Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pegasos νομιζω οτι με το νι και με το σιγμα θα τα μαθεις γιατι το θελεις εσυ φιλε και οχι για να δικαιολογησεις την αμοιβη του  δασκαλου σου :)

Αυτο που αποδεικνυεται βολικο ειναι να ξεκινας με το δεξι λοιπον και θα το διαπιστωσεις και απο μονος σου . Προσωπικη συμβουλη man ξεκινησε εσυ σωστα και αν  φτασεις σε σημειο και τα δυο σου ποδια να τα ελεγχεις το ιδιο καλα και δεν μπερδευεσαι  τοτε θα μπορεις και να κρινεις που πως κ ποτε θα ξεκινησεις με το αριστερο.

Με ολη την καλη διαθεση ,  επιδη μου βγαλες κατι υποτιμητικο, ξεκινα να μελετας και τα ξαναλεμε με νεες αποριες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

http://www.amazon.com/Stick-Control-George-Lawrence-Stone/dp/1892764040

 

αυτό είναι το stick control που αναφέρθηκε παραπάνω.

τα αυτιά σου θα σε φτάσουν μέχρι ένα σημείο, μετά θα πρέπει να μελετήσεις κάποια πραγματα όμως, αν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις τεχνικά. Αυτό το βιβλίο είναι απο τα πρώτα που μελετάει κανείς(για τα χέρια) και η επέκταση του για τα πόδια δίνει άλλη διάσταση στο θέμα, μην το υποτιμάς. Περίμενε να σου ρθει το σετ, δοκίμασε ό,τι έχεις στο μυαλό σου και θα δείς.

 

Mάλιστα, θα το κοιτάξω..

 

Μια έρωτηση...αφου τα βρίσκεις ολα στο youtube κ αφου έχεις τοσο καλά αυτιά που δεν χρειάζεσαι  κάποιον να σου πει τι κ πως γτ κάνεις τόσες πολλές ερωτήσεις στο αρχικό σου ποστ??

 

 

Τι θα πει γιατί, επειδή είμαι άσχετος, προφανές δεν είναι; Και όπως γράφω στο δεύτερο ποστ τα βίντεο στο youtube με τεχνικές τα είδα μετά που έκανα το πρώτο ποστ.

 

 

You're just too good to be true     ???  ??? :-X :-X..

(αυτό τραγουδαω τώρα χτυπώντας το κεφάλι μου στον τοίχο- θα μου περάσει)

 

 

Δεν υπάρχει λόγος να το χτυπάς, χαλάρωσε.

 

 

Pegasos νομιζω οτι με το νι και με το σιγμα θα τα μαθεις γιατι το θελεις εσυ φιλε και οχι για να δικαιολογησεις την αμοιβη του  δασκαλου σου :)

Αυτο που αποδεικνυεται βολικο ειναι να ξεκινας με το δεξι λοιπον και θα το διαπιστωσεις και απο μονος σου . Προσωπικη συμβουλη man ξεκινησε εσυ σωστα και αν  φτασεις σε σημειο και τα δυο σου ποδια να τα ελεγχεις το ιδιο καλα και δεν μπερδευεσαι  τοτε θα μπορεις και να κρινεις που πως κ ποτε θα ξεκινησεις με το αριστερο.

Με ολη την καλη διαθεση ,  επιδη μου βγαλες κατι υποτιμητικο, ξεκινα να μελετας και τα ξαναλεμε με νεες αποριες  :)

 

Βασικά δε λέω ότι δεν θα άξιζε να τα μάθει κανείς με το νι και με το σίγμα, απλά ότι δεν θα ταίριαζε ίσως στη δική μου περίπτωση. Υποτίμηση κάποιου πράγματος δεν είναι ο σκοπός μου σίγουρα, μάλλον η "βασανιστική" προσμονή του πρώτου σετ σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό και κάποιες πρόωρες φιλοδοξίες μου, δώσανε αυτήν την εντύπωση για τα γραφόμενά μου.

 

Τα ξαναλέμε προσεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου, με ολο το σεβασμο νομιζω οτι εισαι στην κατηγορια :

"θελω να κοπαναω τα τυμπανα γιατι ετσι καυλωνω, τι δασκαλοι και τι βιβλια και το 'να τ' αλλο ξερω γω. Ελα μωρε εγω εχω αυτι, δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη ντουμπανα ειναι"

 

Σεβαστον. Μη τρελαινεσαι για βιβλια, δασκαλους, αξιες, τεχνικη κλπ

 

Κατσε διασκεδασε το, και οταν δε θα μπορεις να παιξεις ουτε αρκετα γρηγορα, ουτε αρκετα καθαρα, ουτε σταθερα, οταν θα αρχισει να σε πονα η μεση και τα γονατα, θα ξανασκεφτεις μηπως τελικα η αμοιβη ενος δασκαλου δικαιολογειται τελικα.

 

Καλη διασκεδαση

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου, με ολο το σεβασμο νομιζω οτι εισαι στην κατηγορια :

"θελω να κοπαναω τα τυμπανα γιατι ετσι *******ω, τι δασκαλοι και τι βιβλια και το 'να τ' αλλο ξερω γω. Ελα μωρε εγω εχω αυτι, δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη ντουμπανα ειναι"

 

Σεβαστον. Μη τρελαινεσαι για βιβλια, δασκαλους, αξιες, τεχνικη κλπ

 

Κατσε διασκεδασε το, και οταν δε θα μπορεις να παιξεις ουτε αρκετα γρηγορα, ουτε αρκετα καθαρα, ουτε σταθερα, οταν θα αρχισει να σε πονα η μεση και τα γονατα, θα ξανασκεφτεις μηπως τελικα η αμοιβη ενος δασκαλου δικαιολογειται τελικα.

 

Καλη διασκεδαση

 

+1

 

Με όλο το σεβασμό, είναι περίεργο πίσω από μια τέτοια λογική να βρίσκεται ένας 30 χρονος. Όσα χρόνια παίζω, αυτή τη λογική την είχαν πάντα (85%) ηλικίες 15-20, μετά ή τα παρατούσαν ή σοβαρευόντουσαν, ή απλά μέναν στάσιμοι (κι εγώ μέσα σε αυτό το ποσοστό). Από σεβασμό αρχικά στη μουσική, έπειτα στο όργανο, και τέλος στον εαυτό σου, αν πραγματικά θές να μάθεις και όχι να ξεκαυ****ς τότε, (όπως έκανα κι εγώ - είμαι 28), βρές ένα δάσκαλο, γιατί είναι πολύ σημαντικές οι βάσεις και τα πρώτα βήματα. Αλλιώς πάρε την DM10 και κοπάνα την μέχρι να σπάσει.. αλλά στο τέλος της μέρας, πάλι δεν θα παίζεις ντράμς σταθερά και σωστά. Άσε που υπάρχουν κίνδυνοι όπως τενοντίτιδες, πόνοι μέσης κλπ..

 

Καλή διασκέδαση κι απο μένα

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου, με ολο το σεβασμο νομιζω οτι εισαι στην κατηγορια :

"θελω να κοπαναω τα τυμπανα γιατι ετσι *******ω, τι δασκαλοι και τι βιβλια και το 'να τ' αλλο ξερω γω. Ελα μωρε εγω εχω αυτι, δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη ντουμπανα ειναι"

 

Σεβαστον. Μη τρελαινεσαι για βιβλια, δασκαλους, αξιες, τεχνικη κλπ

 

Κατσε διασκεδασε το, και οταν δε θα μπορεις να παιξεις ουτε αρκετα γρηγορα, ουτε αρκετα καθαρα, ουτε σταθερα, οταν θα αρχισει να σε πονα η μεση και τα γονατα, θα ξανασκεφτεις μηπως τελικα η αμοιβη ενος δασκαλου δικαιολογειται τελικα.

 

Καλη διασκεδαση

 

 

Βασικά παίζω δυο μέρες τώρα και ήδη έχουν πιαστεί τα χέρια μου. Για διπεταλιά ούτε λόγος, ούτε την μονή δε βγάζω!

 

Πρέπει να βρω κατάλληλη ρύθμιση για τις παραμέτρους του πεταλιού..  :P

 

 

+1

 

Με όλο το σεβασμό, είναι περίεργο πίσω από μια τέτοια λογική να βρίσκεται ένας 30 χρονος. Όσα χρόνια παίζω, αυτή τη λογική την είχαν πάντα (85%) ηλικίες 15-20, μετά ή τα παρατούσαν ή σοβαρευόντουσαν, ή απλά μέναν στάσιμοι (κι εγώ μέσα σε αυτό το ποσοστό). Από σεβασμό αρχικά στη μουσική, έπειτα στο όργανο, και τέλος στον εαυτό σου, αν πραγματικά θές να μάθεις και όχι να ξεκαυ****ς τότε, (όπως έκανα κι εγώ - είμαι 28), βρές ένα δάσκαλο, γιατί είναι πολύ σημαντικές οι βάσεις και τα πρώτα βήματα. Αλλιώς πάρε την DM10 και κοπάνα την μέχρι να σπάσει.. αλλά στο τέλος της μέρας, πάλι δεν θα παίζεις ντράμς σταθερά και σωστά. Άσε που υπάρχουν κίνδυνοι όπως τενοντίτιδες, πόνοι μέσης κλπ..

 

Καλή διασκέδαση κι απο μένα

 

Βελτιώνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά παίζω δυο μέρες τώρα και ήδη έχουν πιαστεί τα χέρια μου.

Φιλικα παντα, σου συνιστώ να βρείς δασκαλο. Εστω και για ελαχιστα μαθηματα. Το "πιαστεί" μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε τενοντίτιδα, συνδρομο καρπιαίου σωλήνα και άλλα.

Εχεις ιδεα ποση ωρα και πως ακριβως πρεπει να κανεις ζεσταμα? Θα βρεις εδω στο Νοιζ, αρθρα και threads και για αυτό το θεμα αν ψαξεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διπεταλια μπορει να περιμενει ειναι η γνωμη μου.Πρωτα πρεπει να μαθεις πως κρατας τις μπακετες,το υψος του καθισματος κλπ ΚΑΙ μετρονομο!Αν καταφερεις να παιζεις σταθερα με τον μετρονομο,ενεργοποιειται το εσωτερικο σου ρολοι.Ειναι κατι που θα το εχεις για παντα.

Μετα απο αυτο,τα υπολοιπα θα ερθουν με εξασκηση,πολλη εξασκηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοψε το πολυ metal σου κανει κακο!! ;D ;D ;D ;D

Πρωτα πρεπει να λιωσεις το μονοπεταλο και τα χερακια σου και μετα πιανεις το διπλοπεταλο...

Δωσε βαση στο να μαθεις να παιζεις γενικα τυμπανα... ;D ;D ;D

Επισης δεν χρειαζεται διπλοπεταλο για να ακουστεις σαν να βαρανε 2 μποτες... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι η ιδέα μου, αλλά νομίζω ότι ένας από σας με μάτιασε.. (ξέρει ποιος είναι)

 

Από εχθές και με συνολικά όχι πάνω από 5-6 ώρες εξάσκηση από τότε που παρέλαβα το σετ, με έπιασε ένας περίεργος πόνος σε κάποιον/ους σπόνδυλο/λους λίγο κάτω από τον αυχένα και το νιώθω κάθε φορά που κουνάω το κεφάλι μου σε οποιαδήποτε κατεύθυνση! ??? Άρχισα τα voltaren..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου