Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση:

1)Ο Καζαντζάκης είναι ένα απλό παράδειγμα και όχι δε θα σχολίαζα αρνητικά το έργο του, μη τρελαθούμε...

2)με πρόλαβε ο Nicolas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και αφού κάποιοι εδώ μέσα πραγματικά ξέρουν μουσική, πού το πρόβλημα να κρίνουν τους ΠΛ???!?! Μπορεί να μην έχουν γεμίσει γήπεδα, αλλά δε χρειάζεται νομίζω.

 

Επιπλέον πρέπει να θυμηθούμε ότι υπάρχει και η απλούστατη κριτική του κοινού. Το κοινό έχει το δικό του κριτήριο. Έτσι αγοράζει, έτσι σκέφτεται και ποσώς το ενδιαφέρει αν εσύ εκτιμάς ή όχι τη γνώμη του. Άλλωστε στο τέλος το τι λέει ο άλλος, το πως το λέει φυσικά και μετράει, και αυτός που δέχεται την κρίση μπορεί να δεχτεί ή να απορρίψει. Τώρα γιατί εσύ πιάστηκες και ζητάς να ανακαλέσει ο ένας και ο άλλος, δεν το έχω πιάσει ακριβώς...  ;D

 

ειλικρινα εχω αρχισει να αναρωτιεμαι για τα ελληνικα μου.ξερω οτι δεν ειναι απταιστα αλλα τουλαχιστον νομιζα οτι μπορω να συννενοηθω

 

γνωριζω οτι εισαι καλος μουσικος και καθηγητης ,γιαυτο  αν θες να κανεις καποια κριτικη καντην χωρις χαζοχαρακτηρισμους και επιφανειακα λογια.μπες στα της ουσιας της μουσικης τους και δωσε μας να καταλαβουμε τι εννοεις.

με αλλα λογια δικαιολογησε τις μουσικες σου γνωσεις και μην κρινεις σαν πανελιστας σε μεσημεριαναδικο

 

τη λεξη ποιοτητα σου ζητησα να ανακαλεσεις για να μη γινει αυτο που γινεται τωρα.να πλακωνομαστε για τον ορισμο της και τα ρεστα.

 

προφανως δεν το καταλαβες ισως φταει η διατυπωση μου

 

 

και για του λογου το αληθες

οριστε η βαρυγδουπη κριτικη σου ως μουσικος για μουσικους

"Το ίδιο και με τους πυξ λαξ. Επέτρεψέ μου να έχω μια αυστηρή γνώμη για κάποια πράγματα όσον αφορά τη μουσική. Και επειδή δεν είναι κάτι το εξεζητημένο αυτό που κάνουν, μπορώ να ομολογήσω ότι δεν είναι και σπουδαίο... αντιθέτως. Το ότι έχουν μείνει τόσα χρόνια, το ότι έχουν πουλήσει τόσο, προφανώς κάτι σημαίνει, αλλά όχι για την ποιότητα του έργου τους, ή την παρουσία τους στο χώρο (αν ήταν παρουσιαστές πρωινάδικου θα μιλάγαμε για ακριβώς αυτήν την παρουσία)."

 

αυτα θα μπορουσε να τα πει ο οποιοσδηποτε.μην αδικεις τον εαυτο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί να το εκλάβεις ως πισωγύρισμα ή αποφυγή, αλλά δεν έχω καμμία όρεξη να κάτσω να κάνω μουσικολογική ανάλυση στα κομμάτια των ΠΛ!

 

Μπορώ να πω, με απλά λόγια, και χωρίς να διεκδηκώ δάφνες αυθεντίας ή τίποτα τέτοιο ότι:

 

1. Τα κομμάτια τους θυμίζουν αρκετά το ένα το άλλο. Μπορεί κάποιος να το πει στυλ, αλλά προς τα εδώ μου μυρίζει αδυναμία να κάνουν κάτι διαφορετικό. (για παράδειγμα μου είχε αρέσει πάρα πολύ το "μόναξιά μου όλα" όταν το βγάλανε από κάποιο στούντιο στο Βέλγιο (νομίζω), με τον αμανέ του Χριστοδουλόπουλου (πάλι νομίζω). Στο δίσκο όμως βάλανε μια δική τους έκδοση με κάτι string pads που ακούγονταν σαν να ήταν από αρμόνιο casio!)

 

2. Τα κομμάτια τους είναι ΟΛΑ απλοϊκά. Και ο Σαββόπουλος έχει γράψει απλοϊκά "κομματάκια" (Συννεφούλα, πχ), αλλά έχει γράψει και πράγματα απίστευτα (πχ. Μακρύ ζεϊμπέκικο για το Νίκο).

 

3. Είναι πιασάρικά, αλλά προσωπικά με πιάνουν για πολύ λίγο χρόνο. Πως είναι αυτό το κομμάτι στη Heineken? (το golden age λέω, όχι το καινούριο). Το ακους, το ακους σε 2 βδομάδες το έχεις βαρεθεί!

 

4. Τα live τους (έχω πάει σε 2, και τις δύο φορές καλοκαίρι) μου βγάζουν μια ΤΟΣΟ δυνατή αίσθηση της αρπαχτής που με ενοχλεί (μου βγάζει ενοχές γιατί κι εγώ έκανα αρπαχτές κάποτε στα Γιάννενα ;D).

 

5. Τελικά μου βγάζει μία γενική αίσθηση ότι υπάρχει λίγη προσπάθεια πίσω από αυτά που κάνουν, δεν υπάρει εξέλιξη, και δεν υπάρχει ενδιαφέρον απ'τους ίδιους.

 

Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπικά, και αφού είμαι μάλλον κλασσικός, η γνώμη μου είναι μπολιασμένη αρκετά από άλλα πράγματα... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να το εκλάβεις ως πισωγύρισμα ή αποφυγή, αλλά δεν έχω καμμία όρεξη να κάτσω να κάνω μουσικολογική ανάλυση στα κομμάτια των ΠΛ!

 

Μπορώ να πω, με απλά λόγια, και χωρίς να διεκδηκώ δάφνες αυθεντίας ή τίποτα τέτοιο ότι:

 

1. Τα κομμάτια τους θυμίζουν αρκετά το ένα το άλλο. Μπορεί κάποιος να το πει στυλ, αλλά προς τα εδώ μου μυρίζει αδυναμία να κάνουν κάτι διαφορετικό. (για παράδειγμα μου είχε αρέσει πάρα πολύ το "μόναξιά μου όλα" όταν το βγάλανε από κάποιο στούντιο στο Βέλγιο (νομίζω), με τον αμανέ του Χριστοδουλόπουλου (πάλι νομίζω). Στο δίσκο όμως βάλανε μια δική τους έκδοση με κάτι string pads που ακούγονταν σαν να ήταν από αρμόνιο casio!)

 

2. Τα κομμάτια τους είναι ΟΛΑ απλοϊκά. Και ο Σαββόπουλος έχει γράψει απλοϊκά "κομματάκια" (Συννεφούλα, πχ), αλλά έχει γράψει και πράγματα απίστευτα (πχ. Μακρύ ζεϊμπέκικο για το Νίκο).

 

3. Είναι πιασάρικά, αλλά προσωπικά με πιάνουν για πολύ λίγο χρόνο. Πως είναι αυτό το κομμάτι στη Heineken? (το golden age λέω, όχι το καινούριο). Το ακους, το ακους σε 2 βδομάδες το έχεις βαρεθεί!

 

4. Τα live τους (έχω πάει σε 2, και τις δύο φορές καλοκαίρι) μου βγάζουν μια ΤΟΣΟ δυνατή αίσθηση της αρπαχτής που με ενοχλεί (μου βγάζει ενοχές γιατί κι εγώ έκανα αρπαχτές κάποτε στα Γιάννενα ;D).

 

5. Τελικά μου βγάζει μία γενική αίσθηση ότι υπάρχει λίγη προσπάθεια πίσω από αυτά που κάνουν, δεν υπάρει εξέλιξη, και δεν υπάρχει ενδιαφέρον απ'τους ίδιους.

 

Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπικά, και αφού είμαι μάλλον κλασσικός, η γνώμη μου είναι μπολιασμένη αρκετά από άλλα πράγματα... :-/

Νικόλα ,επέτρεψέ μου και με όλο το σεβασμό απέναντί σου.Η απάντησή σου βγάζει κάργα υποκειμενικότητα .Βασικά δεν τους χωνεύω και αυτό είναι αρκετό ,δεν μου ταιριάζουν στο αυτί βρε αδελφέ .

Νομίζω ότι ο ΣΦ είπε τα πράγματα με το όνομά τους ,το αν δεν αρέσουν σε κάποιους -όπως εμένα-αυτό δεν ακυρώνει τα κατορθώμτά τους σε σχέση με τις πωλήσεις τους και το ενδιαφέρον του κόσμου.Στη τελική ,όσο άχρηστοι και αν μου φαίνοναται ,δεν είναι μουσικοί τύπου Μίλι βανίλι ,συνέθεσαν και έπαιξαν κάποια πράγματα .

 

ΥΓπρος θεού ,δεν μιλάω για να σε προσβάλω ή να σε κοντράρω,κουβέντα κάνουμε .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βρε Sammy: Αφού γράφω ότι δε το παίζω αυθεντία στο ποστ μου, ότι δεν κάνω μουσικολογική ανάλυση, και στο τέλος αναφέρω ότι είναι η γνώμη μου μπολιασμένη με διάφορα άλλα. ΦΥΣΙΚΑ και είναι υποκειμενική γνώμη... Απλά προσπάθησα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ δεν τους χονεύω, όπως λές. Όπως είπα και πριν η συζήτηση είναι λίγο για μπύρα κατάσταση τίποτε παραπάνω...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκεί γύρω στο '96 όσοι ήμασταν- εκτος των αλλων- κιθαριστές της παραλίας ,της παρέας,των γκομενακίων  και της φοιτητομπουάτ έπρεπε να 'χουμε Κατσιμίχες και Πυξ Λαξ στο ρεπερτόριο...αλλιώς σκούρα τα πράματα! (κι έπαιζες και κανα μπλουζ εκεί μέσα και σε κοιτούσαν σαν εξωγήινο!) Ξέρω ,ξέρω 'να αλλάξεις παρέες' χα χα χα  ;D

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως οριζετε την αρπαχτη?

 

 

Aρπαχτή είναι η φάση όταν δεν έχεις τόσο πολύ στόχο και όραμα αλλά πιο πολύ σ' ενδιαφέρουν τα εύκολα φράνκα... Τόσο ώστε με μία ή (ω ναι) και καμία πρόβα βγαίνεις και παίζεις και ...μιλάει η εμπειρία! (Κι όποιον πάρει ο Χάρης)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους μου απευθυνετε ερωτηματα, νομιζω οτι σας εχω ηδη καλυψει.

Νικολα, εφοσον θεωρεις οτι οι πυξ λαξ εχουν κανει κατι ευκολο, γιατι δεν το κανεις κι εσυ και οι υπολοιποι που συμφωνουν μαζι σου; Επαγγελματιας εισαι, και φανταζομαι δεν θα σε χαλαγε να γεμιζες κι εσυ το οακα.

 

Ειλικρινα, σε ρωταω με ολο το σεβασμο και αναμενω σε ειλικρινη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου