Προς το περιεχόμενο

Καπνίζετε?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν όμως (και εδώ είναι που τα χαλάμε) και αυτοί που δοκίμασαν και δεν τους άρεσε ή δεν δοκίμασαν επειδή δεν τους άφηνε η γκόμενά τους ή η μαμά τους. Αυτοί' date=' τι θέλουν και μιλάνε; Δεν καπνίζουν, όχι επειδή είναι ενημερωμένοι, όχι επειδή είναι "των φρονίμων τα παιδιά", αλλά γιατί απλά δεν ξέρουν περί τίνος πρόκειται η δεν το αντέχανε. Αντίθετα, αν τους αρέσουν οι σοκολάτες, πλακώνονται στα Κίντερ Πινγκουί μέχρι να πάθουνε διαβήτη και στο μεταξύ σου πουλάνε "υγιεινιστικό προφίλ" ότι και καλά "μα γιατί καπνίζεις, αφού είναι βλαβερό κλπ", ενώ ο μαλάκας θα κάπνιζε και αυτός ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ. Δηλαδή, έχουμε μία νέα φάρα ρατσιστών που επειδή δεν έχουν ροπή προς κάτι, καταδικάζουν όλους τους άλλους που έχουν χρησιμοποιώντας δανεικά επιχειρήματα και κατασκευασμένο σνομπισμό.

[/quote']

 

Αυτοί που περιγράφεις είναι όσοι -κατά Φρόυντ- δεν έχουν ξεπεράσει το 'πρωκτικό στάδιο'. Συνήθως είναι αφόρητα υποχόνδριοι, συγκαλειμένα μισάνθρωποι και γενικότερα ανεκδιήγητοι μαλακοπίτουρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα μου θύμησες εκπληκτικά γέλια με δυο φίλες μου που όταν ήμασταν τέλος γυμνασίου αρχίσανε το κάπνισμα. "Αρχίσανε το κάπνισμα", που λέει ο λόγος, γιατί ουσιαστικά απλά πήγανε κάπου διακοπές δυο βδομάδες και κάνανε ξέρω γω 10-20 τσιγάρα. Και μετα μου λέγανε "θέλω να το κόψω ρε γαμώτο, αλλά δε μπορώ με τίποτα" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Αυτά είναι τα καραγκιοζιλίκια της ηλικίας πάντως, όπως το "μιλάμε χθες έγινα λιώμα, ήπια 45 ποτά και 20 σφηνάκια" - "μα τι λες ρε κώστα, αφού δίπλα σου ήμουνα και ήπιες μόνο δυο βότκες και ένα σφηνάκι" - "όχι ρε μαλάκα, κάτι δε θυμάσαι καλά, σου λέω ήπια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και έκανα ΤΡΕΛΛΟ ΚΕΦΑΛΙ" :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαγόρευση δεν είναι λύση' date=' νομίζω! Ούτε η ποτοαπαγόρευση του '30 κατάφερε τίποτα (εκτός από την ενδυνάμωση των γκανγκστερ), ούτε και οι διάφορες απαγορεύσεις που αφορούν το ποτό μειωσαν τους Φινλανδούς αλκοολικούς...[/quote']

 

Πέτυχε όμως στη Σουηδία και τη Δανία (εν σχέσει με τα παλιότερα στατιστικά τουλάχιστον) γιατί συνδιάστηκε ίσως με τη σωστή Παιδεία.

 

Και κάτι ακόμα: σ'αυτές τις χώρες τα στατιστικά του κράτους είναι ειλικρινή και επιστημονικά τεκμηριωμένα. Θα ήθελε κανείς να υποθέσει τι ποσοστό είναι οι καταγεγραμμένοι ως αλκοολικοί στην Ελλάδα σε σχέση με το πραγματικό πλήθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως.... Υπάρχει κάποιος στην ελλάδα που μπορούμε όλοι να εμπιστευθούμε όταν μιλάμε για ευαίσθητα στατιστικά στοιχεία. Κάποιος αμερόληπτος... Κάποιος πραγματικά δημοκράτης... Κάποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ με όλη τη σημασία της λέξης:

 

christodoulos_speech.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάπνισα ΠΟΤΕ μου ;)

 

Δειτε μια σοκαριστική εικόνα που δείχνει τον πνεύμονα ενός μη καπνιστή και τον πνεύμονα ενός καπνιστή:

 

drobson26a.jpg

 

Στο χέρι του καθενός είναι να αποφασίσει το είδος του πνεύμονα που επιθυμεί να έχει... :roll: :roll:

 

 

ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΡΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΚΑΤΙ

ΦΕΡΤΕ ΤΡΕΞΤΕΕΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλa συτά τα λεφτά που έχω δώσει σε τσιγάρα τα έριχνα στο studio, δεν ξέρω κι εγώ τι εξοπλισμό θα είχα.

 

Anyway, πολύ κακή συνήθεια. Κάνω τρελές προσπάθειες για να το κόψω (13 χρόνια καπνίζω). Για την ώρα δεν καπνίζω μέσα στο studio και με τίποτα πάνω απο 10 τσιγάρα την ημέρα. Το ξέρω δεν αρκεί........

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως (και εδώ είναι που τα χαλάμε) και αυτοί που δοκίμασαν και δεν τους άρεσε ή δεν δοκίμασαν επειδή δεν τους άφηνε η γκόμενά τους ή η μαμά τους. Αυτοί' date=' τι θέλουν και μιλάνε; Δεν καπνίζουν, όχι επειδή είναι ενημερωμένοι, όχι επειδή είναι "των φρονίμων τα παιδιά", αλλά γιατί απλά δεν ξέρουν περί τίνος πρόκειται η δεν το αντέχανε. Αντίθετα, αν τους αρέσουν οι σοκολάτες, πλακώνονται στα Κίντερ Πινγκουί μέχρι να πάθουνε διαβήτη και στο μεταξύ σου πουλάνε "υγιεινιστικό προφίλ" ότι και καλά "μα γιατί καπνίζεις, αφού είναι βλαβερό κλπ", ενώ ο μαλάκας θα κάπνιζε και αυτός ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ. Δηλαδή, έχουμε μία νέα φάρα ρατσιστών που επειδή δεν έχουν ροπή προς κάτι, καταδικάζουν όλους τους άλλους που έχουν χρησιμοποιώντας δανεικά επιχειρήματα και κατασκευασμένο σνομπισμό.

[/quote']

 

Συμφωνώ στα προηγούμενα, αλλά αυτο το γκρουπ θα στο σπάσω πάλι στα 2.

 

Υπάρχουν φασίστες. Είναι οι φασίστες του politically correct στην ουσία. ¶μα σου αρέσει να καπνίζεις, τι, τον έπιασε ξαφνικά ο πόνος τον άλλο για την υγεία σου?? Αυτοί είναι που κάνουν και την προπαγάνδα.

 

Απο την άλλη, εγώ πάλι ανήκω στο γρουπ που δοκίμασαν και δεν τους άρεσε, αλλά πχ μου αρέσει το high απο τον καφέ και πίνω 5 την ημέρα, οδηγάω χωρίς κράνος, και δεν γυμνάζομαι. ΔΕΝ μιλάω όμως για την υγεία του άλλου και το σώμα του, ούτε φωνάζω για να το κόψει. Το πρόβλημα μου στο εξήγησα, και είναι απλό, πιστεύω οτι άμα καπνίζεις πρέπει να το κάνεις διακριτικά, σε χώρο με κάλό εξαερισμό, έξω, ή σπίτι σου. Αυτό είναι όλο.

 

Και δεν νομίζω οτι έπρεπε σώνει και ντε να αρχίσω να καπνίζω ενω δεν μου άρεσε, για να μπορώ να πω οτι είναι ενοχλητικό. ¶λλωστε ακριβώς την ίδια απαίτηση ξέρω να έχουν και άτομα που καπνίζουνε, μιας και τους ενοχλεί και ο πολύς καπνός, και η μπόχα που μένει.

 

Βy the way...αμα ρωτήσετε τα παιδιά που καπνίζουν' date=' καπως πιο προσωπικά αν όντως τους αρέσει σίγουρα θα σου πουν ότι στην αρχή δεν τους άρεσε καθόλου.... [/quote']

 

Μην το ψάχνεις, σε αυτή την ηλικία, οι περισσότεροι απλώς δεν έχουν τη δύναμη να κάνουν αυτό που πραγματικά τους αρέσει (η να μην κάνουν αυτό που δεν τους αρέσει) και γενικά "προβατίζουνε", και αυτός είναι και ο λόγος που ξεκινάει το κάπνισμα η συντριπτική πλειοψηφία. Αλλιώς αν καπνίζανε μόνο όσοι πραγματικά γουστάρανε για τον χ ψ λόγο, δεν θα ήταν η μισή σου τάξη, θα ήταν 1-2 άτομα.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως (και εδώ είναι που τα χαλάμε) και αυτοί που δοκίμασαν και δεν τους άρεσε ή δεν δοκίμασαν επειδή δεν τους άφηνε η γκόμενά τους ή η μαμά τους. Αυτοί' date=' τι θέλουν και μιλάνε; Δεν καπνίζουν, όχι επειδή είναι ενημερωμένοι, όχι επειδή είναι "των φρονίμων τα παιδιά", αλλά γιατί απλά δεν ξέρουν περί τίνος πρόκειται η δεν το αντέχανε. Αντίθετα, αν τους αρέσουν οι σοκολάτες, πλακώνονται στα Κίντερ Πινγκουί μέχρι να πάθουνε διαβήτη και στο μεταξύ σου πουλάνε "υγιεινιστικό προφίλ" ότι και καλά "μα γιατί καπνίζεις, αφού είναι βλαβερό κλπ", ενώ ο μαλάκας θα κάπνιζε και αυτός ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ. Δηλαδή, έχουμε μία νέα φάρα ρατσιστών που επειδή δεν έχουν ροπή προς κάτι, καταδικάζουν όλους τους άλλους που έχουν χρησιμοποιώντας δανεικά επιχειρήματα και κατασκευασμένο σνομπισμό.

[/quote']

 

Αυτοί που περιγράφεις είναι όσοι -κατά Φρόυντ- δεν έχουν ξεπεράσει το 'πρωκτικό στάδιο'. Συνήθως είναι αφόρητα υποχόνδριοι, συγκαλειμένα μισάνθρωποι και γενικότερα ανεκδιήγητοι μαλακοπίτουρες.

 

 

Το γεγονός ότι και οι ίδιοι προβαίνουν σε αντίστοιχες υπερβολές, τους απαγορεύσει να έχουν άποψη; :roll:

 

Και γω γουστάρω τα πιτόγυρα, αλλά ξέρω ότι είναι τίγκα στην χοληστερίνη! Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι υγιεινή διατροφή!

 

Αν κάποιος καπνίζει και είναι γνώστης των συνεπειών, γούστο του-καπέλο του! Αν δεν καπνίζει δίπλα μου, δε πα να πεθάνει και από ΧΑΠ...Είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του!

 

 

Εκτός και αν αναφέρεσαι στους σταυροφόρους κατά του καπνίσματος/αλκοόλ/σεξ κλπ. Κάτι σαν τη Λουκά της Υγείας...οπότε πάω πάσο! :D

 

 

Αλλιώς μιλάμε για περίπτωση άρνησης, κατά Freud...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι μανιωδης καπνιστης εδω και 5 χρονια(απο τα 18 μου), ενω παλιοτερα(απο τα 16 μου) καπνιζα μερικα τσιγαρα την εβδομαδα.

εκανα μια προσπαθεια να κοψω το τσιγαρο πριν μερικα χρονια και τα καταφερα για 8 μηνες περιπου.στη συνεχεια και για εντελως ηλιθιο λογο ξεκινησα παλι να καπνιζω.

απο την εμπειρια του κοψιματος, εχω να πω οτι προκειται για μια πολυ δυσκολη διαδικασια, για τον πρωτο καιρο ιδιαιτερα, αλλα μετα απο 2 μηνες προσπαθειας, πιστευω οτι οποιος σκεφτεται οτι θελει ακομα να καπνισει, το σκεφτεται για καθαρα ψυχολογικους λογους.

 

θελω ομως να εστιασω σε κατι που με ενοχλει αφανταστα και αυτο ειναι η εκστρατια κατα του τσιγαρου, η οποια αντι να βασιστει στην παιδεια, και στα σχολεια, στρεφεται συνεχως και με τον χειροτερο τροπο εναντιον των καπνιστων, λες και ειναι πολιτες 3ης κατηγοριας.

 

σεβομαι το δικαιωμα του μη καπνιστη να μην θελει να μυρισει τον καπνο μου, αλλα ΑΠΑΙΤΩ να μπορω να καπνισω και γω. αναφερομαι σε περιπτωσεις οπως το τραινο, οπου το καπνισμα απαγορευεται σε ολους τους χωρους. ταξιδευω εδω και χρονια την διαδρομη Αθηνα-Θεσσαλονικη και τον τελευταιο 1.5 χρονο το καπνισμα απαγορευεται δια ροπαλου. δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα θα ηταν, αν υπηρχε ενας χωρος 2 τετραγωνικων, για να μπορει ο καθε καπνιστης να κανει ενα τσιγαρο, χωρις να ενοχλει κανεναν.

ολα αυτα τα μετρα της ευρωπαικης ενωσης τα βρισκω εντελως παραλογα. :twisted:

 

θεωρω οτι οποιος δεν καπνισε ποτε του ειναι πολυ τυχερος, γιατι προκειται για μια απιστευτη εξαρτηση.υπαρχουν στιγμες που θα εκανα τα παντα για ενα τσιγαρο. οταν ξεμενω απο λεφτα(φοιτητης σε αλλη πολη γαρ..) το πρωτο πραγμα που φροντιζω ειναι τα τσιγαρα μου, και αυτο ειναι η ανθρωπινη ξεφτιλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι δυο φωτογραφίες είναι ψιλοσιχαμερές και οι δυο :) anyway το τσιγάρο αν δεν το καπνίζουνε δίπλα μου δεν με νοιάζει και καθόλου.. πόσο σοβαρά βλάπτει την υγεία τον καπνιστών.. δικιά τους υγεία είναι στο κάτω κάτω.. Μπορώ να πώ όμως πως η νικοτίνη με ευχαριστούσε τον λίγο καιρό που κάπνιζα.. Επίσης ο καπνός της πιππας έχει πολύ ωραίο άρωμα και από μια απόσταση και σε συγκεκριμένη δοσολογία.. είναι ευχάριστος.. κάτι σαν το λιβάνισμα :)

Η βλακεία είναι να καπνίζεις όταν δεν σαρέσει.. και το κάνεις για διάφορους άλλους κοινονικοψυχολογικοηθικους.. αν σαρέσει με γειά σου και χαρά σου, αλλά μακριά από αυτούς που δεν τους αρέσει γιατί έχουν και αυτοί δικαιώματα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου