Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε διατάσεις και καλό ζέσταμα πριν παίξεις.

 

ΜΕ ολο το σεβασμο, αλλα δεν ειναι αθλητισμος. Οταν λεμε ζεσταμα εννοουμε οτι μη πλακωθεςι στα μπλαστ μολις κατσεις στο σετ αλλα παιξε σταδιακα στην αρχη χαλαρα και μετα δωσε. Τωρα διατασεις κλπ δε χρειαζονται?

 

lambpfgod ουτε εσυ εχεις δασκαλο ε?

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδια για να μην ανοιγω νεο post την τελευταια βδομαδα συμβαινει το εξης ,παιζω καθε απογευμα και  την επομενη μερα εχω καποιες μικρες ενοχλησεις στο δεξι μου χερι, την ωρα παλι της εξασκησης δεν εχω καμια ενοχληση. Αν μπορει καποιος να μας πει καμια συμβουλη καλοπροαιρετη . Sorry Pegasos για την παρεμβολη μαν ,  εννοειται θα συνεχισεις με τις αποριες εδω  :)

Τα κατωθι τα εχω ξαναγραψει και τα ξαναποσταρω τωρα για να σε ενημερωσω:

Ακόμα και στην παραμικρή ελάχιστη υποψία πόνου, φοράω αυτον τον νάρθηκα που βλέπετε στην φωτο( 20 ευρώ στα καταστήματα ορθοπεδικών ειδων και υπάρχει φυσικά και για αριστερόχειρες). Δεν συμβαίνει συχνά, ισως μια φορα στο τρίμηνο, αλλά με 2 εως 3 ωρες στον ναρθηκα,  ακινητοποιούνται οι μύες και τα νεύρα και ξεκουράζονται επαρκώς. Αναφερομαι σαφως σε μενα,  αυτο λειτουργεί για μένα και επαναλαμβανω: στην παραμικρη ελαχιστη υποψια πονου. Παντως, αν συνεχιζει ο πονος σου για αρκετες μερες, σοφό ειναι να σε δει ενας ορθοπεδικός.

321786300__._.thumb.JPG.273e7cae9b05c6fb1d32f3cf1e881195.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα δασκαλου hwept αν εγω βαρεθηκα να κανω σωστο ζεσταμα καποιες φορες ή αν απλα κουρασα το χερι μου . Αυτο μαλλον ειναι στον χαρακτηρα του καθενος το ποσο πιστα ακολουθει καποια πραγματα. Αλλα ας μην αλλαξουμε θεμα , εδω ειναι αποριες Pegasos  :)  Σταματησα το ωδειο hwept  λογο στρατου , απο Σεπτεμβρη λογικα παλι..

Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε καρπούς κ χέρια δεν έχω κανένα πρόβλημα, διότι από άλλα αθλήματα δεν τα έχω απροπόνητα γενικά. Το τράβηγμα είναι κάτω από τον αυχένα ανάμεσα στη σπονδυλική στήλη και το δεξί 'φτερό'. Ίσως επειδή τις πρώτες μέρες έπαιζα με το κεφάλι στραμένο αριστερά κοιτώντας το drum module και το high hat. Και ο αριστερός ώμος μου είναι από παλιό όχι σοβαρό βέβαια χτύπημα από πέσιμο με ποδήλατο. Ο δεξής είναι λίγο πιο 'loose' από το κανονικό, νομίζω επειδή με τραβούσαν πολύ από το χέρι όταν ήμουν μικρός. Πάντως κάτι στο σύστημα μεταξύ δύο ώμων και σύνδεσής του με τη σπονδυλική στήλη τράβηξε. Voltaren δε με πιάνει, ούτε Ponstan, μια μπύρα όμως το χαλαρώνει κάπως. Πάντως δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό.

 

Στο θέμα μας τώρα. Με τις δικές μου δοκιμές, προσπάθησα τα εξής μέχρι τώρα:

Με heel down το μονό πετάλι το κατέχω στα βασικά. Δίνω πίεση είτε στα δάκτυλα είτε στο ball of the foot. Για μονό πετάλι επίσης με heel up, δηλαδή με κίνηση του γονάτου και θέση του ball of the foot στα μέσα περίπου του πεταλιού, πάλι γίνεται, απλά δεν νιώθω να μπορώ να κάνω επαναλαμβανόμενα γρήγορα χτυπήματα.

Για απόπειρες διπεταλιάς λοιπόν, με μετρονόμο και σε αρκετά μέτριες ταχύτητες βέβαια, με heel up και κίνηση γονάτων, βγαίνει. Απλά κουράζονται γρήγορα τα πόδια. Υποτίθεται ότι η ενασχόληση με κάποια αθλήματα/είδη φυσικής δραστηριότητας σε βάζουν σε πλεονεκτική θέση ως προς την ενασχόληση με κάποια άλλα αθλήματα/είδη φυσικής δραστηριότητας. Πχ έχω αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα στα πόδια μου από ποδηλασία. Το αποτέλεσμα είναι οι μηροί μου να είναι ψιλομεγάλοι δηλαδή βαριοί. Οπότε μου βγαίνει η διπεταλιά με heel up αλλά κουνώντας τους ογκώδεις μηρούς γίνεται κουραστικό για το υπόλοιπό σώμα (κορμό) σχετικά γρήγορα.

Για διπεταλιά τώρα με heel down, βγαίνει πάλι, σε πολύ μέτριες ταχύτητες βέβαια, με μετρονόμο, αλλά δεν ξέρω, κουράζεται πολύ γρήγορα το σύστημα της γάμπας, όχι ακριβώς κουράζεται, σαν να χάνει το μέτρημα, το τέμπο, ένα περίεργο αίσθημα, helplesness στη γάμπα αν μπορώ να το πω έτσι, κομπλάρει να χτυπήσει στα σωστά διαστήματα.

 

lampofgod, γράψε ότι απορίες έχεις κι εσύ, δεν είναι ιδιόκτητο το νήμα, ας μεγαλώσουμε το κίνημα εκμάθησης άνευ διδασκάλου  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μεγαλώσουμε το κίνημα εκμάθησης άνευ διδασκάλου  8)

 

Να σας προτεινω μερικα ονοματα για το κινημα σας ?

 

Επαθα για να μαθω

Μαθαινω σε 5 χρονια οσα αλλοι σε 1

Τραυματισε το μυοσκελετικο σου, μπορεις!

Μπρος στο κοπανημα τι ειναι η τεχνικη

Βλεποντας και κανοντας, χρόνος υπαρχει

Εμπρος με γοργη διπεταλια

Κοπανατε γιατι χανομαστε

 

 

Κανω πλακα ε, μη παρεξηγηθουμε

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο θέμα μας τώρα. Με τις δικές μου δοκιμές, προσπάθησα τα εξής μέχρι τώρα:

Με heel down το μονό πετάλι το κατέχω στα βασικά. Δίνω πίεση είτε στα δάκτυλα είτε στο ball of the foot. Για μονό πετάλι επίσης με heel up, δηλαδή με κίνηση του γονάτου και θέση του ball of the foot στα μέσα περίπου του πεταλιού, πάλι γίνεται, απλά δεν νιώθω να μπορώ να κάνω επαναλαμβανόμενα γρήγορα χτυπήματα.

Για απόπειρες διπεταλιάς λοιπόν, με μετρονόμο και σε αρκετά μέτριες ταχύτητες βέβαια, με heel up και κίνηση γονάτων, βγαίνει. Απλά κουράζονται γρήγορα τα πόδια. Υποτίθεται ότι η ενασχόληση με κάποια αθλήματα/είδη φυσικής δραστηριότητας σε βάζουν σε πλεονεκτική θέση ως προς την ενασχόληση με κάποια άλλα αθλήματα/είδη φυσικής δραστηριότητας. Πχ έχω αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα στα πόδια μου από ποδηλασία. Το αποτέλεσμα είναι οι μηροί μου να είναι ψιλομεγάλοι δηλαδή βαριοί. Οπότε μου βγαίνει η διπεταλιά με heel up αλλά κουνώντας τους ογκώδεις μηρούς γίνεται κουραστικό για το υπόλοιπό σώμα (κορμό) σχετικά γρήγορα.

Για διπεταλιά τώρα με heel down, βγαίνει πάλι, σε πολύ μέτριες ταχύτητες βέβαια, με μετρονόμο, αλλά δεν ξέρω, κουράζεται πολύ γρήγορα το σύστημα της γάμπας, όχι ακριβώς κουράζεται, σαν να χάνει το μέτρημα, το τέμπο, ένα περίεργο αίσθημα, helplesness στη γάμπα αν μπορώ να το πω έτσι, κομπλάρει να χτυπήσει στα σωστά διαστήματα.

 

lampofgod, γράψε ότι απορίες έχεις κι εσύ, δεν είναι ιδιόκτητο το νήμα, ας μεγαλώσουμε το κίνημα εκμάθησης άνευ διδασκάλου  8)

 

Πρωτα απο ολα μην μειωνεις τους δασκαλους...  >:( >:( >:( >:(

Το κινημα εκαμαθησης αυτοδιδακτων μπορει να ειναι και δικοπο μαχαιρι.. >:( >:(

Και σαν χτεσινος στο αθλημα καλα ειναι να μην βγαζεις συμπερασματα για το οργανο απο τωρα για το τι ειναι καλο και τι οχι...

 

Πρωτο βασικο αυτο που πρεπει να καταλαβεις ότι τα τυμπανα δεν ειναι αρση βαρων αλλα  kung fu..H κινησιολογια και η πολλη εξασκηση σε συνδυασμο με μυικη μνημη ειναι αυτην που θα σου φερει πρωτα ελεχγο και μετα ταχυτητα.

 

 

Απο εκεί και περα οι 2 βασικοι τροποι παιξίματος όπως καλά υπεθεσες ειναι heel up και heel down..

 

Το θεμα κορμου ειναι μαλλον προβλημα του οτι καθεσαι χαμηλα...οταν τα γονατα ειναι πιο ψηλα απο την μεση λογικο να επιβαρυνεται η μεση και να σπαταλας περισσοτερη ενεργεια απο οση χρειαζεσαι χωρις καποιο αποτελεσμα...

Οταν παιζεις heel up και προσπαθεις να παιξεις full leg motion ειναι λογικο να κουραζεσαι γιατι η κινηση ολου του ποδιου ειναι περιοριστικη για πιο μεγαλες ταχυτητες...

Το μυστικο ειναι οτι οσο μεγαλωνει το tempo η κινηση μεταφερεται σε μικροτερους μυς του ποδιου σου , που απο την φυση τους ειναι πιο γρηγοροι και πιο ευελικτοι..στο τελος η κινηση μεταφερεται καθαρα στην φτερνα και το πελμα του ποδιου...

 

Παρε την παρακατω ασκηση που ουσιαστικα συνδυαζει heel up/down και heel/toe

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου