Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως είναι η ιδέα μου, αλλά νομίζω ότι ένας από σας με μάτιασε.. (ξέρει ποιος είναι)

 

 

Κυριε Συναθλητά Pegasos, Αν οντως πιστευεις στο 'ματι', τοτε πρεπει να πιστεψεις στις ικανοτητες ενος σωστου δασκαλου. Κυκλοφορουν αναμεσα μας ! Και δεν ειναι vampires! ;D  Τα δε Voltaren, απλα μειωνουν την αισθηση του πονου αλλα δεν σου διορθωνουν το προβλημα. Λυπαμαι ειλικρινα που πονας. Αλλα οπως εχουμε ξαναματαπεί εδω στο Νοιζ, ειναι ενα αθλημα τα ντραμς και θελουνε ζεσταμα, σωστη θεση σωματος, χεριων, ποδιων, σωστη εξασκηση γενικα.

Περαστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ίσως είναι η ιδέα μου, αλλά νομίζω ότι ένας από σας με μάτιασε.. (ξέρει ποιος είναι)

 

Από εχθές και με συνολικά όχι πάνω από 5-6 ώρες εξάσκηση από τότε που παρέλαβα το σετ, με έπιασε ένας περίεργος πόνος σε κάποιον/ους σπόνδυλο/λους λίγο κάτω από τον αυχένα και το νιώθω κάθε φορά που κουνάω το κεφάλι μου σε οποιαδήποτε κατεύθυνση! ??? Άρχισα τα voltaren..

 

Καλώς τα δέχτηκες τα τύμπανα φίλε μου και καλή εξάσκηση. Βέβαια δεν σε καταλαβαίνω καθόλου. Δηλαδή: Όλοι, (σχετικοί και άσχετοι όπως εγώ) σου λέμε από την αρχή του thread, να κάνεις κάποια μαθήματα για να αποφύγεις αυτό ακριβώς που έπαθες. Τώρα έρχεσαι και μας λές ότι σε πονάει ο αυχένας σου (που ίσως να μην είναι και από την εξάσκηση αλλά από το ανελέητο headbanging). Ίσως τώρα κατάλαβες, την αξία αντίστοιχα χρήματα/δάσκαλος. Σε γενικές γραμμές να σου πώ ότι και εγώ που είμαι άσχετος, μετά από ΠΟΛΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣ ώρες εξάσκηση, δεν έχω τον παραμικρό πόνο πουθενά. Δυστυχώς μόνο μία παροιμία μου έρχεται στο μυαλό: "Μην προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να διαβάζει, χάνεις το χρόνο σου και ενοχλείς και το γουρούνι".  Χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Κάνε διάλλειμα μέχρι να περάσουν οι πόνοι, άσε τα VOLTAREN, και πήγαινε σε κανένα δάσκαλο να μάθεις να παίζεις ΣΩΣΤΑ (ξέρει τι είναι το πιο επίπονο; Να παίζεις 3 χρόνια ένα μουσικό όργανο, και να συνειδητοποιήσεις ότι όσα έμαθες, τα έμαθες λάθος και να πάς πάλι από το μηδέν.

 

Περαστικά σου.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία παροιμία μου έρχεται στο μυαλό: "Μην προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να διαβάζει, χάνεις το χρόνο σου και ενοχλείς και το γουρούνι".  Χωρίς παρεξήγηση φυσικά.

χαοαοχαοχ μαν ποσο χρονων εισαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε Συναθλητά Pegasos, Αν οντως πιστευεις στο 'ματι', τοτε πρεπει να πιστεψεις στις ικανοτητες ενος σωστου δασκαλου. Κυκλοφορουν αναμεσα μας ! Και δεν ειναι vampires! ;D  Τα δε Voltaren, απλα μειωνουν την αισθηση του πονου αλλα δεν σου διορθωνουν το προβλημα. Λυπαμαι ειλικρινα που πονας. Αλλα οπως εχουμε ξαναματαπεί εδω στο Νοιζ, ειναι ενα αθλημα τα ντραμς και θελουνε ζεσταμα, σωστη θεση σωματος, χεριων, ποδιων, σωστη εξασκηση γενικα.

Περαστικά!

 

Και να φανταστείς ότι δεν είμαι αγύμναστος, αντίθετα είχα την εντύπωση ότι το ότι ασχολούμαι με αθλήματα θα είναι θετικός παράγοντας και για την ενασχόλησή μου με τα ντραμς. Κάτι στο ύψος/τρόπο που κάθομαι πρέπει να είναι το θέμα.

 

 

Δυστυχώς μόνο μία παροιμία μου έρχεται στο μυαλό: "Μην προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να διαβάζει, χάνεις το χρόνο σου και ενοχλείς και το γουρούνι".  Χωρίς παρεξήγηση φυσικά.

 

..φυσικά. Δηλαδή μεγάλε πότε να περιμένω για να "παρεξηγηθώ"; Με είπες ήδη ανώριμο και ανεπίδεκτο μαθήσεως γουρούνι. Να περιμένω να με πεις και καμπούρη;

Κοίτα, ή συμβουλές θα μου δίνεις ή θα με προσβάλεις, και τα δύο ταυτόχρονα δεν τα δέχομαι. Το τι κάνω μέχρι τώρα με τα ντραμς είναι επιλογή μου και πειραματισμός μου μαζί με τις όποιες συνέπειες και απλά εξιστορώ την εμπειρία μου μέχρι τώρα για όποιον ενδιαφέρεται να την ακούσει.

Ξέρω επίσης ότι εσύ είσαι που με μάτιασες και έχω τις σουβλιές στον αυχένα, για αυτό πρόσεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..φυσικά. Δηλαδή μεγάλε πότε να περιμένω για να "παρεξηγηθώ"; Με είπες ήδη ανώριμο και ανεπίδεκτο μαθήσεως γουρούνι. Να περιμένω να με πεις και καμπούρη;

Κοίτα, ή συμβουλές θα μου δίνεις ή θα με προσβάλεις, και τα δύο ταυτόχρονα δεν τα δέχομαι. Το τι κάνω μέχρι τώρα με τα ντραμς είναι επιλογή μου και πειραματισμός μου μαζί με τις όποιες συνέπειες και απλά εξιστορώ την εμπειρία μου μέχρι τώρα για όποιον ενδιαφέρεται να την ακούσει.

Ξέρω επίσης ότι εσύ είσαι που με μάτιασες και έχω τις σουβλιές στον αυχένα, για αυτό πρόσεχε.

 

Λοιπόν για να τα βάλουμε τα πράγματα με μια σειρά:

α) Μας ρώτησες πώς θα γίνει να μάθεις "διπεταλιά" και τρόπους για να μάθεις να παίζεις πέρα από το "shadow drumming". Όλοι σου απαντήσαμε, ότι ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις να παίζεις ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ είναι να πάς σε κάποιον δάσκαλο, κάτι το οποίο απάντησες με το δικό σου ύφος ότι "τι να μου κάνει ο δάσκαλος και τι ξέρει αυτός, και σιγά μη δώσω τόσα λεφτά κλπ κλπ.". Εκεί λοιπόν είπα ότι αυτή τη λογική μόνο σε μικρές ηλικίες την έχω συναντήσει (δεν σε είπα ανώριμο...Ξαναδιάβασε το post μου).

β) Έπειτα μετά από τόσες προειδοποιήσεις και συμβουλές απο όλους μας τις οποίες δεν άκουσες (και καλά έκανες αν νομίζεις ότι είναι σωστό), και αφού τελικά τραυματίστηκες,  παράθεσα μια πολύ γνωστή  παροιμία, η οποία μιλάει για ένα συγκεκριμένο τετράποδο, και όχι για σένα. Άρα αν θεωρείς ότι σε αποκάλεσα "γουρούνι", είναι δική σου άποψη που και πάλι (όπως και τις προηγούμενες γνώμες που είχες) δεν θα προσπαθήσω να στην αλλάξω.

γ) Καλά κάνεις και ακολουθάς τις επιλογές σου, και τις στηρίζεις, και ακολουθάς αυτό που νομίζεις. Αν παρόλαυτα οι συμβουλές μας δεν ταιριάζουν στις επιλογές σου απλά κάνε τις skip. Ξεκαθαρίζω και πάλι ότι δεν σε έβρισα ούτε είχα σκοπό να σε προσβάλλω (και γιαυτό τόνισα το "ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ").

δ) Σίγουρα δεν σε μάτιασα εγώ, γιατί δεν έχω αυτή τη δύναμη και δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο. Αν θεωρείς ότι το κακό το μάτι είναι που σε οδήγησε στο αυχενικό, και όχι η έλλειψη γνώσης, τότε τα δικά μου λόγια περισσεύουν.

ε) Καμπούρη δεν θα σε πώ, όπως δεν σε είπα και όλα τα παραπάνω, και δεν είχα ποτέ σκοπό να το κάνω.

 

Και πάλι περαστικά και καλόπαιχτα τα DM8 Pro.

 

Α και να επαναλάβω την συμβουλή μου. Αν δεν θές να την ακούσεις, κανε skip αυτό το post: βρές ένα δάσκαλο να σου δείξει τα βασικά (grip, κάθισμα μπροστά στα drums, τρόποι μελέτης [αργά, αργά, αργά κλπ], και πάνω απο όλα ζέσταμα) για αποφυγή τραυματισμών και προβλημάτων που μπορεί να σε κάνουν να ξεχάσεις τα drums μια για πάντα.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να φανταστείς ότι δεν είμαι αγύμναστος, αντίθετα είχα την εντύπωση ότι το ότι ασχολούμαι με αθλήματα θα είναι θετικός παράγοντας και για την ενασχόλησή μου με τα ντραμς. Κάτι στο ύψος/τρόπο που κάθομαι πρέπει να είναι το θέμα.

 

 

 

 

σε τι σκαμπω καθεσαι ?μπορεις να στειλεις φωτο?αν οχι το ιδιο μια φωτο απο το διαδυκτιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι σκαμπω καθεσαι ?μπορεις να στειλεις φωτο?αν οχι το ιδιο μια φωτο απο το διαδυκτιο....

 

Ευστοχη η παρατηρηση σου.Αλλα πιστευω το σημαντικοτερο ερωτημα ειναι το ποσο χαμηλα καθεται.. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγασε..Δες το συγκεκριμενο βιντεο απο ενα τυπο που το εχει λιωσει το διπλοπεταλο  και παρε σοβαρα τα οσα λεει... ;D ;D ;D ;D

Για ατομα σαν εσενα μιλαει.. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Derek Roddy Flat Foot Explanation MDF 2008.avi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγασε..Δες το συγκεκριμενο βιντεο απο ενα τυπο που το εχει λιωσει το διπλοπεταλο  και παρε σοβαρα τα οσα λεει... ;D ;D ;D ;D

Για ατομα σαν εσενα μιλαει.. ;D ;D ;D ;D ;D

 

+1 right to the point , Nordic.

 "...that's gonna magically make them Vinnie !!" ;D

(αχ και βαχ, I wish it was that easy!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου