Προς το περιεχόμενο

Καπνίζετε?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά αυτό με την οδήγηση είναι πέραν αμφισβήτησης, μην το συζητάμε. Μιλάμε για ΕΓΚΛΗΜΑ, ο καθένας εδώ πέρα κάνει ό,τι θελει. Μονόδρομοι δεν υπάρχουν, τα φανάρια ισχύουν μόνο όποτε θέλουμε, αλλάζουμε λωρίδα χωρίς φλας, τα stop τα έχουμε για πλάκα κλπ κλπ κλπ. Από παιδεία ΜΗΔΕΝ. Εγώ καταλήγω στο ότι απλά θα σηκωθώ να φύγω από αυτή την απολίτιστη χώρα πριν παρανοήσω εντελώς.

 

eye, το ξέρω ότι δε διαφωνούμε :) Και όντως υπάρχουν και άπειρες άλλες συνήθειες που δεν αντιμετωπίζονται ως τέτοιες, με πρώτη και κύρια το αλκοόλ. Απλά αυτές έχουν το καλό ότι βλάπτεις μόνο τον εαυτό σου (τουλάχιστον εφ'όσον δε βγαίνεις να οδηγήσεις μετά, πράγμα για το οποίο ακόμα κι αν δεκαπλασιάσουν το πρόστιμο θα με βρουν σύμφωνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα με το κάπνισμα, όπως πολύ σωστά το έθεσε ο eye, έχει κατά τη γνώμη μου 2 δυσάρεστες παραμέτρους:

 

1) Ελάχιστοι (<0.00001%) είναι όσοι καπνίζουν 1 τσιγάρο/πούρο/πίπα όποτε το θελήσουν. Δηλαδή μπορεί και 2 φορές το χρόνο. Αυτό ναι, μπορεί και είναι απόλαυση. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς εθισμός.

 

2) Ο εν'λόγω εθισμός ενθαρρύνεται και στηρίζεται από το Σύστημα (you know, the Machine). Τους λόγους τους ξέρουμε όλοι.

 

Δυστυχώς ο μόνος πρακτικός τρόπος περιορισμού είναι μέσω απαγορεύσεων, φόρων, κλπ... Αν ένα κράτος ήθελε να σταματήσει την επόμενη γενιά από το να καπνίζει θα μπορούσε άνετα να το πετύχει, με το ανάλογο κόστος στα έσοδά του...

 

Σε κάποιες σκανδιναυικές χώρες είχαν ανάλογα προβλήματα εθισμού στο αλκοόλ... κατάφεραν να τα ελέγξουν μετά από 30+ χρόνια νομοθετικών ρυθμίσεων σε συνδιασμό με επιμονή στην Παιδεία.

 

Το μόνο θετικό που βλέπω τελευταία, είναι πως αρκετές νεαρές κοπέλες (που αποτελούν και το target group μου, ο καθένας με τις αδυναμίες του 8) ) δεν καπνίζουν... ευτυχώς, γιατί δεν είναι το πιο ευχάριστο πράγμα να φιλάς καπνίστρια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις πολύ εκλεπτυσμένη μύτη; Δε δοκιμάζεις μία καριέρα στον οίκο Ζιβονσύ' date=' πάντα ψάχνουν άτομα με ειδικές ευαισθησίες στην όσφρηση για να δοκιμάζουν τα νέα τους αρώματα.

[/quote']

 

:lol: έχεις την πλάκα σου τελικά. Όχι, αλλά τα δυο πρώτα επιχειρήματα δεν προχωρούσαν την κουβέντα, μπορούσα να διαφωνήσω με 1000 τρόπους. Νομίζω οτι το σκατά με φράουλες είχε το ίδιο αποτέλεσμα με την ομόνοια πχ, ό,τι γουστάρουμε κι όπως το βλέπουμε δηλαδή.

 

Το επιχείρημα με τους χορτοφάγους ήταν που σε στήριζε βασικά, αλλά στην απάντηση μου δεν είδα να διαφωνείς τελικά. Οπότε πιστεύω οτι συμφωνούμε.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο μόνος πρακτικός τρόπος περιορισμού είναι μέσω απαγορεύσεων' date=' φόρων, κλπ... Αν ένα κράτος ήθελε να σταματήσει την [b']επόμενη γενιά[/b] από το να καπνίζει θα μπορούσε άνετα να το πετύχει, με το ανάλογο κόστος στα έσοδά του...

 

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω απο την πλευρά της παιδείας που πάει να περάσει αυτό και άλλα κράτη, είναι οτι αντί απλώς να λέει τα στοιχεία, και να περάσει και μια παιδεία πολιτισμένης συμπεριφοράς για το κάπνισμα την οδήγηση κτλ κτλ., στηρίζεται στις υπερβολές, τη διαφήμηση, και την προπαγάνδα. Με το δίκιο τους μετά πολλοί καπνιστές αηδιάζουν.

 

Τα βιντεάκια του youtube που έστειλε πριν ο elavd είναι πολύ προβοκατόρικα πχ. Καλύτερα μια ενημερωτική εκπομπή, και παρουσίαση των στοιχείων που έχουμε στο σχολείο και την τηλεόραση, παρά τους τύπους που μαζεύουνε τα αποτσίγαρα, με μαυρα μάτια, "Κάθε ρουφηξιά σας βλάπτει", και τα πνευμόνια πίσα μάυρα όπως θα είναι στην πραγματικότητα μετά απο 30 χρόνια καπνίσματος... έλεος δηλαδή.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω απο την πλευρά της παιδείας που πάει να περάσει αυτό και άλλα κράτη' date=' είναι οτι αντί απλώς να λέει τα στοιχεία, και να περάσει και μια παιδεία πολιτισμένης συμπεριφοράς για το κάπνισμα την οδήγηση κτλ κτλ., στηρίζεται στις υπερβολές, τη διαφήμηση, και την προπαγάνδα. Με το δίκιο τους μετά πολλοί καπνιστές αηδιάζουν.[/quote']

 

Οφείλω να συμφωνήσω. Επίσης, στην ελλάδα για κάποιον απροσδιόριστο λόγο, τα προβλήματα λύνονται ΜΟΝΟ με απαγορεύσεις (βραχυπρόθεσμα), αντί να χρησιμοποιούμε έναν συνδυασμό βραχυπρόθεσμης (απαγορεύσεις, φόροι) και μακροπρόθεσμης (παιδεία) λύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν' τάξει, τώρα που καταλάβαμε όλοι ότι συμφωνούμε, να σας πω τι πραγματικά μου την σπάει.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που ενώ δοκίμασαν το κάπνισμα και τους άρεσε, κάποια στιγμή (ή αμέσως) είπαν "όχι ρε γαμώτο, δε θα παθαίνω εγώ με το ρημάδι". Οπότε άσκησαν τη δύναμη της θέλησής τους για να το κόψουν. Μπορώ να σας πω (και φαντάζομαι θα το επιβεβαιώσει ο fleemail) το να το κόψεις ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ. Οι άνθρωποι αυτοί δικαιούνται κατά τη γνώμη μου να βρίζουν το κάπνισμα όσο γουστάρουν διότι ξέρουν περί τίνος πρόκειται, δεν τα διαβάσανε σε περιοδικά ούτε τα είδανε σε βίντεο, ούτε τους τα είπε η τηλεόραση.

 

Υπάρχουν και άλλοι που δεν δοκιμάσανε ποτέ λαμβάνοντας υπ' όψιν όλες τις (βάσιμες) προειδοποιήσεις για το θέμα. Αυτοί είναι οι πιο έξυπνοι απ' όλους διότι των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.

 

Υπάρχουν όμως (και εδώ είναι που τα χαλάμε) και αυτοί που δοκίμασαν και δεν τους άρεσε ή δεν δοκίμασαν επειδή δεν τους άφηνε η γκόμενά τους ή η μαμά τους. Αυτοί, τι θέλουν και μιλάνε; Δεν καπνίζουν, όχι επειδή είναι ενημερωμένοι, όχι επειδή είναι "των φρονίμων τα παιδιά", αλλά γιατί απλά δεν ξέρουν περί τίνος πρόκειται η δεν το αντέχανε. Αντίθετα, αν τους αρέσουν οι σοκολάτες, πλακώνονται στα Κίντερ Πινγκουί μέχρι να πάθουνε διαβήτη και στο μεταξύ σου πουλάνε "υγιεινιστικό προφίλ" ότι και καλά "μα γιατί καπνίζεις, αφού είναι βλαβερό κλπ", ενώ ο μαλάκας θα κάπνιζε και αυτός ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ. Δηλαδή, έχουμε μία νέα φάρα ρατσιστών που επειδή δεν έχουν ροπή προς κάτι, καταδικάζουν όλους τους άλλους που έχουν χρησιμοποιώντας δανεικά επιχειρήματα και κατασκευασμένο σνομπισμό.

 

Την ίδια στιγμή, αυτοί οι αξιοθρήνητοι πολίτες, τρώνε και πίνουν ότι σκατολοίδια βρουν μπροστά τους, παρηγορημένοι απο την ιδέα ότι δεν θα πεθάνουν από καρκίνο του πνεύμονα. Εχω βρεθεί (στο Μετρό) μπροστά στην εξής παρανοϊκή σκηνή. Κοπελιά να αναφέρεται στα κακά του καπνίσματος μιλώντας με τον συνομιλητή της στο κινητό τηλέφωνο για πάνω από είκοσι λεπτά!!!! Οποιοσδήποτε το κάνει αυτό δεν είναι υγιεινιστής αλλά βλαμμένος. Και εγώ προσωπικά αντιπαθώ τον κάθε σνομπ παπάρα που θέλει να μου πουλήσει σαν απόφασή του αυτό που του έβαλε στο μυαλό η τηλεόραση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καπνίζω και τη μία και μοναδική φορά που δοκίμασα για πλάκα (στα 20) κόντεψα να πνιγώ!

 

 

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τα επειχειρήματα μερικών...Το γεγονός ότι υπάρχουν ένα σωρό βλαβερά πράγματα/συνήθειες σημαίνει κάτι; :roll:

 

Αφαιρεί κάτι από την επικινδυνότητα του καπνίσματος;

 

 

Η απαγόρευση δεν είναι λύση, νομίζω! Ούτε η ποτοαπαγόρευση του '30 κατάφερε τίποτα (εκτός από την ενδυνάμωση των γκανγκστερ), ούτε και οι διάφορες απαγορεύσεις που αφορούν το ποτό μειωσαν τους Φινλανδούς αλκοολικούς...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και εγς την άποψη μου μιας και ανήκω σε μια ηλίκια που πολλοί νέοι αρχίζουν το κάπνισμα...( 15-18 )...

 

Αρχικά όλα αυτά που λέγονται ότι και καλά έχω ντέρτια και καημούς του τύπου η μαμά μου δεν μου πήρε το συγκεκριμένο ζευγάρι παππούτσια και αυτό μας οδηγεί σε χάσμα γενεών..μου φαίνονται επιεικώς απάραδεκτα...

 

Όλα..((κατα την γνώμη μου)) οφείλονται στην πίεση απο τους μάγκες και γ@μ@ω και δέρνω φίλους οι οποίοι χρησιμοποιούν τις δικαιολογίες που προανέφερα για να καπνίζουν....

 

Μετά απο λίγο καιρό όλοι όσοι αρχιζαν και έλεγαν εγώ δεν εθίζομαι ((γιατι νομίζω ότι μιλάμε για ένα είδος εθισμού...)) μετα απο λίγο καιρο αγοράζουν πακέτο καθημεριν... Και τώρα δεν μιλάμε για λίγα άτομα...Αναλογικά στο σχολείο μου καπνίζουν σχεδόν τα μισά παιδιά της τάξης μου....

 

Και όσον αφορά τα ντέρτια και τους καημούς προσωπικά πιο εύκολα μου φεύγουν αν ακούσω λίγο μουσικούλα και μιλήσω με τους κολλητούς μου....

 

Βy the way...αμα ρωτήσετε τα παιδιά που καπνίζουν, καπως πιο προσωπικά αν όντως τους αρέσει σίγουρα θα σου πουν ότι στην αρχή δεν τους άρεσε καθόλου....

 

Αυτά και απο εμένα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου