Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok,τωρα πλεον δεν έχω πόνους απλα θα ηθελα να μου πει και κανας αλλος πιο εμπειρος απο μενα πώς βλεπει αυτη την τεχνικη,μηπως δεν ενδείκνυται για καποιον που μαθαίνει τώρα?εμένα ξαναλέω με βολεύει αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατά την άποψη μου είναι δύο τρόποι. Είτε με το πόδι να είναι όλο πάνω και να πατάς, είτε με την φτέρνα κάτω και να πατάς.

 

Άν πονάς, ίσως να αξίζει να μετακινήσεις λίγο τα pedal έτσι ώστε τα πόδια σου να είναι σε μια άνετη φυσική θέση. Το bass drum δεν χρειάζεται να βλέπει ακριβώς απέναντι. Απλά βάλε τα pedals σε σημείο που να είσαι άνετος και απο κει και πέρα μετακίνησε τα υπόλοιπα σε θέση άνεσης.

 

Και φυσικά, όποτε αρχίζεις να πονάς, σταματάς.

Υγεία πάνω απ' όλα! Αν τραυματιστείς δεν θα μπορείς να παίζεις!

Και φυσικά δεν ξεκινάμε με 20000000000 bpm διπλοπεταλιές. Παίξε κάτι χαλαρό αρχικά για ζέσταμα.

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μαθαίνω και εγώ εδώ και κανα δίμηνο διπέταλο θα ήθελα με τη σειρά μου να επισημάνω/ρωτήσω:

 

 

 

Δεν ξέρω ποιον ακριβώς ρωτάς, αφού όπως είδες οι παλιοί και έμπειροι ή επαγγελματίες ντράμερ στο θρεντ είναι κάπως σαν τους παλιούς στο στρατό... ή απλά είναι στη φάση να υπακούσεις σ' αυτό που λέμε/προτείνουμε ή κόψε το λαιμό σου. Είμαστε από ότι φαίνεται ακριβώς στην ίδια φάση κι εγώ δίμηνο κλείνω περίπου.

 

 

Το ζέσταμα παίζει τεράστιο ρόλο.Μέχρι αρχές Αυγούστου,πριν κάνω εξάσκηση έκανα γυμναστική που περιλάμβανε και 25' τρέξιμο,εδώ και 3 μέρες που κάνω τρέξιμο ελάχιστα (10'),μόλις τελειώνω το παίξιμο νιώθω πόνους γύρω από γόνατα παρ'όλο που η εξάσκηση προσπαθώ να κυλάει φυσιολογικά (ασκήσεις σε χαμηλές ταχύτητες στην αρχή σε μονό και διπλό πετάλι και μετά από 15' αρχίζω να ανεβάζω ρυθμό).

 

Το έχεις σκεφτεί ότι μπορεί το τρέξιμο να είναι αυτό που σου πονάει τα γόνατα; Τι παπούτσια φοράς; Όχι ότι αποτρέπουν την επιπόνηση του γονάτου (και της μέσης) σε τρέξιμο.

 

Κάποιοι ανέφεραν πως για διπέταλο ενδεδειγμένες τεχνικές είναι heel up/down.

Επειδή δεν έχω ιδέα απ'αυτά,τα πόδια μου παίζουν όπως του τύπου στο βίντεο   

αυτή η τεχνική ονομάζεται κάπως?πώς σας φαίνεται?εμένα με βολεύει αρκετά.και κάτι ακόμα,είναι καλό να μαθαίνεις πολλές τεχνικές ή ...οι πολλές τεχνικές τελικά μπερδεύουν?

 

 

Μιας και είμαστε στην ίδια φάση να σου πω τι έχω συμπεράνει εγώ μέχρι τώρα.

Μερικά από αυτά που γράφτηκαν στο θρεντ είναι αρκετά εύστοχα όπως το ότι το ντράμινγκ είναι 'κουνγκ-φου' και όχι 'πυγμαχία'. Και ότι το παίξιμο διπεταλιάς με heel up είναι για μικρότερες ταχύτητες γενικά.

Από τα διάφορα βίντεο με οδηγίες και συμβουλές είδα ότι ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και γενικά όσο διαφέρει κάθε ντράμερ σαν άτομο μοναδικό σε ύπαρξη στον πλανήτη, άλλες τόσες διαφορές υπάρχουν στο τι βολεύει τον κάθε έναν να παίξει την μπότα του. Ένα βίντεο του Κόλλια που πέτυχα ήταν αρκετά διαφωτιστικό, τη στιγμή που διάφοροι ξένοι στα βίντεό τους μιλάνε αργά και νωχελικά, δίνοντας την εντύπωση ότι απλά ψάχνουν για παρέα, ή ότι αυτά τα βίντεος προς τον υπόλοιπο κόσμο που φτιάχνουνε είναι η μοναδική κοινωνική τους συναναστροφή. Ίσως βέβαια αυτός είναι και ο αρχικός σκοπός δημιουργίας του Youtube, αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Ο Κόλλιας λοιπόν έλεγε για το heel up και heel down. Το πρώτο έλεγε δίνει δύναμη στο παίξιμο αλλά χαμηλότερες ταχύτητες. Το δεύτερο δίνει σταθερότητα, καθώς η φτέρνα είναι ακουμπισμένη σε σταθερή βάση και μεγαλύτερες ταχύτητες. Βέβαια αυτά για το heel down είναι για προχωρημένους, ή όπως ειπώθηκε πάλι εύστοχα στο παρόν θρεντ, είναι για την περίοδο που θα έχει καταφέρει ο παίχτης να χρησιμοποιεί όλο και πιο εξειδικευμένους μύες του κάτω ποδιού για το παίξιμο και θα λειτουργεί πλήρως το muscle memory.

Για μένα, βγαίνει για μερικά λεπτά το heel up, δεν με ικανοποιεί βέβαια το αποτέλεσμα αυτό. Με heel down, αντιλαμβάνομαι αυτό που λέει ο Κόλλιας για τη δυνατότητα για μεγάλες ταχύτητες, αλλά ειδικά στο αριστερό αισθάνομαι ότι οι εξειδικευμένοι μύες που χρειάζονται κομπλάρουν πολύ πολύ γρήγορα...  η μόνη λύση από ότι φαντάζομαι είναι οι ώρες, πολλές πολλές ώρες εξάσκησης και προπόνησης.

Το άλλο θέμα που με απασχολεί είναι ο βαθμός αυτονόμησης που μπορεί να έχει το κάθε ένα από τα 4 μέλη για περίπλοκο παίξιμο, ώστε να μπορεί κανείς να παίζει σαν να μη γνωρίζει η αριστερά χείρα και πόδα τι ποιεί η δεξιά και αντίστροφα.

Και επίσης το άλλο πρόβλημα είναι ότι αν δεν ξέρεις να διαβάζεις και να γράφεις νότες δεν μπορείς να αποτυπώσεις το τραγούδι που φτιάχνεις για να το ξαναπαίξεις μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι η θέση του ποδιού μου στο πετάλ στο heel up είναι σχεδόν κάτω και από το μισό του πετάλ. Στο heel down πηγαίνω όσο πιο μπροστά το πόδι μπορώ.

Επίσης ο πόνος που είχα πέρασε τελείως πλέον. Αλλά για δυο βδομάδες τουλάχιστον ενώ δεν με πονούσε όταν έπαιζα, το πρωί που ξυπνούσα δεν μπορούσα να γυρίσω το κεφάλι/λαιμό μου δεξιά-αριστερά!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιον ακριβώς ρωτάς, αφού όπως είδες οι παλιοί και έμπειροι ή επαγγελματίες ντράμερ στο θρεντ είναι κάπως σαν τους παλιούς στο στρατό... ή απλά είναι στη φάση να υπακούσεις σ' αυτό που λέμε/προτείνουμε ή κόψε το λαιμό σου. Είμαστε από ότι φαίνεται ακριβώς στην ίδια φάση κι εγώ δίμηνο κλείνω περίπου.

 

Pegasus νομίζω το έχεις παραξηλώσει το θέμα...

 

Υπακούς σε διαταγές, στις προτάσεις/λεγόμενα συζητάς και όταν είναι να κάνεις αντίλογο τον κάνεις με επιχειρήματα και με ευγένεια.

 

Εσύ ρωτάς, γιατί (προφανώς) είσαι καινούργιος στο άθλημα και λογικό είναι να έχεις απορίες. Όσοι σου απαντήσαμε αντί να μας πεις ευχαριστώ μας έκανες αντίλογο με κανένα επιχείρημα και καμία ευγένεια.

 

Εδώ δε σε διέταξε κανείς να κάνεις κάτι.

 

Ο μόνος που παρουσιάζει αυταρχισμό στρατόκαβλου παλαίουρα ειδικών δυνάμεων στα λεγόμενά του είσαι εσύ! Βέβαια με το κεφαλι που κουβαλάς θα τον κόψεις μόνο σου το λαιμό σου.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι η θέση του ποδιού μου στο πετάλ στο heel up είναι σχεδόν κάτω και από το μισό του πετάλ. Στο heel down πηγαίνω όσο πιο μπροστά το πόδι μπορώ.

 

στο heel up το πόδι πάει από μόνο του κάτω από τη μέση όταν ανεβάζεις ταχύτητες. Είναι λογικό καθώς όταν παίζεις πιο γρήγορα, το "full motion" του ποδιού "μετατρέπεται" σε "ankle motion"

αν γενικά δε παίζεις γρήγορα προσπάθησε να μην το ρίχνεις κάτω από τη μέση το πόδι.

για heel down δεν εχω να πω κάτι καθώς δεν τη δούλεψα πότε αυτή τη τεχνική

 

Επίσης ο πόνος που είχα πέρασε τελείως πλέον. Αλλά για δυο βδομάδες τουλάχιστον ενώ δεν με πονούσε όταν έπαιζα, το πρωί που ξυπνούσα δεν μπορούσα να γυρίσω το κεφάλι/λαιμό μου δεξιά-αριστερά!  :P

 

πιθανολογώ ότι δεν έχει καμία, μα καμία, μα καμία σχέση με τα τύμπανα, μαλλον στραβοκοιμήθηκες...ή σε χτύπησε κανα κλιματιστικό/ανεμιστήρας

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pegasus νομίζω το έχεις παραξηλώσει το θέμα...

 

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

 

Υπακούς σε διαταγές, στις προτάσεις/λεγόμενα συζητάς και όταν είναι να κάνεις αντίλογο τον κάνεις με επιχειρήματα και με ευγένεια.

 

Ναι, συμφωνώ.

 

 

 

Εσύ ρωτάς, γιατί (προφανώς) είσαι καινούργιος στο άθλημα και λογικό είναι να έχεις απορίες. Όσοι σου απαντήσαμε αντί να μας πεις ευχαριστώ μας έκανες αντίλογο με κανένα επιχείρημα και καμία ευγένεια.

 

Εδώ δε σε διέταξε κανείς να κάνεις κάτι.

 

Άντε πάλι τα ίδια. Πες μου τουλάχιστον τι μετρητή ευγένειας χρησιμοποιείς. Σαβουάρ βιβρ δε μου μάθανε, αυτό το παραδέχομαι. Αυτό που κρίνω ως φιλικότητα προφανώς δεν είναι στα ίδια στάνταρ μερικών από εσάς. Τι να κάνουμε, ο καθένας κουβαλάει το δικό του κεφάλι. Πάντως το floor tom το έβαλα στην κανονική του θέση.

 

Ο μόνος που παρουσιάζει αυταρχισμό στρατόκαβλου παλαίουρα ειδικών δυνάμεων στα λεγόμενά του είσαι εσύ! Βέβαια με το κεφαλι που κουβαλάς θα τον κόψεις μόνο σου το λαιμό σου.

 

Λολ, οκ ότι πεις.

 

 

 

Πέσε τώρα και πάρε 100 αλλιώς τη γ*****ς  ;D ;D ;D ;D

 

 

στο heel up το πόδι πάει από μόνο του κάτω από τη μέση όταν ανεβάζεις ταχύτητες. Είναι λογικό καθώς όταν παίζεις πιο γρήγορα, το "full motion" του ποδιού "μετατρέπεται" σε "ankle motion"

αν γενικά δε παίζεις γρήγορα προσπάθησε να μην το ρίχνεις κάτω από τη μέση το πόδι.

για heel down δεν εχω να πω κάτι καθώς δεν τη δούλεψα πότε αυτή τη τεχνική

 

 

 

Δεν κατάλαβα ποια "μέση" εννοείς. Την μέση, τη σπονδυλική στήλη ή την μέση του ποδιού, δηλαδή το μέσο του κάτω μέρους του ποδιού (δηλαδή από φτέρνα μέχρι γόνατο). Τη μετατροπή του full motion σε ankle motion δεν τη βλέπω ακόμα σε μένα προσωπικά.

 

 

πιθανολογώ ότι δεν έχει καμία, μα καμία, μα καμία σχέση με τα τύμπανα, μαλλον στραβοκοιμήθηκες...ή σε χτύπησε κανα κλιματιστικό/ανεμιστήρας

 

 

Καμία σχέση, είχε απόλυτη σχέση με τα τύμπανα και μου πέρασε εδώ και λίγες μέρες, αλλά ήταν πολύ επίπονο όσο κράτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ηταν ο Kapdrums πριν μερικους μηνες..που ειχε πει οτι το πρωτο πραγμα που χρειαζεται καποιος για να μαθει οποιαδηποτε δεξιοτητα..ειναι να παραδεχτει οτι δεν ξερει τιποτα.

Ο λογος που δεν  ασχολουνται μαζι σου πλεον φιλε Πηγασε ειναι γιατι μπηκες ναι μεν στραβαδι , ετσι τουλαχιστον ελεγες στην αρχη.. αλλα με τουπεδακι του στυλ...

 

- ντραμς ...τσ...ποσο δυσκολα μπορει να ειναι..?Ειμαι καλος στο ΑΙR DRUMMING??? {what the fuck is that?}  

- και βλεπω και πολυ Youtube...Αρα εχω αποψη τι ειναι καλο και τι οχι.!!

 

Και παλι ειδα μια φιλοτιμη προσπαθεια ανθρωπων που παρολλη την ξεροκεφαλια σου , προσπαθησαν να σε συμβουλευσουν επι 9 σελιδες..και εσυ τους εφτυσες στα μουτρα λεγοντας τα δικα σου.

Ειναι δικαιωμα σου να χρησιμοποιεις το Youtube σαν μεσο διδασκαλιας..αλλα οι πιο πολλοι που γραφουν εδω μεσα ξερουν πολυ καλα που ξεκιναει και που τελειωνει αυτο το μεσο.

Θα σου προτεινα {Αν φυσικα μου το επιτρεπεις} να κοιταξεις παλιοτερα thread για αποριες σου....

Αν δεν βρεις απαντηση σε κατι ..φυσικα και ειμαστε εδω - αρκει να ρωτησεις με την ταπεινοτητα του μαθητη και οχι την υπεροψια του δασκαλου.

Καλο βραδυ

Βαγγελης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Δεν ξέρω ποιον ακριβώς ρωτάς, αφού όπως είδες οι παλιοί και έμπειροι ή επαγγελματίες ντράμερ στο θρεντ είναι κάπως σαν τους παλιούς στο στρατό... ή απλά είναι στη φάση να υπακούσεις σ' αυτό που λέμε/προτείνουμε ή κόψε το λαιμό σου.

 

αυτό εννοω, τα ειρωνικά και προσβλητικά σου σχόλια

δε σε διέταξε κανείς

 

Δεν κατάλαβα ποια "μέση" εννοείς. Την μέση, τη σπονδυλική στήλη ή την μέση του ποδιού, δηλαδή το μέσο του κάτω μέρους του ποδιού (δηλαδή από φτέρνα μέχρι γόνατο). Τη μετατροπή του full motion σε ankle motion δεν τη βλέπω ακόμα σε μένα προσωπικά.

 

τη μεση του footboard

τη μετατροπή δεν τη βλέπεις ακόμα αλλά ασυναίσθητα τείνεις να την κάνεις κατεβάζοντας τη φτερνα σου κάτω από τη μέση του footboard, είναι φυσιολογική κίνηση. δεν λέω ότι αναπτύσεις την "τεχνική" ankle motion

 

Καμία σχέση, είχε απόλυτη σχέση με τα τύμπανα και μου πέρασε εδώ και λίγες μέρες, αλλά ήταν πολύ επίπονο όσο κράτησε.

 

οκ, εσύ ξέρεις καλύτερα...αλλά πώςέγινε από τα τυμπανα, τί σχέση έχουν τα τυμπανα. πήγες σε γιατρό?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησεις με την ταπεινοτητα του μαθητη και οχι την υπεροψια του δασκαλου.

 

ταπες όλα!

και οι σωστοί δάσκαλοι δεν είναι υπερόπτες αλλά μαθαίνουν, ακόμα και από τους μαθητες τους

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου