Προς το περιεχόμενο

Dire Straits - Alchemy {1983} New dvd


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πολλα – πολλα  χρονια αρχες της δεκαετιας του 90’, υπηρχε ένα πειρατικο καναλι στη τηλεοραση που λεγοταν Ητα 8.

Αυτό το καναλι ηταν τον αγαπημενο μου εκεινη την εποχη.

Αφενος γιατι το βραδυ επαιζε ακαταλληλες ταινιες. ;D ;D.και αφετερου γιατι το πρωι επαιζε ξανα και ξανα.. μια και μονη συναυλια.

Το Alchemy των Dire Straits από ενα live του 1983 .

Νομιζω ότι  η συγκεκριμενη συναυλια …{γιατι παιζει να την ειχα δει και 50 φορες} και ο ντραμμερ της {ενας απιστευτος καθαροαιμος Bρετανος Rock drummer με ονομα Τerry Williams} είναι μαλλον υπευθυνη για το ξεκινημα μου με την μουσικη..

Ισως είναι η πρωτη φορα που παρατηρησα τα τυμπανα..γιατι θυμαμαι ότι καθομουν ωρες μπροστα στην τηλεοραση και τον χαζευα .

Ο λογος που γραφω αυτό το Thread..ειναι γιατι μετα από πολλα χρονια ψαξιματος…το Alchemy βγηκε Re-mastered σε dvd.

Oσοι ειστε fan των Dire Straits και του Mark Knopfler..θα ξαναθυμηθειτε υπεροχα κομματια που μας στιγματισαν σαν νεους..οπως το Sultans of swing, Romeo and Juliet,Tunnel of Love, Once upon a time in the west κ.α, σε μια από τις καλυτερες στιγμες της καριερας τους.

Το Alchemy..πολυ αμφιβαλω ότι θα το βρειτε στα Ελληνικα δισκοπωλεια..γιατι και εγω το εφερα από εξωτερικο..οποτε μαλλον θα καταληξετε στο Αμαζον..

Σχετικα με τον Terry Williams..Nομιζω ότι οσοι φιλοι από την ντραμιστικη κοινοτητα αγορασουν αυτό το dvd..θα αγορασουν μαζι και ένα σεμιναριο Rock drumming..απο ένα ανθρωπο από ακομα και σημερα , 21 χρονια μετα από την πρωτη φορα που τον ειδα..μου κανει εντυπωση το παιξιμο του. 

Ο ηχος εxει ξανα μαστεραριστει και είναι εξαιρετικος με πολύ ωραια μπασσα..

Είναι κατά τη γνωμη μου μοναδικη ροκ στιγμη-ντοκουμεντο  στην ιστορια της Βρετανικης ροκ ,οποτε οσοι ειστε συλλεκτες αλλα και fan ενός μοναδικου γκρουπ και πολύ ιδιαιτερου κιθαριστα..νομιζω πρεπει να σπευσετε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν ειμαι fan αυτης της σκηνης,δεν μπορω να παραβλεψω οτι και το drumming ειναι φανταστικο ενω και η μπαντα σαν συνολο ειναι δυναμιτης.!Thanks Βαγγελη για το post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τηλεοπτικός προαγωγός που ονομάζεται MTV, κατέλαβε εξ' αποίνης πολλούς έντιμους καλλιτέχνες εκείνης της περιόδου, οι οποίοι είχαν σοβαρή δισκογραφία, εξαιρετικά τραγούδια, αλλά.. όχι επαρκή εμπειρία με τα τερτίπια της σώου μπίζνες όπως έμελλε να διαμορφωθεί τις επόμενες δύο δεκαετίες.

 

Η μυρωδιά του βραδυνού Λονδίνου και ο ήχος της αποβάθρας που είχε έξοχα φυλακιστεί στους τρεις πρώτους δίσκους των Straits, μετετράπη σε πανηγύρι για eighties γυφταριό στα αμέσως επόμενα άλμπουμ, και έχει όντως καταγραφεί στο απαράδεκτο (κατά τη γνώμη μου) Alchemy.

 

O drummer δεν είναι έξοχος: είναι φλύαρος. Ο κουκουρούκος που παίζει rythm guitar είναι δραπέτης από πάρτυ των Kajagoogoo (αρκεί να δείτε πως χαμογελάει σα μαλάκας κατά την εκτέλεση του Sultans Of Swing, μία εκτέλεση που όλοι είχαμε προσπαθήσει σκληρά να ξεχάσουμε). Ο πληκτράς.. χμμ.. θα χρειαζόταν κανά δύο άλμπουμ ακόμη μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο μείγμα για τα πλήκτρα στα τραγούδια των Straits. Ο μπασίστας, είναι ευτυχώς τόσο μετρημένος όπως πάντα.. κατά τη γνώμη μου ο μόνος που θυμίζει λίγο τους Straits που αγαπήσαμε.

 

Ο Knopfler... ε, τι να πω εγώ για τον Knopfler.. είμαι πολύ λίγος. Η κατοπινή (και τρέχουσα) εξέλιξή του δείχνει ξεκάθαρα πως ακριβώς αποτιμά και ο ίδιος το PR ύφος του Alchemy.

 

Σαφώς μη-προτεινόμενο από εμένα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τηλεοπτικός προαγωγός που ονομάζεται MTV, κατέλαβε εξ' αποίνης πολλούς έντιμους καλλιτέχνες εκείνης της περιόδου, οι οποίοι είχαν σοβαρή δισκογραφία, εξαιρετικά τραγούδια, αλλά.. όχι επαρκή εμπειρία με τα τερτίπια της σώου μπίζνες όπως έμελλε να διαμορφωθεί τις επόμενες δύο δεκαετίες.

 

Η μυρωδιά του βραδυνού Λονδίνου και ο ήχος της αποβάθρας που είχε έξοχα φυλακιστεί στους τρεις πρώτους δίσκους των Straits, μετετράπη σε πανηγύρι για eighties γυφταριό στα αμέσως επόμενα άλμπουμ, και έχει όντως καταγραφεί στο απαράδεκτο (κατά τη γνώμη μου) Alchemy.

 

O drummer δεν είναι έξοχος: είναι φλύαρος. Ο κουκουρούκος που παίζει rythm guitar είναι δραπέτης από πάρτυ των Kajagoogoo (αρκεί να δείτε πως χαμογελάει σα μαλάκας κατά την εκτέλεση του Sultans Of Swing, μία εκτέλεση που όλοι είχαμε προσπαθήσει σκληρά να ξεχάσουμε). Ο πληκτράς.. χμμ.. θα χρειαζόταν κανά δύο άλμπουμ ακόμη μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο μείγμα για τα πλήκτρα στα τραγούδια των Straits. Ο μπασίστας, είναι ευτυχώς τόσο μετρημένος όπως πάντα.. κατά τη γνώμη μου ο μόνος που θυμίζει λίγο τους Straits που αγαπήσαμε.

 

Ο Knopfler... ε, τι να πω εγώ για τον Knopfler.. είμαι πολύ λίγος. Η κατοπινή (και τρέχουσα) εξέλιξή του δείχνει ξεκάθαρα πως ακριβώς αποτιμά και ο ίδιος το PR ύφος του Alchemy.

 

Σαφώς μη-προτεινόμενο από εμένα.

 

 

 

όχι ρε παιδιά.. μια χαρά είναι η συναυλία σε όλα της. αξίζει 101 %.  Σχετικά με τον drummer δεν θα τον έλεγα με τπτ φλύαρο.Μ άρεσε πολύ το παίξιμο και το στυλ του. Λίγοι drummer θα κρατούσαν το groove τόσο όμορφα σε συνδυασμο με αυτές τις.. 'φλυαρίες'... όλη η μπάντα είναι ένας κ ένας, δεν χρειάζεται να πούμε τίποτε άλλο..

 

όσο για το χαμόγελο του.. guitar george που ενόχλησε τον φίλο trolley... ας μου επιτραπεί ένα offtopic με ακόμα ένα χαμογελαστό κιθαρίστα!:)

 

Van Halen - Jump (HQ music video)

 

μπράβο vagelism για το post!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για το χαμόγελο του.. guitar george που ενόχλησε τον φίλο trolley... ας μου επιτραπεί ένα offtopic με ακόμα ένα χαμογελαστό κιθαρίστα!:)

 

Τεράστιο το ολίσθημά σου φίλε μου.

 

Το Jump είναι ένα κομάτι που μυρίζει χαβαλέ από τη πρώτη μέχρι τη τελευταία στιγμή.

 

Το Sultans Of Swing μιλάει για μία βραδυνή εμφάνιση μία μπάντας που έχει όλα τα προσόντα για να πάει μπροστά, αλλά είναι προ-καταδικασμένη στην αφάνεια ένεκα της στενομυαλιάς κάποιων ακροατηρίων (τα οποία, είμαι βέβαιος, ο Knopfler τα γνώρισε από πρώτο χέρι).

 

Μόνο ένας ημι-ηλίθιος που δεν έχει καμία επαφή με αυτό που κάνει θα χοροπήδαγε και θα χαμογέλαγε σα πήθικος σε αμερικανική ταινία, κατά τη διάρκεια μίας performance αυτού του τραγουδιού.

 

Όχι βέβαια, ότι τα άλλα τραγουδάκια τη γλύτωσαν: είδα και την εισαγωγή από το Tunnel Of Love και έμεινα κατάπληκτος.. ακούγεται σαν κακή απομίμηση κοματιού των Camel και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με το δίσκο.

 

Όσο για τον drummer, καλός θα ήταν για τους Socrates της περιόδου "Waiting For Something"...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο το ολίσθημά σου φίλε μου.

 

Το Jump είναι ένα κομάτι που μυρίζει χαβαλέ από τη πρώτη μέχρι τη τελευταία στιγμή.

 

Το Sultans Of Swing μιλάει για μία βραδυνή εμφάνιση μία μπάντας που έχει όλα τα προσόντα για να πάει μπροστά, αλλά είναι προ-καταδικασμένη στην αφάνεια ένεκα της στενομυαλιάς κάποιων ακροατηρίων (τα οποία, είμαι βέβαιος, ο Knopfler τα γνώρισε από πρώτο χέρι).

 

Μόνο ένας ημι-ηλίθιος που δεν έχει καμία επαφή με αυτό που κάνει θα χοροπήδαγε και θα χαμογέλαγε σα πήθικος σε αμερικανική ταινία, κατά τη διάρκεια μίας performance αυτού του τραγουδιού.

 

 

 

εντάξει, ο παραπάνω..ημι-ηλίθιος (ημίθεος καλύτερα..) δεν χοροπηδάει κλπ, απλά τολμάει και χαμογελάει που και που αντι να κοιτάει το πάτωμα..Δεν τον ενδιαφέρει τον αλήτη το performance του τραγουδιού.. έγραψε και τους στοίχους βέβαια άλλα δεν πειράζει...:D anyway... δε χρειάζεται και να μαλώσουμε φίλε μου, απλά το βλέπουμε διαφορετικά...γούστα ειναι αυτά ;) ..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σιγά μη τσακωθώ για το Alchemy...

Για το Making Movies... ευχαρίστως να γίνω μπίλιες. :) :)

 

Πάντως, δεν πρόσεξες κάτι που έγραψα:

 

Ο τηλεοπτικός προαγωγός που ονομάζεται MTV, κατέλαβε εξ' αποίνης πολλούς έντιμους καλλιτέχνες εκείνης της περιόδου, οι οποίοι είχαν σοβαρή δισκογραφία, εξαιρετικά τραγούδια, αλλά.. όχι επαρκή εμπειρία με τα τερτίπια της σώου μπίζνες όπως έμελλε να διαμορφωθεί τις επόμενες δύο δεκαετίες.

 

Τα βίντεο-κλιπ ήταν μία καινούργια εμπειρία στο μουσικό κόσμο, και ΚΑΝΕΙΣ δεν ήξερε να τα κάνει σωστά ή να τα "δέσει" με το ύφος του τραγουδιού. Όπως και στις περισσότερες φωτογραφήσεις, ελλείψει άλλων ιδεών ζητάς από τους παρευρισκόμενους να "χαμογελάσουν" - κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο που έβαλες.

 

Τα στιγμιότυπα από το Alchemy όμως είναι LIVE, κάτι πολύ διαφορετικό από κάθε άποψη.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, για το Mtv δε θα διαφωνήσω, αν και μια που το φέρε η κουβέντα, έχει ενδιαφέρον πιστεύω ότι το πρωτο βιντεοκλίπ που έπαιξε το mtv-europe ήταν το money for nothing..

 

Απο εκεί και πέρα (αν και ίσως είναι λίγο άκυρο να συζητάμε για τα.. χαμόγελα των κιθαριστών..) δεν τον κόβω τον knopfler να του λέει ο σκηνοθέτης του κλιπ 'ε χαμογέλασε λίγο να σε δω βρε παιδάκι μου' και αυτός να.. εξαναγκάζεται... εξ άλλου, στο συγκεκριμένο live (το Alchemy),στο sultans η διάθεση όλων των μουσικών έιναι ανεβασμένη , ο knopfler χαμογελάει σχεδόν στα ίδια σημεία με το βιντεοκλιπ και γενικά το όλο performance δε συμβαδίζει με το σκεπτικό των στοίχων, που σώστa ανέφερες βέβαια ότι δίνουν άλλο κλίμα...

 

Εντάξει, ο ρυθμικός κιθαρίστας το παρακάνει, συμφωνω, αλλά τον καταέθαψες κατευθείαν τον καυμένο! :)) τι λακαμάς, τι ημι-ηλίθιος... anyway... Να πω την αμαρτία μου, όταν το παίζαμε το συγκεκριμένο κομμάτι με διάφορες μπάντες μες στην τρελή χαρά είμασταν κ ας ξέραμε τους στοίχους....

 

Τώρα, απ ό,τι είδα υπάρχουν διάφορες εκδόσεις για το συγκεκριμένο live.. deluxe edition, 20th aniversary, blu-ray.. dvd.. χμμμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα υπενθυμισω οτι η συναυλια γυριστηκε το 1983...

Εχετε το υποψη πριν βιαστητε να κρινετε..ακομα κι αν ειστε επαγγελματιες κριτικοι..

Επισης... 60 εκατομμυρια...ειναι οι πωλησεις των Dire straits ως τωρα..

Βαρυ νουμερο για να μιλαμε για πιθηκια...μαλακες  καραγκιοζιδες και ημιηλιθιους.

Καλο σας βραδυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το εθιξε ο Τρολλεης...να θυμηθουμε αλλο ενα κιθαριστα που ΕΠΙΣΗΣ κουνιεται σαν αδερφη {ΠΙΘΗΚΑΣ}...και εχει μια σκηνικη παρουσια που θυμιζει την Αλικη Βουγιουκλακη στο Ναυτικο..

Επισης εχει και ανεμιστηρα να του φυσανε τα μαλλια...του παλιοποζερα... εχει και ανταυγειες επισης..

Και ειναι και φλυαρος...

Προσωπικα μου προσβαλει την αισθητικη. ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου