Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H Βίβλος του Drummer

ακριβως αυτο!

Pegasos, δες αυτο το παλαιοτερο thread και διαβασε το προσεκτικα, θα βοηθηθεις:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182685.msg519270;topicseen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τα βάλουμε τα πράγματα με μια σειρά:

α) Μας ρώτησες πώς θα γίνει να μάθεις "διπεταλιά" και τρόπους για να μάθεις να παίζεις πέρα από το "shadow drumming". Όλοι σου απαντήσαμε, ότι ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις να παίζεις ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ είναι να πάς σε κάποιον δάσκαλο, κάτι το οποίο απάντησες με το δικό σου ύφος ότι "τι να μου κάνει ο δάσκαλος και τι ξέρει αυτός, και σιγά μη δώσω τόσα λεφτά κλπ κλπ.". Εκεί λοιπόν είπα ότι αυτή τη λογική μόνο σε μικρές ηλικίες την έχω συναντήσει (δεν σε είπα ανώριμο...Ξαναδιάβασε το post μου).

β) Έπειτα μετά από τόσες προειδοποιήσεις και συμβουλές απο όλους μας τις οποίες δεν άκουσες (και καλά έκανες αν νομίζεις ότι είναι σωστό), και αφού τελικά τραυματίστηκες,  παράθεσα μια πολύ γνωστή  παροιμία, η οποία μιλάει για ένα συγκεκριμένο τετράποδο, και όχι για σένα. Άρα αν θεωρείς ότι σε αποκάλεσα "γουρούνι", είναι δική σου άποψη που και πάλι (όπως και τις προηγούμενες γνώμες που είχες) δεν θα προσπαθήσω να στην αλλάξω.

γ) Καλά κάνεις και ακολουθάς τις επιλογές σου, και τις στηρίζεις, και ακολουθάς αυτό που νομίζεις. Αν παρόλαυτα οι συμβουλές μας δεν ταιριάζουν στις επιλογές σου απλά κάνε τις skip. Ξεκαθαρίζω και πάλι ότι δεν σε έβρισα ούτε είχα σκοπό να σε προσβάλλω (και γιαυτό τόνισα το "ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ").

 

 

Ναι, ωραία, όπως είπα απλά δεν δέχομαι συμβουλές και προσβολές ταυτόχρονα, ένα από τα δύο θέλω. Δεν νομίζω ότι τραυματίστηκα, αν ήταν τόσο εύκολο θα είχε γεμίσει ο κόσμος σακάτηδες, απλά κάποιο νεύρο τραβήχτηκε οπότε νο πρόμπλεμ.

 

 

 

δ) Σίγουρα δεν σε μάτιασα εγώ, γιατί δεν έχω αυτή τη δύναμη και δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο. Αν θεωρείς ότι το κακό το μάτι είναι που σε οδήγησε στο αυχενικό, και όχι η έλλειψη γνώσης, τότε τα δικά μου λόγια περισσεύουν.

 

 

Άστα αυτά, έχω αισθητήριο εγώ..

 

 

σε τι σκαμπω καθεσαι ?μπορεις να στειλεις φωτο?αν οχι το ιδιο μια φωτο απο το διαδυκτιο....

 

http://www.thomann.de/gr/mapex_mxt270a_drummersitz.htm

 

 

Ποιο είναι το ύψος που προτείνεται; Τα πόδια σε τι γωνία πρέπει να είναι με το σώμα ο μηρός και σε ποιο ύψος το γόνατο σε σχέση με τη λεκάνη; Ότι βολεύει τον καθένα;

 

 

Ευστοχη η παρατηρηση σου.Αλλα πιστευω το σημαντικοτερο ερωτημα ειναι το ποσο χαμηλα καθεται.. ;D ;D

 

 

Πόσο χαμηλά πρέπει/δεν πρέπει να κάθομαι;

 

 

 

Πηγασε..Δες το συγκεκριμενο βιντεο απο ενα τυπο που το εχει λιωσει το διπλοπεταλο  και παρε σοβαρα τα οσα λεει... ;D ;D ;D ;D

Για ατομα σαν εσενα μιλαει.. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Derek Roddy Flat Foot Explanation MDF 2008.avi

 

 

Δεν μου λέει κάτι αυτό το βίντεο. Και ποιος είναι αυτός ο Βίνυ που λέει ο τύπος;

 

Όποιος θέλει να βοηθήσει μπορεί να απαντήσει στο εξής ερώτημα:

 

Από τις διάφορες τεχνικές που βλέπω να υπάρχουν στο παίξιμο της μπότας, flat foot, heel up, heel down, ποια συστήνεται συνήθως για τον αρχάριο; Κάποια συγκεκριμένη; Ποια θεωρείται η πιο κατάλληλη για rock/metal?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ωραία, όπως είπα απλά δεν δέχομαι συμβουλές και προσβολές ταυτόχρονα, ένα από τα δύο θέλω. Δεν νομίζω ότι τραυματίστηκα, αν ήταν τόσο εύκολο θα είχε γεμίσει ο κόσμος σακάτηδες, απλά κάποιο νεύρο τραβήχτηκε οπότε νο πρόμπλεμ.

 

Δεν είπαμε ότι πέθανες  ;D αυτά τα νεύρα που τραβιούνται πρέπει να τα προσέχεις όμως

 

 

Αυτό το κάθισμα είναι στα 39 ευρώ... Σίγουρα για τα λεφτά του η ποιότητα θα ειναι MAPEX...

Υπάρχουν αρκετά καθίσματα που δεν "κουνάνε" και ανεβοκατεβαίνουν με μοχλό απλά είναι ακριβότερα.

 

Ποιο είναι το ύψος που προτείνεται; Τα πόδια σε τι γωνία πρέπει να είναι με το σώμα ο μηρός και σε ποιο ύψος το γόνατο σε σχέση με τη λεκάνη; Ότι βολεύει τον καθένα;

 

Πόσο χαμηλά πρέπει/δεν πρέπει να κάθομαι;

 

Δες το video παρακάτω του μεγάλου Weckl:

Drum Lesson Dave Weckl Back To Basics Part 4 Foot Technique

 

Δεν μου λέει κάτι αυτό το βίντεο. Και ποιος είναι αυτός ο Βίνυ που λέει ο τύπος;

http://en.wikipedia.org/wiki/Vinnie_Colaiuta

Vinnie Colaiuta Solo during "Actual Proof"

 

Όποιος θέλει να βοηθήσει μπορεί να απαντήσει στο εξής ερώτημα:

 

Από τις διάφορες τεχνικές που βλέπω να υπάρχουν στο παίξιμο της μπότας, flat foot, heel up, heel down, ποια συστήνεται συνήθως για τον αρχάριο; Κάποια συγκεκριμένη; Ποια θεωρείται η πιο κατάλληλη για rock/metal?

 

συνήθως για rock προτείνεται το heel up, αλλά για γρήγορα χτυπήματα με 1 μπότα, χρησιμοποιείται και το slide. Δες το videaki που πρότειναι ο december. Τα λέει πολύ καλά... Εξάσκηση - Εξάσκηση - Εξάσκηση - Εξάσκηση - Αργά - Αργά - Αργά - Αργά - Αργά. Τίποτα άλλο δεν θα σε κάνει Vinnie μέσα σε 2 λεπτά.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ηταν απαραιτητο να βρεις ενα δασκαλο να σου δειξει βασικη τεχνικη (στησιμο σετ, grip, μονα διπλα slide/ heel toe κλπ)

 

Αναφορικα με την τεχνικη του ποδιου υπαρχουν 3-4 τροποι αλλα αυτα καλυτερα να στα δειξει ενας δασκαλος πανω στο σετ.

 

 

pegasos, ο hwept σου το λεει, ολοι σου το λεμε καθαρα και ξαστερα :

αν θελεις πραγματικα να μαθεις ντραμς και αφου λες οτι εχεις επενδυσει και ενα ποσόν για το καινουργιο σου σετ, κανε μια τεραστια χαρη στον εαυτο σου (για το καλό σου) οπως σου ειπαμε ολοι: βρες εναν δασκαλο να σου λυσει τις πρωτες αποριες και να σε καθοδηγησει . Διοτι εχεις ,οπως ειναι φυσικο , πολλες αποριες και χρειαζεσαι καποιον να σου δειξει μερικα βασικα πραγματα πανω στο σετ. Η ισως να εχεις καποιον φιλο που να ασχολειται με το αθλημα και να θελει να σε βοηθησει. Και το λεω διοτι εισαι πολυ εναντιον του να πας σε δασκαλο. Αλλα πιστεψε με, θα ωφεληθεις. Επενδυσε σε αυτο που επελεξες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε θελω δασκαλο!!!!

 

Αρχηγε τα παμε, τα συμφωνησαμε : ΧΩΡΙΣ ΔΑΣΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΤΣΑΜΠΑ

 

Τωρα αν δε θες να το καταλαβεις δικαιωμα σου.

 

Λοιπον στην πραξη τωρα για να σε βοηθησω, ρωτας για της θεση του ποδιου.

 

Χονδρικα υπαρχουν 3 τεχνικες για το double bass παιξιμο. Η πρωτη ειναι (με τη φτερνα ψηλα) το ποδι να "κατεβαινει" ολοκληρο πανω στο πεταλι και ειναι για αργες ταχυτητες πχ 8α στα 90 100 bpm

 

Η επομενη ειναι παλι με τη φτερνα σηκωμενη αλλα τωρα η κινηση ειναι μικροτερη και οι ταχυτητες μεγαλυτερες 16α μεχρι τα 140-160

 

Απο εκει και μετα η χρησιμοποιουνται διαφορες τεχνικες οπως το ankle motion του Κολια

 

Στο DVD του Κολλια παρουσιαζονται αναλυτικα οι παραπανω 3 τεχνικες.

 

Αλλα - μη ξεχνιομαστε - και μη παρεξηγηθεις : ΔΕΝ εισαι ακομα σε θεση να μελετησεις τεχνικη double bass, οπως δεν ειναι σε θεση ενας μαθητης Α Δημοτικου να λυσει ολοκληρωματα. Υπαρχουν ενδιαμεσα βηματα που πρεπει να κανεις πριν αρχισεις συστηματικη μελετη double bass.

 

ΤΕΧΝΙΚΗ GRIP ΚΑΘΙΣΜΑ χωρις αυτα ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε θελω δασκαλο!!!!

 

Αρχηγε τα παμε, τα συμφωνησαμε : ΧΩΡΙΣ ΔΑΣΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΤΣΑΜΠΑ

 

Τωρα αν δε θες να το καταλαβεις δικαιωμα σου.

 

Λοιπον στην πραξη τωρα για να σε βοηθησω, ρωτας για της θεση του ποδιου.

 

Χονδρικα υπαρχουν 3 τεχνικες για το double bass παιξιμο. Η πρωτη ειναι (με τη φτερνα ψηλα) το ποδι να "κατεβαινει" ολοκληρο πανω στο πεταλι και ειναι για αργες ταχυτητες πχ 8α στα 90 100 bpm

 

Η επομενη ειναι παλι με τη φτερνα σηκωμενη αλλα τωρα η κινηση ειναι μικροτερη και οι ταχυτητες μεγαλυτερες 16α μεχρι τα 140-160

 

Απο εκει και μετα η χρησιμοποιουνται διαφορες τεχνικες οπως το ankle motion του Κολια

 

Στο DVD του Κολλια παρουσιαζονται αναλυτικα οι παραπανω 3 τεχνικες.

 

Αλλα - μη ξεχνιομαστε - και μη παρεξηγηθεις : ΔΕΝ εισαι ακομα σε θεση να μελετησεις τεχνικη double bass, οπως δεν ειναι σε θεση ενας μαθητης Α Δημοτικου να λυσει ολοκληρωματα. Υπαρχουν ενδιαμεσα βηματα που πρεπει να κανεις πριν αρχισεις συστηματικη μελετη double bass.

 

ΤΕΧΝΙΚΗ GRIP ΚΑΘΙΣΜΑ χωρις αυτα ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

 

Ξεχασες οτι τα χερια ειναι η προτεραιοτητα, και στα ποδια πρωτα να μαθει να δουλευει hi hat.... ;D ;D ;D ;D

Τελικα το πολυ metal οντως κανει κακό.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να μην ανοιγω νεο post την τελευταια βδομαδα συμβαινει το εξης ,παιζω καθε απογευμα και  την επομενη μερα εχω καποιες μικρες ενοχλησεις στο δεξι μου χερι, την ωρα παλι της εξασκησης δεν εχω καμια ενοχληση. Αν μπορει καποιος να μας πει καμια συμβουλη καλοπροαιρετη . Sorry Pegasos για την παρεμβολη μαν ,  εννοειται θα συνεχισεις με τις αποριες εδω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου