεν ειναι σκαμπο για μπαρ καρεκλακι για ντραμς ειναι. Καλη φαση θα ηταν να ανοιγες μερικες παραπανω τρυπες  :P

γενικα εχεις αρχισει να μπαινεις στο concept συντομα θα πετας ! fly pegasus fly !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή μαθαίνω και εγώ εδώ και κανα δίμηνο διπέταλο θα ήθελα με τη σειρά μου να επισημάνω/ρωτήσω:

 

Το ζέσταμα παίζει τεράστιο ρόλο.Μέχρι αρχές Αυγούστου,πριν κάνω εξάσκηση έκανα γυμναστική που περιλάμβανε και 25' τρέξιμο,εδώ και 3 μέρες που κάνω τρέξιμο ελάχιστα (10'),μόλις τελειώνω το παίξιμο νιώθω πόνους γύρω από γόνατα παρ'όλο που η εξάσκηση προσπαθώ να κυλάει φυσιολογικά (ασκήσεις σε χαμηλές ταχύτητες στην αρχή σε μονό και διπλό πετάλι και μετά από 15' αρχίζω να ανεβάζω ρυθμό).

 

Κάποιοι ανέφεραν πως για διπέταλο ενδεδειγμένες τεχνικές είναι heel up/down.

Επειδή δεν έχω ιδέα απ'αυτά,τα πόδια μου παίζουν όπως του τύπου στο βίντεο 

αυτή η τεχνική ονομάζεται κάπως?πώς σας φαίνεται?εμένα με βολεύει αρκετά.και κάτι ακόμα,είναι καλό να μαθαίνεις πολλές τεχνικές ή ...οι πολλές τεχνικές τελικά μπερδεύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειμαι δασκαλος και τωρα μαθαινω νομιζω οτι οι πονοι στα γονατα ειναι επειδη παιζεις με αυτα δηλαδη τα χτυπηματα προερχονται απο τη κινηση ολου του ποδιου και ολη η πιεση πεφτει στα γονατα.η λογικη στο διπεταλο ειναι οπως στα χερια εχουμε τους καρπους και παιζουμε ετσι και στα ποδια εχουμε τους αστραγαλους δηλαδη το χτυπημα να προερχεται απο τη κινηση του αστραγαλου και οχι απο ολο το ποδι.θελει υπομονη και επιμονη.καλη μελετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου