Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος Ενισχυτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο γινονται και μερικοι δισφημουν καποιους ενισχυτες.

Οπως μερικοι κανουν για τους bugera που ειναι το καλυτερο value for money μεχρι στιγμης και εχουν ηχαρα για τα λεφτα τους.

 

Ειχα ακουσει καπου οτι ενας δεν ηθελε να παρει τον ενισχυτη που του αρεσε γιατι ηταν bugera ενω παταν ανετα πιο ακριβους ενισχυτες. ;D

 

Παρε bugera αφοβα. ;)

Και ο cub 12 που ανεφερε ο συμφορουμιστης ειναι πολυ καλος αλλα πιστευω οτι ο bugera ειναι λιγο πιο ευελικτος μιας και ειναι δικαναλος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον buggera v22 συμφωνω απολυτα...ο ηχος του (παρα πολυ καλος) καμμια σχεση μετα χρηματα που εχει...αν τελικα ειναι αυτο που ψαχνεις απο θεμα ηχου παντα....ειναι και υποκειμενικο το θεμα στον ηχο....εγω θα τον χτυπησω καποια στιγμη.

Για την m9 δεν εχω αποψη.

 

Αυτα.

 

Aκριβώς...το θέμα με τον ήχο είναι εντελώς υποκειμενικό καλό θα ήταν να τους άκουγες κιόλας τους ενισχυτές που σου προτείνουμε ειδικά αν είσαι πολύ ψείρας με τον ήχο...από την άλλη μην τρελαθούμε τελείως με τον Bugera V22 δεν νομίζω να μην μείνεις ικανοποιημένος για τα 260 ευρώπουλα που θα δώσεις...αμα σου γυάλισε αυτός go for it.

 

Επίσης το συγκεκριμένο ενισχυτάκι επειδή είπες ότι έχεις Gibson LP με τους 498T 490R σου δηλώνω ευθαρσώς ότι με το gain από 7 και πάνω παίζει άνετα και metal, και επειδή είμαι της παλιάς σχολής όταν λέω metal δεν εννοώ disturbed, iced earth ή Judas Priest του ''jugulator'', αλλά Judas Priest του ''British Steel'', Ozzy εποχής Randy Rhoads, Βlack Sabbath, Μaiden κ.τ.λ.

 

Γενικά είναι ευέλικτος, το drive του αποτελεί ''συνέχεια'' του καθαρού καναλιού π.χ. αν βάλεις το drive channel στο 1 είναι σαν να τον έχεις στο καθαρό κανάλι με τις λάμπες να ''σπάνε'' και οπως προανέφερα πριν στο 7-10 παίζεις μέχρι και old school metal. Παίζοντας με την προενίσχυση και με το boost βγάζεις γενικά μεγάλη γκάμμα ήχων....

 

Όσον αφορά την πεταλιέρα...λύσσαξες... :P

Γιατί δεν κοιτάς να πάρεις πεταλάκια? Eγώ έχω μια boss gt-8 αλλά προτιμώ να την βάζω στο fx-loop του ενισχυτή για κανένα εφεδάκι μόνο...την είχα χρυσοπληρώσει και δεν θέλω να την ''σκοτώσω'' δίνοντάς την (ούτε) στα μισά χρήματα...τα καταφέρνει όμως. Αν δεν την είχα θα είχα τώρα τα ωραία μου πεταλάκια να κάμνω τη δουλειά μου.. ;D  Και πάλι όμως ίσως αρχίσω να μαζεύω πεταλάκια σιγά σιγά. Αν σώνει και καλά θες πεταλιέρα θα πρότεινα καμμιά μεταχειρισμένη tonelab (αν θες ωραίους overdrive ήχους) ή μια μεταχειρισμένη boss GT (έχει άπειρες δυνατότητες και παραμετροποιήσεις στα modulation-effects αλλά θέλει ψάξιμο). Δυστυχώς για αυτήν που θες δεν έχω γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Παρε μια tonelab να κανεις τη δουλεια σου ή το καλυτερο οπως προαναφερθηκε ειναι να εχεις ξεχωριστα πεταλακια αν δε σε καλυψει ο ενισχυτης.

 

Εχω μια boss gt-10 και για να βγαλεις ηχο θελει πολυ ψαξιμο ειδικα στην αρχη θα σου σπασει τα νευρα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια boss gt-10 και για να βγαλεις ηχο θελει πολυ ψαξιμο ειδικα στην αρχη θα σου σπασει τα νευρα. ;D

πω πω που πηγες και επεσες και εσυ αδερφακι μου - στην πιο δυσκολη πεταλιερα που εχει βγει απο τον φρανκενσταιν μονο και μονο για να κανει την ζωη των κατοχων της "ΚΟΛΑΣΗ"  ;D ;D ;D

ειχε περασει απο τα χερια μου και μονο 1 εβδομαδα την κρατησα :D :D

 

τον bugera μην τον φοβηθεις - (μιλαω απο δικη μου πειρα)

ειναι πολυ καλος και για δωματιο και για live - εγω αν ημουν στην θεση σου επαναλαμβανω οτι το μονο που θα πρεσεθετα σαν εξτρα σε αυτον τον ενισχυτη ειναι ενα distorsion pedal της αρεσκειας σου (εγω εχω το RAT πριν του 2000) για να εχει και πολυ καλα βρωμικα μεχρι και μεταλ "ανετα"

σημειοτεων απο το προηγουμενο θρεντ σου οτι αν βαλεις την κιθαρα σου επανω σε αυτον τον ενισχυτη θα ειναι σαν να παιζεις με αλλο οργανο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος λογος που θελω να αγορασω πετελιερα ειναι οτι σου δινει πολλες επιλογες ηχων και πιο μεγαλη ποικιλια στο παιξιμο σου!!

συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα δεν συγκρινεται ο ηχος απο πεταλακι με τον ιδιο ηχο απο πεταλιερα (εκτως και αν εχει tonelab ;D ;D)

και επισης βολευει παρα πολυ στα live - δεν θα ξεχασω ποτε ποσο χοροπηδουσα επανω στα πεταλια μου κανοντας τον κλοουν για να αλλαζω ηχους  :D :D :D :D

 

 

και μυαλο δεν εχω βαλει ακομα  ;D ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παει να πει δε συγκρίνεται?

 

όλες οι πεταλιέρες μια χαρά είναι. Αμα του αρέσει κάποιο συγκεκριμένο πεταλάκι ας πάρει αυτό, αλλά αν θελει απλά ενα drive ενα delay ενα chorus ενα κομπρεσσορα κλπ, μια πεταλιέρα θα τον βολέψει πολύ πιο φτηνά πολυ πιο ευελικτα και θα έχει και ΗΧΑΡΑ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παει να πει δε συγκρίνεται?

θελω να πω οτι κατα την γνωμη μου ο ηχος απο ενα distorsion ή ενα overdrive pedal της tonebone ας πουμε δεν ειναι ο ιδιος - πιο "γεματο" ηχο εχουν τα πεταλακια απο την πεταλιερα - εκτως βεβαια ξαναλεω αν εχεις καποια πεταλιερα τυπου tonelab ή αυτου του βελινεκους

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πόσο γεματος ή οχι ειναι ενας ήχος εχει να κάνει με το συγκεκριμενο πεταλάκι/εφε.

 

υπάρχουν και πεταλάκια με "λεπτο" ηχο εκ κατασκευης, γιατι γιαυτο επινοηθηκαν

 

όλες οι πεταλιέρες και όχι μονο η τονελαμπ παρέχουν μια χαρά τις βασικές "κατηγοριες" ηχων με τις δικές τους λεπτές διαφορές απο αντίστοιχα πεταλάκια απο τα οποία εμπνεύστηκαν.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου