Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω ότι λέγεται floor tom, αλλά έτσι με βολεύει καλύτερα για πιο άμεσο 'κοπάνημα'..

 

Ξεκιναμε με το πρωτο μαθημα λοιπον...

Βαλε το floor tom στο ιδιο υψος με το ταμπουρο στα δεξια του ποδιου σου...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να σας προτεινω μερικα ονοματα για το κινημα σας ?

 

Επαθα για να μαθω

Μαθαινω σε 5 χρονια οσα αλλοι σε 1

Τραυματισε το μυοσκελετικο σου, μπορεις!

Μπρος στο κοπανημα τι ειναι η τεχνικη

Βλεποντας και κανοντας, χρόνος υπαρχει

Εμπρος με γοργη διπεταλια

Κοπανατε γιατι χανομαστε

 

 

Κανω πλακα ε, μη παρεξηγηθουμε

 

 

Εγω δεν κανω ομως...

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@peagasos

 

Φίλε μου σε ακουστικό σε δεν εχεις τη δυνατότητα να βάλεις το βαθυ σε τέτοια θέση.

Practice kits ή e-kits πρέπει να είναι στημένα όπως θα εστεινες το ακουστικό σου kit.

Δηλ. ρεαλιστικές αποστάσεις, ύψος στην τοποθετηση μεταξυ tom-snare-floor tom-πιατινιών κοκ.

 

Σε ενα αλλο νημα το είχε τονίσει και o kapdrums. Έτσι όπως τα εχεις βαλει έχεις την εντυπωση ότι παίζεις καλά και σωστα...όταν κάτσεις όμως σε ακουστικό set όπου δε θα μπορεις να τα σεταρεις ετσι θα απογοητευτεις. Oυσιαστικά τώρα το μόνο που κάνεις είναι να νομίζεις ότι παίζεις καλά

 

Τα tom σου ειναι πολύ κοντά στο ταμπουρο, χαμήλωσε το ύψος του και ανεβασε τα tom, επίσης φέρε τα tom πιο αριστερά

 

Το floor απλά βαλε το στη θέση του παραλληλα με το snare

 

Το hi-hat το εχεις κατεμε πολυ ψηλα, χαμηλωσε το στο σημειο που θα χτυπάς ανετα και με το tip της μπακετας αλλά και με το ¨σωμα¨

 

Το ride βαλε το επίσης σε ενα κανονικό σημειο πχ πάνω απο το βαθυ

 

Κανε δηλ. μια εξομοίωση ενος ακουστικού drumkit

 

Noμίζω ότι ξέφυγε το ¨θέμα¨. 6 σελίδες για εκμαθηση διπεταλιάς είναι υπερβολή

Χαλάμε χρονο και φαια ουσια τη στιγμη που υπάρχουν δεκαδες βιντεο βιβλία κτλ

 

1) Heel Up και Heel Down, αυτες ειναι οι τεχνικές. Όλα τα άλλα πχ swivell, flat foot, ankles κτλ δεν αποτελούν τίποτε αλλο παρα μόνο τη φυσιλογική κίνηση των ποδιών όταν ανεβάζουμε ταχύτητες. Η κίνηση ankle motion ισως μπορει να θεωρηθει τεχνική καθώς χρειάζεται εξασκηση για την αναπτυξη σωστής ισσοροπίας

 

2) Μετρονόμος και stick control χερια και πόδια, φτάνεις μεχρι την ταχύτητα όπου θα μπορείς να παίξεις το pattern ΣΩΣΤΑ. Πριν μπεις στα patterns τυπου RLRR LRLL κτλ ξεκινα με τα πιο απλά όπως RRRR RRRR - LLLL LLLL, RRRR LLLL - RRRR LLLL, LLLL RRRR LLLL RRRR κοκ Ο μετρονόμος πάντα αργα και μεχρι εκει που σε παίρνει

 

Είναι πολύ πιο δυσκολο να παίξεις 4α στα 60bpm παρά 8α ή 16α στα 100bpm

Και δεν ειναι πιο δυσκολο μόνο απο θεμα ¨αντοχής¨αλλά πιο δυσκολο απο θεμα υπομονης! Δοκιμασε το και θα καταλάβεις

 

PAULO COELO - Το Ημερολογιο ενος μάγου

Η ΑΣΚΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΎΤΗΤΑΣ

 

Να περπατάς για είκοσι λεπτά, δύο φορές πιο αργά από το κανονι­κό σου βάδισμα. Πρόσεχε την κάθε λεπτομέρεια, τους ανθρώπους,τα τοπία γύρω σου.

Η πιο ενδεδειγμένη ώρα για να πραγματοποιήσεις αυτή την ά­σκηση είναι μετά το πρόγευμα

Να επαναλάβεις αυτή την άσκηση επί εφτά μέρες.

 

Παίξε το αγαπημένο σου κομμάτι 2 φορές πιο αργά από το κανονικό του tempo, πρόσεχε την κάθε λεπτομέρεια των τυμπανων, το groove, το feel τα ηχοχρώματα των πιατινιών...με πιάνεις?

τί ειναι πιο ευκολό λοιπόν να κανεις 20 λεπτα με το κανονικό σου βαδισμα ή 2 φορές πιο αργά...μαλλον το 2ο και θελει ΠΟΛΥ υπομονη

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, από ότι βλέπω τσιμπήσανε οι δάσκαλοι κατευθείαν..  ;)

 

Όπως είπα και σε νωρίτερο μήνυμα δεν προτείνω σε κανέναν να προσπαθήσει να μάθει μόνος του χωρίς δάσκαλο. Όπως σε κάθε πράγμα καλύτερο είναι να το μαθαίνεις με σύστημα και καθοδήγηση, δεν έχουν όμως όλοι τα λεφτά, την υπομονή και κυρίως τον χρόνο για να το ακολουθήσουν αυτό σε κάθε τι. Μιλάω για τον εαυτό μου και μόνο.

 

 

φιλε pegasus ποσο χρονων εισαι?(αν επιτρεπεις......)

 

Το ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα στο νήμα. Γιατί ρωτάς;

 

 

Πρωτα απο ολα μην μειωνεις τους δασκαλους...  >:( >:( >:( >:(

Το κινημα εκαμαθησης αυτοδιδακτων μπορει να ειναι και δικοπο μαχαιρι.. >:( >:(

Και σαν χτεσινος στο αθλημα καλα ειναι να μην βγαζεις συμπερασματα για το οργανο απο τωρα για το τι ειναι καλο και τι οχι...

 

 

Τι έγινε δάσκαλε των ντραμς, θίχτηκες; Μπορείς να μου πεις σε ποιο σημείο μείωσα κάποιον δάσκαλο; Απλά επιλέγω να ξεκινήσω ως αυτοδίδακτος. ''Δημοκρατία'' δεν έχουμε;

Για ποιο όργανο μιλάς;

 

 

Πρωτο βασικο αυτο που πρεπει να καταλαβεις ότι τα τυμπανα δεν ειναι αρση βαρων αλλα  kung fu..H κινησιολογια και η πολλη εξασκηση σε συνδυασμο με μυικη μνημη ειναι αυτην που θα σου φερει πρωτα ελεχγο και μετα ταχυτητα.

 

Το έχω αντιληφθεί.

 

Απο εκεί και περα οι 2 βασικοι τροποι παιξίματος όπως καλά υπεθεσες ειναι heel up και heel down..

 

Το θεμα κορμου ειναι μαλλον προβλημα του οτι καθεσαι χαμηλα...οταν τα γονατα ειναι πιο ψηλα απο την μεση λογικο να επιβαρυνεται η μεση και να σπαταλας περισσοτερη ενεργεια απο οση χρειαζεσαι χωρις καποιο αποτελεσμα...

Οταν παιζεις heel up και προσπαθεις να παιξεις full leg motion ειναι λογικο να κουραζεσαι γιατι η κινηση ολου του ποδιου ειναι περιοριστικη για πιο μεγαλες ταχυτητες...

Το μυστικο ειναι οτι οσο μεγαλωνει το tempo η κινηση μεταφερεται σε μικροτερους μυς του ποδιου σου , που απο την φυση τους ειναι πιο γρηγοροι και πιο ευελικτοι..στο τελος η κινηση μεταφερεται καθαρα στην φτερνα και το πελμα του ποδιου...

 

Οπότε όσοι ξεκινάνε να μαθαίνουν heel up, ξεκινάνε αναποφευκτα με φουλ leg motion και σιγά σιγά φτάνουν μέχρι το σημείο να μένει σχεδόν σταθερό το γόνατο και να κινείται μόνον από αστράγαλο και κάτω; Θα πρέπει να παίρνει ΠΟΛΥ χρόνο αυτή η διαδικασία..  :-\

 

Να σας προτεινω μερικα ονοματα για το κινημα σας ?

 

Επαθα για να μαθω

Μαθαινω σε 5 χρονια οσα αλλοι σε 1

Τραυματισε το μυοσκελετικο σου, μπορεις!

Μπρος στο κοπανημα τι ειναι η τεχνικη

Βλεποντας και κανοντας, χρόνος υπαρχει

Εμπρος με γοργη διπεταλια

Κοπανατε γιατι χανομαστε

 

 

Κανω πλακα ε, μη παρεξηγηθουμε

 

 

Δεν μπορείς πάντως να χτυπήσεις τον ενθουσιασμό του newbie.

 

 

 

 

Χονδρικα υπαρχουν 3 τεχνικες για το double bass παιξιμο. Η πρωτη ειναι (με τη φτερνα ψηλα) το ποδι να "κατεβαινει" ολοκληρο πανω στο πεταλι και ειναι για αργες ταχυτητες πχ 8α στα 90 100 bpm

 

Η επομενη ειναι παλι με τη φτερνα σηκωμενη αλλα τωρα η κινηση ειναι μικροτερη και οι ταχυτητες μεγαλυτερες 16α μεχρι τα 140-160

 

Απο εκει και μετα η χρησιμοποιουνται διαφορες τεχνικες οπως το ankle motion του Κολια

 

Στο DVD του Κολλια παρουσιαζονται αναλυτικα οι παραπανω 3 τεχνικες.

 

Αλλα - μη ξεχνιομαστε - και μη παρεξηγηθεις : ΔΕΝ εισαι ακομα σε θεση να μελετησεις τεχνικη double bass, οπως δεν ειναι σε θεση ενας μαθητης Α Δημοτικου να λυσει ολοκληρωματα. Υπαρχουν ενδιαμεσα βηματα που πρεπει να κανεις πριν αρχισεις συστηματικη μελετη double bass.

 

ΤΕΧΝΙΚΗ GRIP ΚΑΘΙΣΜΑ χωρις αυτα ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

 

μάλιστα

 

pegasos, ο hwept σου το λεει, ολοι σου το λεμε καθαρα και ξαστερα :

αν θελεις πραγματικα να μαθεις ντραμς και αφου λες οτι εχεις επενδυσει και ενα ποσόν για το καινουργιο σου σετ, κανε μια τεραστια χαρη στον εαυτο σου (για το καλό σου) οπως σου ειπαμε ολοι: βρες εναν δασκαλο να σου λυσει τις πρωτες αποριες και να σε καθοδηγησει . Διοτι εχεις ,οπως ειναι φυσικο , πολλες αποριες και χρειαζεσαι καποιον να σου δειξει μερικα βασικα πραγματα πανω στο σετ. Η ισως να εχεις καποιον φιλο που να ασχολειται με το αθλημα και να θελει να σε βοηθησει. Και το λεω διοτι εισαι πολυ εναντιον του να πας σε δασκαλο. Αλλα πιστεψε με, θα ωφεληθεις. Επενδυσε σε αυτο που επελεξες.

 

 

 

 

Κάποια στιγμή πιθανόν να πάω, δεν το αποκλείω.

 

 

Ξεκιναμε με το πρωτο μαθημα λοιπον...

Βαλε το floor tom στο ιδιο υψος με το ταμπουρο στα δεξια του ποδιου σου...  ;D

 

 

Μπα φίλε, δε νομίζω..

Ταμπούρο τι είναι, το snare;

 

@peagasos

 

Φίλε μου σε ακουστικό σε δεν εχεις τη δυνατότητα να βάλεις το βαθυ σε τέτοια θέση.

Practice kits ή e-kits πρέπει να είναι στημένα όπως θα εστεινες το ακουστικό σου kit.

Δηλ. ρεαλιστικές αποστάσεις, ύψος στην τοποθετηση μεταξυ tom-snare-floor tom-πιατινιών κοκ.

 

 

Μα έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να έχω ποτέ τη δυνατότητα να αγοράσω και να έχω ακουστικό σετ, κ λόγω χρημάτων αλλά κυρίως λόγω έλλειψης κατάλληλου χώρου.

 

 

Σε ενα αλλο νημα το είχε τονίσει και o kapdrums. Έτσι όπως τα εχεις βαλει έχεις την εντυπωση ότι παίζεις καλά και σωστα...όταν κάτσεις όμως σε ακουστικό set όπου δε θα μπορεις να τα σεταρεις ετσι θα απογοητευτεις. Oυσιαστικά τώρα το μόνο που κάνεις είναι να νομίζεις ότι παίζεις καλά

 

Δηλαδή επειδή κάποιος το είπε floor tom και είναι ο πιο μπάσος ήχος από τα tom σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει θέση; Ποιος το λέει;

 

 

Τα tom σου ειναι πολύ κοντά στο ταμπουρο, χαμήλωσε το ύψος του και ανεβασε τα tom, επίσης φέρε τα tom πιο αριστερά

 

Το floor απλά βαλε το στη θέση του παραλληλα με το snare

 

Το hi-hat το εχεις κατεμε πολυ ψηλα, χαμηλωσε το στο σημειο που θα χτυπάς ανετα και με το tip της μπακετας αλλά και με το ¨σωμα¨

 

Το ride βαλε το επίσης σε ενα κανονικό σημειο πχ πάνω απο το βαθυ

 

 

 

Φίλε μου συγνώμη αλλά τώρα με συμβουλεύεις πως να τα έβαζα για να ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ καλύτερα; Πλάκα κάνουμε τώρα; Το στήσιμο είναι όπως με βολεύει να τα παίζω! Δεν είναι στην τύχη.

 

 

Noμίζω ότι ξέφυγε το ¨θέμα¨. 6 σελίδες για εκμαθηση διπεταλιάς είναι υπερβολή

Χαλάμε χρονο και φαια ουσια τη στιγμη που υπάρχουν δεκαδες βιντεο βιβλία κτλ

 

Κάνεις λάθος νομίζω, ακούστηκαν ενδιαφέροντα πράγματα στο νήμα και σαν αρχάριος νομίζω δικαιούμαι ένα νήμα με ερωτήσεις.

 

 

 

 

 

2) Μετρονόμος και stick control χερια και πόδια, φτάνεις μεχρι την ταχύτητα όπου θα μπορείς να παίξεις το pattern ΣΩΣΤΑ. Πριν μπεις στα patterns τυπου RLRR LRLL κτλ ξεκινα με τα πιο απλά όπως RRRR RRRR - LLLL LLLL, RRRR LLLL - RRRR LLLL, LLLL RRRR LLLL RRRR κοκ Ο μετρονόμος πάντα αργα και μεχρι εκει που σε παίρνει

 

Υποθέτω ότι αυτά σημαίνουν Left Right; Ντάξει μωρέ αυτά βγαίνουν.

 

 

Είναι πολύ πιο δυσκολο να παίξεις 4α στα 60bpm παρά 8α ή 16α στα 100bpm

Και δεν ειναι πιο δυσκολο μόνο απο θεμα ¨αντοχής¨αλλά πιο δυσκολο απο θεμα υπομονης! Δοκιμασε το και θα καταλάβεις

 

Τα bpm πως τα μετράει κάποιος;

 

Παίξε το αγαπημένο σου κομμάτι 2 φορές πιο αργά από το κανονικό του tempo, πρόσεχε την κάθε λεπτομέρεια των τυμπανων, το groove, το feel τα ηχοχρώματα των πιατινιών...με πιάνεις?

 

Ποια ηχοχρώματα των πιατινιών, πλαστικουριά μαύρη είναι, μάλιστα το ride είναι από τα πλαστικά που βρωμάνε.. lol

 

τί ειναι πιο ευκολό λοιπόν να κανεις 20 λεπτα με το κανονικό σου βαδισμα ή 2 φορές πιο αργά...μαλλον το 2ο και θελει ΠΟΛΥ υπομονη

 

 

Δεν είμαι φίλος του βαδίσματος, ή με ποδήλατο πάω ή με αυτοκίνητο!  ;)

 

 

 

 

..τι μου το έβαλες αυτό το ασυνάρτητο εώς αναγουλιαστικό σόλο αυτού του ασκημόχτιστου;

Καλά, με τζαζίστες μιλάω εδώ μέσα;  ??? :o  ??? (μπλιαχ)

 

Έχω άλλα πρότυπα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω αυτά που έγραψες, απλά θα σου πω ότι... ναι, ταμπούρο=snare.

 

Α, επίσης δοκίμασε να βάλεις τον ανεμιστήρα από αριστερά για να μη σου βρωμάει το ride...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς πάντως να χτυπήσεις τον ενθουσιασμό του newbie.

Δε νομίζω να προσπαθεί να σε ¨χτυπήσει¨κανείς, μάλλον να σε προσγειώσει για να μην πέσεις απότομα και χτυπήσεις εσυ...

 

Μα έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να έχω ποτέ τη δυνατότητα να αγοράσω και να έχω ακουστικό σετ, κ λόγω χρημάτων αλλά κυρίως λόγω έλλειψης κατάλληλου χώρου.

Δε στο λέω για το χωρο σου, αλλά αν μαθεις με τετοιο set-up και κανεις live αργοτερα ή πρόβα σε studio με κανονικό kit το βαθυ δε θα μπορείς να το βαλεις όπως σε βολευει στο ακουστικό kit

 

Φίλε μου συγνώμη αλλά τώρα με συμβουλεύεις πως να τα έβαζα για να ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ καλύτερα; Πλάκα κάνουμε τώρα; Το στήσιμο είναι όπως με βολεύει να τα παίζω! Δεν είναι στην τύχη.

 

Τα tom σου ειναι πολύ κοντά στο ταμπουρο, χαμήλωσε το ύψος του και ανεβασε τα tom, επίσης φέρε τα tom πιο αριστερά

Το floor απλά βαλε το στη θέση του παραλληλα με το snare

Το hi-hat το εχεις κατεμε πολυ ψηλα, χαμηλωσε το στο σημειο που θα χτυπάς ανετα και με το tip της μπακετας αλλά και με το ¨σωμα¨

Το ride βαλε το επίσης σε ενα κανονικό σημειο πχ πάνω απο το βαθυ

Φίλε μου διαβασες πουθενα να σου λέω να τα στήσεις έτσι για να φαίνονται καλύτερα? δε νομίζω...Η πρόταση που σου εκανα για το set-up είναι απλά και μόνο για να εχεις ρεαλιστικές αποστάσεις όπως σε ενα κανονικό kit

 

σαν αρχάριος νομίζω δικαιούμαι ένα νήμα με ερωτήσεις.

Στις οποίες σου απαντάνε δασκαλοι, ερασιτέχνες που δεν ειναι απαραίτητα αρχαριοι και μέλη με πολλά ποστ (αρκετες ωρες μπροστα στο pc) που σημαινει ότι εχουν διαθεση να σε βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και εσυ τους ειρωνευεσαι.

 

Τα bpm πως τα μετράει κάποιος;

με μετρονομο, εχει ο εγκεφαλος σου. όχι εγκεφαλος που ειναι στο κεφαλι σου, αλλά o Alesis

 

Ποια ηχοχρώματα των πιατινιών, πλαστικουριά μαύρη είναι, μάλιστα το ride είναι από τα πλαστικά που βρωμάνε.. lol

Δε μιλάω για το δικό σου ηχόχρωμα, μιλάω για το ηχόχρωμα του drummer που ακούς lol

 

Έχω άλλα πρότυπα:

το πρότυπό σου δεν ακούει μόνο metal και εχει πρότυπα drummers από όλο το μουσικό φάσμα

 

Ένας φίλος μου οταν ξεκινησαμε να παιζουμε πριν 10 χρονια με κορόιδευε επειδη επαιζα κομματια σαν το paranoid και το for whom the bell tolls, και αυτος επαιζε thrash death καταστασεις (ετσι νόμιζε), 2 χρόνια μετα επαιξε σε live του ωδειου που πηγαιναμε το for whom the bell tolls...(νόμιζε ότι το έπαιξε) δεν καταφερε να παίξει σε mid tempo ποτε...ακόμα και τωρα, μετα από 10 χρόνια

 

 

Γενικά διακρίνω πολύ ειρωνία στο τελευταίο σου πόστ...

 

Τα bpm πως τα μετράει κάποιος;

 

Υποθέτω ότι αυτά σημαίνουν Left Right; Ντάξει μωρέ αυτά βγαίνουν.

βαλε μετρονομο στα 40bmp να δουμε πόσο νταξει τα βγάζεις

 

Μπα φίλε, δε νομίζω..

Μπαμπάκια

 

Ταμπούρο τι είναι, το snare;

όχι...τα drumsticks

 

Pegasus...χαλαρωσε λιγάκι ρε μαν και ακουσε μας λίγο, αν θες να ασχολούμαστε με τις απορίες σου

Έκανες καποιες ερωτησεις, σου απαντήσαμε και ανταπάντησες με ειρωνεία και αρνητικότητα. Αφού τα ξέρεις μη μας ρωτάς και χανουμε το χρόνο μας.

 

Φιλικά,

 

Σπύρος

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επαθα για να μαθω

Μαθαινω σε 5 χρονια οσα αλλοι σε 1

Τραυματισε το μυοσκελετικο σου, μπορεις!

Μπρος στο κοπανημα τι ειναι η τεχνικη

Βλεποντας και κανοντας, χρόνος υπαρχει

Εμπρος με γοργη διπεταλια

Κοπανατε γιατι χανομαστε

 

 

Κανω πλακα ε, μη παρεξηγηθουμε

 

;D ;D

Home alone #5

Αμάρτησα για το σετ μου

Drum Terminator #2

The tree of Tom

The Drumfather

Drumface

 

@pegasos

Γραφεις: "Κάποια στιγμή πιθανόν να πάω (σε δασκαλο), δεν το αποκλείω."

Η γνωμη μου ειναι οτι στην αρχη πρεπει να πας και οχι οταν ανακαλυψεις οτι το matched grip η το  traditional grip, δεν ειναι αυτα που νομιζες ότι έιδες καπου. Και οτι το floor tom για καποιο λογο βρισκεται στο floor !

Με λιγα λογια και ξεκαθαρα: ειναι δυσκολο να ξεμαθεις οτιδηποτε μαθεις λαθος.  Στο Αλφα Βητα τον θες τον δασκαλο , στο μπουσουλισμα τον χρειαζεσαι ως καθοδηγητη. Και εγω newbie ημουνα καποτε, δεν το ξεχνω.

Φιλικα και μην αρπαζεσαι, εδω δεν τσακωνομαστε.

Παλι καλα που διαθετουν τον χρονο τους ολοι οσοι σου απαντησαν, ειτε ειναι δασκαλοι, ειτε ειναι επαγγελματιες, ειτε ειναι μαθητευομενοι.

Καλή και η ενδειξη ευγνωμοσυνης, newbie. Ειδικά εδώ και ειδικότερα τωρα που εισαι στην αρχή. Ναι, με διακρίνει και λίγη αυστηρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τιποτα δεν είναι τύχαιο...με την λογική σου...λεω τώρα που θα μάθω ποδήλατο την μανέτα να την βάλω στο παλουκοσελο και να την δουλευω ως χειρόφρενο.

 

Τουλαχιστον σεβάσου τον κόπο κάποιων που μπαίνουν στην διαδικασία να σου απαντουν και μην τους ειρωνευεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, από ότι βλέπω τσιμπήσανε οι δάσκαλοι κατευθείαν..  ;)

 

Για ποιο όργανο μιλάς;

 

Θα πρέπει να παίρνει ΠΟΛΥ χρόνο αυτή η διαδικασία..  :-\

 

Δηλαδή επειδή κάποιος το είπε floor tom και είναι ο πιο μπάσος ήχος από τα tom σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει θέση; Ποιος το λέει;

 

Καλά, με τζαζίστες μιλάω εδώ μέσα;  ??? :o  ??? (μπλιαχ)

 

Επρεπε να διαβασω αυτες τις απαντησεις για να καταλαβω επιτελους οτι  εισαι 12-15 ετων και οχι 30 ετων που εγραψες και μας δουλευεις ψιλό γαζί και να παψω να ασχολουμαι. Εχω σοβαρότερα πραγματα να κανω. Over and out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε pegasos9 αφου τα ξερεις και τα εχεις δει ολα σε βιντεακια περι τεχνικης και στησιματος ενως σετ ποιος ο λογος να ζαλιζεις εδω μεσα δασκαλους,επαγγελματιες και μαθητευομενους? συγνωμη για το τροπο που γραφω αλλα αυτη την αισθηση μου δινεις του ξερολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου